program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: vuem » 2010-09-06, 20:35

Ewryl pisze:Programy pisane do nowej podstawy programowej nie mają numeru z ministerstwa, bo one są zatwierdzane przez dyrektora szkoły.


A czemu przyszło Ci do głowy, że rozmawiamy o nowej podstawie programowej?

gorzkaczekolada
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-03, 18:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: gorzkaczekolada » 2010-09-06, 22:40

Vuem, jest mi już baaaaaaardzo niedobrze jak pomyslę o tych planach a zostały mi jeszcze 2 klasy. Masa papierów, nie mam siły tego przepisywać, kopiować, drukować ...wszystko ze 3 razy.

Jak zapytałam szefowej jaki to numer, stwierdziła, że to nie ten, że na perwno jakiś inny, żebym kogoś innego zapytała :|

Deadline jest 10? Czy MUSZE to oddac do piatku?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: vuem » 2010-09-07, 07:15

Skoro tak, to zostaw ten, który znalazłaś, wyjaśnij gdzie, niechaj zaakceptuje albo sama się tym zajmie.

Wygląda na to, że koleżanka-szefowa chce być tylko szefową albo księżniczka fochy stroi.
Skoro olała Cię, to i Ty ją zignoruj.

Oddaj jutro to co masz dziewczyno, bo zaczynasz świrować.

Zajmij się wreszcie swoja pracą. :mrgreen:

gorzkaczekolada
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-03, 18:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: gorzkaczekolada » 2010-09-07, 13:54

Dzisiaj dowiedziałam się że :
nie musze robić planu dla 2 klas !!!!!! Suuuuper:) Ktoś inny to robi.
plan mam wysłać mailem
numer programu kazała mi wpisać ten od Matura Solutions, i widziałam, że w swojej kasie w dziennik też wpisała ten numer...zaczeła coś tłuimaczyć że program nie musi być "do podręcznika".... że szkoła musi iść jednym programem (?)
Ale anglistka która miała przygotować plan dla matura masters pre inter też wpisała ten numer programu co ja, i też nei rozumiała o co chodzi...więc faktycznie to chyba nie ja mam "problem"...
A na miły koniec dnia dowiedziałam się że panie zamówily zestawy nauczycielskie - 4 komplety (dla każdej z nich), a dla mnie nie ma. Miło, co?


Aha, mam jeszcze nauczanie indywidualne: czy powinnam zrobić też plan dydaktyczny do niego?! Ta uczennica ma tylko 1 godizne w tygodniu, jak ro rozwiązać to nie wiem.

magdalenkajulia
Posty: 66
Rejestracja: 2010-06-15, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

odgrzewam temat

Postautor: magdalenkajulia » 2010-09-14, 22:40

teraz jestem wkurzona podwójnie, napisałam się jak głupia i wcięło mi całą odpowiedź. niezły początek na tym forum. :evil:

jestem zbulwersowana poleceniem dyrki, żeby na plany wynikowe nanieść jakieś numery z podstawy programowej i standardów wymagań egz. czy ktoś wie, czy można to zakwestionować? czy to sposób, żeby nas jeszcze bardziej upodlić i pognębić? według mnie jest to próba zniechęcenia mnie i rzeszy kolegów i koleżanek po fachu do wykonywania zawodu. z tego, co widzę, te numery to zjawisko masowe. po co to komu? skoro program, z którego korzystam, jest zaakceptowany przez MEN jako zgodny z npp, to znaczy że ktoś już to punkt po punkcie sprawdził i potwierdził. po co ja mam to robić po raz drugi? co do standardów, to jaki jest sens naginać je do j. ang., skoro języka obcego i tak nie ma na sprawdzianie 6-klasisty?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: Andulencja » 2010-09-14, 23:20

magdalenkajulia, daj spokój, nerwów szkoda - a zdrowie najważniejsze :D
Wydawnictwa zamieszczają rozkłady z naniesionymi numerami (ble, ble, ble, bla, bla, bla).\
Ściągnęłam, wycięłam jakieś niepotrzebne rubryki (za dużo było :lol: ), wydrukowałam i oddałam. Dyrektorka odbierając zapytała: a numery są? - ja, że są i tyle.
Przyjęto, odhaczono że oddane i spokój.

A żeby nie było mi tak super, to teraz dodaję aneksy do rozkładów dot. uczniów upośledzonych (a mam ich kilku w gimnazjum :P )

magdalenkajulia
Posty: 66
Rejestracja: 2010-06-15, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: magdalenkajulia » 2010-09-15, 14:17

Andulencja Akurat do moich podręczników nie ma gotowców z numerami npp i standardów, a przynajmniej nie udało mi się ich znaleźć na stronach Oxfordu i Longmana do Project 3rd Ed. cz.2 i Look1. :( Czas mam do piątku. Mam wrażenie, że pomysłodawca wpisywania tych numerków jest nieco :crazy: Nie pozostaje mi nic innego, jak usiąść i na siłę interpretować zapisy lub... wpisać przypadkowe cyfry. A sprawdzi to ktoś? ;) Skoro nie ma szczegółowych wytycznych, to interpretacja jest sprawą bardzo indywidualną nieprawdaż? Chciałabym wiedzieć, kto nas tak urządził... :evil:

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: iTulka » 2010-09-15, 14:41

Wbrew pozorom, nie jest z tymi numerkami aż tak dużo roboty, a i w podstawę pr. jest okazja się wgłębić :D
Nie marudzić, numerować :P

magdalenkajulia
Posty: 66
Rejestracja: 2010-06-15, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: magdalenkajulia » 2010-09-15, 15:26

iTulka pisze:Wbrew pozorom, nie jest z tymi numerkami aż tak dużo roboty, a i w podstawę pr. jest okazja się wgłębić :D
Nie marudzić, numerować :P


może jestem wtórną analfabetką, ale tych standardów nie umiem czytać ze zrozumieniem i niczego nie jestem na 100% pewna. podobnie z npp. nikt przede mną tego nie robił dla j. ang., więc nawet nie mam się na czym wzorować, ani kogo zapytać. wzięłam przykład pierwszy z brzegu i od razu utknęłam. tam nic nie jest oczywiste, wszystko to kwestia subiektywnej interpretacji. wszystko wskazuje na to, że ugrzęznę w tym na cały weekend. wcale mnie to nie cieszy. lubię wiedzieć, po co coś robię, a tu celu ani motywacji nie mam.

czy ktoś z forumowiczów wie, komu i dlaczego jest to do szczęścia potrzebne? nie narzekam na brak zajęć i takie absurdy tylko wywołują u mnie opór i frustrację.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: Jolly Roger » 2010-09-15, 17:24

co do standardów, to jaki jest sens naginać je do j. ang., skoro języka obcego i tak nie ma na sprawdzianie 6-klasisty?


taki, że masz przygotować ucznia do Sprawdzianu. Nauczyć języka przy okazji, ale głównie przygotować do sprawdzianu, bo niestety na podstawie wyników ze sprawdzianu jest oceniana praca szkoły.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

magdalenkajulia
Posty: 66
Rejestracja: 2010-06-15, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: magdalenkajulia » 2010-09-15, 20:37

Jolly Roger pisze:
co do standardów, to jaki jest sens naginać je do j. ang., skoro języka obcego i tak nie ma na sprawdzianie 6-klasisty?


taki, że masz przygotować ucznia do Sprawdzianu. Nauczyć języka przy okazji, ale głównie przygotować do sprawdzianu, bo niestety na podstawie wyników ze sprawdzianu jest oceniana praca szkoły.


tyle, to i ja wiem (o ocenianiu pracy szkoły). tylko co ja, jako anglista, mam z tym wspólnego? przecież nie ma egzaminów z języka w SP.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: vuem » 2010-09-15, 20:46

No jak wytrwasz jeszcze z 5 lat w tym zawodzie, to może będziesz mieć coś wspólnego :wink:

magdalenkajulia
Posty: 66
Rejestracja: 2010-06-15, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: magdalenkajulia » 2010-09-16, 00:39

vuem pisze:No jak wytrwasz jeszcze z 5 lat w tym zawodzie, to może będziesz mieć coś wspólnego :wink:


tak, wiem, mają wprowadzić. ale już teraz chcą mnie umęczyć i zniechęcić. kiedy mam się skupić na nauczaniu, skoro ciągle wyskakują z jakimiś papierami? i na dodatek wszystko "na wczoraj".

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: vuem » 2010-09-16, 06:31

Następna jęczydusza, papierki i papierki. Zamiast odwalić te robotę w trymiga i mieć spokój, to lepiej jęczeć i wyżalać się tygodniami na jakimś forum.

Papierki załatwić można raz do roku w nie całą godzinę, jak dyrekcja zboczona to może kilka razy do roku.

I to tak Cie wytrąca z równowagi, że nie możesz się skupić na nauczaniu? :wink:

Komunały.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: Jolly Roger » 2010-09-16, 13:39

1. Czytanie
Uczeń:
1) odczytuje różne teksty kultury (w tym kształtujące tożsamość narodową i postawę obywatelską):
a) źródła i teksty historyczne, w tym: fragmenty kronik, pamiętników, listów, elementy dziedzictwa kulturowego, w szczególności zabytki architektury reprezentatywne dla danej epoki, polskie pieśni patriotyczne,
b) teksty literackie, w tym: baśnie, legendy, mity, opowiadania, utwory poetyckie i prozatorskie z klasyki dziecięcej i młodzieżowej - polskiej i światowej,
c) teksty użytkowe, w tym: telegram, zaproszenie, zawiadomienie, instrukcję, przepis, ogłoszenie, kartkę pocztową, list prywatny i oficjalny, tabelę, notatkę,
d) proste teksty podręcznikowe, a także publicystyczne i popularnonaukowe, w tym: audycję radiową i telewizyjną, artykuł prasowy,
e) przedstawienia teatralne i filmy,
f) przekazy ikoniczne, w tym: komiksy, dzieła malarskie, rzeźby,
rozpoznaje ich cechy charakterystyczne, dostrzega znaczenia dosłowne i odkrywa sensy przenośne,
2) określa funkcje elementów charakterystycznych dla danego tekstu:
a) rozumie pojęcia: fikcja literacka, świat przedstawiony, nadawca, odbiorca, podmiot mówiący, narracja, przenośnia, rytm,
b) posługuje się czynnie terminami: bohater, wątek, akcja, autor, narrator, epitet, porównanie, wyraz dźwiękonaśladowczy, rym, zwrotka, refren, baśń, legenda, opowiadanie, powieść, proza, poezja oraz podstawowymi terminami związanymi z przekazami ikonicznymi, plastyką, muzyką, radiem, telewizją, filmem, teatrem, prasą,
3) rozumie znaczenia podstawowych symboli występujących w instrukcjach i w opisach:
a) diagramów,
b) map,
c) planów,
d) schematów,
e) innych rysunków,
4) odczytuje dane z:
a) tekstu źródłowego,
b) tabeli,
c) wykresu,
d) planu,
e) mapy,
f) diagramu
oraz odpowiada na proste pytania z nimi związane.
2. Pisanie
Uczeń:
1) pisze na temat i zgodnie z celem, posługując się następującymi formami wypowiedzi:
a) opowiadanie,
b) opis przedmiotu, krajobrazu, postaci rzeczywistej i literackiej, dzieła sztuki,
c) sprawozdanie z uroczystości szkolnej, wycieczki,
d) notatka w formie planu, tabeli, wykresu, streszczenia,
e) kartka pocztowa,
f) list prywatny i oficjalny,
g) telegram,
h) zaproszenie,
i) zawiadomienie,
j) ogłoszenie,
k) instrukcja,
l) przepis,
2) formułuje wypowiedzi ze świadomością celu (intencji):
a) pyta i odpowiada,
b) potwierdza i zaprzecza,
c) poleca i prosi,
d) przyrzeka i obiecuje,
e) zachęca i zniechęca,
f) zaprasza,
g) przeprasza,
h) współczuje,
i) żartuje,
j) wątpi,
k) odmawia,

3) buduje tekst poprawny kompozycyjnie (ok. 1 strony formatu A4), celowo stosując środki językowe i przestrzegając norm gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych,
4) przedstawia w postaci graficznej dane zapisane w tabeli:
a) przenosi informacje na oś liczbową, chronologiczną, układ współrzędnych,
b) wyraża dane w postaci diagramu słupkowego, prostego schematu, innego rysunku,
5) dba o układ graficzny, czytelność i estetykę zapisu:
a) dostosowuje zapis do formy wypowiedzi,
b) wyróżnia części tekstu zgodnie z jego strukturą,
c) pisze czytelnie.
3. Rozumowanie
Uczeń:
1) posługuje się kategoriami czasu i przestrzeni w celu porządkowania wydarzeń:
a) sytuuje je w przestrzeni,
b) umieszcza daty w przedziałach czasowych,
c) oblicza upływ czasu między wydarzeniami,
d) porządkuje wydarzenia w kolejności chronologicznej.
2) przedstawia przyczyny i skutki wydarzeń i zjawisk:
a) domyśla się przyczyn, przewiduje skutki wydarzeń bliskich życiu i swoim doświadczeniom,
b) wskazuje główne przyczyny i skutki doniosłych wydarzeń w historii Polski,
c) wyjaśnia przyczyny i skutki zmian, które zachodzą w środowisku w wyniku działalności człowieka,
3) określa znaczenie osiągnięć człowieka dla rozwoju cywilizacyjnego:
a) wyjaśnia na prostych przykładach zmiany cywilizacyjne, jakie nastąpiły na przestrzeni dziejów,
b) opisuje najważniejsze osiągnięcia, które składają się na polskie dziedzictwo kulturowe,
4) wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić, wyjaśniając swoje stanowisko, używa odpowiednich argumentów,
5) opisuje sytuację przedstawioną w zadaniu za pomocą:
a) wyrażenia arytmetycznego i prostego wyrażenia algebraicznego,
b) prostego równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą,
c) planu,
d) mapy,
e) prostego schematu,
f) diagramu słupkowego,
g) innego rysunku,
6) rozpoznaje charakterystyczne cechy i własności:
a) liczb,
b) figur,
c) zjawisk,
d) przemian,
e) obiektów przyrodniczych,
f) elementów środowiska,
wskazuje różnice i podobieństwa oraz porządkuje je,
7) dostrzega prawidłowości, opisuje je i sprawdza na przykładach:
a) opisuje zjawiska o charakterze powtarzalnym, spotykane w najbliższym otoczeniu,
b) na podstawie opisu zjawiska mającego charakter prawidłowości wnioskuje o dalszym jego przebiegu,
8) ustala sposób rozwiązania zadania oraz prezentacji tego rozwiązania,
9) analizuje otrzymane wyniki i ocenia ich sensowność:
a) porównuje wyniki z własnym doświadczeniem,
b) sprawdza wyniki z warunkami zadania.
4. Korzystanie z informacji
Uczeń:
1) wskazuje źródła informacji, posługuje się nimi,
2) analizuje oferty mediów kierowane do dzieci i młodzieży, wybiera spośród tych ofert, kierując się wskazanymi kryteriami (osadzonymi także w wartościach).
5. Wykorzystywanie wiedzy w praktyce
Uczeń:
1) posługuje się poznanymi terminami do opisywania zjawisk i sytuacji spotykanych w środowisku,
2) wybiera przyrządy służące do obserwacji i pomiaru, odpowiada na pytania dotyczące przebiegu zjawisk, zapisuje wyniki obserwacji,
3) wykonuje obliczenia dotyczące:
a) długości,
b) powierzchni,
c) objętości,
d) wagi,
e) czasu,
f) temperatury,
g) pieniędzy,
4) planuje i wykonuje obliczenia z wykorzystaniem kalkulatora,
5) wykorzystuje w sytuacjach praktycznych własności:
a) liczb,
b) figur,

c) zjawisk,
d) przemian,
e) obiektów przyrodniczych,
f) elementów środowiska
i stosuje je do rozwiązania problemu,
6) zna zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniami technicznymi i materiałami chemicznymi, rozpoznaje oznakowania substancji toksycznych, łatwopalnych i wybuchowych, objaśnia zasady użytkowania domowych urządzeń elektrycznych,
7) wyjaśnia na podstawie instrukcji obsługi, jak uruchomić i wykorzystać proste urządzenia techniczne,
8) rozumie potrzebę stosowania zasad:
a) higieny,
b) bezpieczeństwa,
c) zdrowego trybu życia,
d) oszczędnego korzystania z energii i innych zasobów przyrody,
e) postępowania w środowisku przyrodniczym.


który ze standardów nie można przygotować na angielskim i dlaczego. Znajomość języka dla uczniów SP jest drugoplanowa.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free


Wróć do „Języki obce”