Podział na grupy

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Podział na grupy

Postautor: edzia » 2010-01-15, 19:48

Może się na tym nie za bardzo znam, ale uważam, że gdyby nie było tego podziału na grupy wg stopnia "zaawansowania", to te dzieci uczyłyby się tego samego, według tych samych wymagań, na piątkę musiałyby umieć to samo, na dopa też, bo przecież uczyłby ich ten sam nauczyciel. Te dzieci uczyły się do tej pory w podstawówkach tego samego, w tym samym najczęściej wymiarze godzin, są więc na tym samym poziomie zaawansowania. I tego trzeba by się chyba trzymać.

Podział na grupy (uważam, że sensowny) ma jedynie ułatwić pracę nauczycielowi (no, jednemu ułatwia, drugi zaś ma gorzej, bo musi więcej ich nauczyć). Zdolniejszym uczniom ma ten podział umożliwić lepszą naukę, niespowalnianą przez jednostki słabsze, a nie umożliwiać słabszym uczniom otrzymanie lepszych ocen za dużo niższe wymagania. W obu grupach piątkę powinno się dostawać mniej więcej za to samo (tak, jakby uczył je ten sam nauczyciel), jedynie w tej lepszej grupie łatwiej jest zdobyć piątkę (bo tamtejsi systematycznie pracowali i pracują, nadrabiali zaległości i ich teraz nie mają, pilnie się uczyli lub są zdolniejsi), a w słabszej grupie trudniej o tę piątkę. Ale obie piątki mają (powinny mieć) tę samą wartość, uważam.

Poza tym obowiązuje teraz obie grupy, zdaje się, ta sama podstawa programowa, obie będą w przyszłości zdawać taki sam egzamin gimnazjalny.

Dlatego uważam, że należy stawiać obu grupom jednakowe (w miarę) wymagania na poszczególne oceny, różnicowane jedynie tym, co zawsze różnicuje wymagania różnych nauczycieli.

Uważam też, że samo nazewnictwo tych grup (zaawansowana, podstawowa) nie jest chyba adekwatne. Teoretycznie obie grupy uczyły się bowiem tego samego w podstawówkach, więc są na tym samym poziomie zaawansowania, jednak na różnym poziomie osiągnięć.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podział na grupy

Postautor: vuem » 2010-01-15, 21:48

Pamiętaj, że dzieci mogą zaczynać naukę w twojej szkole z różną "pozycją startową".
Do klasy pierwszej gimnazjum mogą trafić dzieci, które nigdy wcześniej się danego języka nie uczyły oraz te, które mają za sobą kilka lat nauki.

Uczą się też poza szkołą - szkoły językowe, lekcje indywidualne, mają rożne predyspozycje, dlatego też i różne potrzeby.

Nudzenie się na zajęciach w grupie o zbyt niskim poziomie jest równie złe jak trafienie do grupy o poziomie zbyt wysokim.
Zdolny uczeń posiadający jakąś już wiedzę, a zmuszony do pracy w grupie, która zaczyna "od zera" jest w ten sposób krzywdzony.

No i nauka szkolna nie ma jedynie na celu przygotowania do konkretnych egzaminów.

Nauka ta ma na celu rozwijanie umiejętności oraz zdobywanie nowych, bardziej zaawansowanych w stosunku do już posiadanych.

Inaczej mówiąc, górnym pułapem naszych zamierzeń nie musi być poziom egzaminu gimnazjalnego, czy maturalnego.

Co do ocen, to oceniaj postępy, prace wykonaną, a nie wynik zunifikowanego egzaminu. Wtedy zobaczysz, że otrzymanie oceny dobrej jest równie łatwe / trudne, bez względu na przynależność do takiej czy innej grupy...pod warunkiem, że dopasowanie uczniów zostało przeprowadzone właściwie.

Inaczej należałoby zrezygnować z jakichkolwiek wymagań w stosunku do np. uczniów z poziomu FCE, gdy zdecydują się na poziom podstawowy matury, bo w rekrutacji im to wystarcza, należałoby zrezygnować z nauczania przedmiotów, których w ogóle nie ma wśród wybranych na egzamin


Mam wrażenie, że patrzysz na problem podziału na grupy przez pryzmat "grzeczności" tych lepszych i słabszych uczniów.
Lepszy uczeń = grzeczny uczeń, słaby uczeń z grupy podstawowej = kłopoty.

Sądzisz, że taki "łobuziak" będzie nagle aniołkiem, gdy znajdzie się wśród prymusów?
Czy sądzisz, że rozrabianie jest domeną uczniów na niższym poziomie zaawansowania?

Pozdrawiam:)

torbacz
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-05, 00:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podział na grupy

Postautor: torbacz » 2010-02-03, 00:40

Zadowoleni z pracy w grupach w gimnazjum napiszcie jak macie to zorganizowane przez szkołę? Już widzę, że u nas lepiej byłoby stworzyć grupę pośrednią pomiędzy zaawansowaną i podstawową. Ale przypuszczam, że nic z tego: dyrekcja nie dostanie na to finansów i braki w kadrze. Już nam zapowiedziała, że musimy sie zmieścić w tej ilości godzin. Ale piszcie piszcie. Może coś się z tego urodzi...

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podział na grupy

Postautor: Yoka » 2010-02-03, 09:27

u nas na dzień dobry w klasach pierwszych diagnoza wstępna - czyli nic innego jak placement test dostosowany do podręcznika, który wybraliśmy dla klas pierwszych.

Dzielimy każdą klasę na 2 grupy zgodnie z wynikami, gr. nie muszą być równe, np. w jednej klasie mamy gr. 16-os i 9-os.

I są 2 różne poziomy. Nie zdarzyły nam się w tym r.szk. inne niż jedna gr. ucząca się części 1 danego podręcznika, druga gr. z części 2.

I to wszystko.

torbacz
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-05, 00:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podział na grupy

Postautor: torbacz » 2010-02-03, 15:46

Ja nie brałam udziału w podziale na grupy. Natomiast w nich uczę. Każda z grup to w zasadzie klasa, bo 20 osób, czy to w podstawowej, czy w zaawansowanej. Tyle samo uczniów mają klasy na pozostałych lekcjach. Zbijające z nóg jest to, że trzeba pracować w tak dużej grupie, gdy jakieś 2/3 z tych uczniów ma opinie z poradni i widać, że około połowa z nich wymagałaby wyjątkowo wnikliwego(o ile takie słowo istnieje)zajęcia się nimi. A do tego wszystkie te problemy z uzupełnianiem dzienników: u nas nawet trzech nauczycieli uczy w jednej klasie w jednym czasie. Bajzel gwarantowany. Czy ktoś ma podobnie? Jakie macie doświadczenia? Jeszcze poproszę o info jak to u was w szkole zorganizowali i jak to działa.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Podział na grupy

Postautor: Jolly Roger » 2010-02-13, 11:23

Zbijające z nóg jest to, że trzeba pracować w tak dużej grupie, gdy jakieś 2/3 z tych uczniów ma opinie z poradni i widać, że około połowa z nich wymagałaby wyjątkowo wnikliwego(o ile takie słowo istnieje)zajęcia się nimi.


Powiedz to nauczycielom, którzy nie mają podziału na grupy i takie sytuacje to dla nich normalka. Na dodatek tych niepełnosprytnych mają wymieszanych ze zdolnymi i w klasie ich mają 30+.

Bajzel gwarantowany.

Skoro tak to należy zgłosić dyrekcji o mankamentach takiego systemu i wypracować inny w przyszłym roku. Dyrekcja odpowiada za bajzel.

U mnie sa po dwa oddziały jednego rocznika, więc podział jest dość przejrzysty.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Ralfi_KoRn
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-01, 21:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Angielski, Podział na grupy, Szkoła podstawowa

Postautor: Ralfi_KoRn » 2013-06-11, 17:46

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy wg nowej podstawy programowej jest nakaz podziału na grupy zaawansowania? Sytuacja jest następująca: Jedna klasa 4 liczy 25 osób, więc nastąpił podział na grupy zaawansowania. Niestety kolejna klasa 4 ma tylko 24 osoby i podział nie nastąpił. Czy jest jakiś obowiązek podziału na np. 3 grupy zaawansowanie pomiędzy te 2 klasy ? Grupy zaawansowane, średnie i słabe?

Proszę o radę, bo szukam i szukam, a odpowiedzi brak :(

soma
Posty: 40
Rejestracja: 2012-06-15, 14:24
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Podział na grupy

Postautor: soma » 2013-06-11, 17:54

Obowiązku podziału nie ma:


§ 6. 1. W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej i szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku podział na grupy jest obowiązkowy:


2) na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, z tym że przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego; zajęcia są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących od 10 do 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,

kasiajt
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-06, 13:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

PODZIAŁ NA GRUPY W GIMNAZJUM

Postautor: kasiajt » 2013-06-22, 17:28

CO MOŻNA ZROBIĆ JEŚLI ORGAN PROWADZĄCY NIE WPROWADZA PODZIAŁU NA GRUPY W KLASACH POW. 24 OSÓB - ŁAMIĄC WSZYSTKIE ROZPORZĄDZENIA. MAŁO TEGO W KLASACH SĄ UCZNIOWIE ZAAWANSOWANI I TACY KTÓRZY NIGDY NIE MIELI WCZEŚNIEJ ANGIELSKIEGO. JEDNOCZEŚNIE WYMAGA SIĘ OD NAUCZYCIELI DOBREGO PRZYGOTOWANIA UCZNIÓW DO EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH. PODPOWIEDZCIE CO MOŻNA ZROBIC GDYŻ PRACA W TAKICH WARUNKACH JEST MĘCZĄCA
kasiajt

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podział na grupy

Postautor: iluka » 2013-06-22, 18:47

Zgłosić do KO? Ale to wiesz przecież...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

kasiajt
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-06, 13:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Podział na grupy

Postautor: kasiajt » 2013-06-24, 07:58

O KURATORIUM JUŻ MYŚLAŁAM ALE ONI RACZEJ NIE MAJĄ WPŁYWU NA SAMOWOLĘ SAMORZĄDU
kasiajt

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podział na grupy

Postautor: iluka » 2013-06-24, 08:47

Wątpię czy dyrektor ma tę samowolę na piśmie, a to on odpowiada za realizację zaleceń PP.
Czym prędzej zgłosić.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Podział na grupy

Postautor: lieblingin » 2013-06-29, 07:12

u mnie będzie od września identyczna sytuacja. OP nie zgodził się w tym roku na podział klas na grupy zaawansowane i średnio-zaawansowane. 2 godziny w tygodniu i przygotować do egzaminu gimnazjalnego ? :cry: ale nie ukrywam też, że mi chodzi o moją pensję... oszczędności...

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Podział na grupy

Postautor: b.hunter » 2013-11-05, 10:44

Czy można/należy dokonać podziału na grupy w trakcie roku szkolnego? Dotyczy to sytuacji, w której do klasy dochodzi nowy uczeń (od tej chwili oddział liczy 25 uczniów).
Dotyczy to zajęć z jezyka obcego.

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podział na grupy

Postautor: kitek2013 » 2013-11-05, 14:50

Mozna. Natomiast u mnie w szkole podzial jest od 26 osób, wiec zalezy jakie macie wytyczne.
Miau


Wróć do „Języki obce”