Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

AnNow
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-15, 08:26
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: AnNow » 2015-09-22, 12:39

Dzień dobry,

Jestem magistrem zarządzania. Właśnie zaczynam studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne.
Chciałabym uczyć w przedszkolu lub w szkole podstawowej języka angielskiego.

Doczytałam, że uczyć w przedszkolu lub szkole podstawowej I-III może osoba która:

(...)
5) ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i legitymuje się:
a) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

No i zastanawiam się co to znaczy:
państwowy nauczycielskie egzamin z danego języka obcego stopnia II
Czy odpowiedni byłby tutaj np. egzamin CAE? Czy może FCE by wystarczył?

Podobno też zmieniły się zasady, mam tu na myśli rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli, który weszło w życie 29 sierpnia 2014 r., ale ono chyba dotyczy tylko osób po pedagogice wczesnoszkolnej i przedszkolnej, prawda?

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: Burakowa » 2015-09-22, 20:10

Jeśli chcesz uczyć w klasie IV- VI i w gimnazjum, musisz zdać CAE. Do tego dydaktykę jęz. angielskiego (studia podyplomowe).
Jeśli chcesz uczyć tylko w przedszkolu i w klasach 1-3 sp, wystarczy FCE i metodyka wczesnego angielskiego (podyplomówka). Pod warunkiem, że masz uprawnienia do nauczania w przedszkolu i klasach 1-3 (edukacja wczesnoszkolna).
Pytałam w kuratorium, jak to jest, jeśli jestem nauczycielem innego przedmiotu w klasach IV-VI, a mam tylko FCE i metodykę wczesnego nauczania angielskiego - czy naprawdę muszę jeszcze robić tę podplomówkę z edukacji wczesnoszkolnej, ale pani odesłała mnie do rozporządzeń ( a ja ich nie umiem interpretować), więc nadal nie wiem, czy wystarczy FCE i podyplomówka z wczesnego angielskiego, czy należy jeszcze do tego być nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej (co, jak dla mnie, trąci absurdem. Żeby móc nauczać angielskiego w klasach 1-3, muszę zgłębić metodykę jęz. polskiego, matematyki i przyrody....Po kiego czorta, nie wiem, ale chyba zdążyłam się przyzwyczaić do absurdalnych przepisów oświatowych.

AnNow
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-15, 08:26
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: AnNow » 2015-09-23, 09:16

Muszę robić dodatkowo dydaktykę angielskiego po mimo, że będę miała przygotowanie pedagogiczne?
Przecież idąc na studia podyplomowe: przygotowanie pedagogiczne, spotkam się tam z osobami po różnych kierunkach studiów i wydaje mi się, że prowadzone zajęcia będą ogólne, a nie pod każdego słuchacza osobno. Przecież osoba np. po geografii i ekonomii robi przygotowanie pedagogiczne pod całkiem inne przedmioty, których będą mogli nauczać w szkole, a jednak zajęcia będą mieć wspólnie. Jedyna rożnica będzie w praktykach, które te osoby będą musiały odbyć.
Wydawało mi się, że jedno przygotowanie pedagogiczne wystarczy dla wszystkich przedmiotów.

Nawet rozporządzenie mówi, że uczyć angielskiego w przedszkolu może osoba która

5) ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i legitymuje się:
a) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

i nie ma tu mowy o dydaktyce angielskiego.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: Burakowa » 2015-09-23, 20:32

Samo świadectwo znajomości języka wystarczy Ci do 2020 r. (to okres przejściowy). Do 2020 r. i tak będziesz musiała ukończyć podyplomowo wczesne nauczanie języka angielskiego. Przygotowanie pedagogiczne to coś innego niż konkretna metodyka danego przedmiotu.

Anahiela
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-14, 08:40
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: Anahiela » 2016-03-14, 08:51

Hej wszystkim, postanowiłam się zwrócić ze swoim pytaniem do was bo sama nie do końca umiem ogarnąć temat. Więc sytuacja wygląda następująco, aktualnie studiuje w Danii kierunek Fashion Management i w styczniu 2017 uzyskam tytuł licencjata. W przyszłości chciałabym uczyć angielskiego i teraz pojawia się moje pytanie, czy wystarczy że skończę studia podyplomowe na kierunku Kwalifikacyjno – metodyczne studia nauczania języka angielskiego żeby uczyć w podstawówce, gimnazjum i liceum? Czy muszę ukończyć anglistykę? Dodam, że mam zdany egzamin FCE i CAE a w niedalekiej przyszłości chce też zrobić Proficiency. Z góry dziękuje za każdą odpowiedź!
Julia

Baris
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-19, 18:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: Baris » 2016-05-04, 21:17

Witam,
chciałbym się zapytać, czy jako osoba, która ukończyła filologie rosyjska ( licencjat ) z przygotowaniem pedagogicznym, oraz Ukrainistykę z językiem angielskim i rosyjskim ( studia magisterskie ) dają mi uprawnienia do nauczania j. angielskiego w szkole? Czy ewentualne studia podyplomowe w zakresie nauczania języków obcych dałyby mi takie uprawnienia? W suplemencie dyplowowym mam udokumentowaną znajomość języka angielskiego na poziomie C1.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: Łosoś » 2016-05-06, 21:37

Nie wiem, czy ktokolwiek może dać odpowiedź na to pytanie. Trzeba pytać w kuratorium.

markw
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-02, 12:50
Przedmiot: Biologia, Język niemiecki, Inne języki obce, ...
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: markw » 2016-06-02, 13:01

Witam wszystkich forumowiczów:)
Z góry przepraszam, jeżeli wybrałam złe miejsce na opisanie moich wątpliwości, ale przed chwilą założyłam konto w serwisie i jestem kompletnie zielona.
Od zawsze chciałam uczyć w szkole. Myślę, że posiadam cechy, które powinien posiadać dobry nauczyciel. Jestem cierpliwa, z podejściem do dzieci, angażuję się w swoją pracę.
Zastanawiam się, czy po pedagogice trzyletniej mogłabym uczyć starsze dzieci? Czy podyplomówka\magisterka z danego przedmiotu pozwoli mi na wykonywanie zawodu? Myślałam nad językiem niemieckim lub biologią\przyrodą.
Mam pytanie dotyczące tylko ścieżki rozwoju po pedagogice.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję!
Miłego dnia:)

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauka języka angielskiego po innym kierunku studiów. Jaki egzamin?

Postautor: Łosoś » 2016-06-03, 15:17

Witaj.
Jeśli masz tylko 3-letnie studia licencjackie, to ewentualnie możesz(po uzupełnieniu kwalifikacji, czyli po jakichś studiach podyplomowych z konkretnego przedmiotu) uczyć tylko dzieci do klasy VI włącznie. Oczywiście żaden język nie wchodzi w grę, ponieważ aby uczyć języka obcego trzeba mieć licencjat z tego języka co najmniej. No, chyba, że zdasz egzamin państwowy na poziomie zaawansowanym i zrobisz dodatkowo kurs z dydaktyki nauczania tego języka.
Jeśli chciałabyś uczyć dzieci starsze (gimnazjum i wyżej) musiałabyś najpierw uzupełnić studia (uzyskać stopień magistra), potem ukończyć jakieś kwalifikacyjne studia podyplomowe (najczęściej są trzysemestralne).


Wróć do „Języki obce”

cron