Zakup gry komputerowej dla szkoły

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: Jedliński » 2010-04-10, 18:08

Przypuśćmy, że jeden z rodziców chce podarować szkole grę komputerową.

Czy szkoła może przyjąć taką grę bez rachunku (chodzi mi o to, że w razie kontroli jak opiekun sali informatycznej wytłumaczy np. że to nie jest to piracka gra).

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: dushka » 2010-04-10, 18:23

U nas wciąga się to na listę majątkową (nie wiem, jak to się zwie fachowo) z adnotacją "darowizna" :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: vuem » 2010-04-10, 19:31

Szkoła może przyjąć darowiznę, nawet sprzęt używany, również od osób fizycznych, więc skąd wtedy rachunek?

Bierz, podziękuj, ktoś wpisze w ewidencję i po ptokach.

A z drugiej strony, ktoś takie rzeczy w ogóle kontroluje?

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: Jedliński » 2010-04-10, 21:44

A z drugiej strony, ktoś takie rzeczy w ogóle kontroluje?


Często słyszy się, że od czasu kontroluje się legalność systemów operacyjnych, a przy okazji różnych gier zainstalowanych na komputerze. Myślę, że prędzej czy później zaczną też kiedyś sprawdzać takie rzeczy w szkołach. W każdym razie to nie jest jakaś fantastyka.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: vuem » 2010-04-10, 22:40

No jest to oczywiście możliwe. Lepiej porządek w inwentarzu mieć.

Rozumiem, że kopia, że o torrentowych materiałach nie wspomnę, może być kwestionowana, ale oryginalna płyta?

Tę legalność gry widać "na oko", a czy istotne jest, czy płytę zakupiła szkoła, otrzymała w formie darowizny, czy też nauczyciel przyniósł swoją prywatną?
Bo przecież nikt nie zabroni nam wykorzystywać własnych zasobów, prawo tego chyba nie zabrania.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: vuem » 2010-04-11, 10:18

No tak. Masz rację.

Ale po co takie ceregiele? Nic takiego nie robiłem darowując np. książki dla biblioteki.

To chyba większe znaczenie ma dla księgowych szkoły, czy organu prowadzącego niż dla kontroli legalności oprogramowania w szkole.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakup gry komputerowej dla szkoły

Postautor: Jedliński » 2010-04-16, 14:14

Rozumiem, że kopia, że o torrentowych materiałach nie wspomnę, może być kwestionowana, ale oryginalna płyta?

Tę legalność gry widać "na oko", a czy istotne jest, czy płytę zakupiła szkoła, otrzymała w formie darowizny, czy też nauczyciel przyniósł swoją prywatną?
Bo przecież nikt nie zabroni nam wykorzystywać własnych zasobów, prawo tego chyba nie zabrania.

Ale z tymi grami to nie jest tak, że mogę sobie nagrać grę na twardy dysk i nie jest mi już potrzebna płyta?

strucho
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Gra

Postautor: strucho » 2010-04-28, 08:05

Z programami jest tak,że musisz mieć płytkę i jeszcze najlepiej paragon zakupu (już nikt się wtedy nie przyczepi), albo wykupioną licencję. Co do możliwości instalowania i formy prawnej masz wszystko napisane w regulaminie, który akceptujesz instalując grę, czy program. Dlatego warto go czytać:-D. Czasem jest tak,że licencja jest na jedno stanowisko, wielostanowiskowa, do użytku domowego itd... Odp. na Twoje pytanie nie jest jednoznaczna, nie wystarczy tak lub nie.
Kompleksowa Reklama dla Twojej Firmy
www.reklama.radcar.pl
Młodzi online:
www.3xm.com.pl


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”