Systemy operacyjne inne niż Windows

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: Jedliński » 2009-09-06, 20:01

Jest kilka osób na tym forum które mają inny system operacyjny niż Windows.
Chciałbym,aby jak ktoś używa podzielił się opiniami na temat swojego systemu operacyjnego.
Po prostu jak ktoś kiedyś używał czegoś innego niż Windowsa to niech podzieli się swoimi doświadczeniami.

Ja planuję przesiadkę z Windowsa i testuje od czasu do czasu systemy linuksowe i chętnie wysłucham Waszych opinii.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: Witold Telus » 2009-09-07, 23:07

Używałem Ubuntu. Miły do pracy, kiepski przy rozrywce, dobry w sieci. Było OK do czasu, aż po którejś aktualizacji nie "wstał". KERNEL PANIC. No to i ja panic...
i wrócił M$.

Teraz mam w jednym domowym komputerze Ubuntu. Konfiguruje się go trochę przed rozpoczęciem pracy, ale potem działa wyśmienicie.

Pamiętaj - na linuksach nie pograsz sobie...

strucho
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Linux, Mac

Postautor: strucho » 2009-09-19, 20:18

Patrz niżej :devil:
Ostatnio zmieniony 2009-09-19, 20:27 przez strucho, łącznie zmieniany 2 razy.
Kompleksowa Reklama dla Twojej Firmy
www.reklama.radcar.pl
Młodzi online:
www.3xm.com.pl

strucho
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Linux, Mac

Postautor: strucho » 2009-09-19, 20:25

Technicznie Win jest chyba najlepszy. Instalujesz i masz :) Linux- nie pograsz, a i dużo programów i urządzeń nie chodzi pod nim.Trzeba grzebać w sieci i trochę się pomordować :D Sterowniki i programy pisane są pod wina przede wszystkim. Mac - ideał dla grafika, praktycznie bezawaryjny, ale Mac=Macintosh...
Dla mnie każdy system to przyzwyczajenie- nie ma idealnego...
Na ich wady i zalety nie starczyło by dnia :lol:
Kompleksowa Reklama dla Twojej Firmy

www.reklama.radcar.pl

Młodzi online:

www.3xm.com.pl

SiTeK
Posty: 44
Rejestracja: 2007-09-11, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: SiTeK » 2009-11-18, 00:34

Jeżdzę na kUbuntu
System gratis, sam się aktualizuje, praca biurkowa bajer, internet super, wygląd zależy jaki chce, gry - moje dzieci prywatne ( 3 i 6 lat) sobie dają radę to i inni poradzą, multimedia chulają. Komp śpiewa jak talala, teraz muszę go tańczyć nauczyć.

Tak serio.
Polecam . U mnie każda aktualizacja przeszła bezboleśnie, mam zainstalowany system od 3 lat, bez żadnej zwieszki, sprzęt rozpoznawalny bez niespodzianek (no kłopot z kamerą ale i tak nie używam), uruchamia się w niecała minutę no i za darmoszkę.
Gdyby każdy myślał o sobie
o każdym by ktoś pomyślał

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: Jedliński » 2009-12-19, 16:35

Kubuntu mi się nie podoba. Te środowisko KDE mi nie odpowiada (lepiej już GNOME).

btw.

Francuska policja przechodzi na Ubuntu


Niedawne sprawozdanie francuskiej policji wykazało, że przejście na oprogramowanie Open Source i zainstalowanie na części stanowisk roboczych Ubuntu Linux pozwoli zaoszczędzić ok 50mln euro. Planuje się zainstalować tą dystrybucję na 90 000 sztuk komputerów do 2015 roku.

Żandarmeria Francuska twierdzi, że zaoszczędzi miliony dolarów poprzez rezygnację z oprogramowania Microsoft Windows na rzecz Ubuntu Linux. Migracja na programy Open Source rozpoczęła się w 2005 roku. Początkowo zmiany dotyczyły zamiany pakietu Microsoft Office na Open Office. Stopniowo zaczynają być wdrażane kolejne programy, takie jak Firefox i Thunderbird. Po wejściu na rynek systemu Vista, postanowiono całkowicie wycofać Windows i powoli migrować na Ubuntu.

Na obecnym etapie migracji Linux został zainstalowany już na 5000 stanowiskach. Planuje się, że do końca tego roku liczba zwiększy się o 10 000.

...
Linux został również przyjęty przez kilka innych agencji rządowych we Francji. Francuskie Zgromadzenie Narodowe posiada Ubuntu już na ponad 1000 komputerów, a Ministerstwo Rolnictwa używa systemu Mandriva Linux.
Rządy na Światowym Rynku Finansowym coraz częściej stawiają na Wolne Oprogramowanie jako sposób na poważne obniżenie kosztów (m.in Kanada i Wielka Brytania).


http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... na-ubuntu/

nicram
Posty: 3
Rejestracja: 2012-11-27, 11:59
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: nicram » 2012-12-10, 00:01

Windows ma tę przewagę, że ma najłatwiejsze usuwanie problemów, najwięcej programów na nim działa, no i najwięcej sterowników do urządzeń.
Linux dla szkoły, jest polska edycja dla szkół a konkretnie pracowni komputerowych - SRU - http://www.wioowszkole.org/section/szko ... ks-ubuntu/ - bazowany na Ubuntu projekt systemów dla serwera i maszyn klienckich (odpowiednik SBS). Wada Linuxa jest to, że w wypadku problemów trzeba grzebać co zajmuje sporo czasu. Ja w szkole gdzie pracuje zmieniłem tylko serwer na Linuxa, bo po prostu uruchamia się zamiast 45 minut 3, i działa o niebo wydajniej. Inne wady Linuxa to brak sterowników, no i fakt że programy z windows nie działają (albo się trzeba pomęczyć żeby chociaż niektóre działały).
Ja osobiście doradzam ludziom windows. Linux jest za darmo, ale trzeba być obcykanym żeby łatwo się poruszać w nim. Osobiście używałem wielu innych systemów, ale nie wydają mi się one ciekawym rozwiązaniem dla szkół.

ted_bundy
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-29, 00:04
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: ted_bundy » 2013-06-29, 08:59

Windows jest najbardziej uniwersalnym systemem. Jednak jeżeli ktos wykorzystuje komputer tylko do pracy, śmiało mogę polecić systemy otwarte. Polecam Linux i jego dystrybucje Ubuntu, Mandriva czy Gogle chrome OS.

izolator
Posty: 85
Rejestracja: 2013-05-24, 18:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: izolator » 2013-06-29, 12:36

niestety na linuxa nie ma photoshopa, niby jest gimp ale to nie to samo

DamianT1972
Posty: 1
Rejestracja: 2013-11-20, 09:07
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: DamianT1972 » 2013-11-20, 09:14

Prywatnie używam Ubuntu w najnowszej odsłonie, a do pracy nieśmiertelny Windows. Pozdrawiam
Potrzebujesz wysłać paczkę z Polski do Anglii, Niemiec lub krajową? U nas przesyłki kurierskie ups realizujemy bardzo tanio. Wysyłaj paczki za granicę, wszystko załatwisz online na stronie sendego.pl

Husell77
Posty: 2
Rejestracja: 2013-11-28, 15:11
Kto: student
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: Husell77 » 2013-12-02, 14:39

Tez korzystam z Ubuntu jakos najbardziej mi pasuje używałem również Debiana i tez bylem zadowolony ale z neigo korzystałem bardziej pod kątem budowania sieci

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Systemy operacyjne inne niż Windows

Postautor: tomeh » 2020-01-16, 23:32

Linuxy są bardzo dobra i stabilne jeśli ktoś nie korzysta z programów jakie są tylko a Winde to linux jest przecież doskonały. Tym bardziej że teraz są nowe aktualizacje.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”