Nowa sala językowa - wyposażenie.

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

matang
Posty: 35
Rejestracja: 2009-07-24, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: matang » 2016-10-28, 19:58

Witam,
dostałam za zadanie zaplanować, od początku do końca, wyposażenie w pracowni językowej. Nowa szkoła, pusta sala. I mam dylemat.
Zastanawiam się czy taka pracownia językowa ze słuchawkami, gdzie uczniowie mogą prowadzić rozmowy w parach, grupach, można nagrywać, nauczyciel może słuchać dowolnego ucznia. Czy to jest warte swojej ceny? Sprawdzałam kilka w internecie, ceny dość wysokie? Opinii od użytkowników (nie związanych z firmami) jak na lekarstwo. Czy ktoś ma doświadczenie w pracy w taki sposób?
Czy może lepiej zwykłe stoliki, tablica interaktywna? Od czasu do czasu pójść z uczniami do pracowni komputerowej.
Mogłabym jeszcze mieć pracownię językową w pracowni komputerowej, ale obawiam się, że to będzie niewygodne na stałe. Praca w grupach, nie da się przestawić stolików. Mało miejsca na książki na stoliku, bo stoi komputer. Dzieci siedzą plecami do siebie, bo komputery ustawione pod ścianami.
Proszę o jakieś podpowiedzi?

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: Joanna1988 » 2016-10-29, 07:28

Cześć,

nie polecam ławek ze słuchawkami do szkoły podstawowej. Pracowałam w szkole gdzie obie sale językowe posiadały taki sprzęt i było ciężko. Dzieci rozmontowywały słuchawki, cały czas trzeba było im pomagać przy uruchamianiu (miałam 24 osoby więc wyobraź sobie ile czasu schodziło). Dochodzą jeszcze problemy techniczne typu jednemu dziecku nie działają słuchawki więc praca w parach z tym sprzętem jest utrudniona W salach ławki były ustawione w podkowę, dzieciaki siedzące naprzeciwko siebie robiły do siebie miny, rzucały różne rzeczy. Kiedyś z koleżanką zamieniłyśmy się salami bo potrzebowała projektora i w zwykłej sali było o niebo lepiej! Nie wiem jak to się sprawdza przy mniejszej grupie i przy gimnazjalistach lub licealistach. Jeśli uczysz w podstawówce to się zastanów.

matang
Posty: 35
Rejestracja: 2009-07-24, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: matang » 2016-10-29, 14:28

Dziękuję za szybką odpowiedź, uczę w podstawówce i tego się właśnie obawiałam, że nie jest to wcale taka rewelacja dla dzieci w tym wieku. Nigdy jednak nie pracowałam z czymś takim i chciałam poznać opinie praktyków? Żeby nie było, że nie znam a krytykuję.

A co sądzicie o zajęciach na stałe w sali komputerowej? Wydaje mi się, że chyba zwykła sala, gdzie ławki można przestawiać i multimedia (tablica interaktywna) chyba byłyby najlepszym rozwiązaniem. Pytam o to, bo dyrekcja sugeruje mi salę komputerową.

Będę wdzięczna jeżeli ktoś jeszcze zechce podzielić się swoją opinią.

anni
Posty: 30
Rejestracja: 2008-08-22, 15:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: anni » 2016-10-29, 22:40

Ja pracuję w gimnazjum i powiem tak, przy słabszych grupach sprzęt średnio zdaje egzamin. Uczniowie przez wyżej wspomniane ustawienie ławek w podkowę nie mogą się skupić, ciągle włączają/odłączają słuchawki i generalnie rzecz biorąc szybko się dekoncentrują. Natomiast przy dobrych grupach jak dla mnie rewelacja, odsłuch przy listeningu jest bardzo dobry, w trakcie speakingu mogę skupić się na konkretnym uczniu, a reszta wcale nie musi słyszeć jak go oceniam itd. Zdecydowanie jednak lepiej odnajdują się w pracowni uczniowie klas II i III niż pierwszaki. Oprócz sprzętu audio, mam też w pracowni tablicę interaktywną z projektorem i podręcznikiem multimedialnym - bez tego ciężko mi sobie już teraz wyobrazić pracę. Oczywiście jak mam test/kartkówkę, to przenoszę się do innej sali, bo tu ściąganie kwitnie;)
Co do sali komputerowej i zajęć tam na stałe...hmmm kilka lat temu tak pracowałam i nie byłam zadowolona. Komputery były wyposażone w pojedyncze stanowiska i krzesełka obrotowe na kółkach - no masakra jakaś. An i usiąść, przepisać coś z tablicy, bo miejsca mało i to wszechobecne suwanie i kręcenie się na kółkach. Ja zdecydowanie byłabym za salą z normalnymi ławkami plus tablica interaktywna i projektor. W kwestii słuchawek musisz się zastanowić. Pozdrawiam:)

karollcia29
Posty: 3
Rejestracja: 2016-11-02, 16:07
Kto: rodzic
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: karollcia29 » 2016-11-02, 16:08

Jak na moje to taka sala powinna mieć napewno rzutnik, telewizor, żeby było na czym oglądać.

matang
Posty: 35
Rejestracja: 2009-07-24, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: matang » 2016-11-02, 19:29

Dzięki ogromne, też uważam, że tablica interaktywna w sali z normalnie ustawionymi ławkami to jednak najlepsze rozwiązani. Cieszę się, że inni mają podobne zdanie. Od paru lat z komputerów korzystam na zajęciach dodatkowych, ale takich typowo interaktywnych, bo Fun English i wtedy jest super, każdy przy swoim komputerze ze słuchawkami. Na lekcjach natomiast tylko kilka razy w semestrze pracujemy na komputerach, tablica interaktywna za to w użyciu prawie na każdej lekcji. Pewnie dlatego dyrekcja myślała, że proponując mi komputerową na stałe, to będzie dobre rozwiązanie. Ale już ustalone, że zwykła sala z tablicą interaktywną.
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

zona_niedzwiadka
Posty: 13
Rejestracja: 2015-01-27, 13:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa sala językowa - wyposażenie.

Postautor: zona_niedzwiadka » 2016-11-23, 21:57

Ja uczę akurat w liceum i sala w podkowę świetnie się sprawdza, ale jedynie w czasie normalnej lekcji, kiedy rozmawiamy, słuchamy itp, natomiast na sprawdzianach fatalnie. No i takie ustawienie sprzyja rozgadaniu. Słuchawki pozdejmowałam, bo kabelki pourywali, co chwilę zdejmowali te słuchawki. Teraz tekstów słuchamy z mojego sprzętu i jest spokój.
W szkole zawodowej mamy normalne ławki i jakoś bardziej odpowiada mi ten klimat.


Wróć do „Języki obce”