Kariera nauczycielska

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Mag » 2009-01-18, 20:46

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie, pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Jolly Roger » 2009-01-19, 14:33

We wsi obok jest dziewczyna z CEA + wyższe niepedagogiczne + kurs pedagogiczny. Ze dwa lata temuz robiła mianowanie teraz chyba rozpoczęła "dyplomowanie". Chyba można albo coś się pozmieniało w jej papierach, ale kiedyś z nią gadałem o tych certyfikatach i twierdziła, ze wszystko w porządku, a o wygaśnięciu certyfikatów to po wsiach gadają i nic z tego nie ma. Za nim zlikwidują będą musieli jakiś okres przejściowy na uzupełnienie kwalifikacji co by ludzie nie potracili awansów.

Zreszta póki na rynku nadal będzie niedosyt anglistów (a w wielu rejonach jeszcze to aktualne) to z CAE + wyższe będzie można uczyć.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
żabka82
Posty: 13
Rejestracja: 2009-02-02, 21:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: żabka82 » 2009-02-05, 21:16

Bardzo zaciekawiła mnie dyskusja na temat uprawnień do nauczania języka angielskiego, dlatego, ze w dużej mierze mnie dotyczy. Całym sercem zgadzam się z osobami broniącymi studiów anglistycznych, jednak nie wszystko jest proste... Studia podyplomowe, itp. istnieją dlatego, ze niektórzy po prostu muszą z nich skorzystać... Ja skończyłam filologie, ale polską. Nigdy nie zdawałam dydaktyki czy psychologii w języku angielskim. Mam jednak sporą wiedze psychologiczna i pedagogiczną oraz bardzo duże pojecie o języku jako systemie. Na wykładach z językoznawstwa, językoznawstwa stosowanego, gramatyki opisowej, itp. przyswoiłam wiele pojec gramatycznych i językoznawczych co bardzo ułatwia mi teraz pracę. skończyłam studia i... dwa lata nie mogłam znaleźć pracy w swoim zawodzie... W międzyczasie prze 10 lat systematycznie uczyłam się języka angielskiego i zdałam CAE. W końcu pewien dyrektor zaufał mi, zatrudnił mnie jako anglistę. Skończyłam kurs pedagogiczny i drugi już rok uczę angielskiego w gimnazjum. Mam okazję prowadzić między narodowy projekt i nie czuje sie gorsza od nikogo, ani od moich polskich, czy tez zagranicznych kolegów. Wiedza nabyta na studiach, skądinąd pedagogicznych i jednak językowych, bardzo mi ułatwia życie.
Jeśli zaś chodzi o moją przyszłośc... Bardzo dobrze rozumiem, ze nauczyciel wciąż musi się doskonalić. Dlatego popieram w tym względzie obrończynie studiów. One bardzo wiele dają, poszerzają horyzonty i nigdy na nie nie jest za późno, chociaż bywa ciężko studiować, pracować i dbać o rodzinę. Dlatego tez, ponieważ pokochałam nauczanie angielskiego, postanowiłam, ze i tak skończę studia, aby lepiej jeszcze rozumieć język, którego nauczam i w sferze teoretycznej, i praktycznej, ale na pewno nie dlatego, ze czuję się gorsza.
"Nie można uciec od pracy, która jest powołaniem"
Julien Green

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Andulencja » 2009-02-05, 22:13

Droga Żabko. Jestem w podobnie jak to po innej niż filologia angielska szkole i wcale nie czuję że wiem mniej niż koledzy po studiach kierunkowych. Moje dzieciaki mają osiągnięcia, na zastępstwie uczyłam także 2 lata w liceum i mogę pochwalić się grupą maturzystów (a obecnie studentów).
żabka82 pisze:postanowiłam, ze i tak skończę studia, aby lepiej jeszcze rozumieć język, którego nauczam i w sferze teoretycznej, i praktycznej
Ja zaczęłam w zeszłym roku :D Skończyłam I-wszy rok z bardzo wysoką średnią i na pewno nie będę miała (i dotąd nie miałam) kompleksów z powodu mojego dotychczasowego wykształcenia. A tak przy okazji, mając 2 kierunki studiów (+ 2 dodatkowe - podyplomowo) jestem lepiej wykształconym nauczycielem, niż niejeden anglista magister :D :D :D

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Obywatel » 2009-02-05, 23:05

Wszystko w porządku drogie Panie, ale wypada zadać sobie jedno pytanie: czy chciałybyście, żeby leczył Was lekarz nie po kierunku lekarskim, albo reprezentował w sądzie adwokat nie po studiach prawniczych? Jako grupa zawodowa lubimy się porównywać do lekarzy i prawników. W tych porówniach wypadamy jednak dosyć blado. Wysoki prestiż zawodu lekarza i prawnika wynika bowiem między innymi z faktu, że są to zawody ściśle licencjonowane. Dlatego życzę Paniom jak najszybszego ukończenia studiów na kierunku filologia angielska celem zdobycia nowych i potwierdzenia już posiadanych kwalifikacji.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Andulencja » 2009-02-06, 14:54

Obywatel pisze:Wszystko w porządku drogie Panie, ale wypada zadać sobie jedno pytanie: czy chciałybyście, żeby leczył Was lekarz nie po kierunku lekarskim, albo reprezentował w sądzie adwokat nie po studiach prawniczych...

Jakbym czytała Znachora :D :D :D

Obywatel pisze:i potwierdzenia już posiadanych kwalifikacji
już kiedyś ktoś to sprawdzał, ale nie wszystkim to wystarcza :)

Arajek
Posty: 14
Rejestracja: 2009-02-12, 14:31
Przedmiot: Język rosyjski, Informatyka, Technika
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Arajek » 2009-02-12, 14:57

Witam,

W tym roku kończę studia nauczycielskie. Mogę uczyć Informatyki, posiadam również zdane dwa certyfikaty TelCa B1 i B2 z języka rosyjskiego, czy na podstawie, tego że w ramach studiów mam przygotowanie pedagogiczne mogłabyć uczyć tego języka w jakiejkolwiek szkole? Proszę o odpowiedź :cry:

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2009-02-12, 15:29

Zajrzyj do rozporządzenia o kwalifikacjach z dnia 10 września 2002 roku. Tam powinnaś znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. A nie chcesz uczyć informatyki?:)

Arajek
Posty: 14
Rejestracja: 2009-02-12, 14:31
Przedmiot: Język rosyjski, Informatyka, Technika
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Arajek » 2009-02-13, 21:58

Dziękuje za odpowiedź.
Informatyki też chcę uczyć, techniki też, a jak będzie można i rosyjskiego to czemu nie;-) zawsze to wyższa pensja.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: malgala » 2009-02-13, 22:05

Arajek pisze:Informatyki też chcę uczyć, techniki też, a jak będzie można i rosyjskiego to czemu nie;-) zawsze to wyższa pensja.

Pod warunkiem, że ucząc tylu przedmiotów mieć będziesz godziny ponadwymiarowe. Jako stażysta ich nie dostaniesz.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2009-02-14, 09:25

A dlaczego jako stazysta nie dostanie godzin ponadwymiarowych? Ja kiedy zaczynałam pracę 7 lat temu i będąc stażystką miałam 25 godzin tygodniowo.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Andulencja » 2009-02-14, 10:02

Ja będąc stażystą także miałam godziny ponadwymiarowe, moja koleżanka w tym roku jest na stażu i też ma 6 nadliczbowych.

Awatar użytkownika
żabka82
Posty: 13
Rejestracja: 2009-02-02, 21:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: żabka82 » 2009-02-15, 10:20

Ja też miałam 6 godzin ponadwymiarowych jako stażysta :roll:
"Nie można uciec od pracy, która jest powołaniem"

Julien Green

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: malgala » 2009-02-15, 11:46

Jeżeli godziny były, a języki raczej do takich przedmiotów należą, to godziny mogłyście mieć.
Stażyście jednak raczej ponadwymiarówek się nie przydziela, a jeśli już, to za jego zgodą.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Yoka » 2009-02-15, 17:39

mnie nigdy nikt nie pytał. Zawsze miałam ponad 20 godzin


Wróć do „Języki obce”