uczeń niewidomy

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

uczeń niewidomy

Postautor: Afroditte » 2015-02-02, 21:55

W II semestrze mam nauczanie indywidualne angielskiego dziewczynki, która praktycznie nie widzi. Porusza się sama, ale o czytaniu czy pisaniu nie ma mowy. Bazuję na mówieniu i słuchaniu. Ale czy macie może jakieś wskazówki, materiały bądź pomysły które można zastosować w pracy z takim dzieckiem? Opinia z poradni jest typu "kopiuj-wklej" i niestety zupełnie nie jest pomocna.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: malgala » 2015-02-02, 22:10

Nie znam się na tym, ale myślę, że w zależności od wieku dziecka, bazowałabym na pomocach, które może "zobaczyć" za pośrednictwem innych zmysłów (delikatny materiał, grube podeszwy, głośna muzyka, łagodny powiew powietrza).

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: haLayla » 2015-02-02, 22:49

Afroditte, nie znam się na tyflopedagogice, ale wydaje mi się, że najpierw powinnaś ustalić, czy dziecko potrafi czytać pismo wypukłe, albo brajlowskie. Istnieje sporo pomocy dla osób niewidomych czy niedowidzących, jak np. wypukłe mapy i plany, narzędzia do robienia rysunków wypukłych, czy różne schematy. W Polsce dydaktyką języka angielskiego dla niewidomych z tego co wiem zajmuje się Instytut Anglistyki KUL, więc może warto przejrzeć ich strony internetowe?
<3

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: uczeń niewidomy

Postautor: ejwa » 2015-02-02, 22:50

Może ta książka ci pomoże "PORADNIK DYDAKTYCZNY dla nauczycieli realizujących podstawę programową w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum z uczniami niewidomymi i słabo widzącymi"
Praca zbiorowa pod redakcją Stanisława Jakubowskiego. Piszę może, ponieważ jeszcze jej nie czytałam.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: Afroditte » 2015-02-03, 20:14

Dziewczynka nie potrafi czytać Braille'm. Traci wzrok w wyniku urazu mechanicznego w sposób postępujący od 4 lat.

Czy takiego ucznia obowiązuje podstawa programowa? Czy ma taki sam program nauczania itd? W szkole nie mogę niczego się dowiedzieć, albo mnie zbywają albo nie wiedzą albo udają że nie wiedzą. Czy ma mieć zeszyt? Czy zadawać pracę domową (nawet, jeśli ustną, to kto jej pomoże w domu? na rodzinę nie ma co liczyć w jej przypadku)

Byłam na szkoleniu na KULu rok temu, ale były to jedynie ogólniki dotyczące ogólnego nauczania - by skupić się właśnie na innych zmysłach niż wzrok. Nie wiem jak ja mam ą uczyć angielskiego...

Dziękuję za książkę. Już znalazłam i wstępnie oceniłam, że na pewno się przyda.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uczeń niewidomy

Postautor: linczerka » 2015-02-03, 20:34

Afroditte, sama sprawdź jej zakres pola widzenia. Postaw np. wazon, globus na biurku tak, żeby nie widziała. Z najbardziej odległego miejsca w klasie niech spróbuje nazwać, co widzi. I pomału po kroku niech przesuwa się do biurka. Być może nie zobaczy wazonu, ale jakieś rozmazane obrazy/kolory. Może też z jakiejś odległości potrafi zobaczyć. Pomoże Ci to w ustaleniu jej pola widzenia i ewentualnego dopasowania zeszytu. Może być też tak, że zobaczy linie pogrubione pisakiem. Czy widzi ilustracje/plansze? Sama to musisz ocenić. Bazuj na śladach pamięci, np. kolory. Nie możesz też całkowicie zaniechać wysiłku wzrokowego.
Wydrukuj alfabet dość z dość dużymi literami.
Wypunktuj igłą te litery. Są też takie w sprzedaży. Ruchami palców może odczytywać wyrazy. Trzeba tylko ją tego nauczyć. Wystrzegaj się śnieżnobiałych kartek. Odbijają światło. Najlepiej takie pożółkłe lub kremowe. Zdają egzamin, jeśli dziecko cokolwiek widzi.
Jak wpiszesz w wyszukiwarkę np. konspekt lekcji angielskiego dla dzieci niedowidzących, znajdziesz pomysły.
A ma jakieś urządzenia zwiększające obraz np. powiększalnik?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: haLayla » 2015-02-03, 20:46

Afroditte pisze:Dziewczynka nie potrafi czytać Braille'm. Traci wzrok w wyniku urazu mechanicznego w sposób postępujący od 4 lat.


To niewesoła perspektywa.

Afroditte pisze:Czy zadawać pracę domową (nawet, jeśli ustną, to kto jej pomoże w domu? na rodzinę nie ma co liczyć w jej przypadku)


Może jakieś słuchowiska? Prosisz o odsłuchanie jakiegoś materiału w domu i późniejsze opowiedzenie o tym własnymi słowami.

linczerka pisze:Wypunktuj igłą te litery. Są też takie w sprzedaży. Ruchami palców może odczytywać wyrazy. Trzeba tylko ją tego nauczyć.


To jest właśnie pismo wypukłe. Jest też coś pośredniego pomiędzy nim a brajlem i nazywa się alfabetem Moona. Notabene dobrze by było dla twojej uczennicy, gdyby opanowała, jeżeli nie brajla to chociażby ten drugi system. Przyda to się jej ogólnie w życiu.
<3

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uczeń niewidomy

Postautor: linczerka » 2015-02-03, 21:08

haLayla pisze:nazywa się alfabetem Moona

Nie, to nie to. Mam w pracy takie litery. Jeśli Afroditte jest zainteresowana zapiszę namiary.

A w ogóle dla dzieci słabowidzących jest specjalna liniatura dostosowana do potrzeb dziecka niedowidzącego. W kolorach zieleni. Pewnie w Internecie znajdziesz.
I poszperaj na ORE http://www.adaptacje.ore.edu.pl/
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: haLayla » 2015-02-03, 22:32

linczerka, ale chodzi ci o normalne pismo tyle, że wypukłe? Bo Moon jest jednak mocno uproszczony.

No i powtarzam postulat - dobrze by było, żeby dziewczynka nauczyła się pisma brajlowskiego. Skoro traci ona wzrok stopniowo, to trzeba zadbać także o jej przyszłość. Nie chodzi tu tylko o dalszą edukację, ale o tak przyziemne sprawy jak rozpoznawanie opakowań leków.
<3

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uczeń niewidomy

Postautor: linczerka » 2015-02-04, 15:02

Małgorzata Dembińska-Wola
Małgorzata Chrzanowska-Boruszewska
"Popatrz, dotknij, powiedz"
Uczymy się czytać i mówić przez dotyk
WSiP
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: iluka » 2015-02-04, 19:00

W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: Afroditte » 2015-02-04, 19:56

Dziękuję Wam z całego serca! Już teraz przynajmniej wiem od czego zacząć, jak "ugryźć" lekcje.

Liniatura, żółte kartki - to na pewno mi się przyda. Słuchanie w domu... (dziecko nie ma zakupionego podręcznika a w nim są przecież płyty..., może poprzedni nauczyciel nie dopatrzył, nie wiem czy jest sens zakupu teraz...).

Dziecko ma tylko silną lupę, ale nie wiem czy to coś daje. Mam też nieco wątpliwości, bo twierdzi, że gdy jej coś na piszę na tablicy gigantycznymi literami to nie widzi. Jak w zeszycie takimi na pół strony - też nie widzi. Ale świetnie orientuje się w przestrzeni, sama się porusza, widziałam nawet jak korzystała z telefonu (zwykłego telefonu komórkowego).
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uczeń niewidomy

Postautor: linczerka » 2015-02-04, 20:07

Zerknij na te liniatury (pierwsza z lewej jest najbardziej upowszechniona) https://www.google.pl/search?q=liniatur ... o&imgdii=_
Może tak być, jak piszesz. Miałam dziecko, które nic kompletnie nie widziało z daleka. Mówienie mu, że kolor niebieski jest jak niebo, to czysta abstrakcja. Dziecko nie widziało nieba.
Nie nam oceniać możliwości wzrokowe dziecka.
Wykorzystaj ten telefon do rozmówek, króciutkich nagrań na dyktafonie i co Ci przyjdzie do głowy :) Obserwuj, co potrafi/widzi. I na tym bazuj.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: Afroditte » 2015-02-04, 20:14

Jakie to oczywiste! Nagrać czytankę na telefon, niech przykładowo w domu jeszcze raz odsłucha i nauczy się opowiadać. Albo nagrywać wyrażenia - zwroty do opanowania. Dobrze że zapytałam na forum bo nie dałabym sobie rady a tu tyle pomysłów :-) Dziękuję raz jeszcze.
No i liniaturę wypróbuję na pewno :-)
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: uczeń niewidomy

Postautor: haLayla » 2015-02-04, 20:34

Afroditte, jeżeli dziewczynka ma dostęp do komputera z internetem, to możesz również wysyłać jej nagrania, bądź odtwarzać te dostępne za darmo w internecie.
<3


Wróć do „Języki obce”

cron