PODRĘCZNIKI - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: nadia » 2009-05-22, 13:55

Ja osobiście nie znam tego podręcznika o którym piszesz, ale wydaje mi się,że LektorKlett wydaje porządne podręczniki. Sama korzystam z tego wydawnictwa i jestem bardzo zadowolona.

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Hoya » 2009-05-22, 16:14

A ile godzin w tygodniu języka będą miały Twoje klasy?
Dla klas początkujących z 1-2 godzinami w tygodniu podoba mi się Magnet Lektora Kletta.
Dla klas kontynuujących naukę niemieckiego po podstawówce z 3 godzinami tygodniowo wybiorę chyba nowość PWN-u www.weiter deutsch

Mam również egzemplarz Das ist Deutsch, ale trudno ocenić, jak będzie się z nim pracowało.

rezeda
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-25, 20:48

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: rezeda » 2009-05-23, 09:09

Mam mały problem: teraz miałam po 3h niemieckiego w klasach 4-5 i 2h w klasie 6. Lekcje były prowadzone na podręczniku der die das neu, pozostałość po poprzedniej n-lce. Teraz w 4 klasach zostaje już tylko 1h i muszę automatycznie wybrać inny podręcznik. Czy możecie mi coś polecić? Zastanawiam się nad WIR, ale na początku wątku czytałam, że przy 2 h niektórym nie starcza czasu aby go zrealizować. Jedno jest pewne- der die das neu muszę zmienić.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: nadia » 2009-05-23, 10:52

A dlaczego w 4 klasie zostaje Ci tylko jedna godzina?

magdap
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-22, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: magdap » 2009-05-23, 21:09

A co myślicie o podręczniku Das ist Deutsch z wydawnictwa Nowa Era dle gimnazjum

marti1986
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-24, 17:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: marti1986 » 2009-05-24, 18:15

Margoo pisze:Wiem cos o pracy z PLANET, o ktory pytalas Maagdaa. Paracuje z nia na kursie od kilku miesiecy. Jak wszystko, ma swoje plusy i minusy.
Tu kladziony jest nacisk na mowe i konstruowanie wypowiedzi. Co jest jej plusem, bo dosc wczesnie dzieci potrafia wypowiadac sie na rozne (mlodziezowe) tematy. Minusem natomiast, jest to, ze zasady gramatyczne sa (choc dosc sensownie) opisane dopiero w osobnych cwiczeniach. Co do samych cwiczen, sa adekwatnie skonstruowane do tematow i maja rozny stopien trudnosci. Dodatkowo, uczen moze przeprowadzac samokontrole tego czego sie nauczyl, poniewaz w cwiczeniach sa do tego testy. Co do nagran: nie sa dlugie i przeladowane, co nie nudzi i jest dobrym przykladem do budowania samodzielnych wypowiedzi, w czym rzeczywiscie pomaga podrecznik.
Generalnie sadze, ze to podrecznik nadajacy sie szczegolnie na kursy, bo w gimnazjum, zwlaszcza teraz (mam na mysli egzaminy), kladziony jest jednak wiekszy nacisk na sama gramatyke. Ale przy odrobnie gimnastyki nauczyciela tzn. wprowadzaniu pojec i wiekszej ilosci cwiczen, da sie przyzwoicie pracowac z tym w szkole.


Chciałbym właśnie wybrać Planet dla 1 gimnazjum (2godz/tyg) Klasy po 22 osoby.
Czy prawda jest ze na egzaminie gim. zwraca sie uwage na gramatyke? przegladalem jeden przykladowy test, to gramatyki tam nie widziałem.. :?
http://pobierz2.cke.edu.pl/images/stori ... miecki.pdf

Martwi mnie jednak inna rzecz, na stronie MEN jeszcze planet 1 nie dostał dopuszczenia..

http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl ... lista1.php
dopiero został wniosek złożony. Do konca roku szkolnego musze podać jednak ksiazke z nr dopuszczenia dyrektorowi.
Wahałem sie pomiedzy magnet a planet, wydaje mi sie ze planet jest troche ciekawszy i na stronie hueber.de jest duzo dodatkowych materiałów.
Najbardziej podoba mi sie deutsch.com, bardzo fajny, lecz jeszcze nie zostal nawet zgloszony do dopuszczenia..
Czy mozna wybrac ksiazkę, ktora dopiero zlozyła wniosek o dopuszczenie?

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Nowa era vs LektorKlett

Postautor: Margo__ » 2009-05-24, 18:19

Za LektoremKlettem przemawia doświadczenie wielu n-li, Ery chyba nikt nie zna jeszcze i ciężko ją nam będzie ocenić bez pracy z nią. Pierwsze wrażenie może być dobre i takie jest, ale może też być mylące. "Nie oceniaj książki po okładce". Dlatego pewnie u mnie wybór padnie jednak na Lektora 'Team Deutsch'. Temat jednak ciągle jeszcze otwarty..

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Margo__ » 2009-05-24, 18:36

Marti, szczerze mówiąc faktycznie w informatorze nie ma gramatyki, jednak pamiętam testy z tamtego roku (teraz pracuje w szkole, gdzie nie zdają egz. z niem., bo przy dwóch godz./ tyg. nie mogą, zatem wiodący jest. ang.) i gramatyki było więcej niż w informatorze. Co prawda były to zadania wyboru a,b,c lub luki do uzupełnienia, jednak typowo gramatyczne. trudno mi dziś sobie przypomnieć ile procent egz. to zajmowało. Co do wyboru między Magnet a Planet ja stawiam na Magnet - LektoKlett jest dla mnie wydawnictwem pewnym. Choć jeśli pojawia się coś nowego, sama lubię przemyśleć swoje wybory. Teraz właśnie przed takim stoję. Ale j.w. pewnie będąc konsekwentną sama wybiorę Kletta. Tylko teraz Team Deutsch czy Magnet rzeczony właśnie...?

marti1986
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-24, 17:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: marti1986 » 2009-05-24, 19:21

Ja pracowalem na praktykach z team deutsch 2 i mi jakos nie odpowiadal ten podrecznik. Ale kazdy patrzy inaczej :) LektroKlett jest znany ale hueber tez jest pewnym wydawnictwem. Widziałaś może deutsch.com z huebera? to jest nowosc, jak bedziesz kiedys w ksiegarni to polecam. Ksiązka wyglada jak podrecznik do angielskieg. Uczen z kazdej lekcji moze wyniesc jakies ciekawe informacje przydatne w zyciu. W ogóle podreczniki do angielskiego sa o wiele lepsze niz do niemieckiego, te "nasze" są jakies sztuczne, Opisują rodzine jakiegos Hansa, Albo wycieczki do wiednia jakiejs Anette. w angielskim bylby opis ciekawej rodziny która np zyje bez prądu, i wycieczka rowerowa do okola europy jakiegos znanego anglika.
Nie pamietam czy w Team Deutsch jest lista slowek po kazdym dziale, ale bo dwoch dzialach tak jak w Magnet i Planet?
i jak to wyglada z tą nowa podstawa programowa i nowymi podrecznikami ktore dostały zaakceptowane? tyko te mozna wybrac co na stronie MEN? czy te ktore zlozyly wniosek tez? albo np Planet zostal dopuszczony w 2004 a teraz dopiero zlozyl wniosek zeby do tej nowej podstawy, czy ten stary nr dopuszczenia obowiazuje?

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Margo__ » 2009-05-24, 20:47

Niestety nie znam właśnie deutsch.com z hueber , czytam właśnie w sieci i powiem, że mam już mętlik. Na dziś się poddaje... znalezienie 'złotego środka' jest jak zwykle niemożliwe.. nie znam odpowiedzi na Twoje pytania niestety, ale co do słowniczka do lekcji w Team D. on jest na końcu podręcznika, ładnie podzielony na lekcje. Co do ang. podręczników, zgadzam się w 100%. O niebo lepsze od niemieckich. I cóż się dziwić dzieciom..

rezeda
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-25, 20:48

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: rezeda » 2009-05-27, 10:12

nadia pisze:A dlaczego w 4 klasie zostaje Ci tylko jedna godzina?


Ponieważ jako wiodący wchodzi angielski :(

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: lieblingin » 2009-05-28, 17:23

podrecznik na ktorym pracuje z uczniami klas 2 i 3 DACHfenster jest dla poczatkujacych, A1,
nauczycielka, ktora ma pierwsze klasy wybrala ten wlasnie podrecznik (ja ucze w 2 klasy gimnazjum)
a uczniowie, ktorzy przyjda teraz do gimnazjum juz beda po 3 latach nauki niemieckiego - 3 godziny tygodniowo na podrecznikach der, die das, ktoregi nie znasze ...
uwazacie, ze nie powino tak byc, ze moze wydawac sie zbyt latwy?

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Hoya » 2009-05-28, 18:27

Ja przez jakiś czas również uczyłam z DachFenster w klasach, które miały już niemiecki w podstawówce - robiłam to jednak całkiem świadomie. Poziom nauczania języka niemieckiego w podstawówce, z której mam uczniów, był tak niski, że koniecznym wręcz było powtórzenie wielu podstawowych zagadnień.
W tym roku, gdy w podstawie programowej jest już wyraźny podział na poziomy III.0 (język od podstaw) i III.1 (język na podbudowie szkoły podstawowej) postanowiłam wypróbować podręcznik www.weiter deutsch, który przeznaczony jest dla klas z kontynuacją. Z tego co widziałam, pierwszy dział w tej książce jest właśnie w formie powtórki zagadnień ze szkoły podstawowej - mam nadzieję, że to wystarczy...

Ewkaaa54
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-14, 14:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Ewkaaa54 » 2009-06-14, 14:55

Ja też mam taki problem, zastanawiam się nad podręcznikiem Das ist Deutsch nowej ery, bardzo mi się podoba a deutsch Aktuell lektor klett.

Prosze o wsparcie! Od września zaczyna pracę w gimnazjum (poziom początkujący, 2h tyg).

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Hoya » 2009-06-14, 21:30

Ja ostatecznie dla klas początkujących z 2 godz. wybrałam Magnet. Ciekawe, jak będzie się z nim pracowało...


Wróć do „Języki obce”