PODRĘCZNIKI - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
atram78
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-29, 17:34

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: atram78 » 2008-06-14, 14:41

Witam!

Za mną kolejny rok pracy z podręcznikiemm DIREKT! :)
Jest koniec roku i z moją obecną II klasą utknęliśmy w pierwszym rozdziale części 2a, co oznacza, że Perfekt uczniowie poznają po wakacjach, czyli dopiero w III klasie! :shock: :shock: :shock:
Klasa ta jest dosyć słaba z niem. i na dodatek trochę godzin nam w tym roku szk. przepadło...Mimo wszystko nie podoba mi się rozkład gramatyki w tym podręczniku. Zobaczymy jak będzie mi szła praca z Direktem w obecnych I klasach. Przyznam, że już teraz zaczęłam redukować ilość ćwiczeń, żeby wyrobić sie z materiałem i dobrnąć chociaż do części 2B na koniec IIIkl. :?
Od nowego roku szk. zdecydowałam się wprowadzić HIER UND DA 1, ponieważ wydaje mi się, że z tym tytułem przy dwóch godzinach w tygodniu jest większa szansa omówienia wszystkich istotnych do matury tematów i gramatyki.

Co o tym sądzicie? Jak Wam pracuje się z DIREKTEM? Jak wypada HIER UND DA w porównaniu z podr. Direkt?

Pozdrawiam! :)

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: lieblingin » 2008-06-14, 19:34

Co sądzicie na temat Rozmówek praktycznych (lub ilustrowanych) z wyd. Langenscheidt? Chciałabym wprowadzić parę zwrotów na dodatkowych zajęciach z uczniem, którego uczę sama (nie ma języka w szkole, a wyjeżdża za granicę)...
_________________


mysle ze to bardzo dobry pomysl, niektorzy wlasnie szybciej ucza sie pelnych zdan, sformulowan a temu chlopcu na pewno sie to przyda skoro wyjezdza za granice...a jesli czegos nie bedzie rozumial to wtedy mozna wprowadzic troche gramatyki, np odmiana przymiotnika

bkonradek
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-20, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: bkonradek » 2008-07-20, 18:13

witam
jestem studentem germanistyki i uczę dziewczynę z którą właśnie skończyłem podręcznik aha3b. Dziewczyna idzie do liceum i ma zamiar zdawać maturę rozszerzoną. Jaką książkę mi polecacie i dlaczego,żeby ją dobrze przygotować?W tej chwili jest ona dość przeciętna ale myślę że przez 3 lata można się wiele nauczyć. Uczyłem już jedną dziewczynę, także do matury, tylko z nią miałem jeden rok, więc robiłem głównie zadania maturalne, w zasadzie to nauczyła się dużo, ale musiałem wiele wysiłku wkładać w przygotowanie lekcji, żeby wszystkie bloki tematyczne przerobić do matury, dlatego teraz wolałbym się trzymać podręcznika, i ewentualnie do tego kserować dodatkowe ćwiczenia.
Pozdrawiam

Mathiak
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-27, 11:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Mathiak » 2008-07-24, 10:58

Witam!Od września zaczynam pracę (staż) w Szkole Specjalnej.Będę uczyć oczywiście języka niemieckiego, ale już od 1 klasy.. aż do Gimnazjum.. Nie ma przygotowanych podręczników do tego typu szkoły. Macie jakieś propozycje podręczników dla klas 1-3, potem 4-6 i Gimnazjum - Szkoła Specjalna?

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Roxi » 2008-07-24, 13:35

A ja z kolei mam pytanie,czy znacie jakieś ksiazki do nauki jezyka niemieckiego juz w przedszkolu? dotychczas,jak pracowalam z dziecmi w tym wieku,polegalam glownie na bazie interentowej:kolorowanki,wycinanki,zabawy itd.,a teraz mam przygotowac plan wynikowy do zajec z niemieckiego w przedszkolu i nigdzie nie moge znalezc zadnych ksiazek do nauki jezyka w tym wieku..Pomozcie

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: maagdaa » 2008-08-04, 10:31

Ja słyszałam o kanguroo czy jakoś tak, wyd. REA. Wysyłają nawet bezpłatny poradnik dla nauczyciela, poszukaj na ich stronie internetowej. Pozdrawiam ;)
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: maagdaa » 2008-08-04, 10:36

bkonradek pisze:witam
jestem studentem germanistyki i uczę dziewczynę z którą właśnie skończyłem podręcznik aha3b. Dziewczyna idzie do liceum i ma zamiar zdawać maturę rozszerzoną. Jaką książkę mi polecacie i dlaczego,żeby ją dobrze przygotować?W tej chwili jest ona dość przeciętna ale myślę że przez 3 lata można się wiele nauczyć. Uczyłem już jedną dziewczynę, także do matury, tylko z nią miałem jeden rok, więc robiłem głównie zadania maturalne, w zasadzie to nauczyła się dużo, ale musiałem wiele wysiłku wkładać w przygotowanie lekcji, żeby wszystkie bloki tematyczne przerobić do matury, dlatego teraz wolałbym się trzymać podręcznika, i ewentualnie do tego kserować dodatkowe ćwiczenia.
Pozdrawiam



Hej. Ja używam do matury książki specjalnie pod maturę przygotowanej z wyd. Langenscheidt, Trening maturalny. Poza tym wszelkie inne książki do matury z tego wydawnictwa... Pomagają...
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: maagdaa » 2008-08-04, 16:12

Kängoo Kängoo Deutsch. Taki jest poprawny tytuł tej książki do nauki niemieckiego dla dzieci :)
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

Mathiak
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-27, 11:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Mathiak » 2008-08-18, 09:23

Witam,
rozumiem, że nikt nie ma doświadczenia w nauczaniu języka niemieckiego w Szkole Specjalnej?Szukam podręczników bardzo prostych, skupiających się przede wszystkim na mówieniu, obrazkach, piosenkach itp.
Co myślicie na temat Ich und du (1-3 podstawówka, 4-6 podstawówka), Aha gimnazjum?
Zastanawiam się jeszcze nad Kaengoo Kaengoo Deutsch (1-3 podstawówka), nie wiem który jest "łatwiejszy"? Ich und du czy Kaengoo?

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: lieblingin » 2008-08-28, 18:17

moze wie ktos czy w podreczniku dla nauczyciela der die das 2 klasa gimnazjum znajduje sie plan wynikowy??

yamina
Posty: 8
Rejestracja: 2008-08-31, 13:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: yamina » 2008-09-17, 18:41

W szkole w której uczę język niemiecki jest językiem dodatkowym nauczanym w klasach 4-6.Mówi sie jednak o tym, że od września przyszłego roku ma to być drugi język obowiązkowy. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: nadia » 2008-09-17, 19:38

Myślę,że raczej drugim językiem obowiązkowym to chyba nie będzie bo tak to ma być ale w gimnazjach a nie w szkołach podstawowych. U mnie też niemiecki staje się powoli językiem dodatkowym, a do tej pory był językiem wiodącym.

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Margo__ » 2008-11-06, 23:18

Odnośnie pracy z podręcznikiem "Pingpong neu" w gimnazjum.Kiedyś pytałam o to tu na forum, ale nikt widać z tym nie pracuje - i dobrze. Może moja opinia komuś pomoże. Przyznam- nie podoba mi się ta książka. Nudne, trudne dialogi, szata graficzna nie zachęca uczniów do nauki, same podręczniki są bardzo ciężkie, do tego osobno ćwiczenia, równie ciężkie (wagowo). Nie ma praktycznie żadnych zasad gramatycznych, co prawda, po każdym dziale są tabele podsumowujące, ale TYLKO tabele bez żadnego komentarza nawet po niemiecku, a co dopiero po polsku np. dla uczniów mających kontakt z j.niem. po raz pierwszy, a w końcu dla takich uczniów ta książka jest. Nie podoba mi się wprowadzanie tematów, ani materiału gramatycznego, książka jest chaotyczna, za mało ćwiczeń automatyzujących, nieciekawe tematy, teksty i dialogi.. I co ważne, nie przygotowuje do egzaminu gimnazjalnego.Zastawiam się nad jakimiś pozytywami..nie znajduje.. i dlatego cieszy mnie fakt, że pozwolono mi zmienić podręczniki od nowego roku szkolnego. To tyle na ten temat. Nie polecam 'Pingpong neu'.
Pozdrawiam forumowiczów.

aleksandra85
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-11, 13:18
Kto: uczeń
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Alles klar/Direkt/Aha

Postautor: aleksandra85 » 2008-11-12, 13:33

Witam! Ciekawa jestem waszych opinii na temat wad podręczników Alles klar, Direkt i Aha- czy znaleźliście jakieś? Wiem, że było sporo postów na ich temat, przeczytałam je oczywiście. Zależy mi jednak na jak największej ilości waszych odpowiedzi- prowadzę wstępne badania do projektu realizowanego na uczelni. Pozdrawiam!

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

NOWA ERA podręcznik do j. niemieckiego (nowy)

Postautor: Margo__ » 2009-05-22, 13:22

Witam,
czy ktoś może widział już ten podręcznik a może w ogóle kiedykolwiek współpracował z nową erą, nie wiem jakie i czy w ogóle robili podręczniki do niemieckiego. Właśnie dziś wpadł mi w ręce ten nowy "Das ist Deutsch" i zaczynam się zastanawiać nad zmianą, bo robi na mnie dobre wrażenie. Może ktoś też ma ten dylemat? Zastanawiam się między Team Deutsch -Lektora Kletta a walasnie Das ist Deutsch- Nowej ery. Moze sie wspomozemy rada? Pozdrawiam Margo


Wróć do „Języki obce”