Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

malszan
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-30, 15:40

Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: malszan » 2008-02-28, 20:28

Chciałabym poznać Wasze opinie na temat programów według których pracujecie na lekcjach matematyki w szkole podstawowej i gimnazjum. Pracuję z "Matematyką wokół nas". Myślałam o zmianie na M+. Może doradzicie inny. 8)

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Boguś » 2008-02-28, 23:32

Swego czasu pracowałem na:
"Matematyka 2001" , "Błękitna Matematyka", "Nowa Błękitna Matematyka", podobał mi się też program " I ty zostaniesz Pitagorasem".
Od kilku już lat pracuję na "Matematyce z plusem" GWO Gdańsk i uważam , że jest to najlepszy ze wszystkich programów obecnie dostępnych. Poza tym są zbiory zadań, ćwiczenia itd.
Układ treści w podręczniku jest bardzo dobry, teoria wyłożona w sposób dostępny i ciekawy dla uczniów , szeroki wybór zadań, dostosowany do każdej klasy i każdego ucznia.
Cała oprawa dla nauczyciela (sprawdziany, podręcznik metodyczny , programy, kryteria itd opracowane - super) jest doskonała. Mało tego, w internecie można korzystać z wielu przywilejów, można ściągać narzędzie które służa do pomiaru ! Orgaznizowane są różnego rodzaju warsztaty itd , które są ciekawe, prowadzone w miłej atmosferze przy kawce i herbatce oraz słodkościach.
Na dzien dzisiejszy nie zamieniłbym tego programu na żaden inny

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: dushka » 2008-02-29, 10:34

O, ja się z Pitagorasa uczyłam :D Też mi się podobał.

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: wrotkap » 2008-02-29, 13:05

Ja pracuję na "M+" Podzielam zdanie Bogusia.
W innej szkole pracuję na "Matematyka 2001". Nie ma nawet porównania z "M+". Według mnie bezsensowny podręcznik. Z tego co słyszałem "Matematyka wokół nas" też nie jest rewelacyjna. W mojej okolicy coraz więcej nauczycieli zmienia program na "M+".
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: dushka » 2008-02-29, 13:43

My na Matematyce wokół nas pracujemy. O ile ćwiczenia mi się podobają, to do podręcznika mam zastrzeżenie - mało czytelny, Niby są podkreślenia, ramki i inne dupsy, ale na stronie znajduje się tak wiele danych podstawowych, ze dorosły musi się mocno wczytać, by znaleźć pożądaną informację, a co dopiero np. czwartoklasista.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Boguś » 2008-02-29, 21:38

Podręczniki Matematyki z plusem dla gimnazjum są tak dobre, że z powodzeniem można pominąć zeszyty ćwiczeń, które też są świetne.
Poza tym zauważyłem ,ze ten program "pasuje " do zadań z zestawów egzaminacyjnych.
Dzięki temu, że należę do członków Klubu M+ dostaję nawet zestawy anaglifów łącznie z okularkami - służy to do oglądania figur w przestrzeni, nie wspomnę już o płytach CD, które są po prostu ekstra.

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: wrotkap » 2008-03-06, 07:10

Od tego roku szkolnego zrezygnowaliśmy z zeszytów ćwiczeń w szkole podstawowej i gimnazjum na rzecz zbiorów zadań, które uzupełniają zadania z lekcji.
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

hafilip84
Posty: 25
Rejestracja: 2006-10-14, 11:00

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: hafilip84 » 2008-03-06, 17:21

Ja pracuję na M+ . Podręcznik i zbiór zadań w zupełności wystarcza. I tak się rzadko zdarza wszystkie zadania przerobić :)
,,Oto era AUTOMATÓW,
pół d**ili, pół wariatów.''

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Boguś » 2008-03-06, 21:41

Zgadza sie.
Dostałem informację z wydawnictwa, że od września w związku ze zmianą podstawy programowej będą nowe podręczniki uwzględniające tą zmianę.

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: adner » 2008-04-05, 17:10

Pozwolę sobie się dołączyć do tego wątku.

Co uważacie o podręczniku Kłaczkow K., Kurczab M., Świda E. "Matematyka. Podręcznik dla liceów i techników" wydawnictwa Pazdro? Jest dość prawdopodobne, że będę się z niego uczyć w liceum i chciałbym wiedzieć, czy jest dobry :D

przemyslaw
Posty: 19
Rejestracja: 2008-02-22, 19:21

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: przemyslaw » 2008-04-06, 14:55

powiedzcie czy nauczyciel może wymagać od ucznia na poziomie podstawowym treści z zakresu rozszerzonego, których nie przewiduje program nauczania danej klasy??

moim zdaniem nie, ale proszę o odpowiedź:)
Panie Boże pomóż mi pamiętać:
Kiedy mam naprawdę zły dzień, i zdaje mi się, że wszyscy dookoła chcą mnie wkurzyć, niech nie zapomnę, że do zrobienia smutnego grymasu potrzeba aż 42 mięśni, a tylko 4 do wyprostowania środkowego palca i powiedzenia im, że mogą mi skoczyć !

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: malgala » 2008-04-06, 17:30

Może na odpowiednio wyższą ocenę

Mariolade
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-18, 21:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Mariolade » 2008-04-18, 21:19

Witam!!
Czy może ktoś z was wie jak wygląda nowy podręcznik M+ dla klasy I gimnazjum? Czy są duże zmiany?
Mariola

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: catchmeifyoucan » 2008-04-18, 21:23

ja w liceum pracuje na "Matematyka, przyjemna i pożyteczna" PWN'u - zakres rozszerzony i jestem całkiem zadowolony. + do tego zbiór zadań "Matura z Matematyki" A. Kiełbasy... w gimnazjum pracowałem na Matematyk z plusem.. czyli M+? i byłem bardzo zadowolony
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Boguś » 2008-04-19, 06:24

Mariolu,
z tego co wiem podręcznik do I klasy będzie w księgarniach juz w maju, do drugiej w czerwcu i do trzeciej w lipcu.
Różnice między starą a nową wersją podręcznika we wszystkich trzech książkach są bardzo istotne. Prawie w każdym rozdziale zostały wprowadzone zmiany, a niektóre tematy zostały gruntownie przebudowane. Poza poprawkami wynikającymi z nowej podstawy programowej autorzy dokonali zmian i uzupełnień sugerowanych przez doświadczonych nauczycieli korzystających od wielu lat z Matematyki z plusem. Nowe książki mają też zmienioną szatę graficzną i są kolorowe.


Wróć do „Matematyka”