Ćwiczenia aktywizujące w klasach IV-VI.

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Ćwiczenia aktywizujące w klasach IV-VI.

Postautor: Kamila86 » 2014-08-25, 21:44

W młodszych klasach można stosować mnóstwo ćwiczeń, zabaw, gier. W książkach nauczyciela jest ich pełno. Gorzej jest już w klasach starszych. Przygotowanie fajnej ciekawej lekcji wymaga więcej wysiłku. Myślę, że mogłybyśmy się tutaj podzielić swoimi ćwiczeniami, jakie stosujemy na lekcji. Do tej pory nie wymyśliłam interesujących ćwiczeń do lekcji, której główną częścią jest reading:(

Moje pomysły: (z pewnością w większej części wam już znane). Są to ćwiczenia głównie na powtórkę albo warm-up.
- wąż, czyli wypisywanie słówek zaczynających się od ostatniej litery poprzedniego wyrazu

- kółko i krzyżyk, np z przymiotnikami, zadanie polega na układaniu zdań z przymiotnikami

- kalambury

- wisielec

- dwie grupy, wypisywanie słówek na tablicy z danej kategorii, która grupa więcej. N odlicza czas.

- dokańczanie zdań ustnie lub pisemnie

- jedna osoba mówi co zrobiła wczoraj, następna powtarza i dodaje swoje

- memory game - np szukanie par czasowników nieregularnych

- bingo - też np. z nieregularnymi, uczniowie wypisują nieregularne, a N czyta formę
podstawową

- rzucanie do siebie wzajemnie piłeczki i powiedzenie zdania zaczynającego się od przerabianej frazy np I haven't got, I never ..........

- running dictation - wszelkie ruchowe zajęcia dzieci uwielbiają, tylko czasami ciężko nad tym zapanowac

- ćwiczenie na There was/were - uczniowie otrzymują obrazek pokoju, sali, ogrodu, przyglądają się mu, N zabiera kartki a uczniowie mówią co znajdowało się na obrazku i gdzie.

- uczniowie przekazują sobie kartki i zapisują słówka z danej kategorii, na hasło swap zmieniają się kartkami

- zabawa w sklep :) ćwiczenie wyrażeń Can I have .... I haven't got any, How much is........, Can I try it on etc.

- familiada - to już raczej na koniec roku, mega zabawa

- dzieci rysują swój pokój, następnie opisują rozmieszczenie poszczególnych rzeczy osobie z ławki, ta z kolei ma zadanie odwzorować rysunek wg wskazówek

- dzieci opisują wygląd osoby z klasy, pozostali zgadują kto to.

- ćwiczenie na present cont, uczniowie w grupach przedstawiają sytuacje w domu, gdzie każdy jest zajęty własną czynnością, na hasło nieruchomieją w swojej pozycji i nauczyciel pyta każdego co robi. Mogą osoby z pozostałych grup zgadywać czynności albo pytać. Dowolność :)

- uzupełnianie w tabelce informacji o kolegach dotyczącej różnej tematyce, np Have you got albo Can you ......, When do you etc - następnie opowiadanie o koledze na głos.

Czekam na wasze pomysły. Zróbmy tutaj wylęgarnie pomysłów:)

hanutek89
Posty: 48
Rejestracja: 2014-01-19, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ćwiczenia aktywizujące w klasach IV-VI.

Postautor: hanutek89 » 2014-08-26, 19:34

Fajny temat :) Z tego, co mi przychodzi jeszcze do głowy to:
-ćwiczenie w parach z karteczkami samoprzylepnymi. Każdy uczeń pisze na karteczce jakieś zdanie lub słówko z danego tematu i przykleja kartkę na plecy swojego partnera, on zgaduje co jest na kartce. Głupkowate ale uczniowie to lubią :)
-zabawa na powtórkę. Dzielimy uczniów na grupy. Wypisujemy na karteczkach samoprzylepnych różne liczby ( w starszych klasach można też wypisać punkty minusowe) i przyklejamy je byle gdzie na tablicy. Każda grupa odpowiada na pytanie z danego działu a jak odpowie to wybiera jedną karteczkę i tyle punktów uzyskuje jego grupa. Wygrywa grupa z największą liczbą punktów.
- ćwiczenie np possessive adjectives. Wypisujemy na karteczkach przymiotniki dzierżawcze i zaimki osobowe. Rozdajemy uczniom tak żeby nie widzieli, co kto ma. Uczniowie szukają osoby, która do niej pasuje na zasadzie I-my, You-your itd. Następnie z tym partnerem rozwiązują jakieś zadanie.
-prosta zabawa przy wprowadzaniu nowego słownictwa. Wypisujemy słówka na tablicy, następnie je numerujemy. Dajemy dzieciom chwilę na zapamiętanie. Następnie zakrywamy słówka i podajemy jakiś numer, kto pierwszy odgadnie, co kryło się pod danym numerem dostaje punkt. (Można dobrać uczniów w pary lub małe grupki)
-wypisujemy słówka na tablicy w różnych miejscach. Dwóch uczniów podchodzi do tablicy, kładzie ręce na głowe. Nauczyciel mówi słówko, a ten uczeń który najszybciej dotknie dany wyraz-wygrywa. Ja w IV klasie przyniosłam po łapce na muchy i łapkami trafiali w wyraz :D Ale to w 4 klasie, nie wiem czy w starszych by tego nie wyśmiali :D
I teach. What's your superpower?

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ćwiczenia aktywizujące w klasach IV-VI.

Postautor: Kamila86 » 2014-08-26, 21:54

Świetnie - na pewno niektóre wykorzystam, a w szczególności to ze słówkami nowymi :)

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ćwiczenia aktywizujące w klasach IV-VI.

Postautor: Kamila86 » 2014-09-02, 20:07

Robiłam dziś powtórkę ze słówek z zeszłego roku.
Ćwiczenie, które bardzo się spodobało uczniom - podałam kategorię, np. rooms in the house i wręczyłam jednemu uczniowi wafelek (akurat miałam to pod ręką, wafelek wzbudził wielkie zainteresowanie ćwiczeniem :), uczeń w ciągu 5 sekund miał podać jakiś room i podać bądź rzucić wafelek do innej osoby, która też miała powiedzieć nazwę roomu, jeśli sobie nie przypomniała to mówiła "whoops-a-daisies" i podawała dalej. Kilka razy zmieniałam kategorię.

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ćwiczenia aktywizujące w klasach IV-VI.

Postautor: Kamila86 » 2015-06-17, 18:23

Co ciekawego zaproponować uczniom VI klasy na ostatnie lekcje, kiedy materiał już przerobiony? Myślałam, że można coś oglądnąć, ale co? Film raczej odpada.


Wróć do „Języki obce”