matematyka w SP i nowa podstawa programowa

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: marek474 » 2012-05-14, 22:00

Zgadzam się z poprzednikami odnośnie "Matematyki z plusem", jestem z serii zadowolony, ale teraz odwalili fuszerkę, bo nie zmienili w podręczniku do czwartej klasy nic, oczywiście realizuje się podstawę programową, ale teraz te podręczniki znacznie będą przekraczać poza to co dzieci wyniosą po klasie trzeciej. Po rozmowach z nauczycielkami i oszczędnościami OP (na dodatkowe godziny nie ma co liczyć), mam zamiar zmienić podręcznik, jakoś inne wydawnictwa umiały dostosować treści podręcznika do nowej podstawy.

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: marek474 » 2012-05-14, 22:06

I w pełni zgadzam się z Jagą, po co zeszyty ćwiczeń, które w połowie będą puste. dyrektor niby wie, że realizuje sie podstawę, a na hospitacji: "Dlaczego ćwiczenia w całości nie są wypełnione, jak Pan wie, że nie będą, to nie każe się ich rodzicom kupować, bo potem dochodzą do mnie pretensje". Więc trzeba dobrze się nad wyborem zastanowić, GWO zmieni podręczniki, ale pewnie z poślizgiem, tak jak to było w 2007 roku.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: linczerka » 2012-05-15, 14:47

W klasie IV przejmujecie uczniów z okrojonymi wiadomościami i umiejętnościami. Można sobie porównać.
Analiza podstawy programowej po III klasie w zakresie edukacji matematycznej:
1.Nie ma algorytmów działań pisemnych
2.Niewiadoma występuje w postaci okienka
3.Zadania tekstowe jednodziałaniowe (ale tu część nauczycieli pokusiła się o rozszerzenie, robiliśmy zadania wielodziałaniowe, ale nie wymagaliśmy).
4.nie ma porównywania ilorazowego, jest tylko różnicowe.
5.nie ma zamiany jednostek i wyrażeń dwumianowanych
6.Nie ma ułamków, występuje połowa i ćwiartka
7.temperaturę odczytuje bez użycia liczb ujemnych (np. 3 stopnie poniżej zera)
8.Liczby rzymskie do XII, ale niektórzy zrobili do XX.
9.Daty pozostały (zapisywanie dat)
10.Operuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta, ale wykonuje obliczenia na pełnych godzinach
11.Z figur zostały trójkąty, kwadrat i prostokąt i obliczanie obwodów. Odcinki też są.
12.Zostały obliczenia pieniężne: cena, wartość, ilość.

To odnośnie podstawy. Ile zrobili nauczyciele, to inna sprawa. I tak teraz łatwiej, bo przeważają roczniki starsze. Jak sześciolatki będą w szkole, to trudno będzie wyjść aż tak daleko ponad podstawę, jak niektórzy to zrobili teraz.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

krzysiek88
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-21, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: krzysiek88 » 2012-05-21, 20:48

Od września rozpoczynam pracę jako nauczyciel matematyki. Ze względu na to, ze do klasy 4 wchodzi NPP Dyrektorka kazała mi wybrać nowy podręcznik dla czwartoklasistów. Dotychczasowa nauczycielka korzysta z M+. Moim zdaniem seria ta jest stosunkowo trudna dla ucznia klasy 4- duża ilość tekstu przy wprowadzeniu do tematu, ciężko też powiedzieć, ze zadania ułożone są wg stopnia trudności, podsumowując nie chciałbym korzystać z tego podręcznika i szukam innego, łatwiejszego i ciekawszego. Przeglądając strony wydawnictw trafiłem na trzy które zwróciłem szczególną uwagę:
Matematyka 2001 WSiP-u
Matematyka z kluczem Nowej Ery
i Matematyka Europejczyka wydawnictwa Helion
Co sądzicie o tych podręcznikach?
Pozdrawiam

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: marek474 » 2012-05-22, 16:32

Są tu oprócz mnie jeszcze jakieś osoby co korzystają z serii "Matematyka z plusem"? Podobno 50% nauczycieli z niej korzysta, co robicie w związku z tym, że podręcznik w ogóle nie dostosowano do nowej podstawy, tłumacząc, że już 3 lata temu był pod jej kątem układany, wydawnictwo wyda tylko skromny suplement. A więc krótka piłka: zmieniacie, czy zostajecie???

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-05-22, 17:11

Czy nowa PP zmienia coś w matematyce? Czy w M+ brakuje jakiegoś tematu?

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: marek474 » 2012-05-22, 17:41

Ale czy ktoś mówi,że czegoś w "Matematyce z plusem" brakuje? Wręcz odwrotnie, jak nauczyciel w klasach I-III nic nie robił z uczniami więcej niż trzeba, to będą problemy przy 4 godzinach tygodniowo, dlatego pytam, czy zmieniacie podręcznik na prostszy, czy nie?

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: jaga111 » 2012-05-22, 17:52

Mam ten sam dylemat z "Matematyką wokół nas" Wsip. Materiału zgodny z npp, a nawet więcej, ani ppodręcznik ani ćwiczenia nie zmieniają sie kompletnie nic w porównaniu do stanu obecnego. Ogólnie podręcznik mi się podoba i dobrze mi sie z nim pracuje, ale już teraz mam problem żeby zdążyć z materiałem. Wg mnie ćwiczeniówki są zbyt obszerne. Zastanawiam się nawet nad zrezygnowaniem z ćwiczeń na rzecz zestawu zeszyt + podręcznik.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-05-29, 19:29

Rolodean!01 pisze:Wiem dlaczego ministrowie nie napisali moich tematów i zadań maturalnych, i wiem, że moje dzieci nie podołają, bo uczę je myśleć, a nie wkuć słowa klucze. Jestem zdumiona
Pewnie każdy to czytający też.

krzysiek88
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-21, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: krzysiek88 » 2013-04-02, 14:55

Czy dobrze pracuje się Wam z M+? Czy nie macie wrażenia, ze dla obecnych klas IV ten podręcznik jest zbyt trudny? Za wiele nie zmieniło się w tym podręczniku po reformie...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: iluka » 2013-04-04, 20:32

Podstawa programowa określa, czego szkoła jest zobowiązana nauczyć ucznia o przeciętnych uzdolnieniach na każdym etapie kształcenia. Nie wyklucza to poszerzania zakresu nauczanych treści, wręcz przeciwnie - podstawa zobowiązuje nauczyciela do indywidualizacji nauczania stosownie do możliwości i potrzeb każdego ucznia oraz wzbogacania i pogłębiania treści nauczania stosownie do uzdolnień uczniów.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: matematyka w SP i nowa podstawa programowa

Postautor: Basiek70 » 2013-05-09, 00:33

marek474 pisze:Ale czy ktoś mówi,że czegoś w "Matematyce z plusem" brakuje? Wręcz odwrotnie, jak nauczyciel w klasach I-III nic nie robił z uczniami więcej niż trzeba, to będą problemy przy 4 godzinach tygodniowo, dlatego pytam, czy zmieniacie podręcznik na prostszy, czy nie?


Co to znaczy: "nic nie robił z uczniami więcej niż trzeba"?
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."


Wróć do „Matematyka”