EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Bobi42 » 2008-09-19, 21:34

Margoo pisze:Wiadomo, że w wielu szkołach gimn. są dwa języki. I tak jeden wiodący, drugi dodatkowy. Wydaje się też jasne, że egzamin próbny będą pisać z języka wiodącego. Wiadomo również, że w porozumieniu z dyrektorem szkoły, uczeń ma prawo pisania egz. z języka dodatkowego (zamiast wiodącego) i teraz moja wątpliwość: tzn., że uczeń musi już w II klasie zdeklarować swoją chęć pisania egz. z języka dodatkowego, dlatego, że przecież właśnie w II klasie są egz. próbne? Jeśli ma ktoś więcej wiedzy na ten temat, proszę o podzielenie się.
Pozdrawiam.

Zgodnie z rozp. MEN z 30 kwietnia 2007 uczeń może pisać egzamin tylko z języka obcego, którego się uczy jako obowiązkowego (nie dodatkowego). Informację tę potwierdziłem dzwoniąc do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy uczeń uczy się 2 języków obcych jako obowiązkowych. Wtedy rzeczywiście musi się zadeklarować do 20 września jaki język będzie zdawał na egzaminie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: lieblingin » 2008-09-22, 15:53

Margoo,
http://www.makama.osdw.pl/ksiazka/Halin ... 62500117KS

znalazlam jedno repetytorium, byc moze zakupie sobie takie i bede robila ksera dla swoich uczniow na zajecia dodatkowe bo na lekcji nie jestesmy w stanie przerobic dokladnie calego materialu na egzamin

http://www.cke.edu.pl/images/stories/In ... miecki.pdf

informator o egzaminie z jezyka niemeickiego

Margoo
Posty: 16
Rejestracja: 2008-04-04, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Margoo » 2008-09-23, 22:31

Dziękuje za odpowiedzi.
Do Bobi42: W pierwszym poście wyraziłam się nieco nieprecyzyjnie. W moim gimnazjum niemiecki jest obowiązkowy, jednak ciągle to angielskiego uczniowie mają trzy godz/tyg. natomiast niemieckiego dwie. Do tego ciągle niemiecki 'kulał', nawet w zeszłym roku okrojono godziny do jednej/tyg., bo nie było n-la. Stąd absolutna większość deklaruje zdawanie z ang. a z niem. 4 os. (!).
Teraz już dużo doczytałam, więc wszystko się rozjaśniło.
Lieblingin dziękuję za polecenie ciekawej i pomocnej pozycji. Na pewno się zainteresuje.
Pozdrawiam.

Małgorzata77
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-19, 08:28

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Małgorzata77 » 2008-09-24, 08:38

Margoo, przeczytaj komunikat na stronie OKE np Łódź tam są określone kryteria który język uczniowie mogą zdawać, który jest uznawany za obowiązkowy

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi trzeciej części egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2008/2009 wyjaśniamy, że Ramowy plan nauczania dla gimnazjum określa jako przedmiot obowiązkowy tylko jeden język obcy nowożytny, którego wymiar w trzyletnim okresie edukacji wynosi 9 godzin.

Przy nauczaniu języka obcego jako przedmiotu obowiązkowego obowiązuje podział na grupy w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów.

Ponadto ocena z tego przedmiotu warunkuje otrzymanie promocji lub ukończenie gimnazjum. Na świadectwie taki język obcy określony jest jako przedmiot obowiązkowy. Szczegółowe przepisy dotyczące egzaminu gimnazjalnego można znaleźć w następujących aktach prawnych:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (D.U. Nr 83 z 2007 r. poz. 562)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzenia sprawdzianów i egzaminów (DZ.U. z dnia 31 sierpnia 2007 r. Nr 157, poz. 1102)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 72, poz. 420)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych i oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

marcin3k_
Posty: 13
Rejestracja: 2008-06-24, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

egzamin gimanzjalny

Postautor: marcin3k_ » 2008-10-02, 22:21

Witam,
Dowiedziałem się ostatnio od swojej dyrektorki, ze wynik egzaminu gimazjalnego z języka przez najbliższe 3lata nie bedzie brany pod uwage przy rekrutacji do szkol srednich mnie az podcielo gdyz nauczyciel bedzie rozliczony z wyniku swoich uczniow :'( dlatego pytam czy slyszeliscie juz o tym i co zrobic aby motywac uczniow???

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-03, 17:00

tak podobno jest w Krakowie w innych KO mówią o dwóch latach. trudno powiedzieć jak bedzie. Przypuszczam, że lepsze szkoły skorzystają z tego dodatkowego kryterium.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Nowy egzamin gimnazjalny

Postautor: Andulencja » 2008-10-20, 17:28

Jutro próbny egzamin gimnazjalny. Uczniowie, którzy są laureatami olimpiady przedmiotowej z j. polskiego, historii, matematyki, fizyki, chemii, biologii lub geografii (oczywiście na odpowiednim poziomie) są zwolnieni z pisania danej części egzaminu i automatycznie otrzymują maksymalną liczbę punktów. W tym roku wszedł nowy egzamin - z języka nowożytnego i co się okazało? Pan w kuratorium dzisiaj mnie poinformował, że egzamin ten jest wprowadzany eksperymentalnie przez trzy lata i oni nie będą nikogo zwalniać z egzaminu, żadnych olimpijczyków. :crazy:
I jak teraz motywować uczniów do udziału w konkursach? Paranoja...

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: lieblingin » 2008-10-20, 22:20

dziwne jest tez to, ze wszyscy uczniowie pisza w szkole egzamin próbny tylko i wylacznie z jezyka wiodacego, nawet jesli wybrali jezyk inny, obowiazujacy w szkole jako dodatkowy

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-21, 15:58

Wyniki z egzaminu nie mają być brane pod uwagę przy ustalaniu obsady szkół ponadgimnazjalnych. Nie widze powodu dla którego olimpijczycy nie pisza egzaminu z języka obcego chyba nie startowali na olimpiadach, żeby być zwolnionym z egzaminu, którego wynik nie jest dla nich istotny, a jedynie podpowiada szkole co dalej.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Andulencja » 2008-10-21, 19:52

Pierwszą głupotą jest to, że wynik egzaminu ma nie być brany pod uwagę - w końcu po coś go piszą. Tyle zachodu z przygotowaniem i ... na nic. Po drugie uczniowie piszą go tylko, z języka wiodącego w szkole. Jeśli jest to tylko eksperyment, to po co te ograniczenia. A po trzecie ten EKSPERYMENT jest przeprowadzany na nauczycielach, a nie na uczniach - bo ich wyniki będą analizowane i prześwietlane OJ 8) OJ przez OKE, ministerstwo, kuratoria - a potem rozliczą nauczycieli :ble:

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

EGZAMIN PRÓBNY Z J. ANGIELSKIEGO W GIMNAZJUM - WĄTPLIWOŚCI.

Postautor: Bobi42 » 2008-10-27, 22:01

Witam. Mam wątpliwości odnośnie jednego pytania, które pojawiło się na egzaminie z j. angielskiego. Było to zad. 5.4 z obszaru - reagowanie językowe. Pytanie brzmiało: -May I take your order? a prawidłową reakcją była odpowiedź: -I'd like a cup of tea. Czy odpowiedź ta jest wg. was precyzyjna? Czy nie powinna być poprzedzona stwierdzeniem typu: -Yes, I'd like ... lub: -Sure, I'd like ... Może się czepiam, ale wielu uczniów zrobiło tu błąd będąc lekko skołowanym. Wg. mnie zadania powinny być tworzone bardzo precyzyjnie, aby nie budziły najmniejszych wątpliwości, a tu ... wg. mnie występiły. Bardzo proszę o komentarze.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-28, 00:06

ale żadna inna nie pasowała, więc nie rozumiem wątpliwości.
Szczerze to brak tego Yes, czy Sure nawet nie zauważyłem
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: lieblingin » 2008-10-28, 21:39

Andulencja pisze:A po trzecie ten EKSPERYMENT jest przeprowadzany na nauczycielach, a nie na uczniach - bo ich wyniki będą analizowane i prześwietlane OJ 8) OJ przez OKE, ministerstwo, kuratoria - a potem rozliczą nauczycieli :ble:
_________________

to znaczy, ze co ?? na czym polegac ma to rozliczenie?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Andulencja » 2008-10-28, 22:23

Moja dyrekcja po zebraniu dyrektorów w kuratorium poinformowała mnie, że po sprawdzeniu prac mam przygotować analizę wyników, wyliczyć średnie, określić łatwości i napisać wnioski do dalszej pracy. Średnie wyniki klas wahały się między 25-26 punktów (a klasy są słabe) z czego się ucieszyłam, bo liczyłam na jakieś 17-18. Pani dyrektor jednak sprowadziła mnie jednak "do parteru" mówiąc, że wyniki uważa za niesatysfakcjonujące. :crazy:

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: motylek8 » 2009-01-17, 16:55

Jak zapewne większość z was wie, Operon wraz z GW przeprowadzili egzaminy próbne w gimnazjum. Chciałabym poznać opinie wasze i waszych uczniów na ten temat, bo samam mam sporo zastrzeżeń, szczególnie jeśli chodzi o zadanie ostatnie (t/f). Nie zdążyłam jednak dokładnie poznać opinii uczniów, ponieważ w piątek nie miałam z nimi lekcji, tyle tylko wiem, ile zdążyli powiedzieć mi wczasie przerwy. Nie dowiem się też tego wkrótce, bo mamy ferie. Jęli ktoś z was rozmawiał z dzieciakami, chętnie poznam opinie, bo wg mnie ten egzamin nie całkiem spełnił sowją rolę :?


Wróć do „Języki obce”