Kariera nauczycielska

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2009-02-15, 19:00

Mnie również nikt nie pytał i również miałam ponad 20 godzin co w sumie mnie cieszyło:) Zawsze to przecież dodatkowe pieniążki,zwłaszcza jeśli pracuje się 30 km od miejsca zamieszkania.

der_die_das
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-20, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

pytanie o kwalifikacje

Postautor: der_die_das » 2009-02-20, 23:15

Chciałabym wiedzieć, czy ktoś, kto ma licencjat z niemieckiego języka handlowego i zaświadczenie o ukończeniu kursu Grundstuffe III/2, jak i świadectwo ukończenia kursu pedagogicznego ma pełne i wymagane kwalifikacje na dzień 30.06.2006r.?

der_die_das
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-20, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: der_die_das » 2009-02-20, 23:17

Dodam, że chodzi mi o nauczanie w gimnazjum.

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: elizabethj » 2009-02-20, 23:24

Do podstawówki i gimnazjum wystarczy licencjat oraz jeśli nie jest to licencjat związany z pedagogoką i nauczaniem kurs pedagogiczno-dydaktyczny. Myslę, ze twoje kwalifikacje są wystarczające do gimnazjum :)

der_die_das
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-20, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: der_die_das » 2009-02-20, 23:33

Dziękuję za odpowiedź:-)

Żaneta

Studia Germanistyczne

Postautor: Żaneta » 2009-02-27, 16:48

Witam wszystkich serdecznie,szczególnie nauczycieli :))
Swoją wypowiedź kieruje w szczególności do nauczycieli j.niemieckiego.

Jestem obecnie w klasie maturalnej,matura już tuż-tuż,bo za 2 miesiące.
Dalszą naukę chciałabym kontynuować studiując filologię niemiecką.

Stąd teraz takie moje pytanie..gdzie i na jakich instytucjach mogłabym studiować germanistykę..?..pochodze z okolic Gdańska,wiec Gdąńsk jak najbardziej by mi odpowiadał do studiowania germanistyki..wiem tylko,że germanistykę można studiować na Uniwersytecie Gdańskiej a na Politechnice?Co do Uniwersytetu nie jestem za bardzo do niego przekonana,gdyż na tym uniwersytecie studia są nieco cięższe niż na politechnice,na której chciałabym studiowac filologię niemiecką.

Jakie warunki muszę spełnić,by dostać się nastudia germanistyczne?Rejestracja jest elektroniczna czy składa się papiery..?Jak widać nie mam zielonego pojecia o tych sprawach,dlatego proisze o pomoc nauczycieli i też osób,które sa obecnie bądź po studiach germanistycznych.

A co po studiach o tym kierunku?Tylko praca w szkole?..jak dla mnie rewelacja,bo lubię skzołę..ale gdzie jeszcze można pracować będąc po ukończonych studiach germanistycznych?

Ile wynosi płaca nauczyciela,który naucza niemieckiego?

Liczę na odpowiedzi:)) z góry dziękuję :))

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: andre » 2009-02-28, 00:31

Żaneto, na politechnice na pewno nie znajdziesz filologii germańskiej. Jak sama nazwa wskazuje politechnika to wyższa szkoła techniczna, gdzie dominuja nauki ścisłe a nie humanistyczne.
Ja osobiście studiowałem na Uniwersytecie Gdańskim. Za moich czasów były to 5-letnie studia magisterskie, obecnie obowiązuje tzw. system boloński, czyli 3-letnie studia licencjackie, a potem możesz kontynuować na 2-letnich studiach uzupełniających magisterskich.
w Gdańsku jest jeszcze Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskuje się tytuł licencjata.
Najlepiej poprzeglądaj sobie strony internetowe ww. uczelni, a dowiesz się więcej.

Żaneta

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Żaneta » 2009-02-28, 09:30

Aha,czyli mam do wyboru albo Uniwersytet Gdański albo Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obców hmm :| albo wybiorę jędną z tych uczeni albo przeniosę się do innego miasta..:)

Musze dużo poczytać w necie..;) dowiedzieć się co i jak..dzięki :wink:

drpawelg
Posty: 1
Rejestracja: 2010-01-07, 09:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podlaskie

Jak zdobyć kwalifikacje j niemieckiego

Postautor: drpawelg » 2010-01-07, 09:52

Witam

Chcę być nauczycielem języka niemieckiego.
Mam wykształcenie wyższe ale nie związane z tym językiem. Do Niemiec wyjeżdżam co roku od wielu lat i już nauczyłem się dość dobrze tego języka.
Uczę w szkole zawodowej ale w przyszłości chciałbym uczyć języka niemieckiego.
Nauczycieli językowych podobno ciągle brakuje.

Poradźcie proszę jak zrobić aby otrzymać takie uprawnienia.
Czy wystarczy egzamin Telc ?
Czy trzeba ukończyć licencjat aby móc uczyć tego języka w szkole... ?

Pozdrawiam i czekam na Wasze porady.

P.S.
tak przy okazji zapraszam na konkurs na najpiękniejszy Ogród Roku
Konkurs Ogród Roku

evee1
Posty: 38
Rejestracja: 2009-08-26, 22:52
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: evee1 » 2010-01-07, 10:18

Z tego co wiem, wystarczy certyfikat + studia podyplomowe nadające uprawnienia pedagogiczne do nauczania j. niemieckiego. To, że masz kwalifikacje do nauczania innego przedmiotu nie ma znaczenia, bo chodzi tu o metodykę nauczania niemieckiego. A co do tego, że n-le języków są nadal poszukiwani, to nie byłabym taka pewna, niestety :( . Na pewno jest dużo gorzej niż kilka lat temu.

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: upieczona.anglistk » 2010-01-07, 13:57

drpawelg to czy nauczyciele jezykow sa poszukiwani zalezy od regionu, w strone opola gdzie jest mniejszosc niemiecka bardzo potrzebni sa nauczyciele niemieckiego. w pozostalych regionach jest duzo gorzej. u mnie germanistka na przyklad zrobila jeszcze podyplomowke z zajec swietlicowych i plastyki zeby moc uzbierac chociaz pol etatu. przeprowadz dobry wywiad w swoim srodowisku. poza tym nawet jesli egzamin jezykowy + kurs/ podyplomowka z pegagogiki daje uprawnienia do nauczania jezyka, dyrektor zawsze bedzie wolal kogos po studiach jezykowych niz z samym ceryfikatem. to ze wyjezdzasz co roku do niemiec nie musi jeszcze oznaczac ze doskonale znasz ten jezyk bo np. dany dyrektos moze zalozyc ze masz tam kontakt z mniejszoscia polska i wcale nie jest powiedziane ze musisz szlifowac niemiecki. zastanow sie wiec powaznie nad licencjatem
Ostatnio zmieniony 2010-01-20, 20:51 przez upieczona.anglistk, łącznie zmieniany 1 raz.

tysol
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-22, 08:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: tysol » 2010-01-18, 23:28

Te uprawnienia nazywają się Kurs kwalifikacyjny pedagogiczno-metodyczny i można go zrobić w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Ja też nie jestem germanistą, zdałem Kleines Deutsches Sprachdiplom w Instytucie Goethego. Ten egzamin plus ukończony kurs (płatny, w 2001 1700 zł) dają uprawnienia, przynajmniej na razie, dopóki p. Hall albo następny minister czegoś nowego nie wymyślą. Oczywiście można też skończyć licencjat, lub podyplomowe, ale to trwa 2-3 lata i jest droższe (egzamin KDS jest 2 razy w roku, kursy co najmniej raz). Prawdziwi germaniści może czasami są preferowani, ale teraz w szkołach, zwłaszcza gimnazjach, szuka się raczej silnej i skutecznej ręki, niż nauczyciela z powołania.

szpilkaaa
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-08, 14:33
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Czy student filologii może uczyć w szkole?

Postautor: szpilkaaa » 2010-03-02, 13:43

Pytanie jak w temacie.
Czy studiując filologię i mając certyfikaty poświadczającego wiedzę(np.CAE z angielskiego/DALF c1/DALF c2) student może uczyć w szkole?
Jeśli tak to na którym roku filologii musi być?
Wiem,że czasami w prywatnych szkołach językowych odbywają się takie praktyk.

Dziękuje za odpowiedź,
J.

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ala.forum » 2010-03-02, 15:59

ludzie tak ciężko wam odpowiedziec na pytanie skoro juz weszliscie na temat??
na tym forum jest masakra niczego nie mozna sie dowiedziec od "kolegow po fachu"

ale wracając do tematu,
ja zaczelam prace na 2 roku studiow nie majac certyfikatu nawet. co prawda byla to praca na zastepstwo w szkole publicznej ale była.
a szkole prywatnej bedzie latwiej, powodzenia
skladaj cv gdzie sie da a na pewno cos znajdziesz

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Jolly Roger » 2010-03-02, 20:34

ludziom może się nie chcieć odpowiadać n-ty raz na pytanie o kwalifikacje.

Do nauczania potrzebne jest wykształcenie pedagogiczne. Szkoły prywatne rządzą się swoimi prawami.
Student może ubiegać się o posadę zawsze. Może się też ubiegać o posadę nie mając żadnych kwalifikacji. Watpie tylko czy w łodzkim jest taki niedobór kadry, zeby uzupełniali je osobami z niepełnym wykształceniem.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free


Wróć do „Języki obce”