Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

45XXX
Posty: 2
Rejestracja: 2012-01-05, 09:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: 45XXX » 2013-08-06, 13:43

Witam. Mam napisać program do zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki dla ucznia słabo widzącego z klasy piątej, który ma mieć 1 godz. co tydzień indywidualnych zajęć gdyż, zostały mu przyznane zajęcia rewalidacyjne. (Uczę z podręcznika GWO).Bardzo proszę o przesłanie mi takiego programu, gdyż nie mogę sobie poradzić. Z góry bardzo dziękuję.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: linczerka » 2013-08-06, 16:10

45XXX pisze:Mam napisać program do zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki dla ucznia słabo widzącego z klasy piątej, który ma mieć 1 godz. co tydzień indywidualnych zajęć gdyż, zostały mu przyznane zajęcia rewalidacyjne.

Albo to zajęcia wyrównawcze albo rewalidacja indywidualna. Jedno wyklucza drugie. To jakieś nieporozumienie.
Rewalidacji nie może prowadzić przedmiotowiec, to zadanie np. terapeuty pedagogicznego czy tyflopedagoga.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

45XXX
Posty: 2
Rejestracja: 2012-01-05, 09:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: 45XXX » 2013-08-06, 20:55

W orzeczeniu z poradni psychologiczno- pedagogicznej w zaleceniach napisano "Rewalidacja indywidualna w zakresie zajęć dydaktyczno - wyrównawczych". Dyrektor powiedział, że mam prowadzić co tydzień zajęcia wyrównawcze z matematyki tylko dla niej (1 godz.).

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: linczerka » 2013-08-06, 21:37

45XXX pisze:W orzeczeniu z poradni psychologiczno- pedagogicznej w zaleceniach napisano "Rewalidacja indywidualna w zakresie zajęć dydaktyczno - wyrównawczych"

Pierwszy raz się z tym określeniem spotkałam. :shock:
Nie znajdziesz takiego programu nigdzie, gdyż układany on jest do informacji, zaleceń w opinii poradni.
No cóż... mogę tylko tyle poradzić, żebyś poszukała poradnika w Internecie dla dzieci niedowidzących /słabo widzących. Jest taki. Dowiedz się, na czym polega problem z widzeniem. Czy używa przyrządów optycznych, różnych powiększalników. Porozmawiaj z rodzicem. Przede wszystkim przeczytaj opinię poradni i zalecenia.
Jeśli znasz dziecko, to wiesz, jakie ma problemy matematyczne i to wyrównuj w oparciu o podpowiedzi z poradnika. Jeśli dziecka nie znasz, dowiedz się, co jest jego problemem.
Z podręcznika na tych zajęciach nie korzystaj. Poszukaj matematycznych kart pracy dla dziecka niedowidzącego i zobacz, jak się je robi (nie drukuj/kseruj na białych kartkach tylko na brudnożółtych. Białe kartki dają efekt odbicia świetlnego i dziecko dodatkowo ma problemy z widzeniem).
Wykorzystaj jakiekolwiek znalezione w Internecie programy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki klasa V, zobacz, jak wygląda i tym się kieruj przy układaniu. Na zajęciach z podręcznika raczej nie korzystasz, no, może sporadycznie.
Sprawdź też, czy dziecko rozróżnia kolory.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

magraman
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-16, 19:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: magraman » 2013-08-15, 12:18

Miałam uczennicę, która była w podobnej sytuacji. Mi w pracy bardzo pomogła rozmowa z rodzicami i z samą uczennicą. Dali mi więcej wskazówek niż osoby pracujące w poradni, które rzekomo powinny wiedzieć jak z takimi osobami pracować. Np. w geometrii rysunki do zadań wcale nie musiały być większe a pomagały jej pogrubione kontury. Jeśli napiszesz jak radził sobie z matematyką w klasie 4 to może pomogę.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: linczerka » 2013-08-15, 14:02

No, ale to też zależy od rodzaju choroby. Miałam dziecko, które nie wiedziało, jak wygląda niebo (kolor niebieski), bo widziało do 3 metrów, dalej ciemność.
Za to z bliska dość dobrze widziało. Tylko, że dzieciak prawie leżał na zeszycie.
Dobrze by było coś od lekarza poczytać lub rzeczywiście porozmawiać z dzieckiem i rodziną.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Maciek55
Posty: 1
Rejestracja: 2013-10-01, 20:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: Maciek55 » 2013-10-01, 21:09

Koleżanki i koledzy ! jestem tu po raz pierwszy ( tak wyszło )
BARDZO proszę o informacje ile godzin tygodniowo matematyki jest na podstawie w poszczególnych klasach liceum, profil ogólny?
i gdyby ktoś wiedział ile godzin tygodniowo jest chemii na podstawie profil ogólny?
Czy któraś koleżanka lub któryś kolega mógłby mi udostępnić swój Rozkład Materiału do pierwszej klasy liceum podstawa profil ogólny??
Dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Program zajęć wyrównawczych dla ucznia słabowidzącego

Postautor: sharkinator » 2013-10-02, 08:40

Matematyki jest po 3 godziny. Chemia jest tylko w 1 klasie w wymiarze 1 godziny.


Wróć do „Matematyka”