Nouns- both countable & uncountable

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Nouns- both countable & uncountable

Postautor: mateoo » 2009-03-29, 17:34

Ostatnio zrobiłem w liceum sprawdzian z unitu , w którym mowa o potrawach, warzywach, owocach itd. oraz o niby prostych i łatwych do rozróżnienia rzeczownikach policzalnych i niepoliczalnych. Przy klasowej poprawie testu, dopadły mnie wątpliwości co do rzeczowników tzw. both. Jeśli ktoś zakwalifikował water do 'uncountable' - uznawałem za błąd, chociaż teoretycznie "woda" jest niepoliczalna, ale przecież "bottled waters". Idąc takim tokiem rozumowania 'food' też może być policzalne - "avoid fatty foodS', podobnie 'ham' - 'many kinds of hams' . I tu granica pomiędzy uncountable i countable wyraźnie się zaciera..
Sztuka jest pokarmem duszy.

Krulik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-06, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nouns- both countable & uncountable

Postautor: Krulik » 2009-04-03, 23:22

Policzalne to takie, które możesz policzyć same w sobie: samochody, książki, jajka.
Niepoliczalne to takie, które liczysz w czymś jak np woda w butelkach czy cola w puszkach, l na kilogramy lub opakowania np. kilo mięsa, 30 dkg sera itd :)
tak mnie uczono i tak to chyba jest najłatwiej zapamiętać.
i tak butelki wody są policzalne ale sama woda nie i już.
Jak było na teście? water czy botted waters?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nouns- both countable & uncountable

Postautor: mateoo » 2009-04-04, 12:26

było trzeba podkreślić np. water - countable / uncountable / both ? ; podobnie z sugar, meet, food i innymi. I tutaj wg klucza można było przyznać punkty tylko, jeśli podkreśli się both. Miałem sytuację, że kilku uczniów nie było na lekcji i kartkówkę napisali w oparciu o wiedzę z lat poprzednich, tzn. water- uncountable, co jest teoretycznie poprawne, a uznać nie mogłem.
Rozmawiałem z innym anglistą i chodzi o to, że w języku potocznym rzeczywiście mówi się 'waters', 'sugars', 'cokes' albo 'beers', czyli w sumie o znacznej części tych z pozoru niepoliczalnych, możemy powiedzieć, że są też policzalne; tylko że młodzież jest lekko zdezorientowana, bo w SP czy gimnazjum nie ma czegoś takiego jak BOTH i dziwne jest dla nic, że można powiedzieć 2 watters, 2 foods etc.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nouns- both countable & uncountable

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-04-04, 23:23

nieprawda, ze w szkole podstawowej "nie ma both". Uczę z Winnersów i w V klasie jest o tym, moze bez detali, ale ja im mowie zawsze o roznicy

a poza tym język potoczny to język potoczny, można o tym powiedzieć, ale myślę, że na teście tego już nie sprawdzać.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nouns- both countable & uncountable

Postautor: mateoo » 2009-04-05, 10:14

Ja uczyłem w gimnazjum z "Inspirations" i był podział tylko na C.. i Un.. .

Teraz dochodzę do wniosku, że zrobiłem błąd sugerując się odpowiedziami z klucza. Mogłem to zrobić po swojemu, ale trudno.
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Języki obce”