matematyka w SP i nowa podstawa programowa

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maksimoom
Posty: 8
Rejestracja: 2010-08-13, 14:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: maksimoom » 2010-08-23, 15:33

Taki mam przyszłościowy problem - bo w sumie jeszcze 2 lata nam zostało, zanim 4kl sięgnie nowej podstawy programowej. Czy będziecie zmieniać podręczniki?? Chodzi mi o zmianę wydawnictwa. Pracuję na Matematyce 2001 i już nie wiem, czy zmieniać czy pozostać przy niej (bo liczę, że w sumie większość pozycji na rynku zmieni się na potrzeby tej reformy). Myślę o Matematyce z Plusem - jak dużo z Was na tym pracuje?

Awatar użytkownika
annuszka
Posty: 54
Rejestracja: 2010-08-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: annuszka » 2010-08-23, 20:11

Pracowałam na Matematyce z Plusem w gimnazjum i liceum. Muszę przyznać, ze jest to całkiem dobry materiał, choć do liceum trochę słabszy. Duży plus dla oprawy tych książek pod pracę dla nauczyciela. Do podstawówki tych książek nie widziałam, ale myślę, że będą ok.
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: wrotkap » 2011-02-04, 09:12

"Matematyka z plusem" wyd. GWO w podstawówce jest bardzo dobra. Rekomendacją może być świetna obudowa dla nauczyciele, mnóstwo materiałów dostępnych w internecie, ogólnopolskie programy ("Sesje z plusem") dające możliwość skonfrontowania wyników swoich uczniów z wynikami ogólnopolskimi. O wysokim poziomie tego programu i podręczników może świadczyć to, że Nowa Era praktycznie skopiowała te podręczniki w serii "Matematyka z kluczem"
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

kacaga1
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-01, 23:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: kacaga1 » 2011-11-10, 08:38

Czasu coraz mniej:) Mam identyczny problem. Uczę w podstawówce z Matematyki 2001 i zastanawiam sie nad zmianą podręcznika na M+.

W obu podręcznikach jest inny układ realizowanych treści. Jak jadę z uczniami np. z kl.4 na konkurs to widzę dużą dysproporcję (w M2001 nie ma potęg w kl.4, a na konkursie są).
W moim rejonie najpopularniejszym podręcznikiem jest M+. Ale z drugiej strony słyszę wiele uwag krytycznych o GWO.

Ciekawa jestem jakie decyzje podejmiecie w związku z nowa podstawa programową.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: linczerka » 2011-11-10, 12:41

Jeśli można...zgodnie z nową podstawą programową są pewne zmiany i może warto zwrócić uwagę dobierając program. Co było, a czego nie ma po trzeciej klasie? Nie ma algorytmów działań pisemnych, niewiadoma występuje w postaci okienka, nie ma zapisów w postaci x, c, y, zadania tekstowe są zazwyczaj jednodziałaniowe, nie ma porównywania ilorazowego (jest tylko różnicowe), nie ma zamiany jednostek i wyrażeń dwumianowanych, kilometrów na metry itp., nie ma ułamków, liczby rzymskie tylko do XII, obliczanie obwodów tylko w centymetrach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kacaga1
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-01, 23:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: kacaga1 » 2011-11-10, 14:14

No właśnie! Nie wiem jak będą wyglądały nowe podręczniki do NPP. Trudno zatem zdecydować się na jakieś wydawnictwo.
Podobno podręcznik GWO M+ jest już dostosowany do nowej podstawy. Przy tak dużych zmianach w podstawie, to zmian w podręczniku nie ma za wiele. Czy nie bedzie za trudny? Natomiast Matematyka 2001 nie ma jeszcze podręcznika zgodnego z NPP.
Innych podręczników nie znam.
Może jakieś polecacie?

Ciekawa jestem waszych wyborów.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-11-10, 14:26

m+

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: linczerka » 2011-11-10, 17:40

maksimoom pisze:w sumie jeszcze 2 lata nam zostało, zanim 4kl sięgnie nowej podstawy programowej

To już nastąpi od najbliższego września.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-11-10, 19:26

Post nr 1, Wysłany: 2010-08-23, 14:33 matematyka w SP i nowa podstawa programowa

wilga
Posty: 193
Rejestracja: 2008-02-16, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: wilga » 2012-05-12, 22:07

Podniosę temat.
Co sądzcie o nowym programie i podręczniku "Matematyka Europejczyka" - wydawnictwa Helion? IV klasa jest "uszczuplona". Myślę, że przy 4 godzinach i dużej zmianie podstawy w klasach I-III program byłby do zrealizowania.

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: jaga111 » 2012-05-13, 19:42

Byłam na spotkaniu z "matematyki z +" i ma się zmienić jedynie kilka stron. Widziałam również podręcznik Wsip Matematyka wokół nas i tam nie zmienia się nic nawet numeracja stron pozostała ta sama.
Trochę mnie to dziwi bo wydaje mi się, że poziom podręczników powinien się obniżyć dość znacząco. A tu okazuje się, że dzieci młodsze, programu więcej, a czas realizacji ten sam????

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: malgala » 2012-05-13, 20:15

jaga111 pisze:Trochę mnie to dziwi bo wydaje mi się, że poziom podręczników powinien się obniżyć dość znacząco. A tu okazuje się, że dzieci młodsze, programu więcej, a czas realizacji ten sam????

Zmienia się przecież podstawa programowa. Jeżeli podręcznik zawiera wszystko, co jest w podstawie, to jest do niej dostosowany.
A że ma dużo ponad to? No cóż, realizujesz przecież podstawę, a nie podręcznik. On jest tylko jednym ze środków dydaktycznych służących do jej realizacji.

wilga
Posty: 193
Rejestracja: 2008-02-16, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: wilga » 2012-05-13, 20:54

jaga111 pisze:Trochę mnie to dziwi bo wydaje mi się, że poziom podręczników powinien się obniżyć dość znacząco. A tu okazuje się, że dzieci młodsze, programu więcej, a czas realizacji ten sam????

W porównaniu do m+ i wsip w "Matematyce Europejczyka" nie ma prostopadłościanów, pól, dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. Będzie więcej czasu na utrwalenie nowych wiadomości (typu - działania pisemne).
W klasie V (wg.programu) nie będzie mnożenia i dzielenia ułamków zwykłych (tylko przez liczby naturalne). Podobnie z ułamkami dziesiętnymi, będzie tylko mnożenie i dzielenie przez 10, 100 i 1000.
Kusi mnie ta propozycja, ale boję się, czy w VI klasie wystarczy czasu na pozostałe treści, plus powtórzenie przed sprawdzianem. Z drugiej strony, jeżeli wystarczy czasu, to w klasie młodszej zawsze można wprowadzić pewne trści spoza podręcznika, tj. pisała malgala:
malgala pisze:...realizujesz przecież podstawę, a nie podręcznik.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: linczerka » 2012-05-13, 22:00

Sporo też zależy od tego, jakim programem szedł nauczyciel w edukacji wczesnoszkolnej i co zrobił. W wielu programach treści rozszerzono ponad podstawę. Wielu nauczycieli zrealizowało rozszerzony zakres materiałów. Było to możliwe, bo jest znaczna przewaga siedmiolatków. Może lepiej porozmawiać z nauczycielami młodszych klas? Koleżanki matematyczki, które po nas przejmują klasy, rozmawiały z nami.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: jaga111 » 2012-05-14, 15:29

Owszem realizuję podstawę tylko już mam dość walki z dyrektorem, który sprawdza czy ćwiczeniówki są dokładnie wypełnione "bo potem rodzice...".


Wróć do „Matematyka”