uprawnienia do nauczania języka obcego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Aga23
Posty: 3
Rejestracja: 2007-12-28, 09:17

uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Aga23 » 2007-12-28, 09:32

Czy ktoś może wie, jak to jest z uprawnieniami do nauczania? Mam licencjat z niemieckiego z przygotowaniem pedagogicznym, a teraz zaczęłam studia na prywatnej szkole, ale nie poszłam dalej na specjalność nauczycielską, tylko na tłumaczenia. Jeśli skończę te studia, to będę miała mgr na specjalności tłumaczenia, no i ten licencjat... Czy wtedy wynagrodzenie dla stażysty mam policzyć jako wykształcenie wyższe mgr z przygotowaniem pedagogicznym? I czy mogę wtedy uczyć w każdym typie szkoły?
Dzięki za odpowiedź :)

poprawiłam tytuł -renati23
Ostatnio zmieniony 2009-09-12, 13:14 przez Aga23, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: dushka » 2007-12-28, 10:50

Licencjat z przygotowaniem daje ci uprawnienia.

Aga23
Posty: 3
Rejestracja: 2007-12-28, 09:17

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Aga23 » 2007-12-28, 11:08

Dzięki za odpowiedź. Czyli po tyh studiach mam mgr i uprawnienia. No to super:)
Wszystkim na forum zyczę udanego Nowego Roku 2008.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: dushka » 2007-12-28, 11:22

Koleżanka z pracy robiła lic z biznesowego angielskiego, potem robiła kurs pedagogiczny w trakcie pierwszego roku pracy, a potem mgr kończyła też z biznesu :)

lucius
Posty: 1
Rejestracja: 2008-01-02, 13:22

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: lucius » 2008-01-02, 13:25

Ja mam inne pytanie, a dotyczy jakby nie patrzeć tego wątku.
Czy ja, jako historyk mogę nauczać jęz. angielskiego- jako nauczyciel nauczania początkowego, nie mając żadnego certyfikatu z jęz. ang. w klasach 1-3?

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: nadia » 2008-01-02, 13:48

Bez certyfikatu nie można uczyć.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Jolly Roger » 2008-01-03, 14:19

Z certyfikatem też niezbyt do nauczania zintegrowanego. Ponoć potrzeba mieć jeszcze jakie kursa z pedagogiki wczesnoszkolnej. Tak przynajmniej było gdy koleżanka z CAE chciała uczyć w 1-3 i dyrekcja pisała jakieś papiery o kasę dla programu j. angielski w klasach 1-3.

Praktyka jednak pokazuje, ze różne rzeczy można i jeśli nie ma nauczyciela to może i z ciebie zrobią "anglistę." choć wbrew pozorom to angielski w klasach 1-3 trudniej się uczy niż w klasach starszych.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: nadia » 2008-01-03, 15:56

Bez certyfikatu na 100% nie będzie mogła uczyć angielskiego.Poza tym jest taka możliwość że również trzeba mieć przynajmniej podyplomówkę z kształcenia zintegrowanego.

Monika_86
Posty: 7
Rejestracja: 2007-12-29, 21:56

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Monika_86 » 2008-01-04, 15:31

a czy będę mogła uczyć angielskiego klasy I-III jeśli skończę kierunek: pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna z dodatkową specjalnością język angielski?

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Bobi42 » 2008-01-05, 21:08

Możliwość nauczania m. in. dzieci w klasach 1-3 reguluje rozporządzenie MEN z 10 września 2002r.
I tak, wg niego nie mając wykształcenia typowo filologicznego , aby nauczać języka angielskiego musisz:
1) posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub zawodowe na dowolnym kierunku i posiadać świadectwo państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadecto znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym (angielski - CAE) lub biegłym (angielski - CPE), o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiadać przygotowanie pedagogiczne (studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny pedagogiczno - metodyczny do nauczania j. angielskiego).
Kwestie zawarte w pkt. 1 dają ci możliwość nauczania angielskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole średniej i policealnej

2) Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
a) studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
b) studiów wyższych zawodowych:
- na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
- w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo
c) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,
a ponadto świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania .
W tym przypadku (pkt. 2) mając znajomość angielskiego na poziomie podstawowym (FCE) nauczać możesz tylko w klasach 1-3 ,ale (UWAGA !) w tym przypadku musisz mieć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
Pozdrawiam

Monika_86
Posty: 7
Rejestracja: 2007-12-29, 21:56

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Monika_86 » 2008-01-06, 09:14

aha dziękuje za odpowiedź:)

Miel
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-29, 00:15

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Miel » 2008-01-29, 00:29

witam bardzo serdecznie Szanowne Grono.
:o
podpinam sie pod temat, bo rowniez mam pytanie o uprawnienia do nauczania. jestem romanistka, skonczylam NKJO + studia magisterskie (dalej dydaktyka jezyka francuskiego).
Po studiach nie podjelam jednak pracy w zawodzie, tylko wyjechalam do Anglii. Jestem teraz na kursie przygotowawczym do CPE, egzaminy w czerwcu :shock: .Czy, zakladajac oczywiscie ze zdam :? , mam prawo uczyc angielskiego w Polsce? Czy powinnam zrobic cos jeszcze, np CELTA?
No i czy po 3 latach od skonczenia studiow i nie podjecia pracy moje kwalifikacje sie jeszcze licza :?:
Pozdrawiam i bardzo prosze o odpowiedz.

Monika_86
Posty: 7
Rejestracja: 2007-12-29, 21:56

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Monika_86 » 2008-01-29, 10:45

proszę sobie przeczytać Rozporządzenie MENiS z dnia 7 września 2004r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli. Oraz Rozporządzenia z dnia 10 września 2002 roku. żeby uczyć angielskiego trzeba też mieć prawdopodobnie kwalifikacje pedagogiczne. Ale tego nie jestem pewna więc proszę przeczytać dokładnie całe te rozporządzenia na temat kwalifikacji nauczyciela

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-29, 16:26

Miel pisze: Jestem teraz na kursie przygotowawczym do CPE, egzaminy w czerwcu :shock: .Czy, zakladajac oczywiscie ze zdam :? , mam prawo uczyc angielskiego w Polsce? Czy powinnam zrobic cos jeszcze, np CELTA?

W przypadku posiadania wykształcenia do prowadzenie innych zajęć prawo do nauczania języka angielskiego dają na podstawie rozporządzenia, o którym pisze wyżej Monika certyfikaty:
ŚWIADECTWA POTWIERDZAJĄCE ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH
1. Podstawowa znajomość języka:
1) Język angielski:
a) First Certificate in English (FCE), Cambridge University, ocena A lub B,
b) TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem 173-213 pkt - dawne 500-550 pkt z testu, najmniej 3,5 pkt z pracy pisemnej - TWE, i najmniej 50 pkt z egzaminu ustnego TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA.
2. Zaawansowana znajomość języka:
1) Język angielski:
a) Certificate in Advanced English (CAE), Cambridge University, ocena A, B lub C,
b) TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem 213-250 pkt - dawne 550-600 pkt z testu, najmniej 4,5 pkt z pracy pisemnej - TWE, i najmniej 50 pkt z egzaminu ustnego - TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA.
3. Biegła znajomość języka:

1) Język angielski:
a) Certificate of Proficiency in English (CPE), Cambridge University, ocena A, B lub C,
b) TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem powyżej 250 pkt, dawne 600 pkt z testu, najmniej 5 pkt z pracy pisemnej - TWE, i powyżej 50 pkt z egzaminu ustnego - TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA.

tylko te certyfikaty dają uprawnienia do nauczania języka angielskiego np. w szkołach podstawowych, jeśli ma się jeszcze dodatkowo przygotowanie pedagogiczne uwzględniejące dydaktykę szczegółową języka angielskiego
Miel pisze:No i czy po 3 latach od skonczenia studiow i nie podjecia pracy moje kwalifikacje sie jeszcze licza :?:
Pozdrawiam i bardzo prosze o odpowiedz.

kwalifikacje nie przepadają

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: uprawnienia do nauczania języka obcego

Postautor: Bobi42 » 2008-01-30, 13:17

Odpowiadam "Miel"
Tak naprawdę to twój przypadek opisałem kilka postów wyżej. Otóż mając certyfikat Cambridge CAE (ocena A, B lub C) lub CPE (ocena A, B lub C) musisz jeszcze skończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny pedagogiczno-metodyczny do nauczania języka angielskiego (tylko i wyłącznie angielskiego!!!). Mając powyższe możesz nauczać języka angielskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole średniej i pomaturalnej. Mając FCE (ocena A lub B) możesz nauczać w szkole podstawowej w klasach 1-3 ale po uprzednich studiach podyplomowych lub kursie kwalifikacyjnym do nauczania języka angielskiego w nauczaniu zintegrowanym. Wszystko. Oczywiście w obu tych przypadkach musisz posiadać jakiekolwiek studia wyższe (niekoniecznie magisterskie). Podstawa - rozporządzenie MEN z 2002 r. - patrz wyżej.
Pozdrawiam

[ Dodano: 30 Styczeń 2008, 12:34 ]
Witam raz jeszcze.
Podaję link do cytowanego i nadal obowiązującego rozporządzenia MEN odnośnie kwalifikacji nauczycieli.
Oto on:
http://bip.men.gov.pl/akty_pr_1997-2006/rozp_175.php
Pozdro raz jeszcze


Wróć do „Języki obce”