EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: vuem » 2010-08-31, 16:08

Czy utrzymanie "starej" formy egzaminu sprawiłoby, że trudności w Twojej szkole z podziałem na grupy nie byłyby problemem?

Czy problem, który istnieje wynika z "nowości" egzaminacyjnych, czy też organizacji szkoły.

czy problem ten jest powszechny, jest swego rodzaju normą w Polsce, czy też należałby mieć pretensje do swojej dyrekcji i OP lub obiektywnych przyczyn niemożności utworzenia grup międzyklasowych?

Sądzisz, że z wprowadzeniem jakichkolwiek zmian należy czekać, aż wszystkie szkoły i OP powiedzą "dawać, jesteśmy gotowi", czy raczej do wprowadzanych zmian to one mają sie dostosować?

I w końcu, czy zmiana ta pojawiła się nagle, wyskoczyła jak Filip z konopii, czy też był czas, by nad podziałem godzin się zastanowić?

Ważnym celem działalności szkoły na III i IV etapie edukacyjnym jest skuteczne
nauczanie języków obcych. Bardzo ważne jest dostosowanie zajęć do
poziomu przygotowania ucznia, które uzyskał na wcześniejszych etapach
edukacyjnych.
Zajęcia z języków obcych nowożytnych prowadzone są na następujących
poziomach:
1) na III etapie edukacyjnym:
a) na poziomie III.0 – dla początkujących,
b) na poziomie III.1 – na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego;


Czy w Twojej szkole, wiedząc, że macie uczniów, którzy uczyli się angielskiego w podstawówce należycie zadbano, by mogli te naukę kontynuować...dając im 1 godzinę języka tygodniowo?


antie pisze:Część uczniów z zaawansowanej grupy j. niem. chce zdawać j. ang - a ponieważ miała j. ang. w sp, muszą zdawać go na poziomie rozszerzonym.


poaptrz na to, co wkleiłem wcześniej.

I odpowiedz:

Czy ta 1 godzina angielskiego jest w ramach kontynuowania nauki na podbudowie wymagań dla II etapu, czy raczej te 3 niemieckiego? (ja myślę, że to jednak jest ten 3-godzinny niemiecki)

Czy ci Twoi uczniowie - z grupy kontynuującej naukę niemieckiego na podbudowie itd - z angielskiego muszą zdawać ten egzamin?

A jeśli robią to dobrowolnie, to nie sądzisz, że wykorzystują daną im możliwość sprawdzenia swoich możliwości i w tym drugim języku, bo np. w ich szkole mieli tych godzin więcej lub uczyli się poza szkołą?


I pytanie ostatnie. Czy wyrażasz złość na swoją i tylko swoją sytuację, czy też krytykujesz rozwiązanie w skali ogólnokrajowej?

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: antie » 2010-08-31, 17:07

Nie zastanawiam się czyja to wina, bo to i tak nic nie da. Całe zawirowania związane z reorganizacją i tak spadają na pojedyńczego n-la, czyli np. mnie. Nie sądzę, żeby taka sytuacja, jak w mojej szkole była sytuacją odosobnioną.
Pewnie jest to wina złej organicji pracy, czyt. wina dyrekcji, ale sądzę, że gdyby te zmiany były wiadome zanim I klasa zaczęła naukę, to i dyrekcja byłaby zmuszona zadbać, aby tego typu problemy nie wystąpiły.
Zauważ, że ubiegły rok był pierwszym, w którym nauka obu języków stała się dla gimn. obowiązkowa.
Np. w tym roku przydział godzin w I kl. gimn. jest już całkiem inny - proporcjonalnie do tego, który język będzie kontynuowany, ale to nastapiło na wyraźne prośby językowców, a nie z powodu zmian, o których w maju, gdy układano arkusz org. jeszcze chyba nikt nie miał pojęcia.
Inna sprawa, ze jeszcze podczas rekrutacji uczniów do gimn. należałoby zadbać, aby w każdej klasie było mniej więcej po równo uczniów, którzy w sp. mieli j. ang. i j. niem.
Poza tym, gdyby do tego postulatu MEN - podziału na grupy językowe ze względu na poziom podejść zupełnie poważnie, to trzeba byłoby wyróżnić co najmniej 3 poziomy - a to już w niektórych szkołach całkowicie nierealne.


Moja złość wynika stąd, ze tego typu zmiany powinny być zapowiedziane wcześniej - np. zanim szkoły układają arkusze org. pracy w następnym roku szkolnym i objąć swym zasięgiem obecnych uczniów kl. I. Dlaczego niby było to niemożliwe?

A jeśli MEN się z tym spóźnia - to niech zaczeka na realizację do następnego roku szk. - i tyle.

Nigdzie nie napisałam, że powinni zaczekać kilka lat, aż moja szkoła będzie na nie gotowa.
Ale uważam, że wprowadzanie zmian w oświacie na 5 min. przed dzwonkiem jest chore - i możliwe tylko w naszym bałaganiarskim kraju.

Jestem osobą dosyć uporządkowaną i nienawidzę wręcz takiego bałaganu organizacyjnego - stąd moja złość. :evil

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: vuem » 2010-08-31, 19:58

antie pisze:Całe zawirowania związane z reorganizacją i tak spadają na pojedyńczego n-la, czyli np. mnie.


Całkiem często spotykana sytuacja, ale trzeba jej jakoś podołać. :wink:

antie pisze:że gdyby te zmiany były wiadome zanim I klasa zaczęła naukę, to i dyrekcja byłaby zmuszona zadbać, aby tego typu problemy nie wystąpiły.


Spokojnie, przyzwyczaisz się do częstych, nie zawsze odpowiednio wcześniej zapowiedzianych reform... :mrgreen:

antie pisze:Np. w tym roku przydział godzin w I kl. gimn. jest już całkiem inny - proporcjonalnie do tego, który język będzie kontynuowany, ale to nastapiło na wyraźne prośby językowców, a nie z powodu zmian, o których w maju, gdy układano arkusz org. jeszcze chyba nikt nie miał pojęcia.


Projekty pojawiały się chyba wcześniej, choć głowy nie dam sobie uciąć.

antie pisze:Moja złość wynika stąd, ze tego typu zmiany powinny być zapowiedziane wcześniej - np. zanim szkoły układają arkusze org. pracy w następnym roku szkolnym i objąć swym zasięgiem obecnych uczniów kl. I. Dlaczego niby było to niemożliwe?


Zawsze będzie problem wynikający z różnic w oczekiwaniach ministerstwa i możliwościami szkół do szybkiego sie dostosowania. Oczywiście najczęściej chodzi o pieniądze.

Ale, jaki problem ma Twoja szkoła?

Uczniowie mają zarówno kontynuację jęz. angielskiego, jak i też możliwość kontynuowania niemieckiego. Prawda?

Więc w czym problem?

Grupa Twoja pisze rozsz. z niemieckiego, grupa Twojej koleżanki anglistki pisze rozsz. z angielskiego.

Bez względu na przynależność do grupy, uczniowie mogą dobrowolnie podejść do egzaminu z drugiego języka na poziomie rozsz...

Popraw mnie jeśli coś pokręciłem.


I jeszcze raz zapytam.

Czy sądzisz, że Twoja praca, jej cele i metody ich osiągania ulegną / powinny ulec zmianie w związku z tymi zmianami w egzaminie?

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: antie » 2010-08-31, 20:35

vuem pisze:Spokojnie, przyzwyczaisz się do częstych, nie zawsze odpowiednio wcześniej zapowiedzianych reform... :mrgreen:


Nie o mnie tu chodzi - jestem już "starym" wyjadaczem, więc pewnie że sobie poradzę. Ale mimo mojego długiego stażu pracy, uważam, że takie częste i nieprzemyślane zmiany utrudniają "normalną" pracę nawet tak doświadczonego nauczyciela - nie mówiąc już o tych, którzy dopiero zaczynają. Takie działania MEN - na chybcika - to po prostu brak profesjonalizmu naszych ministrów.
Zobacz, co się dzieje z egzaminami maturalnymi - ja już powoli przestaje to wszystko ogarniać. Nawet się za bardzo nie przyzwyczajam, bo za rok pewnie znowu będzie zmiana.
Ja rozumiem, że reforma, ale ona trwa już jakieś dobre 10 lat i co roku wymyślają coś nowego. Nie sądzisz, że to jednak za długo? Tym bardziej, że raz robią tak, potem inaczej, a za dwa lata wracają do tego samego co już było, po czym znowu coś zmieniają.
Czy oni tam "na górze" naprawdę nie potrafią zrobić czegoś w końcu raz, a dobrze?


vuem pisze:Uczniowie mają zarówno kontynuację jęz. angielskiego, jak i też możliwość kontynuowania niemieckiego. Prawda?

Więc w czym problem?

Grupa Twoja pisze rozsz. z niemieckiego, grupa Twojej koleżanki anglistki pisze rozsz. z angielskiego. Bez względu na przynależność do grupy, uczniowie mogą dobrowolnie podejść do egzaminu z drugiego języka na poziomie rozsz...

Popraw mnie jeśli coś pokręciłem.


Nie do końca - uczę obie grupy i pocz. i zaawansowaną. W grupie zaawansowanej z j. niem. jakieś 5 osób miało w sp. tylko angielski i chcą zdawać j. ang. na egzaminie ( i nieoczekiwanie i nagle okazuje się, że muszą zdać go na poziomie rozsz.). :evil:
Do tej pory obie grupy i tak miały tylko 1 godzinę j. angielskiego i 3 godz. j. niem., więc więc w zasadzie było bez różnicy, w której są grupie. Ponieważ były to osoby dosyć bystre i ambitne, szybko się uczące, a ja nie spodziewałam się, że egzamin z języka kontynuowanego trzeba będzie zdawać na poziomie rozsz., postanowiłyśmy z kol. anglistką "dokoptować" tych uczniów do grupy zaawansowanej z j. niem., z którą robię więcej i szybciej realizuję program. Zrobiłyśmy to, by zachować mniej więcej proporcje między grupami, żeby nie było w jednej 6, a w drugiej 24.
Teraz sytuacja się zmieniła.
W tym roku druga grupa będzie mieć więcej j. ang - 3 godziny, a j. niemieckiego 2, grupa zaawansowana z j. niem. na odwrót, o czym na początku - w I kl. nie było w ogóle mowy.
1 godzina języka tygodniowo więcej dla kogoś, kto chce dobrze zdać egzamin to dużo. Więc te 5 osób z grupy zaawansowanej z j. niemieckiego może poczuć, że potraktowano je niesprawiedliwie.
Poczekam na początek roku - zobaczymy, co sie będzie działo - czy będą protesty dzieciaków i rodziców. :?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: vuem » 2010-08-31, 21:12

antie pisze:Zobacz, co się dzieje z egzaminami maturalnymi - ja już powoli przestaje to wszystko ogarniać. Nawet się za bardzo nie przyzwyczajam, bo za rok pewnie znowu będzie zmiana.


Naprawdę? Co takiego się dzieje, że nie ogarniasz?

antie pisze:Ja rozumiem, że reforma, ale ona trwa już jakieś dobre 10 lat i co roku wymyślają coś nowego. Nie sądzisz, że to jednak za długo? Tym bardziej, że raz robią tak, potem inaczej, a za dwa lata wracają do tego samego co już było, po czym znowu coś zmieniają.
Czy oni tam "na górze" naprawdę nie potrafią zrobić czegoś w końcu raz, a dobrze?


No cóż, częste zmiany u steru władzy, to i w ministerstwie. Co by wyborcy powiedzieli, gdyby minister tylko administrował to, co wymyślili poprzednicy? Przecież to by przeczyło sensowi zmiany na stanowisku. :wink:

antie pisze:Nie do końca - uczę obie grupy i pocz. i zaawansowaną. W grupie zaawansowanej z j. niem. jakieś 5 osób miało w sp. tylko angielski i chcą zdawać j. ang. na egzaminie ( i nieoczekiwanie i nagle okazuje się, że muszą zdać go na poziomie rozsz.).


Antie, pogubiłem się w Twoich wyjasnieniach:wink:

Czy te grupy realizują niemiecki dla podstawy III.1, a angielski wg III.0 lub na odwrót?

Inaczej mówiąc, tylko nauka jednego z języków jest formalną kontynuacją nauki w szkole podstawowej? Czy tak?

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: antie » 2010-08-31, 21:43

Nie wiem, co robiła do tej pory anglistka - przy jednej godzinie tygodniowo pewnie niewiele.
Nie wiem, czy różnicowała poziomy w grupach.
Ja z jedną grupą robiłam kurs początkowy, z drugą kurs kontynuacyjny ( na początku wyrównywałam barki, bo mimo nauki w sp. dzieci w grupie kontynuacyjnej prezentowały bardzo zróżnicowany poziom - praktycznie od 0 do początkującego, co okazało się po teście diagnostycznym)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: edzia » 2010-08-31, 21:59

vuem pisze:Naprawdę? Co takiego się dzieje, że nie ogarniasz?
Oj, jakbyś kobiet nie słyszał... Antie chciała pewnie trochę ponarzekać sobie, a ty ją tak rozliczasz z każdego zdania :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: malgala » 2010-08-31, 22:09

A czemu nie sprawdzicie na stronie CKE?
Tam są przecież informatory, standardy i arkusze egzaminacyjne z lat poprzednich.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: vuem » 2010-09-01, 07:45

antie pisze:Nie wiem, co robiła do tej pory anglistka - przy jednej godzinie tygodniowo pewnie niewiele.


Antie, ja nie pytam, co jedna anglistka z drugą sobie obmyśliły, tylko który język oficjalnie jest tym, który "kontynuują na podbudowie wymagań II etapu [...]", czyli który to jest ten kurs kontynuacyjny.

malgala pisze:A czemu nie sprawdzicie na stronie CKE?
Tam są przecież informatory, standardy i arkusze egzaminacyjne z lat poprzednich.


Tu chodzi o drobną zmianę w organizacji egzaminu, która wprowadzono. Ona nie ma żądnego związku z programem nauczania, standardami wymagań, jak i nie przekłada się na metody pracy.

Tu chodzi tylko o mały szczegół :wink:


Oj, jakbyś kobiet nie słyszał... Antie chciała pewnie trochę ponarzekać sobie, a ty ją tak rozliczasz z każdego zdania :)


Wyczucia zabrakło, najmocniej przepraszam. :oops: :mrgreen:

epilot
Posty: 119
Rejestracja: 2010-08-18, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: epilot » 2010-09-11, 10:13

Taka sytuacja...

Uczniowie uczyli się w SP j.niemieckiego, w gimnazjum kontynuują niemiecki w wymiarze 3 godz. tygodniowo. Dodatkowo w gimnazjum zaczęli naukę j.angielskiego w wymiarze 2 godz. tyg....

Pytanie:
Czy zdają obowiązkowo j.niemiecki (poziom rozszerzony)?
Czy mogą wybrać do zdawania tylko angielski (poziom podstawaowy), bez niemieckiego?

Konkretne odpowiedzi na temat poproszę.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: antie » 2010-09-11, 10:25

epilot pisze:

Pytanie:
Czy zdają obowiązkowo j.niemiecki (poziom rozszerzony)?
Czy mogą wybrać do zdawania tylko angielski (poziom podstawaowy), bez niemieckiego?

Konkretne odpowiedzi na temat poproszę.


Moga wybrac angielski na poziomie podst. lub rozszerzonym.
Jesli chca niemiecki to tylko na poziomie rozsz.

epilot
Posty: 119
Rejestracja: 2010-08-18, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: epilot » 2010-09-11, 10:31

antie pisze:Moga wybrac angielski na poziomie podst. lub rozszerzonym.
Jesli chca niemiecki to tylko na poziomie rozsz.


Dzięki za odpowiedź.
Jakaś podstawa prawna, przepis?

Co z podziałem na grupy? (zaawansowani/poczatkujący)
Nadal obowiązuje?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: Andulencja » 2010-09-11, 17:55

Informator o egzaminie gimnazjalnym
Trzecia część egzaminu gimnazjalnego sprawdza, w jakim stopniu gimnazjalista spełnia wymagania z zakresu języka obcego nowożytnego określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla III etapu edukacyjnego. Poszczególne zadania zestawu egzaminacyjnego mogą też – w myśl zasady kumulatywności przyjętej w podstawie – odnosić się do wymagań przypisanych do etapów wcześniejszych (I i II).
Gimnazjalista przystępuje do trzeciej części egzaminu z jednego z sześciu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Od roku szkolnego 2013/2014 będzie można również wybrać język ukraiński. Gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego.
Część egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Zestaw zadań na poziomie podstawowym sprawdza spełnienie wymagań określonych w podstawie programowej dla poziomu III.0, obowiązującego osoby, które rozpoczęły naukę języka obcego w I klasie gimnazjum. Zestaw zadań na poziomie rozszerzonym sprawdza spełnienie wymagań dla poziomu III.1, obowiązującego osoby, które kontynuowały w gimnazjum naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.
Do trzeciej części egzaminu na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy
gimnazjalista. Trzecia część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Mogą do niej przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych. Gimnazjaliści, przystępujący do trzeciej części egzaminu na obu poziomach, rozwiązują zadania z tego samego języka.

Cały informator na stronie CKE

http://www.cke.edu.pl/images/stories/00 ... zjalny.pdf

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Egzamin gimnazjalny

Postautor: Afroditte » 2011-02-28, 22:19

Proszę o odpowiedź i ewentualne wyprowadzenie z błędu, bo docierają do mnie sprzeczne informacje.

Czy istnieje możliwość by uczniowie, którzy w gimnazjum rozpoczynają naukę języka angielskiego jako drugiego języka obowiązkowego w szkole zdawali egzamin gimnazjalny z tegoż przedmiotu? Chodzi o rok 2011/2012.

Według mojej najświeższej wiedzy - nie, bo ponoć obowiązek zdawania egzaminu jest jedynie z języka WIODĄCEGO (na dwóch poziomach). Dotychczas byłam przekonana, że taka możliwość istnieje - wówczas uczniowie zdawaliby egzamin na poziomie podstawowym.
"My wish is world's command"

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: EGZAMINY GIMNAZJALNE Z JĘZYKA

Postautor: motylek8 » 2011-02-28, 22:32

Według mojej wiedzy, to właśnie mogą zdawać "nowy" język, ale nie muszą na poziomie rozszerzonym.


Wróć do „Języki obce”

cron