uprawnienia do nauczania języka obcego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

sokrates99
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-31, 19:37

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: sokrates99 » 2008-01-31, 20:30

Witam serdecznie!
Skonczylem studia licencjackie z filologii angielskiej o specjalizacji literatura i kultura oraz jednolite studia magisterskie z zarzadzania i marketingu. Ukonczylem rowniez kurs pedagogiczny z dydaktyka przedmiotow ekonomicznych. Chcialbym jednak uczyc jezyka angielskiego, czy ktos bylby tak mily i doradzil mi jakie wymagania musze jeszcze spelnic, zeby ubiegac sie o posade nauczyciela angielskiego w liceum? Dodam ze w szkole wogole jeszcze nie pracowalem, a z certyfikatow to mam tylko Business English Certifcate. Pozdrawiam!


Jarek

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Bobi42 » 2008-01-31, 23:07

Witam,
Odpowiadam "Sokratesowi99"
Otóż odpowiedź na twoje pytania znajdziesz w "Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli." (Patrz post wyżej)
I według niego w paragrafie 11 mówi się m. in., że "2. Kwalifikacje do nauczania języka obcego w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich i policealnych posiada osoba, która:
1) (...)
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,
a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.
Przygotowanie pedagogiczne zdefiniowane jest natomiast w paragrafie 1 pkt.3 "przygotowanie pedagogiczne - należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej - nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia i praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli i świadectwo ukończenia pedagogicznego kursu kwalifikacyjnego.
Jeśli więc tego przygotowania pedagogicznego nie zapewniła ci twoja uczelnia to aby mieć pełne przygotowanie pedagogiczne musisz skończyć studia podyplomowe lub wspomniany wyżej kurs kwalifikacyjny.
Pozdrawiam

Miel
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-29, 00:15

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Miel » 2008-01-31, 23:59

Monika_86, Bobi42, Jethro Tull, serdecznie dziekuje za odpowiedzi.
Bobi42 pisze:mając certyfikat Cambridge CAE (ocena A, B lub C) lub CPE (ocena A, B lub C) musisz jeszcze skończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny pedagogiczno-metodyczny do nauczania języka angielskiego (tylko i wyłącznie angielskiego!!!).

Mam jeszcze takie pytanie, czy CELTA bedzie uznana za kurs pedagogiczno-metodyczny? Czy tylko te MENowskie kursy sie licza?
Pozdrawiam.

Monika_86
Posty: 7
Rejestracja: 2007-12-29, 21:56

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Monika_86 » 2008-02-01, 10:15

tego już nie wiem. Sama się w tym wszystkim gubię. Studiuję pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną z j. angielskim i na 100% nie mam pewności, czy będę mogła uczyć tego angielskiego, czy nie.

sokrates99
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-31, 19:37

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: sokrates99 » 2008-02-01, 10:39

Dziekuje za odpowiedz Bobi42! Rozumiem wiec ze musze zrobic jeszcze studia podyplomowe lub kurs pedagogiczny z dydaktyka j. angielskiego.

Monika_86
Posty: 7
Rejestracja: 2007-12-29, 21:56

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Monika_86 » 2008-02-01, 16:46

na to wygląda...

fragga
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-10, 12:22
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

nauczyciel języka niemieckiego - przygotowanie pedagogiczne

Postautor: fragga » 2008-09-10, 12:36

Dzień dobry.

W związku z planem przekwalifikowania na nauczyciela języka niemieckiego mam pytanie o wspomniane w rozporządzeniu MEN z dn. 10 września 2002 tzw. "przygotowanie pedagogiczne".

Moje kwalifikacje są następujące:

- dyplom magisterski, kierunek "pedagogika ogólna"
- certyfikat językowy ZOP, zdany w Goethe Institut

Rozumiem, że wg w/w rozporządzenia MEN brakuje mi przygotowania metodologicznego? Jeżeli tak to gdzie można takowe zdobyć? Czy konieczne jest trzysemetrowe studium podyplomowe, np. takie:
http://www.podyplomowe.uw.edu.pl/index. ... alcenia_04

czy istnieje jakaś inna ( zajmująca mniej czasu) alternatywa?

Bardzo proszę o pomoc.
A.

fragga
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-10, 12:22
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: fragga » 2008-09-11, 19:31

w trakcie swoich poszukiwań dotarłem do kursu kwalifikacyjnego pedagogiczno - metodologicznego dla nauczycieli języka niemieckiego:
http://edukacja.money.pl/kurs;kwalifika ... 722,e.html

ale niestety ośrodek, który rzekomo go posiada w swojej ofercie ma tylko kursy takowe dla anglistów. W związku z tym mam pytanie czy ktoś z Was wie, gdzie w Warszawie można znaleźć ośrodek edukacyjny który ma w swojej ofercie kursy metodologiczne dla nauczycieli języka niemieckiego?

Pozdrawiam serdecznie
A.

kawał_chłopa

Kwalifikacje do j.angielskiego po reformie edukacji

Postautor: kawał_chłopa » 2009-05-18, 17:02

Witam! Reforma zmienia wymagania dla nauczycieli j.angielskiego. Chciałbym uczyć tego przedmiotu, na razie uczę innego. W nowych przepisach jest mowa o certyfikatach {mam City & Guilds Expert}, przygotowaniu ped. {kurs mam}, do tego posiadam wykszt. wyższe. Niby wszystko, ale kiedyś trzeba było jeszcze mieć kurs metodyczny a tu nie ma mowy o kursach metodycznych. Więc trzeba to mieć czy nie?

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: andre » 2009-05-18, 18:20

Osoby, które ukończyły wyższe studia magisterskie lub wyższe studia zawodowe, inne aniżeli odpowiednia filologia obca, w celu potwierdzenia kwalifikacji do nauczania języka angielskiego winny legitymować się jednym z poniżej wymienionych świadectw potwierdzających zaawansowaną lub biegłą znajomość języka:

- Certyficate in Advanced English (CAE), Cambridge University, ocena A, B lub C,

- TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem 213 - 250 pkt - dawne 550 - 600 pkt z testu, najmniej 4,5 pkt z pracy pisemnej - TWE, i najmniej 50 pkt z egzaminu ustnego TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA,

- Certyficate of Proficiency in English (CPE), Cambridge University, ocena A, B lub C,

- TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem powyżej 250 pkt, dawne 600 pkt z testu, co najmniej 5 pkt z pracy pisemnej - TWE i powyżej 50 pkt z egzaminu ustnego - TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA,

- oraz świadectwem ukończenia studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego metodyczno - pedagogicznego z zakresu nauczania języka angielskiego.

kawał_chłopa

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: kawał_chłopa » 2009-05-18, 18:27

To stare rozp. Tu jest nowe rozp. http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 090400.pdf

str. 7 ŚWIADECTWA POTWIERDZAJĄCE ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

Zawsze mi na drodze stał ten brak kursu met. bo nie było go gdzie zrobić i wygląda, że się to skończyło teraz ale nie jestem pewien. ???

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2009-05-18, 19:09

ale gdzie jest ta praca dla anglistów?

Bo u nas wszędzie w mieście wielkim cięcia etatów i lecą ludzie po studiach kierunkowych i co gorsza, nie ma gdzie znaleźć nowej pracy, a na tym forum, co rusz ktoś pyta, jakie musi mieć kwalifikacje, aby uczyć angielskiego?

Myślę, że media robią taki szum o brakach anglistów, a w rzeczywistości jest ich wręcz nadmiar. Przymajmniej we Wrocławiu.

kawał_chłopa

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: kawał_chłopa » 2009-05-18, 19:22

Gdzie to? Pośród lasów i jezior. "Wsi spokojna, wsi wesoła". 10% kadry to dr.

To rozp. ma otwierać bramy dla chętnych, ale nie jestem pewien,
czy kurs metodyczny nie jest ukryty w "Przygotowanie ped." Czekam na odp. MEN.

A anglistów brakuje, w szczególności takich znających angielski. :)

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: andre » 2009-05-18, 19:23

Rzeczywiście masz racje. Czytam i czytam i nie ma ani słowa o kursie metodycznym. Wygląda na to, że nie ma tego wymogu teraz. Popytam jeszcze i dam znać.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Yoka » 2009-05-18, 19:38

rozumiem że Ty znasz świetnie angielski dzięki kursom;) i jesteś nadzieją dla biednej młodzieży uczonej przez anglistów po filologii/NKJO, którzy języka nie znają.

Interesujące, ale myślę, że wysokie mniemanie o sobie na pewno ułatwia Ci życie.


Wróć do „Języki obce”