Problem z przygotowaniem lekcji

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kemot
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-31, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Problem z przygotowaniem lekcji

Postautor: Kemot » 2009-09-06, 17:46

Witam!!
Jestem początkującym nauczycielem matematyki i jestem na zastępstwie. Mam przygotowany rozkład materiału od nauczycielki i mam do przygotowania temat "Wielokąt wpisany w koło, wielokąt opisany na kole". Niestety nie mam kontaktu z tą nauczycielką a w podręczniku nie ma za wiele materiału z którego mógłbym skorzystać.
Czy ktoś może podpowiedzieć mi co powinienem przygotować na taką lekcję, co najważniejszego powinienem na tej lekcji powiedzieć czy przypomnieć. Może ktoś ma jakieś materiały które mógłby mi przytoczyć.
Z góry bardzo dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z przygotowaniem lekcji

Postautor: malgala » 2009-09-06, 18:05

Przygotuj kilka rysunków, na których będą koła i wielokąty tak narysowane, aby na jednym wszystkie wierzchołki należały do okręgu, na kolejnym jeden był poza okręgiem (na przykład wewnątrz koła), na następnym poza kołem, jeszcze na innym mogą dwa do okręgu nie należeć.
Jeden z tych wielokątów jest wpisany w koło. Niech się zastanowią i powiedzą który.
Potem niech uzasadnią dlaczego pozostałe wielokąty nie są wpisane w koło. W ten sposób sami dojdą do sformułowania odpowiedniej definicji.
Teraz niech się zajmą zbadaniem pewnych własności tego wpisanego. Niech sprawdzą jaka jest odległość jego wierzchołków od środka okręgu. Niech narysują odcinki łączące środek z wierzchołkami i odpowiedzą na pytanie jak nazywają się te odcinki.
I tu już możesz nawiązać do własności symetralnej odcinka.
Kolejny krok, to rysunek wielokąta i pytanie, co zrobić aby na tym wielokącie opisać okrąg (jak wyznaczyć jego środek i promień).
Dalej można się zastanawiać, czy na każdym wielokącie da się okrąg opisać.

Osobiście nie łączyłabym tych dwóch zagadnień w jednym temacie. Gimnazjalistom pomiesza się wpisany z opisanym.

Okrąg wpisany w wielokąt można omówić w analogiczny sposób.

Kemot
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-31, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Problem z przygotowaniem lekcji

Postautor: Kemot » 2009-09-06, 18:21

Dziękuję za odpowiedź :)
Sam się nad tym zastanawiałem żeby oddzielić te dwa tematy,ale to nie mój rozkład materiału więc muszę się podporządkować.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z przygotowaniem lekcji

Postautor: malgala » 2009-09-06, 18:34

Jeżeli chcesz, żeby z tej lekcji skorzystali to rozdziel. Inaczej mętlik w głowach im się zrobi.
Co innego w liceum. Tam można na jednej lekcji, bo znają te zagadnienia już z gimnazjum i więcej samodzielności powinni wykazywać.


Wróć do „Matematyka”