Godzina karciana - wasze pomysły

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

millena26
Posty: 10
Rejestracja: 2009-09-12, 17:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: millena26 » 2009-09-12, 17:37

Witam wszystkich użytkowników forum :D Mam pytanie dotyczące godziny karcianej, jak ją zaplanowaliście, jakie będziecie robić wtedy zajęcia? U nas w szkole większość nauczycieli ma tę godzinę wpisaną w planie lekcji więc robią wtedy normalne zajęcia ze swojego przedmiotu dla całej klasy. Ja niestety tak nie mam i muszę coś zorganizować po lekcjach z czym będzie problem bo dzieciaki nie chcą przychodzić dodatkowo a raczej przyjeżdżac gdyż są z różnych miejscowości. Może macie jakieś ciekawe pomysły którymi możecie się podzielić i które powinny zainteresować uczniów. Pozdrawiam :)

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: ala.forum » 2009-09-12, 17:38

a co to jest godzina karciana?

millena26
Posty: 10
Rejestracja: 2009-09-12, 17:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: millena26 » 2009-09-12, 17:44

To te 60 minut które mamy przepracować dodatkowo z uczniami od tego roku szkolnego, w przyszłym roku będą dwie takie godziny. U nas w szkole tak to nazywają :)

ala.forum
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-31, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: ala.forum » 2009-09-12, 17:54

ahaa, no to u nas to sie odbywa tak ze "pomagamy" na swietlicy, tyle ze poki co to nie wszyscy sa na to wpisani i robimy po pol godz. w rzeczywistosci wyglada to tak ze stoje 30 min przed szkola i czekam az wszytskie dzieci odjada autobusami do domow- glupota
ale nie da rady zrobic np kolka, bo wiekszosc dzieci dojezdza i nie zostana na 7 lekcji skoro maja odwoz po 6-ciu... a szkoda, bo moglabym zrobic kolko dla 3 gimnazjum przygotowujace do egzaminu

millena26
Posty: 10
Rejestracja: 2009-09-12, 17:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: millena26 » 2009-09-12, 18:03

No własnie ja też chciałam zrobic takie koło dla 3 klasy, ale też mam ten problem z dowozem. Też już przez dwa razy stałam przed szkołą pół godziny i pilnowałam ich zanim wszyscy odjechali. Ale dyrektor kazał mi coś wymyślić i napisać do tego program.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: katty » 2009-09-13, 00:30

To w końcu stanęło na tym, że ta godzina to 60 min?

Ja mam prowadzić zajęcia wyrównawcze. I teraz blady strach na mnie padł, bo dyrekcja straszy, że jeśli nikt mi nie przyjdzie to muszę tę godzinę odrobić w innym terminie. Prawdaż? Jeśli tak to wygląda to trochę się chyba coś w głowie poprzewracało, przecież równie dobrze mogę na uczniów codziennie czekać i codziennie mogą mi nie przyjść i mimo spędzenia 5 godzin w pracy nadal mi będzie brakowało tej jednej :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: edzia » 2009-09-13, 00:37

katty pisze:przecież równie dobrze mogę na uczniów codziennie czekać i codziennie mogą mi nie przyjść i mimo spędzenia 5 godzin w pracy nadal mi będzie brakowało tej jednej
:rotfl:

Godzina karciana to, widać, prawdziwa kopalnia świeżutkich legend, bzdur i absurdów oświatowych ;)

A w te 60 minut ja dalej nie wierzę. Chyba, że doliczę przerwę, to tak :)

Awatar użytkownika
Ataegina
Posty: 70
Rejestracja: 2008-12-20, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: lubelskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: Ataegina » 2009-09-13, 10:18

katty pisze:To w końcu stanęło na tym, że ta godzina to 60 min?

Ja mam prowadzić zajęcia wyrównawcze. I teraz blady strach na mnie padł, bo dyrekcja straszy, że jeśli nikt mi nie przyjdzie to muszę tę godzinę odrobić w innym terminie. Prawdaż?


Prawdaż. A godzina "dodatkowa" to 60 min; godzin ma być w roku 38.
Ja postanowiłam zrobić fakultety dla maturzystów [ będzie to 9 - 10 osób], ale ta godzina będzie musiała się odbyć ok 17, bo wczesniej jest problem z wolnymi salami. Też się zastanawiam, czy mi przyjdzie chociaż kilka osób. Znając życie, to będą chodzić ci, co najmniej tego "doszkalania" potrzebują ... Zobaczymy, jak to wyjdzie.

:)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-13, 10:46

edzia pisze:
A w te 60 minut ja dalej nie wierzę. Chyba, że doliczę przerwę, to tak :)


edzia to nie kwestia wiary,a przepisów, a w przepisach jest mowa o dodatkowej godzinie, a nie o dodatkowej godzinie lekcyjnej.

pomysły na zajęcia moga być zupełnie niezwiązane z nauczanym przedmiotem. Kolega anglista robi kółko szachowe. U mnie "pani z przyrody" haft.

Dobrze gdy zajęcia cos wnoszą świeżego niz tylko wyrównanie czy poszerzanie materiału z lekcji.
Może fotografia, grafika, sztuczki magiczne, modelarstwo, kabaret, joga, florystyka itakietam
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: dushka » 2009-09-13, 11:02

Ale z wyrównawcze też są przydatne - bo często gęsto z dzieciakami nie ma kto w domu siąść przy trudnych zadaniach.

U nas dziewczyny robią czytanie bajek w 1 klasach, kółko rękodzielnicze, kółko logopedyczne, miało być fotograficzne - ale zero sprzętu i możliwości. Praca z uczniem zdolnym, z uczniem z problemami, kółko języka migowego i sporo zajęć wyrównawczych właśnie. Aaaa, przygotowanie do egz. gimnazjalisty i do sprawdzianu 6 klas też są.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: edzia » 2009-09-13, 15:00

Jolly Roger pisze:edzia to nie kwestia wiary,a przepisów, a w przepisach jest mowa o dodatkowej godzinie, a nie o dodatkowej godzinie lekcyjnej.
Wiem, wiem, czytałam tę interpretację ministerstwa.

Czy to zatem oznacza, że jeśli chcę na siódmej lekcji zrobić tę karcianą, bo mam wtedy uczniów, to nie mogę jej wtedy zrobić, bo nie zdążyłabym na swoją ósmą lekcję, którą mam w planie? Albo robić tę karcianą przez 45 minut, a potem jeszcze przez 15? :shock: Albo, załóżmy, że nie mam jednak tej ósmej, trzymać uczniów przez te 45 minut siódmej lekcji, potem przez przerwę i kawałek następnej lekcji i wytłumaczyć to uczniom, że ta lekcja trwa 60 minut? Tak? Czy jak?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-13, 19:23

możesz zrobić dwa razy po pół godziny. Możesz zrobić raz 45 minut, a brakujące kwadranse skomasować np podczas wycieczki.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: katty » 2009-09-13, 23:20

Hm, a może by tak w ramach dodatkowej godziny ująć dyżury pełnione na korytarzu/boisku? :twisted: Wszak to sprawowanie opieki nad dziećmi a jak dobrze policzyć to na pewno wyjdzie nam więcej niż trzeba ;)

aja
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-25, 15:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: aja » 2009-09-23, 09:30

Godzina ma być faktycznie zegarowa, gdyż nie pisze nic o godzinie lekcyjnej. A skoro nie pisze, że lekcyjna to... zegarowa.
Godziny tej się nie odrabia, nawet jeśli dzieci nie przyjdą.
Godzina ta nie może być rónież wliczona jako kolejna godzina do realizacji przedmiotu. Nie może więc być "normalną lekcją". Jeśli gdzieś tak jest, to jest to nieprawnie.

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: smv » 2009-09-24, 14:57

u mnie w szkole znow powiedziano nam ze maja to byc prawdopodbnie 60 minut a nie 45 minut, dyzurów nam wliczyc w to nie wolno co jets dla mnie troche chore bo jak najbardziej od rana do godziny 10.50 spokkojnie wychodiz mi godzina z pełnienia dyzurów. nie dosc ze dali mi 22 godz tyyg to mam w planie 6 okienke + godzina dodatkowo...i w czasie okienka nie moge zrobic takiej lekcji wiec siedze po prpstu w pokoju n-skim ewentualnie sobie patrze co mam zrobic z dziecmi na nastepnej godzinie...bezsens.

co do odrabiania...nam powiedziano ze jesli n-el jets na 2 dniowym zwolneiniu to musi odrobic te godzinę, a jesli go nie ma tydzien to juz nie...ja poki co robie te 2 godzny tygodniowo bo sama chcialam troche z dziecmi popracowac i nadrobic material bo ucze jednoczesnie klase 1,2,3 w tym klasa 1 idzie podrecznikiemklasy 1 a klasa 2 i 3 podrecznikiem dla klasy 2...wiec pierwszaki ( a jest ich 3) sa pokrzywdzone bo spiewac piseneke nie moge bo zajeloby mi to cala lekcje bo strasznie lubie spiewac z dziecmi po ang...dlatewgo robie to w ramach 1 godz w szkole fililanej, a 2 godzine spedzam na swietlicy z dziecmi (gry i zabawy, odrabianie prac domowych)


Wróć do „Języki obce”