Rozwijanie umiejętności mówienia

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: Anita@ » 2008-05-16, 15:48

Witam, zwracam się z prośbą do wszystkich językowców o podzielenie się swoim doświadczeniem: czy macie jakieś fajne pomysły do rozwijania mówienia w języku obcym? Chodzi mi o młodzież licealną. Chciałabym znaleźć taką metodę, gdzie uczniowie przygotowywaliby się w domu, a na lekcji prezentowali. Ja często zadaję ustne przygotowanie opisu obrazka, ale potrzebuję jakichś nowych pomysłów.

Tka się składa, że z uczeniem mówienia mam największy problem, bo gdy jest dyskusja na forum klasy, to nikt się nie chce odezwać, a gdy jest praca w parach, to nie sposób wszystkich dopilnować, żeby mówili po angielsku a nie po polsku.

andrzej.s
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-29, 21:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Znajomosc gramatyki, a swobodna konwersacja (j. niemiecki)

Postautor: andrzej.s » 2009-02-03, 13:54

Witajcie,

mam na korepetycjach dwie osoby, ktore dobrze radza sobie z niemiecka gramatyka, ale za chiny nie potrafia rozmawiac. Czesciowo to wyniki z bariery jezykowej i ciezko sie tym osobom przelamac, jezeli juz zaczynaja cos mowic, to strasznie dukaja i sie mecza.
Osoby te przejalem stosunkowo niedawno, lecz ucza sie juz ponad 3-4 lata jezyka niemieckiego.

Macie jakies sposoby/rady jak pracowac z takimi uczniami? Jak ich 'zlamac', zeby w koncu zaczely rozmawiac?

Betty02
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-03, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: Betty02 » 2009-02-03, 15:03

Ja co prawda uczę angielskiego, ale też mi się zdarzają takie kwiatki. Zazwyczaj zaczynam od tego, że sama im coś opowiadam po angielsku. Potem proszę, żeby same coś powiedziały i początkowo jeśli nawet robia podstawowe błędy to ich nie poprawiam, żeby się odblokowały. Staram się zadawać pytania w sposób, który wymaga dłuższej odpowiedzi niż tylko TAK lub NIE. I rozmawiam o głupotach (oczywiście po angielsku), które uczniowi sprawiają przyjemność, w stylu co lubisz gotować, gdzie poznałeś dziewczynę itd. Jak do tej pory zawsze skutkowało. I najważniejsze: chwalić, chwalić, chwalić....

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Jak zachęcić młodzież gimnazjalną do mówienia?

Postautor: ala.forum » 2009-09-04, 14:38

Po pierwszych lekcjach w gimnazjum jestem trochę przerażona bo młodzież twierdzi że nigdy od nich nie wymagano żeby mówili po angielsku, ciągle coś pisali albo robili ćwiczenia i bardzo się zdziwili że chcę z nimi cały czas rozmawiać w języku angielskim...dziwne, może macie jakieś pomysły jak ich zachęcić? Podstawowe słownictwo do codziennego porozumiewania się znają, gramatykę też tylko ciężko im przychodzi sklecenie zdania i nie mają odwagi mówić...pomóżcie

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: ala.forum » 2009-09-04, 17:39

nie, nie oszukują. okazało się że faktycznie poprzednia n-lka niewiele wymagała, żeby tylko siedzieli i coś robili w ćwiczeniach, została zwolniona przed dyrekcję...
chodzi mi o sposoby zachęcenia uczniów a nie mówienie im "ja tak wymagam i masz mówić po angielsku", bo ich wystraszę i w ogóle nie będą się odzywać...

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-04, 18:00

z nawykiem trudno walczyć.
Nie chce im się mówić, bo się wstydzą lub zwyczajnie z lenistwa.
Próbuj powoli ich wciagać w mówienie po angielsku. gdy odczytuja ćwiczenie to niech np. do podanej odpowiedzi sami wymyślą podobna, ale w innej osobie. Albo ułożą pytanie, a drugi niech odpowie na to pytanie.

Początek roku to powtórki. Można polecieć z tworzeniem pytań do poszczególnych czasów i krótkie odpowiedzi. taki quasi Callan. :wink:
Możesz tez wprowadzić wymóg, że w tym tygodniu obowiązuje 3-4 zdania o sobie. Dawkę zwiększać. niech sobie takie miniwypowiedzi wcześniej przygotują, ale na lekcji maja minutę na prezentację. Na poczatku lekcji sprawdzasz 3-4 osoby co powiedzą o sobie.

Ja jestem uczulony na to czy uczniowie mówią. Wolę by robili błędy gramatyczne, błędy w wymowie, ale żeby próbowali mówić.

ps. Nie poprawiaj zbyt rygorystycznie, bo nic z tego mówienia nie będzie. To nie czas na ostateczne szlify.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

tola18
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-02, 15:14
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

wymowa angielska

Postautor: tola18 » 2009-11-02, 15:25

Witam!

Mam pytanie do nauczycieli języka angielskiego:
jak można się nauczyć poprawnej metody wymowy angielskiego "th" w takich wyrazach jak thorough, their, there itd?
mam problem z wymową, a dokładnie nie mogę oduczyć się mówienia tego znaku jako polskie "d", choć wiem że to nieprawidłowo.
Będę bardzo wdzięczna za wskazówki,pozdrawiam serdecznie.

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: ala.forum » 2009-11-02, 16:40

hej, skoro jestes studentem i masz wpisane angielski to znaczy ze studiujesz filologie angielska? jesli tak to powinnas miec takie rzeczy na studiach...
jesli nie to moze to pomoze:
w slowie np think czubek języka musisz miec pod przednimi zębami, a w slowie np they czubek języka masz za przednimi zębami. sprobuj moze wyjdzie...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: edzia » 2009-11-02, 18:59

Ja się uczyłam wymawiać miękkie "th" sepleniąc suseł, a twarde "th" - sepleniąc zaraza. :)

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: katty » 2009-11-02, 19:55

Ja słyszałam o metodzie, żeby włożyć czubek języka między przednie zęby i dmuchać - wtedy wyjdzie th jak w think, a gdy dodamy do tego dźwięk idący z gardła, będzie th jak w they. Z początku jest to dosyć karykaturalne, ale podobno z czasem wyrabia się nawyk prawidłowego układania języka. Niemniej suseł i zaraza mi się bardzo podoba :)

P.S. Jeżeli rocznik 1996 to raczej chyba nie student tylko uczeń? ;)

NanaMaster
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-02, 20:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Communication activities

Postautor: NanaMaster » 2009-11-03, 17:02

Znacie może fajne stronki gdzie można znależć jakieś interesujące ćwiczenia na mówienie dla gimnazjum? Chodzi mi przede wszystkim o jakieś sytuacje, scenki z życia, ale także o inne ciekawe ćwiczonka, które spodobałyby się młodzieży :)
Jeśli ktoś zna tytuły książek z zadaniami na speaking skills to także byłabym bardzo wdzięczna za podanie ich :D

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: Andulencja » 2009-11-03, 22:38

Polecam Mary Glasgow Timesaver

NanaMaster
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-02, 20:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: NanaMaster » 2009-11-04, 08:08

znam te wydawnictwo, mam jedna pozycje, a konkretnie mixed-ability lessons. Patrzylam czy z tej serii jest cos na speaking activities dla poziomu elementary-pre-intermediate, ale raczej wiekszosc pozycji to gramatyka lub sluchanie no i wiedza o krajach anglojezycznych.

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-11-05, 22:27

"How to teach speaking" Scott Thornbury
"Effective Techniques for English Conversation Groups" Julia Dobson
"Drama in the classroom" Fiona Beddall
"Drama with Children" Sarah Philips
"Conversation" Rob Nolasco
"Techniques for classroom interaction" DonnByrne
"The Communicative Approach" Diane Larsen-Freeman

Na pewno znajdziesz coś dla siebie w powyższych tytułach :)

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozwijanie umiejętności mówienia

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-11-05, 22:32

I ja "używam" susła :) Skutkuje!


Wróć do „Języki obce”