Kariera nauczycielska

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ugryz » 2007-12-09, 18:55

renati23 pisze:anuska, wiem że były organizowane studia dla nauczycieli uprawniające do nauczania drugiego przedmiotu finansowane przez EFS i MEN czyli za darmo.Wiadomości były na stronach internetowych i u nas dyrekcja wywiesiła taką informacje na tablicy ogłoszeń. :wink:
Zajęcia zaczęły się w czerwcu, więc już trochę za późno - ale radzę szukać informacji na stronach najbliższych uczelni. Może będzie kolejna edycja :lol:


a wiesz moze jak wygladaly takie studia? ile lat? jakie warunki trzeba spelnic?
- Co ciekawego mozna robic w Opolu?
- Mozna jechac do Wroclawia

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ejwa » 2007-12-09, 19:05

ugryz pisze:wiesz moze jak wygladaly takie studia? ile lat? jakie warunki trzeba spelnic?


Ja skorzystałam z tych studiów :)
W Poznaniu wygląda to tak:
- są to studia podyplomowe,
- trwają 1 rok, ale w tym czasie mamy około 400 godzin zajęć
- na studia zostali przyjęci czynni zawodowo nauczyciele legitymujący się minimum dyplomem studiów licencjackich- to było jedyne kryterium

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ugryz » 2007-12-09, 22:36

ejwa pisze:
ugryz pisze:wiesz moze jak wygladaly takie studia? ile lat? jakie warunki trzeba spelnic?


Ja skorzystałam z tych studiów :)
W Poznaniu wygląda to tak:
- są to studia podyplomowe,
- trwają 1 rok, ale w tym czasie mamy około 400 godzin zajęć
- na studia zostali przyjęci czynni zawodowo nauczyciele legitymujący się minimum dyplomem studiów licencjackich- to było jedyne kryterium


dzieki za odpowiedz.
mam do ciebie jeszcze pytanie: jezeli jestem po germanistyce i chcialbym np. moc uczyc jeszcze angielskiego, to tez moge? :) bo cos nie rozumiem na jakich zasadach te studia sie odbywaja.
- Co ciekawego mozna robic w Opolu?
- Mozna jechac do Wroclawia

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: renati23 » 2007-12-09, 22:48

ugryz pisze:a wiesz moze jak wygladaly takie studia? ile lat? jakie warunki trzeba spelnic?

1) z reguły trzeba być czynnym nauczycielem
2) w moim przypadku nauczycielem gimnazium lub szkoły ponadgimnazjalnej
3) w związku z tym że są dla nauczycieli zaczęły się w czerwcu, potem mieliśmy zajęcia w lipcu , będziemy mieli zajęcia w ferie i kończymy w marcu ( 3 semestry) razem 460 godzin, na szczęście część z nich ok. 25 godz praca własna w domu (e-lerning)

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ejwa » 2007-12-10, 00:21

ugryz pisze:mam do ciebie jeszcze pytanie: jezeli jestem po germanistyce i chcialbym np. moc uczyc jeszcze angielskiego, to tez moge?
O ile dobrze pamiętam aby móc rozpocząć studia podyplomowe z języka angielskiego trzeba było spełnić dodatkowe warunki- posiadać określony certyfikat.

anuska
Posty: 23
Rejestracja: 2007-11-05, 22:17

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: anuska » 2007-12-11, 11:44

a jaki konkretnie ten certyfikat musi być?

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2007-12-11, 13:06

Słuchajcie, z tego co się orientuję to z EFS-u nie ma kierunku który dawałby uprawnienia do nauczania języka angielskiego. Poza tym w ogóle już chyba nie ma podyplomówek z języków. U mnie w pracy koleżanka kilka lat temu zrobiła podyplomowe z angielskiego i w tej chwili nie ma już uprawnień do uczenia angielskiego. Musi być przynajmniej certyfikat i to CAE, który nie jest wcale łatwo zdać.Ewentualnie licencjat lub magister.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ejwa » 2007-12-11, 18:45

nadia pisze:Słuchajcie, z tego co się orientuję to z EFS-u nie ma kierunku który dawałby uprawnienia do nauczania języka angielskiego.
W ramach projektu

"Studia podyplomowe dla nauczycieli z zakresu nauczania drugiego przedmiotu" oferujemy następujące studia podyplomowe:

W zakresie drugiego przedmiotu:
- bibliotekoznawstwo i informacja naukowa
- chemia
- filologia polska - w Kaliszu
- filologia polska - w Poznaniu
- fizyka
- historia
- informatyka i technologia informacyjna
- język angielski w nauczaniu zintegrowanym (wymagania)
- matematyka (wymagania)
- muzyka - w Kaliszu (wymagania)
- nauczanie początkowe
- pedagogika wychowawczo-opiekuńcza
- plastyka - w Kaliszu (wymagania)
- podstawy przedsiębiorczości
- przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka angielskiego (wymagania)
- przyroda - w Poznaniu
- przyroda - w Kościanie
- technika
- wiedza o społeczeństwie (Wydział Historyczny)
- wiedza o społeczeństwie (Wydział Nauk Społecznych)
- wychowanie przedszkolne

Taka była oferta UAM w Poznaniu. I jest tam język angielski.

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Marzena82 » 2007-12-11, 19:23

Hej ejwa, W ofercie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach studiów EFS był również język angielski w tamtym roku.
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ugryz » 2007-12-12, 13:55

hmmm, to ciekawa sprawa w sumie z tymi studiami dla nauczyciela. wiadomo, czy w przyszlosci cos takiego sie ponownie odbedzie?

a propos angielskiego jako drugiego przedmiotu: znalazlem ta stronke http://sp.amu.edu.pl/ i w wymaganiach dla nauczyciela angielskiego w nauczaniu zintegrowanym jest:
a) posiadanie uprawnien do nauczania w klasach 1-3
b) udokumentowana znajomosc jezyka angielskiego na poziomie FCE lub porownywalnym

ale to tylko w nauczaniu zintegrowanym...
- Co ciekawego mozna robic w Opolu?
- Mozna jechac do Wroclawia

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2007-12-12, 15:52

A no właśnie i tu tkwi haczyk! Ugryz ma dobre informacje. Nie można podjąć podyplomowych z angielskiego w kształceniu zintegrowanym skoro nie ma się kwalifikacji do uczenia w klasach 1-3, no a poza tym koniecznie trzeba mieć certyfikat, przynajmniej FCE. Sporo tych wymagań! Sama zaczęłam uczęszczać na kurs angielskiego, ale jak poczytałam o wymaganiach to odechciało mi się.Co z tego,że nawet uda mi się uzyskać FCE, jak nie mam kształcenia zintegrowanego.Błędne koło...

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ejwa » 2007-12-12, 16:15

ugryz pisze:ale to tylko w nauczaniu zintegrowanym...
Nie zgodzę się z Tobą.
Przeczytaj jeszcze raz dokładniej tę stronę- moje informacje są dokładnie z niej skopiowane i jest tam wzmianka o - przygotowaniu pedagogicznym do nauczania języka angielskiego. Oczywiście, aby móc uczestniczyć w tych zajęciach trzeba spełnić dodatkowe wymagania- certyfikat CAE, CPE lub TOEFL.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2007-12-12, 17:15

Nauczycielom którzy uczą innych przedmiotów niż język angielski trudno jest obecnie uzyskać odpowiednie kwalifikacje aby móc nauczać tego właśnie języka. Kiedy chcemy np.uczyć historii czy przyrody robimy roczne lub półtoraroczne studia podyplomowe i uczymy, a w przypadku języka obcego są naprawdę wysokie wymagania.

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Bobi42 » 2008-01-16, 21:03

Możliwość nauczania m. in. dzieci w klasach 1-3 reguluje rozporządzenie MEN z 10 września 2002r.
I tak, wg niego nie mając wykształcenia typowo filologicznego , aby nauczać języka angielskiego musisz:
1) posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub zawodowe na dowolnym kierunku i posiadać świadectwo państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadecto znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym (angielski - CAE) lub biegłym (angielski - CPE), o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiadać przygotowanie pedagogiczne (studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny pedagogiczno - metodyczny do nauczania j. angielskiego).
Kwestie zawarte w pkt. 1 dają ci możliwość nauczania angielskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole średniej i policealnej

2) Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
a) studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
b) studiów wyższych zawodowych:
- na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
- w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo
c) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,
a ponadto świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania .
W tym przypadku (pkt. 2) mając znajomość angielskiego na poziomie podstawowym (FCE) nauczać możesz tylko w klasach 1-3 ,ale (UWAGA !) w tym przypadku musisz mieć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2008-01-16, 22:43

A powiedzcie mi czy angielskiego w klasach 1-3 może uczyć osoba, która ma tylko studia podyplomowe w zakresie języka angielskiego? U mnie w szkole własnie jest taki przypadek. Słyszałam,że podyplomówki z języka już są nieaktualne i niewystarczające, a jednak ta osoba naucza. No więc jak to jest?


Wróć do „Języki obce”