Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

MarlenaK
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-03, 13:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Szkoła podstawowa klasy łączone I i II

Postautor: MarlenaK » 2009-09-05, 14:04

Jestem nauczycielką języka angielskiego w szkole podstawowej. Jest to mój debiut. Trafiła mi się klasa łączona I oraz II. Nie bardzo wiem jak mogłabym sobie poradzić z tym problemem. Pierwszoklasiści mają już zakupione książki Superworld1 a drugoklasiści Superworld2. O klasie łączonej dowiedziałam się pod koniec sierpnia na radzie pedagogicznej. Nie chcę, aby drugoklasiści przerabiali ponownie Superworld1 a z drugiej strony nie chcę, że pierwszaki męczyły się z materiałem klasy 2. Łączenie przewidziane jest na stałe. W klasie jest 11 maluchów. Po przeprowadzeniu 2 lekcji zauważyłam, że szczególnie wybijają się 3 osoby z klasy 2. Nie chcę skrzywdzić dzieci dając im za dużo bądź za mało materiału. Proszę serdecznie o wskazówki, o rady, Liczę na Waszą pomoc. Bardzo mi zależy, żeby nauczyć dzieci jak najwięcej i żeby wszyscy czerpali korzyści z moich lekcji.
Proszę o pomoc.. :!:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-05, 14:18

Najlepiej tak sobie rozplanuj zajęcia aby pierwszaki i drugaki robiły ten sam temat.
np. Zwierzęta.
Mocniejszym dajesz bardziej rozbudowane zadania, a słabszym na poziomie podstawowym. W językach to dość powszechna praktyka, bo nawet w obrębie jednej klasy są uczniowie mocniejsi i słabsi. gdy nie ma podziału na grupy (np klasa 21 osób) to i tak trzeba segregować materiał dla zdolniejszych i tych mniej.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

MarlenaK
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-03, 13:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: MarlenaK » 2009-09-05, 15:01

Dobrze, też o tym myślałam. Jednak co mam zrobić z podręcznikami? Jest to szkoła wiejska dlatego też nie ma szans na wprowadzenie innych (wspólnych). Podręczniki podane były we czerwcu przez poprzedniego nauczyciela. Ze zorganizowaniem lekcji, tematów i materiału dla zdolniejszych nie będę miała problemu. Nie wiem tylko co mam zrobić z tymi podręcznikami :?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-06, 18:22

Podręczniki wykorzystujesz adekwatnie do przerabianego materiału. Staraj się modyfikowac ćwiczenia z książek pod kątem przerabianych treści.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: ala.forum » 2009-09-08, 21:55

a moze ma ktos PSO dla klas I-III sp?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: renati23 » 2009-09-09, 16:25

Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez renati23, łącznie zmieniany 1 raz.

Desponia
Posty: 1
Rejestracja: 2010-10-25, 17:14
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Desponia » 2010-10-25, 17:38

Prowadzę dodatkowe, odpłatne zajęcia z angielskiego dla drugoklasistów. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, są oparte o podręcznik New Sparks 2, do tej pory miałam dwie lekcje, grupa miała wcześniej jeszcze dwie z innymi nauczycielkami. Dzisiaj po zajęciach usłuszłam od babci jednego z dzieci, że rozmawiała z innymi rodzicami i nie są zadowoleni z zajęć bo panie się zmieniają (tu mają rację), w wrześniu była tylko jedna lekcja (to prawda, ale dopiero pod koniec miesiąca udało się zorganizwaoć grupę i tylko za tę jednę zapłacili) a dzieci na zajęciach się bawią i słuchają z płyty i że równie dobrze mogą to robić w domu. To prawda, że się bawimy, ale wszystkie gry i zabawy są po angielsku i są nakierowane na ćwiczenie słownictwa i konstrukcji gramatycznych. Nie wyobrażam też sobie, że dzieci miałyby nie słuchać nagrań z płyty dołączonej do podręcznika, przecież po to właśnie jest. Powiem szczerze, że trochę się załamałam tą opinią. Czy coś robię źle?

alraune
Posty: 11
Rejestracja: 2010-10-21, 22:37
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: alraune » 2010-10-25, 19:49

Nie przejmuj się, wszystkim nigdy nie dogodzisz :roll: Mówię z perspektywy matki dziecka z 3 klasy. Wprawdzie moje dziecko nie chodzi jeszcze na zajęcia dodatkowe z ang., ale uczy się go w szkole, poza tym chciałabym niedługo go zapisać na jakieś zajęcia. Co niby takie małe dzieci mają robić na angielskim, może wkuwać słówka albo poznawać czasy??

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Pearl » 2010-11-02, 20:38

Słuchajcie, potrzebuję rady. Proszę. Zależy mi na ciekawym prowadzeniu zajęć i wiem że jest wiele stron do kserowania itp. Problem w tym, że przygotowywanie tego dla ok 200 uczniów to jakaś masakra. Za chwilę rodzice odezwą się po co kupowali tak drogie książki i dlaczego znów proszę o papier do ksero. Już i tak robię druk w domu by nie musieć o 7 być w szkole. Dochodzę do wniosku że jak przestanę w ogóle sypiać to zdążę ze wszystkim. Czy mogę prosić o radę was - bardziej doświadczonych? Ciągle robię coś źle... :( :( :(

pollylol
Posty: 10
Rejestracja: 2010-06-24, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: pollylol » 2010-11-02, 21:31

Pearl pisze:Słuchajcie, potrzebuję rady. Proszę. Zależy mi na ciekawym prowadzeniu zajęć i wiem że jest wiele stron do kserowania itp. Problem w tym, że przygotowywanie tego dla ok 200 uczniów to jakaś masakra. Za chwilę rodzice odezwą się po co kupowali tak drogie książki i dlaczego znów proszę o papier do ksero. Już i tak robię druk w domu by nie musieć o 7 być w szkole. Dochodzę do wniosku że jak przestanę w ogóle sypiać to zdążę ze wszystkim. Czy mogę prosić o radę was - bardziej doświadczonych? Ciągle robię coś źle... :( :( :(


Z doświadczenai wiem ,ze zbyt duza ilosc kserowek to tylko propblem Ty tracisz czas na kserowanie, dzieciaki tego z regulu w ogole nei sznuja i po zrobieniu wrzucaja do kosza, gubia. Pomysl o kserowkach wielokrotnego uzytku, ktorych uczniowie nei beda uzupelniac-bedziesz moggla wykorzystac je takze w innych kalsach. Mozna tez robic 1 kserowke na pare. Zastanow sie tez czy kazda kserowka jest naprawde potzrebana-mzoe latwiej przeneisc jej tresc na tablice?
Poza tym pomysl nad zmiana formatu-ja czesto drukuje w opcji dwie strony w pomniejszeniu na dwustronnie. Dzieki temu mam 4 strony na jednej. Warunek-musi byc to wyrazne i musi byc miejsce na wpisywanie, bo dzieicaki szybko sie zniecheca!

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Andulencja » 2010-11-02, 22:32

Pearl, a dlaczego nie korzystasz z książek? Są mało atrakcyjne?

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Pearl » 2010-11-02, 22:37

Korzystam ale usłyszałam że to nie podręcznik realizuję lecz program nauczania. Mam im wprowadzić materiał tak by go zapamiętali a nie bym zrealizowała książkę dlatego używam kserówek bo podręcznik to za mało.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Andulencja » 2010-11-03, 00:13

Pearl pisze:bo podręcznik to za mało
w takim razie ja bym pomyślała nad zmianą podręcznika, bo zginiesz pod stertą kserówek.
Ja osobiście korzystam z rzutnika do foliogramów. Drukuję (lub kseruję) ćwiczenia dodatkowe na folii i rzucam obraz na białą tablicę. Wtedy dzieciaki mają szansę uzupełnić luki na tablicy, połączyć słówka z definicjami, czy obrazkami.
Często też rzucam ćwiczenia z laptopa (przez rzutnik multi-multi :wink: ). Oczywiście pisząc ćwiczenia do zeszytu będzie ich mniej, ale wychodzę z założenia, że nie ilość, ale jakość.

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: Pearl » 2010-11-03, 00:23

Tylko że to klasy I-III SP i jak wiadomo u nich to ruch, piosenki, manualne prace itd. Bez podręcznika się nie obędzie. A że podręcznik to za mało w kółko powtarzają mi inni nauczyciele i metodycy...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Język angielski w klasach 1-3 (szkoła podstawowa)

Postautor: vuem » 2010-11-03, 06:37

Podręcznik to nie wszystko. On jest tylko narzędziem.
Bardzo złą rzeczą jest ograniczanie zajęć do mechanicznego wypełniania ćwiczeń w podręczniku.
Mam nadzieję, że nie chcesz się ograniczyć do wypełniania ćwiczeń w podręczniku i na kserówkach. :wink:
Jeśli ćwiczeń w podręczniku jest faktycznie mało, niechaj kupują ćwiczeniówki.

Jeśli chcesz daną umiejętność przećwiczyć i uważasz, że lepiej by było, gdyby dzieciarnia widziała jakiś schemat/sugestie itp to im kseruj - podpowiadano Ci kserowanie ekonomiczne - lub pokaż - użyj foliogramów, komputera ...


Wróć do „Języki obce”