Word kontra Openoffice

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Word kontra Openoffice

Postautor: Jedliński » 2009-08-10, 13:51

dushka pisze:Word :mrgreen:


W ramach walki z monopolistą z Redmond polecam DARMOWY pakiet OpenOffice.org
http://pl.openoffice.org/
http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenOffice.org

Tragedią jest ,że w szkołach uczy się dzieci tylko KOMERCYJNYCH z Microsoftu programów,a o innej alternatywie uczniowie nic potem nie wiedzą.Niektórzy nauczyciele odwalają niezłą pracę marketingową dla tego monopolisty :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: malgala » 2009-08-10, 17:37

miwues pisze:Tyle że ten cały OpenOffice ani się umywa do produktów "monopolisty z Redmont".

I są problemy z otwarciem plików w nich zapisanych, jeżeli ktoś tylko z "monopolisty" korzysta.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: dushka » 2009-08-10, 18:42

Z OO korzystam na równi z wordem, lubię go bardzo. A zapisać pliki w OO można z rozszerzeniem .doc i każdy odczyta, żaden problem ;)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: malgala » 2009-08-10, 18:49

dushka pisze:A zapisać pliki w OO można z rozszerzeniem .doc i każdy odczyta, żaden problem ;)

Tylko nie każdy tak zapisuje.
Czekałam kiedyś na ważne materiały od koleżanki, które do szkolnych dokumentów wstawić musiałam i koło północy dostałam. Żeby się do nich dobrać musiałam jeszcze poszukać OO i zainstalować. Dopiero mogłam pracę dokończyć, a na rano musiało być gotowe.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: ann » 2009-08-11, 19:07

dushka pisze:Z OO korzystam na równi z wordem,

A ja ostatnio korzystam z GoogleDocs XD
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: Jedliński » 2009-08-12, 17:34

http://www.pcformat.pl/index.php/news/n ... zy-ms-word

Sąd nakazał wstrzymanie sprzedaży MS Word :)

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: Jedliński » 2009-08-29, 09:58

Jeszcze dorzucę linka do forum OpenOffice -może komuś się przyda.

http://user.services.openoffice.org/pl/forum/index.php

i jeszcze forum gdzie ekspert OpenOffice odpowiada na pytania

http://forum.idg.pl/oprogramowanie_eksp ... -f179.html
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: Jedliński » 2009-08-31, 09:36

A z AbiWorda ktoś korzysta ?

SiTeK
Posty: 44
Rejestracja: 2007-09-11, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: SiTeK » 2009-11-18, 00:28

Kolego Jedliński +za ubunciaka :)

Różnice pomiędzy OOo a MS Word. Nie widzę.
Format danych? A spróbuj koleżanko Malgalo odczytać w Wordzie 2003 pliki z Worda 2007, bez zainstalowanego dodatku zgodności :) Gwarantuje pliki się wykasztanią.
Wszystko zależy od zaangażowania w pracę. Jak komuś zależy to sobie tak skonfiguruje że i notatnik RTFy będzie zapisywał.

Pozdrawiam
Promujcie Alternatywy
Gdyby każdy myślał o sobie
o każdym by ktoś pomyślał

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: dushka » 2009-11-19, 18:06

Mam oba programy, ale - ostatnio OO mi życie uratował ;) Właśnie dzięki opcji odczytania plików worda 2007 :]

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: arte » 2009-11-27, 19:58

od zawsze korzystam z OO - jest przejrzysty
a abi -worda polecam naucz. którzy nie "chcą się męczyć" a potrzebują na szybko coś prostego "wklepac"

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: Witold Telus » 2009-11-28, 10:28

Zainteresowanym gorąco polecam OOo a zwłaszcza moduł Impress. Powala PowerPointa na głowę, zwłaszcza w kwestii wzbogacania slajdów o elementy filmowe. PowerPoint najczęściej przerabia film na sieczkę. OOo Impress prawidłowo operuje multimediami.

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: jarko » 2010-09-19, 14:04

Jedliński pisze:
dushka pisze:Word :mrgreen:


W ramach walki z monopolistą z Redmond polecam DARMOWY pakiet OpenOffice.org
http://pl.openoffice.org/
http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenOffice.org

Tragedią jest ,że w szkołach uczy się dzieci tylko KOMERCYJNYCH z Microsoftu programów,a o innej alternatywie uczniowie nic potem nie wiedzą.Niektórzy nauczyciele odwalają niezłą pracę marketingową dla tego monopolisty :)

Od wielu lat nie uczę już edytora na Wordzie, najpierw OO na Windowsie i Linuksie teraz na Macu. I sam używam OO bo sprawia mniej problemów. Ostatnio używam darmowego Lotusa Symphony opartego o starszą wersję OO, przydatny kiedy pracuje się z kilkoma dokumentami jednocześnie ponieważ są praktyczne zakładki do kazdego dokumentu nazywane tak jak nazwa pliku dzięki czemu łatwiej się poruszać między dokumentami.
Dlaczego polecam OO? Jeszcze mi się nie zdarzyło aby OO nie odzyskał dokumentu jaki poleciał podczas awarii kompa, zasilania, nieopatrznego zamknięcia programu etc
Dla niezorientownych mniej problemów z tabelami, jeżeli komuś zdarza się poprawiać dłużej tabele w Wordzie to znaczy, że powinien przejśc na OO bo to zrobi szybciej niż znajdzie kogoś kto mu wytłumaczy jakie błędy robi podczas tworzenia tabeli w Wordzie.
OO czyta najnowsze formaty Offica 2007 i nie muszę posiadać najnowszych wynalazków Microsoftu aby korzystać z jego plików.
OO mogę zainstalowac wszędzie nie martwiąc się o licencje i ewentualne kary, mogę rozdawać dzieciom do użytku (i rozdaję) , nie muszę ich uczyć piractwa.
OO trzeba mieć na wszelki wypadek, nawet jak na codzień użwacie czego innego. Zdarza się, że ktoś tak pokopie pliki Worda czy Exela, że Word czy Exel się wywalają a OO odczyta i uratuje co się da uratowac.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: haLayla » 2010-09-19, 14:17

Też od dłuższego czasu korzystam z pakietu Open Office. Pakietu Microsoft nie używam z prostego powodu - nie rozumiem, dlaczego mam płacić za każdą kolejną wersję, skoro już raz ją kupiłem i dlaczego ktoś ogranicza moje prawo do dysponowania swoją własnością, przez ograniczenia, typu instalacja na jednym komputerze.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Word kontra Openoffice

Postautor: vuem » 2010-09-19, 19:12

Open Office'a używałem, czasem używam, gdy jest zainstalowany na sprzęcie szkolnym.

W moim komputerze mam windwosowski, licencja na 3 stanowiska. Problemów nie odczuwam.
Monopolistyczne zapędy Microsoftu jednak tak, ale bardziej w kwestii preinstalowania określonego systemu w kupowanym sprzęcie.
Ograniczeniu się jakoś specjalnie nie dziwię. Antywirusa haLaylo używasz? Ograniczona liczba stanowisk Cię nie dziwi?


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”