ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: bossik » 2012-05-16, 11:41

A dlaczego tak upierasz się przy tym, że zeszyt jest zbędny?

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-16, 13:02

A dlaczego tak upierasz się przy tym, że zeszyt jest potrzebny?

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: bossik » 2012-05-16, 16:24

Przede wszystkim uczy dzieci dobrych nawyków już od najmłodszych lat, to po pierwsze.

Po drugie, jest jeszcze inteligencja wzrokowa.Są osoby, które łatwiej przyswajają wiedzę, jeśli sami coś narysują, w późniejszym okresie napiszą, a jeszcze później zanotują, czy zrobią samodzielną notatkę.

Po trzecie, małe dzieciaki muszą być aktywnie włączone w proces nauki, muszą mieć też zajęte łapki, żeby coś narysować, wkleić- to im daje radość, zadowolenie. To pewna forma aktywacji wszystkich jednocześnie. Wiem! Ćwiczenia też są od tego, ale moim zdaniem są mało personalne. W osobistym zeszycie dziecko może wykazać się znacznie więcej własnym stosunkiem nawet do nauki języka.

Po czwarte, podczas tej aktywności dziecko utrwala, albo będzie utrwalało materiał, który był omawiany na lekcji.

Po piąte, dla Ciebie jako nauczyciela to dowód co z nimi zrobiłaś. Nie każdy rodzic będzie chodził za Tobą i sprawdzał w dzienniku. Tam też, jak się upierać, też możesz napisać co zechcesz. Tam piszesz o wszystkich. A zeszyt jest odzwierciedleniem konkretnego ucznia.

Po szóste, jako rodzic wiem, że dziecko aktywnie uczestniczyło w zajęciach, chociaż w jakieś jego części.

Kshyhu
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-12, 12:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język rosyjski
Lokalizacja: lubelskie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: Kshyhu » 2012-05-18, 19:05

upieczona.anglistka, bardzo mnie (i jak widzę nie tylko mnie) dziwi Twój upór, żeby pokazać, że zeszyt jest zbędny. Nie chcesz - Twoje dzieciaki nie muszą go prowadzić. Ja jednak nie wyobrażam sobie, żeby moje dzieci nie notowały chociażby pojedynczych słówek z lekcji. Stawiasz na komunikację, a zapominasz, że writing jest jedną z podstawowych umiejętności, testowanych na każdym egzaminie/teście. Od małego należy "ćwiczyć rękę", tym bardziej, że zasady pisowni angielskiej (delikatnie mówiąc) nieco się różnią od polskiej.

PS. Żeby nie było, jestem młodym nauczycielem, nieco przed trzydziestką, więc nie zarzucaj mi, że mam jakieś stare podejście, czy nawyki ;)

joduz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-18, 18:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: joduz » 2012-05-18, 19:16

Jak można zmusić do pisania dzieci, ktore nie znaja liter, nie umieja ich prawidłowo łączyć.
Morduja sie nad koślawym pisaniem, nabywając złe nawyki.
Uczę ze "sparks" i tak stopniowo piszemy po sladzie w podręczniku i ćwiczeniach,a ja po konsultacji z nauczycielem prowadzącym wprowadzam zeszycik w II półroczu, kiedy dzieci juz znaja litery.
Słyszałam o pisaniu od samego początku 1 klasy i nie wyobrazam sobie takiej sytuacji, kiedu dzieci zamiast uzywac języka mówionego, komunikowac sie, odgrywac proste scenki, przepisują do zeszytu jedno zdanie przez większość lekcji.

Kshyhu
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-12, 12:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język rosyjski
Lokalizacja: lubelskie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: Kshyhu » 2012-05-18, 21:48

Ani ja, ani nikt nie napisał, że mamy zmuszać dzieciaczki do pisania od pierwszego semestru...

upieczona.anglistka pisze:ale dzieci 8-9 letnie przez 5 minut to zanotuja może dwa słowa

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: linczerka » 2012-05-19, 06:32

W klasie pierwszej do półrocza (mniej więcej -zależy od programu) wprowadza się litery. I tu może macie rację, byłoby trudno z zapisem w języku angielskim. W II semestrze tradycyjnie wprowadza się dwuznaki i zmiękczenia, ale dzieci na ogół już sprawnie piszą krótkie zdania. W klasie drugiej dochodzą niektóre formy pism użytkowych, krótkie opisy i dzieci już potrafią pisać dłuższe wypowiedzi. W trzeciej klasie już jest już znacznie łatwiej, dzieci piszą bez problemu kilka zdań w dość dobrym tempie. Ponadto, jak u mnie, przechodzimy do zeszytów w szeroką linię. Tempo jest naprawdę dobre i dzieci nie mają problemów z przepisywaniem. Trzeba tylko czuwać nad tempem.
Być może problemy w przepisywaniu w j. angielskim biorą się stąd, że dzieci zastanawiają się nad technicznymi sprawami dotyczącymi pisania (jak połączyć litery, jak przenieść wyraz do następnej linii, nad kształtem). Przedmiotowcy mają "inne" pismo niż nauczyciele młodszych klas, którzy na tablicy piszą stosując wszystkie elementy techniczne pisania. Może wystarczy uświadomić dzieciom, by pisały nie zastanawiając się nad tym?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: bossik » 2012-05-19, 21:20

Ale tu nie chodzi o to by dzieci notowały, a nauczyły się do czego służy zeszyt przedmiotowy.

Owszem służy do robienia notatek, ale jeśli dziecko jeszcze nie pisze to może narysować.

A jeśli "Pani/Pan" uważa, że te 4 min rysowania to marnowanie czasu, to przypominam, że takim małym dzieciom należy dać chwilę oddechu!

Właśnie taką chwilą oddechu może być rysowanie, a może właśnie okazać się, że tym rysunkiem dziecko utrwala sobie dane słowo.

Są różne metody zapamiętywania do których warto odwoływać się.

Nie wszystko co nowe ( mam na myśli metodykę) jest lepsze. Gdyby tak było, to po co w ogóle uczyć dzieci pisać w zeszytach, skoro one będą w przyszłości używać tylko klawiatury?
Po co uczyć ortografii skoro są słowniki komputerowe?

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-20, 22:41

bossik, ok, zgadzam sie z Tobą, że narysowanie własnoręcznie obrazków prezentujących nowe słownictwo jest dobrym pomysłem i może nawet zastosuje to na swoich lekcjach. Ale jeśli ktoś twierdzi, że dzieci są wstanie w ciągu 4 min. narysować obrazki do 5-6 słów,a niech będzie nawet, że do czterech słów, to nie ma pojęcia jak się uczy dzieci w młodszym wieku szkolnym

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: linczerka » 2012-05-20, 22:53

Jeśli Ci nie zależy na "artystycznym" rysunku, to używaj pojęcia "rysunek schematyczny". Takie rysunki wykonujemy na matematyce przy rozwiązywaniu zadań tekstowych. Bardzo sprawnie to idzie. Narysują 4-5 takich ilustracji schematycznych w tak krótkim czasie. Chyba, że nie są do tego przyzwyczajone.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-21, 18:21

linczerka pisze:Narysują 4-5 takich ilustracji schematycznych w tak krótkim czasie.


siedmiolatki albo ośmiolatki? linczerka Ty chyba nie uczysz w I etapie edukacyjnym...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: linczerka » 2012-05-21, 18:33

Uczę ładnych parę lat. A rysunki schematyczne (nazwijmy je uproszczone) do zadań tekstowych wykonujemy już od pierwszej klasy. Są różne metody rozwiązywania zadań, a schematyzacja jako jeden z etapów należy do jednej z popularniejszych metod rozwiązywania zadań. Dlatego podsunęłam takie rozwiązanie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-21, 22:07

Jesteś nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: linczerka » 2012-05-22, 07:16

Tak.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ZESZYTY W NAUCZANIU ANGIELSKIEGO W EDUKACJI POCZĄTKOWEJ

Postautor: bossik » 2012-05-22, 11:29

Upieczona

A opisz proszę jak wygląda Twoja lekcja, bez tych zeszytów. Tak w przybliżeniu ile minut na co poświęcasz. z jakich podręczników korzystasz, czy to 1 SP?


Wróć do „Języki obce”

cron