Kariera nauczycielska

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: relicher » 2008-07-02, 21:26

Mam dla was lepszy powód do " wymiany zdań'', może mi ktoś napisać zagadnienia, słowka itp. wymagane na filologii angielskiej?
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Anita@ » 2008-07-02, 23:23

Nie ma czegoś takiego jak zakres zagadnień na filologię. Żeby dostać się na dobrą filologię, np. na UW Twój poziom językowy musi być naprawdę wysoki, co najmniej FCE, ponieważ jest bardzo dużo chętnych. Łatwiej chyba skończyć kolegium a potem zrobić magisterskie uzupełniające.

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Obywatel » 2008-07-03, 11:49

Anita@ pisze:Żeby dostać się na dobrą filologię, np. na UW Twój poziom językowy musi być naprawdę wysoki, co najmniej FCE, ponieważ jest bardzo dużo chętnych.

I to może być trochę za mało. Kandydaci na filologię angielską zawsze mieli pod górkę. Kiedyś można było studiować tylko w kilku miejscach w Polsce a że chętnych było sporo, to i dostać się było ciężko. Teraz można studiować w przysłowiowym Piczkowie Górnym, ale i chętnych jest dużo więcej więc dostać się nadal jest ciężko. Najlepiej przygotowywać się w oparciu o standardy egzaminów Cambridge - ze wskazaniem na CAE - i zdawać na kilka uczelni.

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: relicher » 2008-07-04, 23:47

Ja nie chce się podszkolić. Ciekawią mnie tylko zagadnienia, wiem, że nawet do pięt niedorastam...
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Obywatel » 2008-07-05, 00:18

relicher pisze:Ja nie chce się podszkolić. Ciekawią mnie tylko zagadnienia, wiem, że nawet do pięt niedorastam...

Widzisz, problem w tym, że kompetencje językowe bardzo trudno jest opisać w sposób zwięzły. O ile przy gramatyce nie ma problemu, to przy słownictwie są już większe schody gdyż wyliczyć wszystkie pola leksykalne potrzebne do osiągnięcia określonego poziomu, to jest już długa lista. Jeszcze gorzej jest z opisem sprawności językowych bo to już jest epopeja. Dlatego stworzono Common European Framework of Reference for Languages, dzięki któremu możemy posługiwać się poręcznymi skrótami myślowymi:

A1 - elementary
A2 - pre-int.
B1 - int.
B2 - upper-int. (FCE)
C1 - advanced (CAE)
C2 - proficiency (CPE)

Jeśli interesuje Cię szczegółowo, jakie wymagania mieszczą się w poszczególnych poziomach, to poczytaj sobie CEF.

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: relicher » 2008-07-05, 02:23

Nie chodzi mi o szczegóły, tylko... fragment, podstawę do bycia nauczycielem- bez której niemożna zostać nauczycielem j. angielskiego.
Czyli poprostu jakieś... 5 słówek z zakresu kończenia studiów filologii angielskiej.
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Obywatel » 2008-07-05, 03:18

Studia filologiczne - w zakresie praktycznej nauki języka angielskiego - zakładają nabycie biegłości w języku. Nie ma uniwersalnego syllabusa bo polskie uczelnie są autonomiczne i każda tworzy swoje dokumenty.

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: relicher » 2008-07-05, 14:21

:/ szkoda...
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

alice1976
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-25, 10:45
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

podyplomowe studia ksztalcenia nauczycieli jezyka angielskie

Postautor: alice1976 » 2008-08-25, 17:40

go - UAM. czy ktos konczyl te studia podyplomowe? w kwietniu przyszlego rooku rusza 3 edycja. aby rozpoczac nauke nie trzeba miec certyfikatu. ja jeszcze takiego nie posiadam. moja znajomosc angielskiego jest na poziomie fce wiec nie wiem czy sobie poradze na takich studiach

agat_b1
Posty: 33
Rejestracja: 2008-07-22, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Mgr spec. translatorska a praca w szkole

Postautor: agat_b1 » 2009-01-10, 21:29

Witam.
Posiadam stopień licencjata z filologii angielskiej wraz z przygotowaniem pedagogicznym. Teraz jestem w trakcie studiów magisterskich i stoje przed wyborem specjalizacji. Czy mogę wybrać translatorską i nie będzie to miało wpływu na pracę i wynagrodzenie w szkole? Posiadam oddzielny papier z podyplomowych pedagogicznych wiec wydaje mi się bez sensu przerabiać te same przedmioty jeszcze raz. Natomiast słyszałam plotki, że czasami nauczyciele mają problemy w szkole, że ich magister ze specjalizacją inną niż nauczycielska nie był brany pod uwagę jeśli chodzi o płace.
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: dushka » 2009-01-11, 10:43

Możesz translatorkę wybrać. Masz przygotowanie pedagogiczne. U mnie 2 anglistki takie pracują, spokojnie.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Mag » 2009-01-18, 14:53

wracając do głównego tematu, mam takie pytanie:
Czy osoba z przygotowaniem pedagogicznym (mgr, pedagog) i CAE może robić awans zawodowy, czy może jedynie pracować na poziomie nauczyciela stażysty? Jeśli z CAE i przygotowaniem pedagogicznym nie można robić awansu, to co potrzeba więcej, żeby to zmienić?

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Obywatel » 2009-01-18, 15:14

Mag pisze:wracając do głównego tematu, mam takie pytanie:
Czy osoba z przygotowaniem pedagogicznym (mgr, pedagog) i CAE może robić awans zawodowy, czy może jedynie pracować na poziomie nauczyciela stażysty? Jeśli z CAE i przygotowaniem pedagogicznym nie można robić awansu, to co potrzeba więcej, żeby to zmienić?

Proponuję rozpocząć studia filologiczne. Nawet jeśli dziś egzaminy Cambridge dają jakieś kwalifikacje, to wszystko zmierza raczej ku temu, że niedługo się to skończy. Poza tym pozbędzie się Pani wówczas wszelkich wątpliwości co do swoich kwalifikacji. W przeciwnym razie czeka Panią wieczna niepewność i ciągłe podawanie w wątpliwość Pani przygotowania przez dyrekcję, organy prowadzące i nadzorujące.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Mag » 2009-01-18, 15:23

Obywatel pisze:Proponuję rozpocząć studia filologiczne. Nawet jeśli dziś egzaminy Cambridge dają jakieś kwalifikacje, to wszystko zmierza raczej ku temu, że niedługo się to skończy. Poza tym pozbędzie się Pani wówczas wszelkich wątpliwości co do swoich kwalifikacji. W przeciwnym razie czeka Panią wieczna niepewność i ciągłe podawanie w wątpliwość Pani przygotowania przez dyrekcję, organy prowadzące i nadzorujące.


W moim przypadku robienie kolejnych studiów nie wchodzi w grę.
A jeśli chodzi o wątpliwości, to mam je dlatego, że nie jestem jeszcze zorientowana w temacie.
Stąd moje pytanie o to czy jako nauczyciel angielskiego można robić awans zawodowy mając CAE + przygotowanie pedagogiczne, na tym forum.

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Obywatel » 2009-01-18, 15:58

Jeżeli chce się Pani utrzymać w zawodzie nauczyciela języka angielskiego, to na dłuższą metę bez studiów filologicznych nie da rady. W świetle rozporządzenia na dzisiaj kwalifikacje Pani ma więc teoretycznie nie ma przeciwwskazań do robienia awansu. Ale aby to potwierdzić, najlepiej zwrócić się na piśmie do właściwego kuratorium.


Wróć do „Języki obce”