korepetycje - ksiązka

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kasia_wojtczak
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-09, 16:41

korepetycje - ksiązka

Postautor: kasia_wojtczak » 2007-12-09, 16:48

Mam pytanie...z jakich podrecznikow korzystacie na korepetycjach? chodzi mi o materialy na poziomie szkoly podstawowej i gimnazjum.....dzieki z gory za odpowiedz...;)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: dushka » 2007-12-09, 16:59

A to chyba zależy od przedmiotu :roll:

kasia_wojtczak
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-09, 16:41

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: kasia_wojtczak » 2007-12-09, 17:08

chodzi mi o język niemiecki

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: ugryz » 2007-12-09, 18:50

kasia_wojtczak pisze:Mam pytanie...z jakich podrecznikow korzystacie na korepetycjach? chodzi mi o materialy na poziomie szkoly podstawowej i gimnazjum.....dzieki z gory za odpowiedz...;)


korepetycje to nie zawsze korepetycje. zadania gramatyczne sa dosyc ciekawe w dwoch tytulach:
- gramatyka niemiecka dla gimnazjum - 500 gramm grammatik
- alles klar grammatik

no ale to musisz juz sama zobaczyc co ci najbardziej odpowiada.

ja z kolei szukam jakiejs ksiazki, ktora by mi pomagala w ukladaniu konwersacji na zajecia, macie moze cos ciekawego?
- Co ciekawego mozna robic w Opolu?
- Mozna jechac do Wroclawia

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: maagdaa » 2008-02-14, 19:11

Jeśli chodzi o gramatykę to ja polecam Repetytorium Bęzy, w przejrzysty sposób wyjaśnia wszystko i dodaje do tego wiele zadań. Ja też się zastanawiam nad podręcznikiem dla gimnazjum, mam na myśli 3 tytuły: Dachfenster, Deutsch aktuell i Planet. Nie wiem na którą sie zdecydować, jak dla mnie to każdy jest taki sam...
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

ewkabca
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-27, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

podręcznik na korepetycje dla klasy 4 sp

Postautor: ewkabca » 2008-08-27, 17:54

witam. szukam w internecie ciekawego podręcznika, z którego mogłabym korzystać na prywatnych lekcjach z dwiema dziewczynkami z klasy 4 SP.dodam, że dziewczynki uczyły się już języka angielskiego od 1 klasy Sp (przerobiły 3 części podręcznika "English Adventure", niestety więcej części nie ma...)

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: podręcznik na korepetycje dla klasy 4 sp

Postautor: smv » 2008-08-29, 07:14

ewkabca pisze:witam. szukam w internecie ciekawego podręcznika, z którego mogłabym korzystać na prywatnych lekcjach z dwiema dziewczynkami z klasy 4 SP.dodam, że dziewczynki uczyły się już języka angielskiego od 1 klasy Sp (przerobiły 3 części podręcznika "English Adventure", niestety więcej części nie ma...)


hej ja korzystamz roznych podrecznikow, welcome, friends, maxi taxi, winners, ale rowniez sama cos tam wymyslam, opisywanie obrazków,jakies krótkie dialogi, troche sluchana.
masz 2 dziewczynki jednoczesnie czy nie? bo jesli tak to mozna fajne lekcje z dialogami robic :-)

polecam stronke englishtips.org tam masz mnóstwo ksiazek, pisoenek do sciagniecia, wersja ang i jedziemy:)

marzenka1986
Posty: 18
Rejestracja: 2008-08-22, 18:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Jaką książkę wybrać proszę doradźcie coś....

Postautor: marzenka1986 » 2008-11-03, 19:12

Witam!
Mam ucznia, starszy chłopak chce abym go uczyła angielskiego mówi że miał 2 lata angielski na studiach ale nie czuje się zbyt pewnie. Mam problem jaki podręcznik wybrać myślałam o New Headway na poziomie podstawowym ale może macie jakieś fajniejsze, warte wykorzystania książeczki.
Pozdrawiam


paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: paweł_polonista » 2008-11-04, 11:51

Zgadzam się, co do Total English i New English File, a od siebie dodałbym także Language to go! POZDRAWIAM

sensation1
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-16, 19:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

jaka książka do 4klasy na mowienie

Postautor: sensation1 » 2009-09-21, 18:36

chodzi mi zeby w skaizke bylo duzo cwiczen na konwersacje [takiej ksiakzi szukam na prywatne lekcje].
w szkole korzystam z new english zone i uwazam ze jest troche prosty, na dodatek jeden dzial ciagnie sie przez 4 czy 5 stron, troche duzo i wydaje mi sie ze to za dlugo czekac tyle stron na nastepny dzial,
dzialy powiny byc krotkie ale tresciwe zeby dzieci mialy poczucie "przechodzenia" z jednego dizalu do drugiego;]

ulciaaa
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-04, 14:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Podręczniki do j. angielskiego

Postautor: ulciaaa » 2010-09-04, 15:07

Czytam to forum od dłuższego czasu, dopiero jednak postanowiłam zabrać głos. Zastanawiałam się nad podręcznikami dla dwóch uczniów u których prowadzę korepetycje - 2- i 4-klasisty. Są to dosyć zdolne dzieci, więc chcę dać im szansę jak największego rozwoju - wiem, że dobry podręcznik + moje wskazówki, dodatkowe ćwiczenia, są w stanie im to zapewnić.

Czytając Wasze wskazówki pojawia się jednak jedna wątpliwość - piszecie, że podręcznik jest super - łatwy, nie przeładowany ćwiczeniami. Dziwi mnie to trochę, bo dla mnie to najgorszy podręcznik ma takie cechy! Uczę drugi rok, więc nie mam wielkiego doświadczenia, ale pamiętam, dzięki czemu ja się nauczyłam języka. Owszem, może w klasach 1-3 można polegać na samym wyglądzie podręcznika - bo to przygotowanie do nauki języka, bo należy dzieci zachęcić, ale później? Mi osobiście pracuje się najlepiej z podręcznikami typu Welcome wydawnictwa Express Publishing, Fairyland jest troszkę za kolorowe, chociaż merytorycznie moim zdaniem bardzo dobre. Dla gimnazjum Click On, Access - niesamowite książki, w których nie ma bezsensownych obrazków na całą stronę, czy pustych miejsc. To są podręczniki, przy których wiem, że odpowiednio wydaję pieniądze. Dla liceum Upstream. Z innych wydawnictw podoba mi się Hello, do egzaminu gimnazjalnego repetytorium Oxfordu. STOP! podręcznikom, które polegają jedynie na ładnych zdjęciach, a uczeń po ich przerobieniu praktycznie się nie rozwija. Nawet jeśli klasa ma zróżnicowany poziom, to warto mieć książkę z wieloma ćwiczeniami i różnorodnym materiałem, a nie z 5 ćwiczeniami na skrzyż.

To była moja osobista dygresja, wielu z Was może się z tym nie zgadzać i szanuję to. Równocześnie proszę o Wasze opinie, bo jako mniej doświadczona koleżanka mogę niektórych rzeczy nie brać pod uwagę. No i proszę o radę co do podręczników dla wyżej wymienionych. Może znacie jakieś konkretne i dość ambitne podręczniki?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: vuem » 2010-09-04, 18:02

Ogień? E, dziewczyno, forum nie płonie z powodu dyskusji o książkach. :wink:

Odnosząc się do problemu podręcznika popełniasz pewien błąd.

Zapominasz, że podręcznik jest jednym z narzędzi. Po drugie, że jego rolą jest nie tylko "dostarczanie" ćwiczeń.

Zawartość "przeładowana" ćwiczeniami - szczególnie to widać po niektórych podręcznikach właśnie Express Publishing w zestawie SB + WB - oraz skłonność do wypełniania praktycznie wszystkiego co w podręczniku można znaleźć, no bo jak to by wyglądało, gdyby dziecko w książce miało niezrobione ćwiczenie, prowadzi do czegoś co jest jednym z podstawowych błędów w nauce języka - siedzenia i wypełniania ćwiczenia za ćwiczeniem...bo na więcej czasu nie starcza...to "więcej", to właśnie kwintesencja Twojej pracy. Rozwijanie praktycznych umiejętności.

Naprawdę po przeczytaniu tu wszystkiego, co powiedziano o podręcznikach dochodzisz do konkluzji, że "wybieramy podręcznik tylko na podstawie wyglądu"?

ulciaaa
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-04, 14:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: ulciaaa » 2010-09-04, 23:44

Nie :) absolutnie nie tylko na podstawie wyglądu, ale pojawiło się stwierdzenie, że podręczniki wydawnictw językowych są bardziej kolorowe np i ładniejsze. Ja bym powiedziała, że są ciekawsze, czy bardziej urozmaicone. Może łapię kogoś za słówka, ale dla mnie to jest różnica. Poza tym nikt nie mówi o wypełnianiu wszystkich ćwiczeń po kolei, ale jeśli jest ich więcej, to automatycznie mamy większy wybór i większe pole do popisu przy zróżnicowanym poziomie uczniów. Poza tym może mam prehistoryczne poglądy, ale z własnego doświadczenia wiem, że pewnych rzeczy można się nauczyć skutecznie jedynie cały czas je wiele razy szlifując właśnie w ćwiczeniach. Niekoniecznie w tej samej formie - w podręcznikach, które wymieniłam podoba mi się też to, że ćwiczenia są bardzo różnorodne. Ale jak mówiłam, mogę nie mieć całkowitej racji :) Ale zależy mi na tej dyskusji, bo liczę się też w niej czegoś nauczyć :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: korepetycje - ksiązka

Postautor: vuem » 2010-09-05, 18:01

ulciaaa pisze:Poza tym może mam prehistoryczne poglądy, ale z własnego doświadczenia wiem, że pewnych rzeczy można się nauczyć skutecznie jedynie cały czas je wiele razy szlifując właśnie w ćwiczeniach.


Ogromna ilość wcale nie musi przekładać się na jakość.

Zbytnie przeładowanie za bardzo obciąża pamięć operacyjną, uczeń zaczyna się gubić....wbrew pozorom, to nie kłóci się z również moim przekonaniem, że jeśli coś nie będzie w użyciu, to nie zostanie przyswojone. I ma być w użyciu często...ale w różnorodnej formie, z jak najczęstszym aktywnym uczestnictwie ucznia.
Natomiast fakt, że np. dana struktura leksykalna jest wprowadzona w towarzystwie 40 przykładów w ćwiczeniówce, nie oznacza, że zostanie przyswojona skutecznie.

Dlaczego?

ulciaaa pisze:Niekoniecznie w tej samej formie - w podręcznikach, które wymieniłam podoba mi się też to, że ćwiczenia są bardzo różnorodne.


Bo te ćwiczenia tak naprawdę wcale nie są różnorodne - one wszystkie wymagają skrupulatnego wypełnienia pól w podręczniku. Stąd i nużą.
Lekcja nie może sprowadzać się do wypełniania przykładów w ćwiczeniówkach.

Wiele podręczników, na pierwszy rzut oka, "ubogich w materiał" tak naprawdę serwuje więcej pracy i to bardziej efektywnej.


Znam Express Publishing, zacząłem uczyć z ich podręczników, gdy tylko pojawili się w Polsce, tj. ok. 1997/98?
Miałem i mam w użyciu wiele z ich pozycji i z całym przekonaniem twierdzę, że wiele z nich (zależy od tytułu i poziomu) serwuje tych mechanicznych ćwiczeń znacznie za dużo, ignorując inne co najmniej równie ważnych. Stosują przy tym dość schematyczne podejście do sprawy, co w przypadku nauczyciela niezbyt kreatywnego i świadomego swojej roli może doprowadzić do totalnej nudy i nieefektywnej pracy.

Zdajesz sobie sprawę jakie sprawności językowe nasi uczniowie powinni opanowywać, na pewno tez rozumiesz jak taki cel można osiągnąć. Skrupulatne wypełnianie rubryczek na okrągło sprawy nie załatwia.

Pozdrawiam :D


Wróć do „Języki obce”