PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
lidka_li
Posty: 9
Rejestracja: 2007-09-01, 22:26

Genial B1

Postautor: lidka_li » 2007-09-01, 22:42

Uczę w klasie 3 gimnazjum z podręcznika geni@l B1 (w klasach 1 i 2 z geni@l kompakt) zastanawia mnie wybór programu nauczania, gdyż program do gimnazjum zostaje zrealizowany już w klasie 2 (DKOS 5002-57/04) dla poziomu B1 jest przewidziany program dla liceum nr DKOS-5002-62/03. Nie chciałabym mieć problemów np podczas wizytacji, i nie wiem jaki program wybrać. Poratuje mnie ktoś?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Nowy program z j.ang. do gimnazjum

Postautor: Andulencja » 2009-04-06, 16:39

Mój dyrektor poinformował mnie że ze względu na nową podstawę programową muszę znaleźć sobie nowy, gotowy program nauczania albo napisać swój własny, autorski. Mam czas do 15 czerwca. Trochę mnie ta wiadomość zmroziła. Byłam na konferencji Oxfordu (korzystam z ich podręczników) i zapytałam o nowy program. Dostałam odpowiedź, że nic im nie wiadomo o nowym programie i jak dopytają, to mi powiedzą. Obawiam się takiego czekania, bo nie chcę pisać programu na "5 minut przed dzwonkiem". Powiedzcie mi - musi być nowy program, czy nie? (według mnie powinien). Poza tym, czy korzystając z podręcznika Oxfordu mogę korzystać z programu innego wydawnictwa (tak zamierza zrobić moja koleżanka od geografii) - to jednak wydaje mi się głupie.
Co robić? Czy ktoś ma podobny problem?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: mateoo » 2009-04-06, 17:15

Chyba musi być nowy program skoro wchodzi nowa podstawa. A czy program może być inny i podręcznik inny- czemu miałoby to służyć? Byłoby to niewygodne dla nauczyciela raczej..
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: Hoya » 2009-04-06, 22:26

Porównaj program podręcznika, z którym pracujesz, z nową podstawą programową. Może wcale nie trzeba będzie go zmieniać.
Sprawdź za to, czy ten podręcznik został dopuszczony do użytku w roku szkolnym 2009/2010.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: mateoo » 2009-04-06, 23:17

No też racje, bo przecież tyle samo godzin zostaje na angielski.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-04-07, 06:40

ale chodziło tylko o program? czy o zmiane podrecznika? Mysle, ze gdy podrecznik bedzie stworzony w oparciu o nową podstawę to automatycznie program też. Oxford daje zawsze gotowe programy nauczania. Zmień podręcznik. A jeśli nie chcesz zmieniać książki, zmień stary program uzupełniając go o kwestie poruszane w nowej podstawie.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: Andulencja » 2009-04-07, 19:48

Podręcznik "New Adventures" czeka na nadanie nowego numeru i z tego co wiem to niedługo ma to nastąpić. Jeśli chodzi o rozkłady materiału też nie mam problemu, bo jest ich sporo, zresztą zawsze gotowe przerabiam na potrzeby moich uczniów.
mateoo pisze:przecież tyle samo godzin zostaje na angielski
i tu okazało się, że nieprawda - dziś się dowiedziałam, że przez 3 lata gimnazjum uczniowie będą mieli 8, a nie 9 godzin angielskiego i 6 godzin drugiego języka (tu już bez zmian).
A ja cały czas rozmyślam o programie. Oxford ma 2 programy (kurs początkowy i kontynuacyjny) Ja korzystam z tego drugiego ...123/99. Zostałam poinformowana, że powinnam go przystosować do nowej podstawy, tylko...nikt mi nie potrafi powiedzieć jak :?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: mateoo » 2009-04-07, 20:06

Eee, ja mam dokument ze strony Men, w którym jest przedstawiona siatka godzin i jest 9 h w cyklu angielskiego, a drugiego języka już 6 (nie wiem czy bez zmian, bo np. w moim gimnazjum tylko klasa językowa uczyła się drugiego ;) ).
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: malgala » 2009-04-07, 20:21

mateoo pisze:Eee, ja mam dokument ze strony Men, w którym jest przedstawiona siatka godzin i jest 9 h w cyklu angielskiego, a drugiego języka już 6

Według aktualnego rozporządzenia o ramowych planach nauczania na oba języki obce w całym cyklu edukacyjnym przeznaczone jest 14 godzin.

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: Hoya » 2009-04-07, 20:33

malgala pisze:Według aktualnego rozporządzenia o ramowych planach nauczania na oba języki obce w całym cyklu edukacyjnym przeznaczone jest 14 godzin.


Zgadza się. W mojej szkole podział będzie: j. angielski 3 3 3, j. niemiecki: 2 2 1.

W szkole koleżanki dyrekcja zaproponowała za to j. angielski 3 3 2 , j. niemiecki 2 2 2, ale nie wiem, jak będzie się to miało do realizacji podstawy programowej z j. angielskiego pod kątem egzaminu gimnazjalnego.

chusteczka
Posty: 4
Rejestracja: 2009-05-06, 13:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: chusteczka » 2009-05-06, 13:59

A ja się doczytałam, że zgodnie z informacją Ministerstwa wybrany przez nas program nie będzie miał numeru dopuszczenia i nie będzie przechodzi przez akceptację MEN. To Dyrektor danej placówki akceptuje przekazany mu program, po uzyskaniu zgody rady pedagogicznej.

Większość wydawnictw - tak przynajmniej słyszałam na szkoleniach i warsztatach - będzie miało podwieszone swoje własne programy na stronach www.

Oby :D

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: Andulencja » 2009-05-06, 22:13

Udało się przekonać dyrektora do podziału: 3, 3, 3 - język angielski i 2, 1, 2 - język rosyjski :D

nauczycielka444
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-07, 21:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: nauczycielka444 » 2009-06-07, 22:01

Witajcie, mam pytanie czy ktos moze sie orientuje, czy program nauczania DKW-4014-233/99 jest zgodny z nowa podstawa programowa, chopdzi mi dokladnie o podrecznik Kompass 1 z nowym numerem dopuszczenia 51/1/2009. Nie moge nigdzie znalezc nowego programu nauczania , na stronie wydawniztwa podaja tylko ten, czy to oznacza,ze obowiazuje stary? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

nauczycielka444
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-07, 21:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: nauczycielka444 » 2009-06-07, 22:07

czy ktos sie orientuje czy program nauczania kompass 1, ktory juz obowiazuje od 2 lat jest zgodny z nowa podstawa programowa?

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: PROGRAM NAUCZANIA - język niemiecki

Postautor: Obywatel » 2009-06-07, 22:36

nauczycielka444, tu masz aktualną listę programów:
http://www.men.gov.pl/content/view/168/
Program nie jest czymś na sztywno przypisanym podręcznikowi. Można korzystać z różnych podręczników bazując na tym samym programie, jak i też za pomocą tego samego podręcznika wdrażać różne programy. W związku z tym sprawdź tylko czy twój program nadal widnieje na liście ministerialnej a podręcznik możesz wybrać sobie jaki Ci się tylko podoba - oczywiście z listy dopuszczonych.


Wróć do „Języki obce”