PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Polecam podręcznik

Bingo [PWN]
0
Brak głosów
Fairyland [Express Publishing]
0
Brak głosów
Follow Me [WSiP]
0
Brak głosów
Friends [Pearson Longman]
0
Brak głosów
Go For Poland [Pearson Longman]
0
Brak głosów
Hot Spot [Macmillan]
2
11%
Look! [Pearson Longman]
0
Brak głosów
Maxi Taxi [PWN]
0
Brak głosów
New English Zone [Oxford University Press]
0
Brak głosów
Project [Oxford University Press]
1
6%
Sky High [Pearson Longman]
0
Brak głosów
Smart Junior [MM Publications]
0
Brak głosów
Starland [Express Publishing]
1
6%
Steps In English [Oxford University Press]
6
33%
Superkids [Macmillan]
0
Brak głosów
Tempo [Macmillan]
0
Brak głosów
Welcome [Express Publishing]
0
Brak głosów
Welcome Friends [Express Publishing]
0
Brak głosów
Winners [Oxford University Press]
2
11%
Today! [Pearson]
3
17%
Team up. [Oxford]
2
11%
Inny [Inny]
1
6%
 
Liczba głosów: 18

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: renati23 » 2012-05-05, 21:26

Zakładam nowy wątek dotyczący podręczników do j. angielskiego w klasach IV - VI szkoły podstawowej. Na początek ankieta. Zapraszam do dyskusji.

anielle
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-09, 12:38
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: małopolskie

Podrecznik "Steps in English 3" - jaki to poziom?

Postautor: anielle » 2012-05-08, 17:43

Witam,
zwracam sie z tym pytaniem do anglistow ale kazda odpowiedz bedzie mi pomocna.
Jaki poziom jezyka angielskiego powienien miec uczen konczacy 6 klase po reformie 2009? Czyli jaki poziom powinien miec 6sto klasista w 2015? A1? A2?

Wlasnie robie analize porownawcza kilku podrecznikow, miedzy innymi "Steps in Englich 3" i autorzy nie precyzuja do jakiego poziomu jest on przeznaczony. Jedyna informacja to taka ze 3 czesci podrecznika przygotowuja ucznia do egzaminu 6 klas. Stad pytanie, jaki to poziom?

Z gory dzieki za jakas pomoc.

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: renipust » 2012-05-08, 19:28

Steps 3 to poziom określany jako A1/A2, czyli coś ponad A1. A do ezgazminu w 2015 to ma być poziom A1. Na 100 procent. Co nie znaczy że nie można w klasie szóstej robić nawet poziomu A2, ale do egzaminu wystarczy A1.
Ja też po analizie kilku podręczników do klas 4-6 zdecydowałam się na Stepsy, wydają mi się najbardziej wyważone, dobrze realizujące podstawę programową.
Pozdrawiam

Kshyhu
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-12, 12:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język rosyjski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podrecznik "Steps in English 3" - jaki to pozi

Postautor: Kshyhu » 2012-05-09, 09:21

anielle pisze:Jedyna informacja to taka ze 3 czesci podrecznika przygotowuja ucznia do egzaminu 6 klas.


Tu muszę Cię zmartwić, bo jest to kompletna nieprawda. Dlaczego? Do tej pory nasze "ukochane" ministerstwo nie pofatygowało się, by zamieścić jakiekolwiek informacje na temat sprawdzianu klas szóstych, nie mówiąc już o chociażby jednym przykładowym arkuszu. W związku z tym "Stepsy" przygotowują do tego sprawdzianu w takim samym stopniu, jak każdy inny podręcznik, który uzyskał numer rekomendacji do Nowej Podstawy Programowej.

A to, że przedstawiciele wydawnictw prześcigają się, by zapewnić nauczycieli o tym, że ich podręcznik jest najlepszy, niepowtarzalny i jako jedyny przygotowuje do sprawdzianu szóstoklasistów... cóż, to już zupełnie inna sprawa...

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: renipust » 2012-05-09, 14:39

Można powiedzieć, że to nieprawda albo zupełna prawda- skoro wszytskie podręczniki w jakimś stopniu przygotowują do egzaminu...
A faktem jest, że wiemy tylko, że poziom egzaminu ma być A1 i że egzamin ma się opierać na nowej podstwie programowej. I szczegóły mają być podane w sierpniu 2013...

yakko
Posty: 5
Rejestracja: 2009-09-24, 21:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: yakko » 2012-05-12, 20:01

Witam! chciałem się poradzić odnośnie dwóch podręczników: Hot Spot i Look! Pracuję obecnie na Sky High, ale miejscami to jest katorga. Co roku dzieciakom coraz ciężej to idzie. Chcę zmienić (biorąc pod uwagę, że moi uczniowie nie są zbytnio lotni... (nastawienie rodziców, sytuacja rodzinna, miejsce trzymania książek - pod szafa, może zły nauczyciel od angielskiego...). Korci mnie Look! bo jest wszystkiego dużo i można coś zawsze zostawić, ale Hot Spot zebrał trochę niezłych opinii i może jako baza wystarczy (+ np. ćwiczenia typu Grammar Rhymes Zarańskiej). Czytałem długi wątek o książkach, ale mi nie pomógł.

Ja uważam, że Look! bardzo ładnie ma wytłumaczoną gramatykę, ale potem jak się ćwiczy konstrukcję to już nie tak cool. W zeszycie ćwiczeń też są struktury wytłumaczone.

a Hot Spot nie wiem czy dobrze przygotuje ich do sprawdzianu w 6 klasie.

Domi_ang
Posty: 10
Rejestracja: 2011-09-01, 13:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: Domi_ang » 2012-05-12, 23:37

yakko pisze:Ja uważam, że Look! bardzo ładnie ma wytłumaczoną gramatykę, ale potem jak się ćwiczy konstrukcję to już nie tak cool. W zeszycie ćwiczeń też są struktury wytłumaczone.

Mam korepetycje z kilkoma uczniami, którzy używają Look! w szkole i nie znoszę tego podręcznika. Za duży nacisk na gramatykę, czasem zdarzają się niejasne ćwiczenia, za mało skupia się na ćwiczeniu mówienia. Biorąc pod uwagę poziom moich uczniów to czytanki są za trudne, więc jeśli Twoi uczniowie nie są na zbyt wysokim poziomie to wydaje mi się, że nie będzie to zbyt dobry podręcznik.

Kasia_Kasia
Posty: 11
Rejestracja: 2012-05-15, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

podręcznik Evolution MacMillan

Postautor: Kasia_Kasia » 2012-05-15, 19:07

Witam, zdecydowałam się na korzystanie z książki Evolution dla IV klasy SP. Czy ma ktoś może uzasadnienie wyboru tej książki, ponieważ muszę dostarczyć takowy dyrektorce szkoły.

looonger
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 18:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: looonger » 2012-05-15, 20:12

Chcesz dowiedzieć się od nas, dlaczego zdecydowałaś się na ten podręcznik?

mon.zam
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-22, 21:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: mon.zam » 2012-05-15, 21:38

Yakko..a czemu myślisz, że Hot Spot nie przygotuje?

Zastanawiam się skąd wiadomo, który podręcznik przygotuje uczniów do sprawdzianu. Do dzisiaj wytycznych nie ma, mamy NPP i tyle. Teoretycznie wszystkie podręczniki do sprawdzianu przygotowują. Badany będzie każdy skill. Ja osobiście nie lubię książek zawalonych gramatyką.

PS. Look nie widziałam więc nie mam porównania.

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: renipust » 2012-05-16, 20:10

Wg mnie to niezbyt dobry podręcznik. Zbyt "na siłę" nowoczesny, zbyt chaotyczny, zbyt próbujący szatą graficzną "przypodobać" się uczniom. A sekcje Extra są tylko "niby" extra. Gdyż jeśli nie zrealizuje się tego materiału, to będzie zdecydowanie za mało materiału... W sekcjach extra są niejednokrotnie kluczowe słówka... Analzowałam ten podręcznik i odrzuciłam go, nie spełnia oczekiwań...

Kasia_Kasia
Posty: 11
Rejestracja: 2012-05-15, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: Kasia_Kasia » 2012-05-16, 21:06

Hmm .. to jaki podręcznik w takim razie byś poleciła ?

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: renipust » 2012-05-16, 21:39

Trudno mi polecać... Z doświadczenia wiem, że każdemu odpowiada co innego... To co mi się podoba - nie zawsze odpowiada innym. Ja analizowałam Steps, Evolution, Explorer Nowej Ery i Discover English. Wcześniej pracowałam na Sky High i porzucam. Różny w podręcznikach bywa nacisk np. na gramatykę. Kierowałam się nową podstawą, poziomem do egzaminu w 2015 r- A 1- czyli nie podręcznik, który jest zbyt trudny, zbyt ambitny, np. Explorer. Wybrałam Steps, gdyż moim zdaniem wyważony, dobrze realizuje podstawę, nie przesadza z gramatyką, ćwiczy wszystkie cztery umiejętności, zwłaszcza dużo słuchania. To tak w skrócie...
Aha, Evolution ma nudną konwencję z tym dialogiem - teleturniejowym... I jednak tylko jedna część, nie wiadomo, jak się spiszą pozostałe dwie części... Warto patrzeć na całość...
Pozdrawiam, jednak najważniejsze, żeby to Pani odpowiadał dany podręcznik...

joduz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-18, 18:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: joduz » 2012-05-18, 18:29

Ja tez mam problem z wybraniem dobrego podręcznika dlaIV-VI. Obejrzałam juz co sie dalo.
I zdecydowanie nie należy sie kierowac zawartością poziomu 1. Większość podręczników na poziomie 3 wprowadza gramatykę , która jest zbyt trudna i niepotrezbna w II etapie nauczania, dzieci sie zniechęcają, nauczyciel sie męczy, opuszcza material- a nie o to chodzi przecież. Do sprawdzianu w 2015 roku obowiązuje poziom A1, więc tego należy wymagać plus potrzebne słownicto i zwroty.
I tak przedstawię moje przemyślenia:
Discover English-Longman
Obeirzałam 1 i poczytalam syllabus do startera, 2 i 3.
Obawiam sie ze starter bedzie zbyt prosty i powielany w 1. Poziom 2 ok, ale 3 jest koszmarnie trudna.
Evolutions-MacMillan
Obejrzałam tylko na stronie i wydaje mi sie dość ubogi w materiał. Czekam na rozkłady mat. do 2 i 3 , bo ksiażki jeszcze nie są gotowe.
Patrzyłam także do hot spot.
Teraz myslę nad Steps in English-Oxfordu.Ciekawa jestem jak długo jest na rynku i czy ktoś uczył z niej już wszystkie poziomy.
POradźcie coś, proszę.

joduz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-18, 18:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PODRĘCZNIKI - j. angielski ( SP klasy IV - VI)

Postautor: joduz » 2012-05-18, 18:49

Czy ktoś już uczył wszystkie poziomy Steps? Prosze o opinie. Nie wiem jak długo jest w użytku.


Wróć do „Języki obce”