Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: Joanna1988 » 2014-03-17, 15:53

Witajcie,
Piszę do Was w dosyć nietypowej sprawie, jednak mam nadzieję, że ktoś udzieli mi odpowiedzi (zależy mi zwłaszcza na opinii metodyków j. angielskiego).
Miałam dzisiaj dosyć nietypową rozmowę z wychowawczynią klasy 1. Zgłosiła mi ona, że matka jednego z jej uczniów poskarżyła się na mnie, że dzieci w 1 klasie piszą na lekcji angielskiego. Dodała także, że jej syn ma prywatne lekcje (czyt. korepetycje) z panią, która jest metodykiem języka angielskiego i ta pani uważa, że jest to sytuacja niedopuszczalna. Muszę powiedzieć, że jestem zszokowana, bo pracuję kilka lat, z różnymi podręcznikami, różnych wydawnictw (obecnie używam "Treetops", wyd. Oxford University Press-książka została mi narzucona.) Dla tych, którzy nie znają tej pozycji powiem tylko, że od rozdziału 3 zaczyna się pisanie (po śladzie, wpisywanie pojedyńczych słów). Jestem dosyć skołowana bo nigdy nie miałam takiego zarzutu od rodzica, że dzieci w 1 klasie piszą, a nie chcę mieć problemu z kuratorium (podobno ta mama dała do zrozumienia, że chce z tą sprawą tam iść). Co myślicie o tej sprawie? Dodam tylko, że moi uczniowie mają zeszyty do angielskiego, ale głównie rysują, ostatnio tylko zrobili słowniczek obrazkowy, który podpisali (dzieci bardzo się cieszyły, że same coś takiego stworzyły). Z góry dziękuję za odpowiedź i chęć przeczytania tego postu :D

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: alicja23 » 2014-03-17, 16:33

ja na twoim miejscu nie przejmowałabym się zbyt. wprowadzilas elementy pisania i nie ma w tym nic złęgo, zawsze możesz powiedzieć ze uważasz ze grupa jest na tyle silna ze wprowadzenie pisania uwazalas za naturalne. oczywiście nie mogą być to cale zdania, jedynie pisanie po sladzie, pojedyncze wyrazy.
niestety zdan nauczycieli którzy kompletnie nie potrafią pracować z dziecmi 1-3 i wprowadzają pisanie calymi zdaniami a dzieci się gubią i nie lubia angielskiego bo " ciagle tylko piszemy" ( usłyszane od ucznia)
praca w 1-3 to przede wszystkim nauka przez zabawe a nie siedzenie i przepisywanie zdan z tablicy. wczytaj się dobrze w podstawe programowa ( jeśli tego nie zrobilas) lub porozmawiaj z innymi nauczycielami spytaj jak oni pracują. ja teraz jestem na etapie sredniej szkoły wiec zbyt wiele nie pomoge. powodzenia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: iluka » 2014-03-17, 16:38

Jaki program realizujesz?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: Joanna1988 » 2014-03-17, 16:49

Alicja-mam dokładnie tak jak powiedziałaś-to klasa 6-latków, bardzo silna grupa, w lot chwytają wszystko i jako nauczyciel nie widzę sensu, by ich blokować. Tylko weź to kobiecie wytłumacz. I dodam, że jej syn jest niestety jednym z słabszych uczniów (takich dzieci jest w tej klasie trójka) i domyślam się, że szuka kozła ofiarnego. Iluka-tak jak napisałam, używam podręcznika i zeszytu ćwiczeń "Treetops" (pomarańczowa okładka), gdzie te elementy pisania są obecne.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: iluka » 2014-03-17, 17:09

Zrozumiałam, ale o co innego pytałam.
Podręcznik może być lub nie, lepszy czy gorszy, zgodny lub niezgodny z podstawą programową. A tę każdy rodzic sobie przeczyta tak jak ja.
W ZAKRESIE JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO
I etap edukacyjny: klasy I-III
Treści nauczania – klasa I szkoły podstawowej
Język obcy nowożytny. Wspomaganie dzieci w porozumiewaniu się z osobami, które mówią
innym językiem. Uczeń kończący klasę I:
1) rozumie proste polecenia i właściwie na nie reaguje;
2) nazywa obiekty w najbliższym otoczeniu;
3) recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego;
4) rozumie sens opowiedzianych historyjek, gdy są wspierane obrazkami, gestami,
przedmiotami.

Następnie może poprosić tak jak ja o program nauczania.

I ewentualnie zastanowić się czy podręcznik jest zgodny z PP.

Hierarchia ważności jest taka:
1.Podstawa programowa
2.Program nauczania
3.Podręcznik
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: linczerka » 2014-03-17, 18:58

Dążenie do integracji wszystkich zakresów kształcenia przejawia się zarówno w
tematyce lekcji, jak i doborze metod, technik pracy oraz materiałów stosowanych w nauczaniu języka angielskiego. Punktem wyjścia zawsze będą zatem pojęcia i umiejętności przyswajane przez uczniów na zajęciach Edukacji Wczesnoszkolnej, które staną się platformą akwizycji języka angielskiego.
Sprawność pisania w języku obcym można zacząć kształtować dopiero wtedy, gdy dziecko opanuje techniczną umiejętność pisania w języku ojczystym na tyle, aby bez większego trudu przepisać tekst, transponując litery drukowane na pisane. Pierwsze próby pisania w języku angielskim można odbyć już w II semestrze w klasie I. Umiejętności w zakresie pisania sprowadzać się będą do pisania odtwórczego i mogą być kształtowane za pomocą takich technik jak:
-wstawianie brakujących liter lub grup liter do wyrazów;
-wstawianie brakujących wyrazów do zdań;
-zapisywanie krótkich odpowiedzi na pytania według wzoru;
-rozwiązywanie krzyżówek obrazkowych.
Mgr Katarzyna Nicholls – m. in. autorka programów
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: iluka » 2014-03-17, 20:11

Też już ten program znalazłam :D Widać ambitny. Wykraczający poza PP wyraźnie.

I jeszcze tam przeczytałam.
Rodzice
Rodzice są bardzo ważnym partnerem dla nauczyciela w procesie nauczania/uczenia się. Często żywo interesują się postępami dziecka w nauce języka angielskiego. Bywa, że chcą uczestniczyć w doborze programu i materiałów nauczania. Przy ich współpracy efektywność nauki może się znacznie zwiększyć. Mają oni bowiem wpływ na motywację dziecka do nauki, przygotowanie do lekcji, wykonywanie zadań domowych; mogą także zadbać o zwiększenie ilości czasu przeznaczonego na kontakt z językiem poprzez włączanie w domu CD/DVD w języku angielskim, czytanie bajek itp. Bardzo ważne jest zatem rzetelne informowanie ich o zakładanych celach i wynikach nauczania, postępach dzieci, sposobach pracy z dzieckiem w domu, jak również prezentowanie im form i metod pracy z uczniem wczesnoszkolnym poprzez zapraszanie ich na zajęcia otwarte, występy, uroczystości lub wystawy prac wykonanych przez dzieci na lekcjach języka angielskiego.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

hanutek89
Posty: 48
Rejestracja: 2014-01-19, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: hanutek89 » 2014-03-17, 20:46

Ja uczę w pierwszej klasie na Bugsach i powiem szczerze, że podobają mi się ćwiczenia bo są dwie wersje, jedna wprowadza proste elementy pisania po śladzie już od początku, natomiast drugie od drugiego semestru. Jednak trochę trudno zorganizować pracę z dwoma różnymi ćwiczeniami na zajęciach. Jedni mają takie ćwiczenie, drudzy inne....Dlatego wyszłam z założenia, że ćwiczenia są do pracy w domu, gdzie dziecko może w swoim tempie pracować. Natomiast na zajęciach robimy ćwiczenia w książce, polegające na połączeniu, wklejeniu, pokolorowaniu czegoś. 90 % zajęć to natomiast nauka przez zabawę i gry językowe. Głównie kładę nacisk na mówienie i rozumienie ze słuchu. Nie tracę broń Boże czasu, żeby dzieci pisały co lekcje Lesson, topic, jeszcze zdążą się tego nauczyć ;) Póki co używam też kart wyrazowych, żeby dzieci mogły się "opatrzeć" z zapisem danych wyrazów.
I teach. What's your superpower?

DIPPY16
Posty: 77
Rejestracja: 2013-09-01, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: DIPPY16 » 2014-03-23, 23:07

Ciekawe. Zainteresowałem się tematem bo też teraz weszło powoli pisanie u mnie. Przyznam że po śladzie dzieciaki problemu nie miały (zresztą podpisują się też ładnie i bez tego) i nie narzekam. Nie rozumiem skąd to oburzenie w Twoim przypadku. Owszem podstawa nie określa tego ale umiejętność pisania jest ważna. Jeżeli dziecko radzi sobie w języku ojczystym - przecież alfabet angielski to nie alfabet rosyjski i tylko tyle że wyrazy się różnią a litery te same są. Większe trudności to już starsze klasy mają nawet no ale wg. mnie pisanie ważna rzecz bo jak się od tego dostatecznie wcześnie nie ruszy to potem jest problem.

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: Joanna1988 » 2014-03-24, 20:39

Hej, nie było mnie na forum bo miałam dużo pracy.Na raziew temacie nic nie ruszyło, ale w środę są zebrania w szkole więc zobaczymy. Tak jak pisałam w 1 wiadomości, dziecko jest dosyć słabe i podejrzewam, że matka próbuje zwalić winę na nauczyciela (pomijam fakt, że dziecko nigdy nie ma prac domowych). I co ciekawe, dopiero potem skojarzyłam, że dziecko ma tak samo na nazwisko jak panimetodyk, z którą miałam zajęcia na studiach. Powiem tylko tyle: pani ta nie była dla nikogo autorytetem w kwestii metodyki...

DIPPY16
Posty: 77
Rejestracja: 2013-09-01, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: DIPPY16 » 2014-03-30, 17:58

Myślę że wszelakie jakieś zbieżności - kwestia przypadku - istotna jest tutaj sama kwestia pisania i faktycznie zobaczysz, jeżeli rodzice nie będą sobie życzyć żeby dzieci pisały na lekcji - raczej wątpię w taki scenariusz. Z swojej strony możesz motywować ucznia do wysiłku i dalszej pracy :).

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pisanie podczas lekcji języka angielskiego w klasie pierwsze

Postautor: Kamila86 » 2014-04-14, 20:27

Myślę, że jesli dziecko umie pisać to pojedyncze słówka można wprowadzić. Raz na kilka lekcji, nie co lekcje. U mnie jednak jest to niewykonalne, ponieważ moje pierwszaki nie umieją pisać po polsku. Zgroza. Koniec roku, a one nawet nie znają wszystkich liter.


Wróć do „Języki obce”