PODRĘCZNIKI - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kubek122
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-01, 16:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: kubek122 » 2010-04-01, 16:28

Hm.. Co do podstawówki to polecam "Eins, zwei, drei" (kl 1 - 3) i "Der, die, das" (kl 4 - 6). To są te same podręczniki tylko nazwy po przejściu do klas z osobnymi godzinami lekcyjnymi np. matematyki i przyrody. W gimnazjum najlepiej ich kontynuacja.

jolantabrzezinski6
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-10, 19:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: jolantabrzezinski6 » 2010-04-03, 20:14

W podstawówce dobrze sie pracuje z "Ich und du" (młodsze klasy) oraz w klasach 5-6 "und so weiter". Z "eins zwei drei" korzystam w klasie inegracyjnej 1-3 sp, ale pracuję w szkole specjalnej, więc dzieciaki nie mają ani podręczników, ani ćwiczen, więc tak i tak korzystam z wielu innych podręczników, jak np. w gimnazjum "Was ist los" (mało treści, dużo pracy własnej) oraz wzięłam do nowej podst. programowej w gimn. "www.weiter deutsch", (za trudny - dzieciaki uczą się dopiero 2 rok języka, więc wybieram elementy). Ogólnie rzecz biorąc pracuję z różnymi podręcznikami, ponieważ z reguły są one mało obszerne, a godzin tygodniowo 3. :ble:
zadowolona

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tixa » 2010-05-26, 09:22

witam,
właśnie stoję przed wyborem podrędczników na przyszły rok szkolny. Tak się złożyło, że dostała w spadku w gimnazjum klasy z trzema różnymi podręcznikami. Mam więc porównanie i dochodze do takich wniosków:

Deutsch Aktuell Kompakt - bez polotu, po prostu poprawny, ale nie pobudza wyobraźni i nie zachęca do nauki, mały nacisk na mówienie, a i teksty raczej mało odkrywcze.

Kompass - wg mnie jeden z fajniejszych. Gramatykę wprowadza w sposób dedukcyjny, dużo tekstów do tłumaczenia, trochę mniej do słuchania, ale wg mnie jeden z lepszych podręczników.

Team Deutsch - zachwyciłam się nim i wybrałam dla obecnej pierwszej klasy i niestety.... trochę się rozczarowałam... Może to dlatego, że ta klasa okazała sie słabiutka z języków obcych. Brakuje mi porządnego wprowadzania gramatyki. Wg mnie podręcznik dla zdolnych uczniów, przeciętniak może mieć problemy.

No i teraz muszę wybrać podręcznik na przyszły rok. Trochę się obawiam znowu wybrać team deutsch, zastanawiam się nad kompass i magnet i niestety sama nie wiem. Na pierwszy rzut oka magnet jest całkiem fajnym podręcznikiem, fajnie że kładzie tak duży nacisk na mówienie, ale trochę brakuje mi dłuższych tekstów do czytania. No i odnoszę wrażenie, że wprowadza materiał o wiele wolniej niż np. team deutsch. Macie podobne odczucia?

W podstawówce pracuję od tego roku z podręcznikiem "wir" (ten sam autor, który stworzył magnet) i jestem zachwycona!!! Dzieciaki nawet stwierdziły, że niemiecki jest fajniejszy niż angielski ;)

Misiowa
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-03, 10:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Misiowa » 2010-06-09, 19:07

Witam,

ku mojej radości wreszcie znalazlam etat w szkole, zaczynam staż od września z 25 godzinami tygodniowo. Bedę uczyć w gimnazjum.Klasy pierwsze i drugie z podręcznikami Das ist Deutsch odpowiednio 1 i 2, 2godz/tyg oraz klasy trzeciej aha! Neu - 2a 1godz/tyg Pracuje ktos z tymi podręcznikami? Jakie doświadczenia? Jakieś sugestie? Rady? :) z gory bardzo dziękuję

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Margo__ » 2010-06-13, 17:17

Do Tixa: pracowałam właśnie ten rok z Team Deutsch w 1,2 i 3-ich klasach i również twierdzę, że przy 2h/tyg. i szkole gdzie uczniowie mają pierwszy raz kontakt z j. niemieckim, jest nieco za trudny i ma zbyt książkową gramatykę (w ćwiczeniach). W przyszłym roku szk. wprowadzam do klas 1-ych Magnet1.

Do Misiowej: znam Aha i mam dobre wspomnienia w pracy z tym programem przy 3h./tyg. Pewnie będziesz musiała nieco okrajać ćwiczenia. Wiem, że uczniom w szkole, której wtedy pracowałam, również się podobał. Jadnak, jak sama widzisz dziś w innej szkole wybieram inny program, ale to głównie z ww. powodów.

Iskierka
Posty: 33
Rejestracja: 2009-05-20, 22:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Iskierka » 2010-08-20, 21:37

Witam! :D
Ja poproszę jeszcze o opinie osób, które korzystały z podręczników "Kompass" dla gimnazjum. Nie mając zbyt dużego doświadczenia (a w gimnazjum jeszcze nigdy nie uczyłam), wybrałam właśnie ten podręcznik do kl. 1 (2 godz. tyg.). Będę wdzięczna za wszelkie rady, wskazówki, uwagi.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: arsandra » 2010-08-20, 22:00

Iskierka pisze:Witam! :D
Ja poproszę jeszcze o opinie osób, które korzystały z podręczników "Kompass" dla gimnazjum. Nie mając zbyt dużego doświadczenia (a w gimnazjum jeszcze nigdy nie uczyłam), wybrałam właśnie ten podręcznik do kl. 1 (2 godz. tyg.). Będę wdzięczna za wszelkie rady, wskazówki, uwagi.


ja właśnie też będę pracować z tą książką i również chętnie skorzystam z rad.:) Kupiłam sobie podręcznik i ćwiczenie. Przeglądałam wszystko tak mniej więcej. Książka nie wydaje mi się zła, sądżę, że wystarczająca dla osób, dla których j. niemiecki jest drugim jęz. (2h/tyg) Nie widzę niestety żadnych dodatkowych ćwicz. na stronie wydawnictwa niestety, gier, itp., więc wszystko trzeba będzie samemu organizować:)

Zdecydowanie chętniej pracowałabym z AHA, daje naprawdę super podstawy, a przy wkładzie własnym i zaangażowaniu można naprawdę dużo z niej nauczyć. Z rozmów z gimnazjalistami (właśnie na praktykach korzystałam z tego podręcznika) też byli zadowoleni, było też widać po ocenach.
W szkole jęz., w której pracowałam od stycznia przejęłam grupę gimnazjalistek i nie mogłam im zmienić ksiązki..korzystały z pingpong neu i coś strasznego...chyba gorszej książki na oczy nie widziałam i nie wiem, jak ktoś mógł ją wybrać:/ i nie wiem, co w niej jest neu;/ Praktycznie w ogóle z niej nie korzystałam robiłam tylko kolejne działy z niej- tzn. materiał, ale zupełnie po swojemu i całkiem z innych książek. Test na zakończenie roku wypadł nie najgorzej, więc chyba dobrze zrobiłam, bo po pingpongu nie sądzę, aby tak było:)

epilot
Posty: 119
Rejestracja: 2010-08-18, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: epilot » 2010-08-21, 13:03

Nie ma to jak stare poczciwe "Der, Die, Das NEU":)
Oczywiście, gdy mamy klasy z kontynuacją po SP.

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tixa » 2010-09-02, 14:39

Kurcze a ja nadal nie potrafie się zdecydować co wybrać dla pierwszej klasy:/

"Przejechałam się" na team deutsch, bo wg mnie trochę trudny.... ale może tak to odebrałam, bo klasa, w której go wprowadziłam jest słabiutka....:/ Fajnie mi się pracuje z Kompassem, ale przy trzech godzinach w tygodniu można w sumie coś trudniejszego, podobne wątpliwości mam przy magnet :/.

W poniedziałek dzieciaki piszą test - do podziału na grupy i muszę im podać podręcznik :/ Już byłam zdecydowana zostać przy team deutsch, ale kurcze znowu się zastanawiam....

Ma ktoś jakieś doświadczenie z tymi podręcznikami? Co byście wybrali?

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: antie » 2010-09-02, 17:14

Ja w gimnazjum pracuję z serią "aha neu". Przy 3 godzinach i kursie kontynuacyjnym - kurs rozszerzony, przy 2 godz. i kursie poczatkowym - biorę "aha neu kurs podstawowy".

Na stronie wydawnictwa znajdziesz całą obudowa metodyczną do tego podręcznika. Jeśli zarejestrujesz sie jako n-l możesz korzystać również z dodatkowych materiałów dla n-la.

Możesz sama zobaczyć:

http://www.wsipnet.pl/kluby/niemiecki.html?k=1532

Dobrze mi sie pracuje z tym podręcznikiem, zawiera dość rozbudowaną część ćwiczeniową, ma dosyć ciekawa oprawę, nie jest nudny i monotonny. Można naprawdę dużo z nim zrobić. Poza tym po każdym rozdziale znajdziesz przykłady zadań egzaminacyjnych.
Jeśli nie jesteś zobligowana do korzystania z innego podręcznika, to polecam ten :wink:

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: arsandra » 2010-09-02, 19:54

Ja będę pracować z podręcznikiem Kompass. Jest z góry narzucony i nie mogę niestety zmienić. Moim zdaniem ciekawy nie jest, ale nie pracowałam z nim nigdy nigdzie, więc wyjdzie w praniu. Może okaże się ok i wystarczający dla moich grup:)
Na praktykach miałam Aha Neu i nauczycielka, która pracowała tam, bardzo sobie chwaliła. Początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona, bo po alles klar nie mam najlepszych wspomnień i uważam, że AK się do niczego nie nadaję. Jednak z aha pracowało mi się naprawdę dobrze, łatwo można było przygotować dodatkowe materiały i je ładnie wkomponować. Miało to naprawdę dobre efekty i w ocenach na spr. i w stanie wiedzy uczniów. Poza tym oni tez nie narzekali na podręcznik. Jednak to była dobra szkoła(rzeczywiście stawiająca na niemiecki, nie na ang.), dobrzy uczniowie i nie było problemu. Jednak ja właśnie aha neu polecałabym uczniom, którzy kontynuują naukę i będą zdawać egzamin gimnazjalny. Osobom zaczynającym naukę pod podstaw i raczej słabszym raczej bym nie proponowała aha.
Jeśli jesteś nauczycielem, który lubi naprawdę wkładać dużo pracy w przygotowanie lekcji, chce, żeby były to lekcje ciekawe i zgodne z założeniami dzisiejszej metodyki, to polecam bardzo nowoczesny podręcznik Ideen. Mimo że też wyd. Hueber, to nieeeee ma nic wspólnego z PingPongiem:P (tragedia:) ) Jest do niego fajne CD, ciekawe ćwiczenia. Moim zdaniem jest super.

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tixa » 2010-09-02, 20:24

Wg mnie Kompass może nie jest najciekawszy, ale bardzo wygodnie się z niego uczy, nie trzeba marnować sił i zapału na błądzenie po książce w celu znalezienia teorii z gramatyki itp. Zwłaszcza w kwestii przedstawienia zagadnień gramatycznych bije moim zdaniem na głowę chociażby Team Deutsch.
Dzisiaj oglądałam Magnet i Aha Neu i mam jakiś taki niedosyt w kwestii tekstów do czytania...
a do tego, nie mam pojęcia z jakiego powodu, ale jak widzę podręczniki 1a, 1b, 2a, 2b, to od razu się gubię ^^ Nie mam pojęcia skąd ten uraz:)

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: arsandra » 2010-09-02, 20:44

To fakt, w aha za dużo tekstów do czytania nie ma, ale mnie się podoba wprowadzanie leksyki, zwroty idiomatyczne:) Moim zdaniem to "udogodnienie" 1a 1b, itp. też wcale nie jest wygodne..tym bardziej, że w tej klasie ta część, w tej druga i w końcu i tak trzeba dźwigać wszystko:))) Mylne tez jest to, że wydaje się, że książki są "tanie", ale zsumować te części, to cena wychodzi - normalna:)))
Co do Magnet, to mam tylko taką próbkę lekcji (Schule), bo byłam na prezentacji z wydawnictwa i hmm..magnet mnie nie przekonuje. Jest w nim dużo obrazków i hm...to wszystko :)


A teraz właśnie siedzę i przeglądam sobie podręczniki Kompass i Prima. Porównuję sobie, szczególnie temat Essen, bo właśnie będę kończyć ten ost. dział z K1 z drugimi klasami. I muszę przyznać, że w Primie zdecydowanie lepiej wygląda sprawa z tekstami. Jest też dużo informacji o Landeskunde.

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tixa » 2010-09-02, 21:45

ja chyba spróbuje jeszcze raz z Team Deutsch, dam mu ostatnią szansę, może zraziłam się tym, że tamta klasa słabiutka jest ...:/ Jak się nie sprawdzi, to za rok zmienię... Nie chcę jak idiotka co roku wprowadzać innych podręczników. Ale z drugiej strony inaczej się tak naprawdę nie sprawdzi... Chyba sobie kiedyś sama napiszę podręcznik ^^ Taki, który spełni moje kryteria :P Bo w każdym coś mi nie pasuje;)

Redewendungów w sumie dużo sama im wprowadzam, dodatkowo, ale jakby w podręczniku pojawiały się w fajnej formie, to też bym nie pogardziła:)

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: arsandra » 2010-09-02, 22:20

Z Team Deutsch jeszcze nie pracowałam, więc nie wiem:) Ale powodzenia:) Ja właśnie sklejam sobie coś z Essen;)))echh, nauczyciel to ma za swoje, a uczniowie i tak najczęściej mają to gdzieś;) Ale i tak warto, nawet dla jednej osoby:)


Wróć do „Języki obce”