uprawnienia do nauczania języka obcego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2012-06-05, 13:21

a z innej beczki - znacie kogoś kto na uczelni wyższej dostał pracę jako lektor ot tak, bo wysłał CV? Bez kontaktów? Bez polecenia?

Szczerze ja nie, wszyscy którzy ostatnimi czasy takową pracę dostali, byli "znajomymi królika"

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: bossik » 2012-06-05, 13:38

Znam tylko jedną osobę, która wykłada ang na wyższej uczelni.

Nota bene była kiedyś moją pracownicą. Nie była z polecenia, ale jest bardzo, ale to bardzo dobra.
Próbować zawsze warto- za dużo to nas nie kosztuje. Kto nie ryzykuje nie ma nic. Samo do nas nie przyjdzie.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2012-06-05, 19:16

oczywiście:)
Tylko ci, co tę pracę dostali wcale nie ryzykowali i nie szukali, sama im w ręce weszła z info z drugiej ręki. I nie byli bynajmniej wybitni, znam bardziej wybitnych, którzy pracują nadal w gimnazjach lub liceach.

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: bossik » 2012-06-05, 19:40

Skoro znasz odpowiedź to po co to pytanie?
Oczywiście, że często jest tak, że osobom z polecenia jest łatwiej otrzymać pracę.
Ale nie możemy tym tylko kierować się w życiu, bo niczego nie osiągniemy. Trzeba samemu wyznaczać sobie cele i do nich dążyć. Cierpliwość, sumienność i dobre przygotowanie są gwarancją sukcesu.

MarcelKowal
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-24, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: MarcelKowal » 2012-10-24, 14:05

Witam.
Przebrnąłem cały ten wątek, ale nie znalazłem odpowiedzi.
Moja żona jest mgr filologii angielskiej i niemieckiej, nauczycielką mianowaną angielskiego w szkole ponadgimnazjalnej.
Chciałabym zapytać się, jakie studia/kursy musi ukończyć, aby móc nauczać język rosyjski w szkole (widmo braku godzin)?

W załączniku do rozporządzenia z 12.03.2009 (w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających...) jest mowa tylko o niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim plus takie coś:
"(...)świadectwa złożenia egzaminu państwowego z języka obcego przed Państwową
Komisją Egzaminacyjną powołaną(...)"
oraz to co wcześniej:
"(...)świadectwa złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z języka obcego
stopnia I lub II przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną(...)"
Co to znaczy? Jak rosyjskiego nie ma na liście, to musi się zebrać PKE powołana "na podstawie zarządzenia nr 33 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 1990 r. w sprawie egzaminów państwowych z języków obcych (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 44)" ??

Czy z języka rosyjskiego jest coś podobnego jak CAE, CPE, czy konieczne są jakieś studia podyplomowe? Znalazłem z rosyjskiego certyfikaty TELC oraz TRKI.

Z drugiej strony to rozporządzenie jest dla osób "niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli", a żona ma to i to (mgr filologii), hmmm...

O wiele szybciej wyrobić sobie certyfikat niż rok czy dwa robić podyplomówkę, stąd moje pytanie.
A właśnie... Czy podyplomówki z języków w ogóle jeszcze istnieją? W kuj.-pom. coś nie mogłem znaleźć.

Rozumiem, że nie ma już obowiązku robienia kursu metodycznego dla każdego języka?

Pozdrawiam,
Marcin

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2012-10-24, 14:25

no i proszę do czego to dochodzi, a tu całe rzesze chcą uprawnienia do ang robić, bo taaakie są braki anglistów.....

MarcelKowal
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-24, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: MarcelKowal » 2012-10-24, 14:45

95% postów pochodzi z 2008 i 2009 roku, więc może się nie pchają już... :wink:
U nas w szkole średniej nauczycieli praktycznie tyle samo, a dzieciaków coraz mniej, już nawet sklejaliśmy klasę z 3 (trzech) zawodów w technikum.
Na razie językowcy mają etaty, ale coraz gorzej z tym. Germanistki rok temu uzupełniały etat w szkole specjalnej (nie dzieci z upośledzeniami, tylko trudna młodzież - nie polecały...), jedna poszła na emeryturę i teraz już mają po "golasie" u nas.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2012-10-24, 14:57

no ja pamiętam posty z tego roku, i jak właśnie pisałam, że gdzie ten boom, to jeszcze osoby na mnie naskakiwały, że jest nadal boom i żebym nie opowiadała bzdur.

We Wrocławiu już w 2008 znalezienie pracy na stałe, a nie na zastępstwo jako anglista, graniczyło z cudem.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: tecumseh » 2012-10-24, 20:45

Yoka,

"a z innej beczki - znacie kogoś kto na uczelni wyższej dostał pracę jako lektor ot tak, bo wysłał CV? Bez kontaktów? Bez polecenia?"

Znam.
Siebie:)
Acz na uczelni małej i prowincjonalnej, filia uczelni to jest.
60 godzin w roku tylko, ale za to trzeci rok.
Ogólnie świetna praca, tylko mało płacą:), więc tak trochę jako hobby traktuję to, ale wolę niz korepetycje np., a finansowo wychodzi podobnie.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2012-10-25, 10:16

nie wątpię, że są takie osoby, ale ja np. we Wrocławiu nie znam, a tych co znam, to taką pracę dostali "z polecenia" odpowiedniej osoby już tam pracującej, może w małych miejscowościach jest inaczej. Nikt raczej nie rzuca się, aby dojeżdżać, pracują tam ci, którzy mieszkają w okolicy, a więc konkurencja przy staraniu się o taką pracę mniejsza, a w dużym mieście zawsze wśród składających podania znajdzie się "znajomy królika". Tak mi się wydaje przynajmniej.

rotta12
Posty: 41
Rejestracja: 2011-11-08, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Nauczanie języka anglielskiego

Postautor: rotta12 » 2012-12-19, 17:00

Witam uczę w klasach I-III chcę jeszcze uczyć j.angielskiego, co jest potrzebne czy studia filologia angielska ?


Wróć do „Języki obce”