Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: linczerka » 2014-02-28, 13:05

Autorów usuniętych postów proszę o zapoznanie się z Regulaminem pkt. 7
Usunęłam też te, które nic nie wnoszą do tematu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: alicja23 » 2014-03-01, 21:49

linczerka, nie ma jak WOLNOŚC SŁOWA

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: linczerka » 2014-03-01, 22:13

alicja23 pisze:nie ma jak WOLNOŚC SŁOWA

Jasne.
Tolerujmy osobiste wycieczki i obraźliwe epitety.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: Melizabeth » 2014-03-04, 20:59

Higgs pisze: Sorry, ale tylko dwa lata przygotowania zawodowego nic nie dają.


Może w Niemczech licencjat trwa dwa lata, choć zgodnie z Systemem Bolońskim nie powinien, albo 1 rok jest powtórką z liceum, ale u nas licencjat to trzy lata, w tym przygotowania zawodowego. Miałam przedmioty przygotowujące do pracy jako nauczyciel przez cały okres studiów licencjackich. Byłam potem na magisterce, i powiem szczerze, nauczyła mnie mniej niż studia licencjackie, a już o metodyce nie było nic (jedynie osoby, które pisały pracę z metodyki miały jakiekolwiek elementy pedagogiki bądź metodyki).

Robię teraz uzupełniające magisterskie z hiszpańskiego, głównie dla papierka, żeby kiedyś nie uznano, że licencjat to za mało, ale uważam, że na licencjacie człowiek nauczy się najwięcej rzeczy przydatnych w pracy nauczyciela - gramatyka, słownictwo, fonetyka, wiedza o kulturze, itd. Być może jest to specyfika studiów językowych, ale ja tak to odbieram.

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: alicja23 » 2014-07-08, 08:00

koma pisze:
alicja23 pisze:ja po licencjacie uczylam i w szkole podstawowej i gimnazjum i sredniej a dziś podpisałam umowę w szkole policealnej . okazało się ze MAM UPRAWNIENIA żeby tam uczyc

A przepisy co innego...;)


chyba jednak nie co innego...
2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 2 ust. 1, § 3, 4 i 9, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub

2) ukończyła studia pierwszego stopnia:

a) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu, lub

4) ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i legitymuje się:

a) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, lub

b) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.


[b] [b] § 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych,
[/b][/b]

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: alicja23 » 2014-07-08, 08:02

wygląda na to ze można mieć same NKJO żeby uczyc w szkole policealnej
a co dopiero w szkole średniej...

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: alicja23 » 2014-07-08, 08:03

aha, nie wiem w związku z tym dlaczego ktoś twierdzi ze licencjat " nic nie daje "

malinaaa
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-20, 13:07
Kto: student
Przedmiot: Biologia, Język angielski, Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy licencjat fil ang wystarczy aby uczyć w szkole polic?

Postautor: malinaaa » 2015-07-20, 13:09

O tym, jakie możliwości dają studia licencjackie można poczytać tutaj: http://www.wsb.pl/dyplom-licencjata-jakie-daje-mozliwosci. Tak czy inaczej według mnie warto zrobić mgr.


Wróć do „Języki obce”