Nauczanie języka własnymi materiałami

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lelu
Posty: 3
Rejestracja: 2017-02-24, 14:31
Kto: student
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: lelu » 2017-02-24, 15:00

Dzień dobry wszystkim na forum!
To mój pierwszy post, chciałbym zwrócić się do Was z pytaniem dot. nauczania języka niemieckiego. Najpierw jednak eine kleine Vorgeschichte.
Jestem studentem germanistyki, kończę właśnie licencjat i na studiach magisterskich chcę robić specjalizację dydaktyczną, aby móc uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych. Kiedy sam uczyłem się j. niemieckiego w liceum, oficjalnie mieliśmy podręcznik "Deutsch für dich", ale z czasem co raz rzadziej z niego korzystaliśmy, a w 3 klasie przed maturą - w ogóle.

Bardzo dobrze wspominam te lekcje, nauczycielka prowadziła je w nietypowy sposób, zbliżony do zajęć na studiach. Przygotowywała własne teksty i własne tematy. Była bardzo wymagająca, ale też dowcipna i przystępna. Wszyscy świetnie pozdawali matury, a nawet dostali sie na germanistykę (pomimo, że nie mieliśmy klas językowych).

Moje pytanie do Was brzmi: jakie są formalne aspekty dobory materiału na zajęciach? Co jest narzucone odgórnie, co zależy od szkoły, a co od samego nauczyciela? Czy nauczyciel ma prawo do takiej dowolności i nie musi się ściśle trzymać gotowych programów nauczania i może spontanicznie w zależności od potrzeb grupy planować lekcje?

Mam nadzieję, że nie powieliłem istniejącego już tematu. Szukałem, ale nic takiego nie znalazłem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: Melizabeth » 2017-02-24, 21:21

W tej chwili podręcznik najczęściej ustala zespół nauczycieli danego przedmiotu. Natomiast to nauczyciel decyduje ile będzie go używał, jak najbardziej ma prawo korzystać z własnych materiałów (kwestia ksera). Warunkiem jest zrealizowanie podstawy programowej.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: Ritter von Rodewald » 2017-07-26, 18:29

Każda lekcja języka niemieckiego (języka obcego) musi moim zdaniem składać się z pięciu elementów (w sensie merytorycznym i dydaktycznym).

1. Kontrola pracy domowej (metoda uczeń-uczeń, metoda uczeń-grupa, sprawdzenie w książce ćwiczeń bądź w zeszycie)

2. Rozgrzewka językowa, nawiązująca do przerobionych zagadnień (musi wystąpić tutaj mówienie, głośne czytanie, wykreślanka)

3. Wprowadzenie do tematu.

4. Drillübungen jako utrwalenie.

5. Podsumowanie i praca domowa
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

kazik543
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-27, 07:22
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: kazik543 » 2017-07-31, 09:45

To prawda, tak powinno być.

lelu
Posty: 3
Rejestracja: 2017-02-24, 14:31
Kto: student
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: lelu » 2017-10-19, 17:55

Ale czy musimy nauczać wg programu i podręcznika, który jest oficjalnie dopuszczony przez MEN? Czy można wybrać dowolną książkę do gramatyki (dajmy na to Bęzę albo Dryer/Schmitt) a teksty kserować z różnych źródeł?

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: Ritter von Rodewald » 2017-10-19, 18:17

Jak najbardziej należy wzbogać lekcję dodatkowymi materiałami, pod jednym wszakże warunkiem, że członkowie grupy docelowej są w stanie przyjąć i zapamiętać, z korzyścią dla nich, prezentowane treści.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

lelu
Posty: 3
Rejestracja: 2017-02-24, 14:31
Kto: student
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: lelu » 2017-10-21, 14:17

Dziękuję za odpowiedź. Interesowałyby mnie jednak nieco bardziej w tym kontekście aspekty formalne. Co jest narzucone i kontrolowane? Czy nauczyciel w liceum może przerabiać dowolny materiał i liczy się tylko wynik matury uczniów, czy oficjalnie musi realizować konkretny program/podręcznik, tudzież czy może ułożyć ten program samemu dobierając materiały na własną rękę.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie języka własnymi materiałami

Postautor: Ritter von Rodewald » 2017-10-21, 16:26

Podaj proszę, z jakiego podręcznika wiodącego korzystasz?
Jaki tytuł książki ćwiczeń?
Jaki rozkład materiału?
Czy temat wybierany jest automatycznie z dziennika elektronicznego?
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Języki obce”