Jaki podręcznik do angielskiego w zerówce?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jaki podręcznik do angielskiego w zerówce?

Postautor: Melizabeth » 2015-08-20, 16:35

Dowiedziałam się własnie, że będę uczyć w zerówce. Ani ja, ani koleżanki ze szkoły nie miałyśmy do tej pory do czynienia z tym etapem edukacyjnym i prosimy o pomoc w wyborze odpowiedniej książki dla 5-latków. Dobrze by było, gdyby obudowa dla nauczyciela nie była droga, a żeby dzieciaczki się nie nudziły i nie męczyły. Lekcje mają być 2 w tygodniu po 30 minut.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jaki podręcznik do angielskiego w zerówce?

Postautor: malgala » 2015-08-21, 10:19

A po co podręcznik?
Przecież to ma być przygotowanie do nauki języka, a nie nauka.
Moim zdaniem powinno się to odbywać głównie w formie zabawy, nauki piosenek i wierszyków, pląsów z pokazywaniem odpowiednich części ciała, krótkich filmików w obcojęzycznej wersji językowej, kolorowanek, gier dydaktycznych.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jaki podręcznik do angielskiego w zerówce?

Postautor: Melizabeth » 2015-08-21, 11:35

Powiem tak: nie dam rady bez podręcznika. Pląsy, zabawy, itd. trzeba mieć opracowane i/lub mieć zmysł do wymyślania własnych zabaw. piosenki też skądś trzeba wziąć. Nie dam rady tego sama stworzyć, zwłaszcza, że nie mam dużego pojęcia o pracy z małymi dziećmi i ich rozwoju, a poza tym wolę się skupić na klasie dwujęzycznej z hiszpańskim w gimnazjum.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Jaki podręcznik do angielskiego w zerówce?

Postautor: ms.elephant » 2015-08-21, 14:10

malgala pisze:A po co podręcznik?
Przecież to ma być przygotowanie do nauki języka, a nie nauka.
Moim zdaniem powinno się to odbywać głównie w formie zabawy, nauki piosenek i wierszyków, pląsów z pokazywaniem odpowiednich części ciała, krótkich filmików w obcojęzycznej wersji językowej, kolorowanek, gier dydaktycznych.


Ale taki podręcznik dla przedszkolaków, właśnie takie elementy zawiera. Są przede wszystkim prezentowane postacie, ilustracje różnych słówek - owoców, zabawek, mnóstwo kolorowanek, grafomotoryki - ćwiczenia rysowania po śladzie, naklejki, piosenki i rymowanki, elementy do "wypchania", które wykorzystuje się w grach dydaktycznych, płytka z piosenkami, filmikami, propozycje różnorakich zabaw ruchowo - muzycznych.

Oczywiście, że można się bez tego wszystkiego obejść i wszystko przygotowywać samodzielnie z różnych dostępnych źródeł. Ja tak robiłam początkowo w indywidualnej pracy z przedszkolakami. Jednak teraz, też proponuję podręcznik, ponieważ dużo łatwiej ogarnąć realizowaną tematykę, a przede wszystkim dzieci uwielbiają z nim pracować. Nie ograniczam się wyłącznie do pracy z podręcznikiem - wyszukuję dużo dodatkowych zabaw, prac plastyczno - technicznych, gier i filmików. Jednak dzieciaki wymuszają by za każdym razem "coś" zrobić w książce.

W przedszkolach powinno się realizować różnorodne aktywności, formy i metody pracy, które mogą jedynie bazować na podręczniku. Samo wypełnianie książki zajmuje może z 5 - 10 minut, zależnie od wieku.

Melizabeth - mogę zaproponować "Cheeky Monkey" , z tym że pracowałam z pojedynczymi dzieciakami, nie z całą grupą przedszkolną. Był chyba już gdzieś taki temat, gdzie podawano różne pozycje książkowe.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki podręcznik do angielskiego w zerówce?

Postautor: linczerka » 2015-08-22, 08:21

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Języki obce”