Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

nauka j. obcych opóźnia starzenie się ?? super ... byłoby

Postautor: lieblingin » 2008-05-10, 21:59

znalazłam taki artykuł więc podzielę się z innymi ... :)

http://fakty.interia.pl/nauka/news/nauk ... ie,1107268

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: Ingeborga » 2008-05-10, 22:13

:D
...

palito
Posty: 41
Rejestracja: 2007-08-18, 17:23

Jaki dobry podręcznik na kurs dla dorosłych?

Postautor: palito » 2008-09-04, 22:39

Szukam ciekawego i dobrego podręcznika na kurs językowy dla dorosłych na poziomie od elementary do intermediate. Możecie coś polecić?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: ms.elephant » 2008-09-04, 22:45

"New English File" - jasny, zrozumiały, dorośli nawet samodzielnie będą w stanie na nim pracować, jeśli np. nie będzie ich na jakiś zajęciach.
Pozycja trudniejsza "Total English" - przygotowuje do egzaminu LTE.
Nieco łatwiejsza niż "Total English" - "New Cutting Edge" - także przygotowuje do LTE.

Każda z tych pozycji jest na poziomie elementary, pre-inter i intermediate.

palito
Posty: 41
Rejestracja: 2007-08-18, 17:23

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: palito » 2008-09-08, 08:50

Czy ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje? Ja osobiście myślałem żeby robić z grupą mocniejszą coś w stylu przygotowania do FCE i wybrać podręcznik w tym kierunku.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: Anita@ » 2008-09-08, 16:40

Wszystko zależy od tego jaka jest grupa, najlepiej zrób na początek jakiś rzetelny test diagnostyczny, żeby zorientować się jaki mają poziom wiedzy i nie "wkopać się" w zbyt trudny podręcznik.

palito
Posty: 41
Rejestracja: 2007-08-18, 17:23

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: palito » 2008-09-09, 09:02

Chciałem zacząć od takiego testu. Grupy mam dwie. Początkującą i średnio zaawansowaną.Muszę poszukać rzetelnego testu na necie bo sam nie dysponuje takowym.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: Anita@ » 2008-09-09, 15:56

Polecam Placement Test opracowany przez Oxford do kursu Matura Solutions. Znajdziesz go na www.oxford.pl, ale musisz posiadać hasło.

Candeleena
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-09, 16:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: Candeleena » 2008-09-09, 16:20

Longman wydał w tym roku nowy podręcznik, nazywa się Language Leader. Wygląda zajmująco, aczkolwiek jeszcze nie próbowany. Może się skusisz?

palito
Posty: 41
Rejestracja: 2007-08-18, 17:23

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: palito » 2008-09-11, 12:05

Test diagnostyczny nie może być do matura solutions ponieważ nie będę z nimi robił tego podręcznika. Szukam jakiegoś testu bardziej ogólnego.

marianekk
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-28, 13:18
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: marianekk » 2009-06-02, 12:26

Witam. Mam taką osobę i widzę że z zapamiętywaniem nie jest już rewelacyjnie i kojażeniem języka. Osoba się już uczyła ale ma problemy teraz po latach z powtórką. Osoba wykształcona i na dyrektorskim stanowisku.


Są jakieś programy nauczana dla osób starszych?
Ostatnio zmieniony 2009-10-17, 18:03 przez marianekk, łącznie zmieniany 1 raz.

laowai
Posty: 15
Rejestracja: 2009-08-05, 08:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: laowai » 2009-09-06, 11:43

hej,

po pierwsze mitem jest, ze zdolnosci do uczenia sie osob doroslych jakos drastycznie roznia sie od mozliwosci dzieci. jest to raczej kwestia gimnastyki niz mozliwosci fizjologicznych. tak jak cialo, umysl takze wymaga ciaglych cwiczen by byl sprawny.

na poczatku Twoj podopieczny musi nabrac poczucia, ze jest w stanie sie nauczyc i nauczyc sie jak sie uczyc. Twoja rola jest zatem wzbudzenie pozytywnej motywacji (konieczne jest bys poznala potrzeby jezykowe oraz preferencje i mozliwosci czasowe odnosnie nauki) oraz pokazanie pewnych technik i strategii uczenia sie. Zrob dobry wywiad ze swoim uczniem i w pierwszej kolejnosci przygotuj lekcje, ktore beda dla neigo od razu do zastosowania w zyciu.

Ja ucze osoby dorosle troche jak dzieci;-) stosuje obrazki, gry, scenki, czeste powtorzenia. Dorosli tez lubia zabawe i gdy czas im szybko na lekcji leci. Klienci biznesowi roznia sie jednak od dzieci tym, ze cierpia na chroniczny brak czasu i rzadko zdarza im sie odrabiac prace domowe. Dlatego zadania domowe musza tez byc starannie i adekwatnie zaplanowane. Jesli mam mozliwosc, stosuje zadania emailowe, tj bardzo krotkie zadania wysylane codziennie na poczte. Ich zrobienie zajmuje nie wiecej niz 5 minut, a jest nieocenione przy zapamietywaniu. No i taka "oczywista oczywistosc" w nauczaniu kazdej grupy wiekowej - powtorzenia, powtorzenia, powtorzenia. Slowo powtorzone wiele razy w kocu zostaje w pamieci trwalej. Ja dla kazdej grupy czy ucznia mam male pudeleczko, gdzie kolekcjonuje nowe slowka, ktore powinni zapamietac i niemal na kazdej lekcji robie uzytek z tego pudeleczka. Moze to byc np gra, ze jedna osoba opisuje slowo, druga je zgaduje. moze byc standardowy wisielec, moze byc krzyzowka, rozne rzeczy przychodza mi do glowy;-)

pozdr.

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: upieczona.anglistk » 2009-09-11, 13:57

cytaty za Gazetą Wyborczą "Pamiętaj o mnie, czyli jak sie dac czasowi."

"Wraz z upływem czasu osrodki kory mozgowej odpowiedzialne z apamiec staja si emniej sprawne. zdolnos c mozgu do do przyswajania nowych informacji i wykorzystywania juz nabytej wiedzy slabnie."

no wiec nie do konca masz racje laowai ja polecam New English File. swietna do powtorek slowek i czy gramatyki, ktore ktos kiedys sie uczyl. bardzo ciekawe teksty

Emil
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-14, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Pierwsza lekcja-dylemat

Postautor: Emil » 2009-10-14, 16:05

Wiitam, jestem poczatkującym nauczycielem języka niemieckiego. Jutro mam pierwszą lekcję ze starszymi osobami(+50). Połowa z nich nie potrafi nic, druga połowa potrafi już całkiem sporo chociaż nadal kwalifikują się(sami) do grupy początkującej. Proszę o jakieś rady w jaki sposób mógłbym poprowadzić pierwszą lekcję i czy jest to możliwe przy tak zróznicowanym poziomie? Chodzi o to by dogodzić w miarę wszystkim uczącym się, by "zielony" nie zostawał w tyle, a bardziej oświecony się nie nudził. Czy macie jakiś pomysł?

Emil
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-14, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nauczanie j. obcego - ludzie po 45 roku

Postautor: Emil » 2009-10-14, 23:27

Czy na prawdę żaden językowiec nie jest w stanie mi pomóc? No cóż, życzę wam, szczególnie anglistom( w więkoszości to zupełne *****************) jak największą ilość koszy śmietnikowych na głowie. Powodzenia :lol:
Ostatnio zmieniony 2009-10-15, 18:34 przez Emil, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Języki obce”