Zakres realizowanych treści programowych

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Zakres realizowanych treści programowych

Postautor: jaga111 » 2010-11-12, 12:53

Mam pytanie do nauczycieli matematyki w szkole podstawowej. Pracuję z podręcznikiem Matematyka wokół nas nowa wersja, ale aby mieć rozeznanie co proponują inne wydawnictwa zakupiłam sobie również podręcznik Matematyka z plusem GWO też nowa wersja. I naszły mnie wątpliwości ponieważ w podręczniku GWO są wprowadzane tematy takie jak np. kąty naprzemianległe i odpowiadające, konstrukcje geometryczne i kilka innych, które z nowego podręcznika WSiP zostały usunięte. Czy realizujecie treści takie jake były w starej podstawie czy też okrojone wg podstawy z 2007 roku. Nie chciałabym aby moi uczniowie mieli później jakieś problemy w gimnazjum w związku z tym, ze ja nie realizowałam tych zagadnień.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakres realizowanych treści programowych

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-11-12, 19:02

Podręcznik, czy podstawa programowa? Masz program? Podstawa określa minimalne wymagania. Więcej znaczy lepiej. Za Szymborską: Lepiej więcej i ciekawie, niż po łebkach i niemrawo.

erys
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-29, 22:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zakres realizowanych treści programowych

Postautor: erys » 2010-11-12, 19:20

Również pracuję z tym programem zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum.
Realizuję treści okrojone bo po pierwsze nie ma tego w podstawie programowej, a po
drugie te treści realizowane są w I klasie gimnazjum.

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zakres realizowanych treści programowych

Postautor: jaga111 » 2010-11-12, 19:45

Wydaje mi się, że intencją okrojenia podstawy programowej miało być danie nauczycielom możliwości poświęcenia większej ilości czasu na utrwalanie zagadnień podstawowych, stąd moje wątpliwości co do sensowności realizacji materiału w wersji rozszerzonej. Powstaje więc wybór czy realizować więcej a poświęcić mniej czasu na ćwiczenia czy realizować tylko to co wskazane zostało w podstawie, ale przećwiczyć i utrwalić w jak największym możliwym stopniu .

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakres realizowanych treści programowych

Postautor: JHN » 2010-11-12, 19:47

Proponuję przenieść wszelkie treści od razu na wyższe uczelnie :mrgreen:
Albo, jak w "dowcipie" z czasów min. Reformatora, w szkole prowadzić zajęcia tylko z języka niemieckiego, wychowania fizycznego i katechezę - aby absolwenci rozumieli polecenia, mieli siłę je wykonać i mieli nadzieję na lepszą przyszłość...
Pozdrawiam
PS. Jutro zaczynam sprawdzanie próbnej matury z matematyki i już mną wstrząsa...

[edit] A nowymi treściami nie przetrenujesz wcześniejszych? I to ciekawszymi ćwiczeniami!
Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie!
Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.


Wróć do „Matematyka”