Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

beata34
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-14, 18:12
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: beata34 » 2009-06-22, 13:07

Witam,
czy posiada może ktoś gotowy program naprawczy szkoły dla klas 4-6, bądź też moze służyć radami, jak sie do tego zabrać? Pozdrawiam.

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: eldog » 2009-06-22, 15:07

Ja ostatnio pisałam program naprawczy dla mojej szkoły na zlecenie oczywiście mojej pani dyrektor!
Korzystałam z zasobów internetowych, tam są ciekawe przykłady, różnie to jest realizowane w poszczególnych szkołach.
W internecie są gotowe wzory, ale też różnorodne schematy do wykorzystania.
Poszukaj w wyszukiwarce internetowej, wybór należy do Ciebie!
Ja napisałam podobno nawet ciekawy program naprawczy, ale posiłkowałam się schematami z internetu!
Internet pomaga w życiu!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: ewagca » 2009-06-22, 15:24

Jeżeli chodzi o program naprawczy w oparciu o wyniki sprawdzianu zewnętrznego, to podstawą do jego konstrukcji są wyniki. Należy dokładnie przeanalizować jakiego typu zadania sprawiały najwięcej problemów, które umiejętności badały te zadania i nad rozwojem tych umiejętności należy pracować w latach następnych. W mojej interpretacji program ten miał formę tabeli, której założenia poniżej staram się zaprezentować.
Pierwszy wiersz:1.standard, 2.Kategoria, 3.Zadanie naprawcze, 4.Forma realizacji na przedmiocie przyroda.
Drugi wiersz odpowiednio 1. Czytanie, 2. Uczeń odczytuje różne teksty kultury.
3.Kształtowanie umiejętności odczytywania instrukcji, przepisu, tabeli, notatki.
4.- analizowanie informacji zawartych w tabelach- kalendarz pogody,
- analizowanie notatek w gazetach na temat zjawisk przyrodniczych,
- postępowanie według instrukcji( tworzenie kalendarza pogody, przeprowadzanie obserwacji mikroskopowej, wykonywanie doświadczeń, prowadzenie hodowli).

W ten sam sposób program naprawczy konstruował matematyk, polonista itd.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: edzia » 2009-06-22, 15:54

eldog pisze:Ja napisałam podobno nawet ciekawy program naprawczy, ale posiłkowałam się schematami z internetu!
Właśnie! Dobrze, by program był ciekawy, napisany według jakiegoś mądrego wzoru, schematu, bo to wówczas świadczy o profesjonaliźmie szkoły i jest mile widziane przez tych, do których program jest adresowany (oczywiście nie mam tu na myśli uczniów!). ;) Jak już taki program stworzysz, rozpiszesz wszystkie te standardy, określisz obszary objęte wzmożoną pracą, wymyślisz do nich zadania naprawcze oraz formy i terminy ich realizacji, możesz być z siebie dumna - program naprawczy jest! I o to chodzi! :wink:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: malgala » 2009-06-22, 15:59

edzia pisze:program naprawczy jest! I o to chodzi! :wink:

I nie jest ważne, że uczniów już w szkole nie ma.
Naprawiać trzeba z kolejnym rocznikiem to, czego nie udało się osiągnąć z przystępującym do sprawdzianu. A że ten kolejny jest dobry i niczego z nim naprawiać nie ma potrzeby, to już zupełnie inna kwestia.
Ot, takie nasze oświatowe paradoksy przez i na potrzeby wizytatorów tworzone :mrgreen:

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: eldog » 2009-06-22, 19:08

malgala pisze:
edzia pisze:program naprawczy jest! I o to chodzi! :wink:

I nie jest ważne, że uczniów już w szkole nie ma.
Naprawiać trzeba z kolejnym rocznikiem to, czego nie udało się osiągnąć z przystępującym do sprawdzianu. A że ten kolejny jest dobry i niczego z nim naprawiać nie ma potrzeby, to już zupełnie inna kwestia.
Ot, takie nasze oświatowe paradoksy przez i na potrzeby wizytatorów tworzone :mrgreen:

To prawda! To dokładnie moja opinia!
Podejrzewam, że wiele nauczycieli dołączyłoby się do tej opinii!
Fakt to typowy oświatowy paradoks, ale czy jedyny w oświacie?
Wiele jest takich paradoksów, szkoda tylko, że tylko my uczący na dole mamy tego świadomość!
Gdzie myślenie? Myślenie naszym władzom oświatowym sprawia po prostu zwyczajnie ból!
Pozdrawiam wszystkich myślących mimo wakacji!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

beata34
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-14, 18:12
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Program naprawczy szkoły - klasy 4-6

Postautor: beata34 » 2009-06-22, 22:24

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)


Wróć do „Matematyka”