program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ala.benz25
Posty: 26
Rejestracja: 2008-01-22, 11:04

standardy, szkolenia

Postautor: ala.benz25 » 2008-03-06, 13:22

witam,
chcialabym zapytac nauczycieli jezykow obcych czy macie wpisane w swoje plany wynikowe jakie standardy realizujecie na kazdej swojej lekcji???
ja do tej pory bylam wpisana w standardy w czesc humanistyczna, ale teraz mamy juz wlasne standardy na jezyk obcy, wiec wlasciwie nalezaloby sie "wypisac" z tamtych standardow a wpisac te na jezyk obcy...
nasz dyrektor niestety ma na niema na czole wypisane " standardy" i ciagle o nich gada
ostatnio przyjechala do naszej szkoly pewna pani ktora zajmuje sie szkoleniem o EWD itp. ( nie wiem czy ktos wie o co chodzi, ja sama nie bardzo rozumiem), noi na kolejne szkolenie mamy przygotowac jaki standard realizujemy w jakiej klasie i ile razy
czy ktos z was potrafi mi wyjasnic jaki jest sens liczenia ile razy w danej klasie realizuje dany standard???
przeciez ja na jezyk obcy realiozuje wszytskie standardy w kazdej klasie, na kazdym szczeblu nauki, wiec jaki sens ma wpisuwanie tego skoro i tak wszedzie bede musiala zaznaczyc kazdy standard??? noi jeszcze podliczanie ile razy ktory w jakiej klasie....dla mnie to obłęd!!

justyna13131
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-20, 22:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: justyna13131 » 2008-12-01, 19:59

Prowadze zajecia z 3,4,5,6 - latkami jezyk niemiecki czy ktos zna program nauczania dostosowany do przedszkola. prosze o pomoc w rozwiazaniu problemu. obawiam sie ze bede musiala sama cos stworzyc. :lol:
Ostatnio zmieniony 2010-04-11, 13:30 przez justyna13131, łącznie zmieniany 1 raz.

ilo
Posty: 34
Rejestracja: 2007-07-24, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: ilo » 2008-12-02, 12:59

No oczywiście ,że sama.
Nie ma programu dla przedszkolaków z j. niemieckiego

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

plan wynikowy na poszczególne oceny

Postautor: lieblingin » 2009-02-25, 13:00

zawsze (no 2 razy:) ) na początku roku szkolnego oddawałam PSO i plan wynikowy z wyszczególnieniem na wymagania podstawowe i ponadpodstawowe.
Teraz jednak dopiero dowiedziałam sie, ze powinnam oddać plan wynikowy na poszczególne oceny, nie mam pojęcia skąd to wziąć, ułożyć samemu? ale boje sie ze zrobię tam jakieś błędy, ze źle przyporządkuje wiadomości, umiejętności do konkretnej oceny

co zrobić? używacie tych planów wynikowych na poszczególne oceny?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: Andulencja » 2009-02-25, 15:49

lieblingin pisze:Teraz jednak dopiero dowiedziałam sie, ze powinnam oddać plan wynikowy na poszczególne oceny
- zasłyszałaś w pokoju, czy dostałaś polecenie służbowe?

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: lieblingin » 2009-02-25, 16:51

mysle ze mamy to potraktowac jako polecenie sluzbowe - kierowane do tych, ktorzy wlasnie tego nie mieli

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: elizabethj » 2009-02-25, 17:07

Nie słyszałam, aby coś takiego było kiedykolwiek wymagane. Myslę, że to wymysł Twojej dyrekcji a może nawet zaczerpnięty z następnego 'bardzo mądrego i pożytecznego' szkolenia. :(

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: lieblingin » 2009-02-25, 19:58

popytam czy inni jezykowcy w szkole maja takie cos...
jak nie, to tez nie zrobie :P
heh

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: Andulencja » 2009-02-25, 23:23

Jeśli chodzi o wzór, to widziałam coś takiego na stronie wydawnictwa Longman. Z języka angielskiego (niestety :( ) , plany wynikowe do podręcznika New Friends. Zawsze to jakiś wzór.
U nas przed wizytację dyr. też zażyczyła sobie taki twór, ale uważam że to bez sensu. Zapytałam jak określić ile uczeń ma umieć słówek na 5, a ile na 3 - bezsens. Do rozkładów dołączyłam swoje PSO i tam jest mowa o ocenianiu.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: lieblingin » 2009-02-25, 23:39

czyli nie oddalas czegos takiego?
wlasnie wydaje mi sie z np z matematyki jest latwiej to zrobic, sa rzeczy trudniejsze i latwiejsze - to te na 2
a z jezyka trudniej - jak ocenic wymowe, czytanie czy zasób slowek? oczywiscie mozna liczyc slowka, podzielic ocenianie na wymowe samoglosek, spolglosek, umlautów w niemieckim, akcent.... tylko jaka to ocena ? a przy tym roboty tyle, co na studiach jezykowych

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: Andulencja » 2009-02-26, 17:43

Jestem po wizytacji (szczegółowej), sprawdzane były plany, ocenianie i nie dostałam nic do poprawy, mój rozpisany sposób został przyjęty.
Przedstawiam fragment mojego oceniania:

Kryteria oceny otwartych zadań ustnych:
TREŚĆ
W zakresie treści wypowiedź można określić jako:
Pełną, zawierającą wszystkie wymagane informacje -5
Treściwą, zawierającą większość wymaganych informacji -4
Zawierająca część wymaganych informacji -3
Ubogą, zawierającą nieliczne wymagane informacje -2
Niezawierającą wymaganych informacji -1
SŁOWNICTWO
Słownictwo zawarte w wypowiedzi można określić jako:
Bogate i zróżnicowane, pozwalające na swobodne przekazywanie wszystkich wymaganych informacji -5
Odpowiednie dla przekazywania wszystkich istotnych informacji -4
Wystarczające dla przekazania najważniejszych informacji -3
Ubogie, lecz pozwalające na przekazanie części informacji -2
Zbyt ubogie dla przekazania wymaganych informacji -1
KOMUNIKACJA
Ze względu na zachodzącą komunikację, rozmowę (dialog, odgrywanie ról) lub wypowiedź można określić jako:
Naturalną rozmowę zawierającą wyrażenia charakterystyczne dla języka mówionego -5
Poprawną wymianę informacji w odpowiedzi na zadane pytania-4
Schematyczną lecz w większej części stanowiącą logiczny ciąg pytań i odpowiedzi -3
Niepowiązany ciąg na ogół zrozumiałych pytań i odpowiedzi -2
Niekomunikatywną ze względu na niezrozumienie pytań lub nieudzielenie oczekiwanych odpowiedzi -1
POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA
Ze względu na poprawność gramatyczną, wypowiedź można określić jako:
Poprawną i zróżnicowaną pod względem zastosowanych struktur -5
Poprawną w zastosowaniu charakterystycznych dla danego zagadnienia struktur -4
Zadowalająca w zakresie podstawowych struktur -3
Niepoprawną, lecz pozwalającą na zrozumienie części wymaganych informacji -2
Niepoprawną i niezawierającą struktur wymaganych dla przekazania informacji -1
PŁYNNOŚĆ
Ze względu na płynność, dłuższą wypowiedź można określić jako:
Samodzielną, swobodną i spójną -5
W większej części samodzielną, spójną i logiczną, czasem wspomaganą przez nauczyciela -4
Samodzielną jedynie we fragmentach, wspomaganą przez nauczyciela -3
Niekompletną, niesamodzielną, wspomaganą przez nauczyciela -2
Niespójną mimo pomocy nauczyciela -1
WYMOWA, AKCENT, INTONACJA
W zakresie wymowy, akcentu i intonacji wypowiedź można określić jako:
Poprawną pod względem wymowy; charakteryzującą się intonacją przypominającą naturalną -5
Poprawną w zakresie poszczególnych wyrazów, zachowującą cechy intonacji charakterystyczne dla jęz. angielskiego -4
Zrozumiałą pomimo niedociągnięć w zakresie wymowy niektórych wyrazów lub akcentów -3
Częściowo zrozumiałą pomimo błędnej wymowy niektórych wyrazów, niewłaściwego akcentu -2
Niezrozumiałą z powodu niewłaściwej wymowy i akcentu w wyrazach oraz zdaniach -1

Podczas oceniania wybierane będą kryteria odnoszące się do wybranej formy wypowiedzi. Końcowa ocena będzie przybliżoną średnią poszczególnych wyników.

Kryteria oceny otwartych zadań pisemnych:
TREŚĆ
SŁOWNICTWO
- jak wyżej
FORMA I OBJĘTOŚĆ
Ze względu na formę i objętość wypowiedź można określić jako:
Zachowującą wszystkie cechy charakterystyczne dla danej formy
Zachowującą zasadnicze cechy charakterystyczne dla danej formy
Zachowującą niektóre cechy charakterystyczne dla danej formy
Zachowującą nieliczne cechy charakterystyczne dla danej formy
Nie spełniającą warunków wymaganej formy wypowiedzi
POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA
PŁYNNOŚĆ
- jak wyżej
PISOWNIA I INTERPUNKCJA
W zakresie pisowni i interpunkcji wypowiedź można określić jako:
Poprawną pod względem pisowni i interpunkcji -5
Zasadniczo poprawną, zawierającą drobne usterki w zakresie pisowni i interpunkcji -4
Poprawną w zakresie pisowni najważniejszych wyrazów, z usterkami nieumożliwiającymi zrozumienia wypowiedzi -3
Zawierającą liczne usterki w zapisie, lecz pozwalającą na zrozumienie wypowiedzi -2
Niepoprawną w zakresie zapisu nawet podstawowych wyrażeń -1

- Ocenę celującą otrzyma uczeń, który spełni warunki na ocenę bardzo dobrą i wykazuje się umiejętnościami wybiegającymi poza poziom danej klasy. Może to być szczególnie interesująca treść wypowiedzi wybiegająca poza schemat materiału omawianego na lekcji lub na przykład bardzo bogate słownictwo.
- U uczniów z opiniami, u których stwierdzono specyficzne trudności w pisaniu o typie dysgrafii
i dysortografii oraz specyficzne trudności w uczeniu się – dysleksję, wymagania zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Jeśli chodzi o dysgrafię i dysortografię oceniany będzie poziom merytoryczny prac, a nie ich strona ortograficzna (nie będzie brane pod uwagę kryterium: pisownia i interpunkcja) i graficzna.
- W przypadku ucznia z opinią o dysleksji dodatkowo przy ocenie wypowiedzi ustnej nie będą brane pod uwagę kryteria dotyczące płynności wymowy, akcentu i intonacji. Uczniowi z opinią o trudnościach
w czytaniu wymagania dotyczące tej umiejętności zostaną dostosowane do jego indywidualnych potrzeb (krótsze, prostsze teksty, odpytywanie po lekcji).
- Uczniowie z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim oceniani będą według tych samych kryteriów co pozostali uczniowie. Różny będzie jedynie zakres materiału do opanowania. Jest on mniejszy, ale zgodny z podstawą programową z języka angielskiego dla gimnazjum i dopasowany do ich możliwości.

Może ci się przyda. Ja mam to zrobione w tabeli

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: lieblingin » 2009-02-26, 20:21

łał Andulencja, wielkie dzięki coś na pewno się przyda :D

justyna13131
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-20, 22:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: justyna13131 » 2009-09-04, 21:32

I napisałam i nawet nie było to takie straszne. Będę pracować na tym programie drugi rok.

elizabethmorgan
Posty: 36
Rejestracja: 2009-09-08, 13:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Wymagania programowe- poziom podstawowy i ponadpodstawowy??

Postautor: elizabethmorgan » 2009-09-08, 14:50

Własnie czytam plan wynikowy proponowany przez moje wydawnictwo. Jest tam tabela z wymaganiami programowymi dla poziomu podstawowego i poziomu ponadpodstawowego? O co w tym chodzi? Dodam ze podreczniki są dla uczniow szkol 1-3. Czy sie rozni poziom podstawowy od ponadpodstawowego bo chyba nie tym ze podstawowy to klasy1-3 a ponadpodstawowy 4-6? Prosze o szybka odpowiedz,,,

NanaMaster
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-02, 20:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: program nauczania, plan wynikowy - jak sobie z nim radzić?

Postautor: NanaMaster » 2009-09-08, 20:48

jestem początkująca, bo staż dopiero odbywam, jednak moim zdaniem podstawowy program to taki, który jest w podstawie programowej, którą trzeba zrealizować, czyli ten obowiązujący dla wszystkich. A ponadpodstawowy to gdy uczeń jest bardzo zdolny i wykracza poza poziom innych uczniów, czyli ponad podstawę. Nie wiem czy teraz wydaje się to jaśniejsze dla Ciebie, chyba trochę zakręciłam :D


Wróć do „Języki obce”