Jak uczyć maluchy

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-06-30, 17:10

Od września przejmuję godziny w szkole podstawowej w klasach 0 i 1.
Nigdy wcześniej nie uczyłam tak małych dzieci.
Czy możecie mi polecić jakieś materiały?
Coś przydatnego z metodyki nauczania 5-6 latków.
Mam też prośbę o polecenie przydatnych kart pracy dla dzieci.

Poprzednia nauczycielka wyjechała.
Dowiedziałam się tylko, że pierwsza klasa pracuje na New Adventure 1, a w zerówce nie było żadnych książek

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-07-02, 11:12

I jeszcze pytanie do uczących w zerówce: czy korzystacie z podręczników? Jeśli tak, to z jakich?

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: bossik » 2013-07-02, 16:14

każdy podręcznik, który nie wprowadza nauki czytania i pisania jest dobry. Ja nawet nie kupowałabym żadnego, jeśłi nie ma wymogu.

W necie jest mnóstwo pomysłów jak można uczyć wykorzystując do zajęć również plastykę, muzykę, czy inne zajęcia ruchowe.

Tak małe dzieci nie powinny siedzieć w ławkach całe 45 minut.

Dla tak małych dzieci najważniejsze są wizualne pomoce dydaktyczne- całe sterty!!!

Sprawdza się też metoda projektów.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-07-02, 19:18

Rzeczywiście znalazłam sporo stronek, ale boję się że przygotowanie materiałów mnie pogrąży.
Od września będę miała 4 klasy gimnazjum (w tym 2xtrzecie i dwie pierwsze na nowym podręczniku), 2xczwarte i piątą (też nowy podręcznik), a do tego pierwsze (nauczanie) - nie uczyłam do tej pory takich dzieci i dwie zerówki.
Biało-czarne kserówki mogą nie być atrakcyjne dla maluchów.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: linczerka » 2013-07-02, 19:35

Biało-czarne kserówki mogą nie być atrakcyjne dla maluchów.

obrazek i tekst, lubią kolorować, podkreślać, przekreślać, zakreślać, nawet wskazane
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-07-02, 20:45

Tekst i cyferki to chyba odpadają - nie znają.
Chyba podrukuję sobie różności i poukładam w sensowny sposób i utworzę jakiś plan pracy

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: linczerka » 2013-07-02, 20:57

Myślałam o obrazku i globalnym napisie, typu obrazek żabka i napis frog (?) Do tego jakieś zabawy, piosenka, rymowanka, przeliczanie, układanie puzzli, zabawa w teatrzyk z tą żabką.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-07-02, 22:03

Znalazłam takie FLASHCARDS i rzeczywiście obrazki są podpisane.
Myślałam, że skoro dzieciaki nie czytają, to podpisy są zbędne, ale może chodzi o opatrzenie się ze słownym wizerunkiem?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: linczerka » 2013-07-02, 22:10

Właśnie tak! Nieważne, że nie znają liter. W ten sposób uczysz ich czytania globalnego. "Czytasz" z dziećmi cały wyraz.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-07-02, 22:16

Chyba muszę zacząć od przypomnienia sobie wiadomości z psychologii rozwojowej :D Wieki temu miałam taki przedmiot na studiach.

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: bossik » 2013-07-03, 18:27

Nie wprowadzaj pisania! Szkoda czasu. Polecam piosenki, rymowanki, proste scenki. Kolorowanki może i fajne, ale językowo to one bardzo nie rozwijają. Używam ich gdy gdzieci mają zapamiętać słówka z danej lekcji. Obrazek: to słowo, które przedstawia, kolor, czasem liczby ( kropki, które trzeba połączyć). Małe dzieciaki lubią też kleić, wycinać, malować i nade wszystko ruszać się...Flashcard - super! tak samo jak domino obrazkowe, jakiś wspólny projekt ( plakat), duża kostka- na której przykleisz na każdym boku inny obazek.

Tu nie ma wytłumaczenia, że nie masz czasu na przygoowania pomocy wizualnych. Jeśli ttego nie zrobisz- dzieci szybko znudzą się. Pogadaj z dziewczynami z nauczania wzesnoszkolnego- może użyczą Ci tych samych pomocy. Spójrz o czym uczą się w poszzególnym tygodniu- jeśli temat jesień- zrób to samo, tylko po angielsku. Oczywiście w mniejszym do opanowania słownictwie.

Wejdź na strony wydawnictw, pościągaj sobie rozklady materiałów do poszczególnych podręczników i masz dobrą podpowiedź.

Możesz od czasu do czasu skorzystać z youtuba, na którym roi się od programów dla dzieci: słownictwo, piosenki. w Internecie są też i proste gry językowe, które można wykorzystać.

Pracy jest mnóstwo, ale satysfakcja o niebo większa niż w gimnazjum! :) powodzenia!

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: Andulencja » 2013-07-04, 09:36

bossik, dziękuję

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: bossik » 2013-07-04, 11:03

Bardzo proszę. To nic nie kosztowało :)

Jeśli będziesz potrzebowała pomocy napisz do mnie na priva. Co prawda nie uczę w państwowej szkole, ale mam spore doświadczenie w tym temacie.

W sierpniu sama będę układała programy nauczania dla siebie: dzieci przedszkolne, zerowkowe i dalej. W większości w oparciu o strony internetowe, więc chętnie podrzucę Ci linki, które możesz wykorzystać.

Stronka, którą podałaś jest fajna, ale gdy chce się więcej robi się płatna :(. Są na szczęście jeszcze darmowe, ale trzeba naszukać się.

Tak na szybko, spójrz , tam :http://www.esl4kids.net/f lub

http://thelittlelist.wordpress.com/m-o-n-t-e-s-s-o-r-i/

ogólnie możesz wpisać w googlach -FREE ESL young learners resources, FREE ESL kindergarten resources, preschool resources, montessori.

U mnie np dzieciaki całe pół roku były przygotowywane ( nie wiedząc o tym) do zroienia swojego pierwszego language portfolio,
typu:http://theartofteachingut.blogspot.com/2011/06/dr-seuss-all-about-me-book.html

scenariusz prosty, na koniec pozbieraliśmy ich wszystkie kartki, które przez pół roku dostawały na zajęciach i na koniec dostały własną książkę z wszystkim co już potrafią nazwać po ang. Nawet nie masz pojęcia jaka była radość i zadowolenie tych dzieci, że mają taką grubą książkę i wszystko z niej znają :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: iluka » 2013-07-04, 13:55

bossik pisze:dzieciaki całe pół roku były przygotowywane ( nie wiedząc o tym) do zroienia swojego pierwszego language portfolio,
Szatańska, podstępna kobieta! :twisted: I tak powinno być :mrgreen: moim zdaniem, ale nie jestem fachowcem od maluchów :cry:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

mon.zam
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-22, 21:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Jak uczyć maluchy

Postautor: mon.zam » 2013-07-04, 14:41

To i ja się wtrącę :)
Z zerówką do czynienia nie miałam, ale z pierwszakami już tak. Flashcards, wordcards i wszelkie gry jakie przyjdą do głowy. Im dziwniejsza tym lepsza :) Moje pierwszaki uwielbiały rywalizować, ale ze mną - 'beat the teacher' królowało - a to dwa koty malowałam i jak oni dobrze to kawałek mojego kota znikał, a jak oni źle to część ich kota ginęła, a to rekin rybki połykał itd. Przygotowanie materiałów jest faktycznie czasochłonne.

U mnie właśnie dzieciaki na początku czytały globalnie, szybko kojarzą, cwane bestie. W drugim półroczu to już literki znały.

Fajny pomysł z dużą kostką ktoś podrzucił.


Wróć do „Języki obce”