Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: ugryz » 2007-12-19, 00:36

lieblingin pisze:a mojego zdjęcia nie ma.... jestem tu anonimowo :lol:


ze niby uczniowie mogliby cie tu znalezc? :lol:
- Co ciekawego mozna robic w Opolu?
- Mozna jechac do Wroclawia

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: lieblingin » 2007-12-19, 14:56

ugryz pisze:ze niby uczniowie mogliby cie tu znalezc?
no dokładnie, mieszkam w dość malej miejscowości i wole nie robić sobie problemów na własne życzenie :) wiadomo uczeń to uczeń.... 8)
:crazy:
łee dostałam podwyżkę... 2 zł :crazy: :devil:

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: monia58 » 2008-01-05, 10:54

Z wielką przyjemnością dołączam do grona nauczycieli języka niemieckiego :mrgreen: Uczę już 14 rok i na szczęście w LO :) Od 4 lat pełnię również obowiązki doradcy metodycznego języka niemieckiego :lol: czyli organizuję i prowadzę różnego rodzaju warsztaty metodyczne, konferencje przedmiotowe i spotkania z wydawnictwami dla nauczycieli języka niemieckiego w moim regionie, testuję nowe podręczniki, piszę opinie do programów innowacyjnych itp. itd. Roboty mam mnóstwo, a z satysfakcją różnie bywa. Do tego oczywiście normalnie uczę w szkole :shock: Służę chętnie swoją pomocą, wsparciem oraz wiedzą (w miarę moich skromnych możliwości :P )

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: nadia » 2008-01-05, 11:07

Witaj w naszym gronie!

Agnieszka 73
Posty: 63
Rejestracja: 2007-10-29, 10:43

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: Agnieszka 73 » 2008-01-05, 14:05

oj przydalabyś się w opolskim!!!!moze by coś tu wreszcie ruszyło!!!bo na razie to...marny nasz los....nauczyciele języka niemieckiego są zostawieni samym sobie,nie mamy zadnych konferencji juz od paru lat dokładnie ok 4 lub 5....spotykamy się tylko w większym gronie na poprawianiu matur:)))a szkoda...
pamiętajcie , że mamy tylko jedno życie:)

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: monia58 » 2008-01-05, 22:12

Agnieszka 73, to jak coś zapraszam do siebie :D :wink: A tak na poważnie, to jeśli coś potrzebujecie, jakieś informacje, materiały itp. pisz, poślę Ci mailem, o ile będę coś miała :lol:

Agnieszka 73
Posty: 63
Rejestracja: 2007-10-29, 10:43

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: Agnieszka 73 » 2008-01-06, 14:48

w takim razie polecam się na przyszłosć:)))odezwę się na priv
pamiętajcie , że mamy tylko jedno życie:)

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: lieblingin » 2008-02-26, 19:23

trzeba podnieść temat bo znika...

anna2203
Posty: 1
Rejestracja: 2008-01-30, 10:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: anna2203 » 2008-05-30, 13:02

witam! też jestem germanistą. na etapie szukania pracy, niestety :( pracuję w zawodzie cztery lata, a spokojny etat miałam tylko przez 2 l;ata. Poza tym ciągle muszę gdzieś dorabiać, więc pracowałam juz we wszystkich typach szkół. A teraz wszyscy rezygnują z niemieckiego na korzyść angielskiego, więc przyszlo mi szukać jakiejkolwiek pracy. smutne te nasze realia. Pozdrawiam wszystkich "czynnych" (i nie tylko )germanistów.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: lieblingin » 2008-06-11, 23:31

polecam bardzo ciekawa stronke, dla studiujacych nauczycieli j. niemieckiego :)

http://www.stk.fh-koeln.de/onlineLF.htm

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: lieblingin » 2008-06-19, 21:48

mam pytanie do wszystkich osób, które studiowały, studiują j. niemiecki...........
właśnie skończyłam germ. I stopnia, licencjat. nie wiem czy licencjat z niemieckiego uprawnia mnie do podjecia studiow na innym kierunku.

zastanawiam sie czy teraz studia II stopnia muszą by związane z tym samym kierunkiem?
czy moge kontynuowac studia ale na jakims innym kierunku?
jesli ktos wie, to prosze o podpowiedz :)

maja75
Posty: 29
Rejestracja: 2008-08-25, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: maja75 » 2008-08-29, 11:29

Witajcie
Od 11lat pracuję oczywiście jako nauczyciel języka niemieckiego ;)
Pracowałam we wszystkich typach szkół, z różnymi podręcznikami i uczniami :lol:
Teraz zaczynam pracować z podręcznikiem 'AHA'
Kto z Was ma doświadczenie w pracy z tym podręcznikiem?
Czekam na Wasze opinie.
Szukałam też trochę w necie planów wynikowych z podziałem na tematy, wymagań edukacyjnych na poszczególne oceny, sprawdzianów i testów. Niestety nie znalazłam nieczego. Może WY macie jakieś wartościowe i pomocne materiały?
W sumie znalazłam trochę ciekawych materiałów na stronie WSIPu, ale za mało, plany wynikowe nie odpowiadają normom czyli nie ma podziału na poszczególne jednostki lekcyjne, a na działy :(
W kwietniu moja "rodzona" własna i niestety niezbyt zdolna klasa zdaje egzamin z języka niemieckiego, boję się już dziś z jakim wynikiem go napiszą. W pazdzierniku czeka ich próbny egzamin. Chciałabym ich dobrze przygotować, na rynku jeszcze brakuje książek przygotowujących do egzaminu :(
Co robić by wypali dobrze?
Jak Wy zamierzacie przygotować swoich uczniów do egzaminu?

pozdrawiam

maja75
Posty: 29
Rejestracja: 2008-08-25, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: maja75 » 2008-08-29, 11:36

lieblingin
Przepis art. 9 ust. 1 KN wymaga posiadania przygotowania pedagogicznego do pracy w szkole. Generalnie od nauczycieli wymagane jest ukończenie studiów na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć.

Przepisy dopuszczają również możliwość ukończenia kierunku (specjalności) zbliżonego z nauczanym przedmiotem. Kierunkiem (specjalnością) zbliżonym z danym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć jest kierunek (specjalność dający dostateczną wiedzę merytoryczną z ich zakresu. Należy podkreślić, że pojęcie ukończenia kierunku (specjalności) zbliżonego dotyczy wyłącznie absolwentów wyższych studiów magisterskich i zawodowych; nie ma zatem zastosowania przy ustalaniu kwalifikacji absolwentów studiów podyplomowych i zakładu kształcenia nauczycieli.

Nauczyciel, który ukończył studia na kierunku zbliżonym do nauczanego przedmiotu, powinien posiadać ustalone na piśmie uznanie ukończonego kierunku (specjalności) za zbliżony do nauczanego przedmiotu. Ustalenie zbieżności dokonane przez dyrektora nie może być dowolne.

W § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli ( Dz. U. Nr 155 poz.1288) powtórzono również możliwość uzyskania kwalifikacji poprzez państwowy egzamin nauczycielski z języka obcego i certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego na poziomie co najmniej zaawansowanym.
Zgodnie z cyt. wyżej rozporządzeniem kwalifikacje do nauczania języków obcych posiada osoba legitymująca się dyplomem ukończenia:
- studiów magisterskich na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego i posiada przygotowanie pedagogiczne,
- studiów wyższych zawodowych na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego i posiada przygotowanie pedagogiczne,
- studiów magisterskich lub wyższych zawodowych ukończonych w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy i posiada przygotowanie pedagogiczne,
nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu,
- studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku lub specjalności i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II uzyskanego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną na podstawie zarządzenia Nr 33 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 1990 r. w sprawie egzaminów państwowych z języków obcych (Dz. Urz. MEN Nr 7 poz. 44),
- studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku lub specjalności i świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne,

Osoby, które ukończyły wyższe studia magisterskie lub wyższe studia zawodowe, inne aniżeli odpowiednia filologia obca, w celu potwierdzenia kwalifikacji do nauczania języka angielskiego winny legitymować się jednym z poniżej wymienionych świadectw potwierdzających zaawansowaną lub biegłą znajomość języka:

w zakresie języka niemieckiego:

-Das Kleine Deutsche Sprachdiplom (KDS) - Goethe Institut,
-Die Zentrale Oberstufenprüfung (DZO), Goethe Institut,
-Das Grosse Deutsche Sprachdiplom (GDS), Goethe Institut,
-oraz świadectwem ukończenia studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego metodyczno - pedagogicznego z zakresu nauczania języka niemieckiego.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: lieblingin » 2008-09-01, 13:17

mam problem i licze, ze ktosmi tutaj bedzie mogl mi pomoc :D
dostalam w spadku klase z innym niz ja wybralam podrecznikiem
musze pracowac z nimi na "der die das' ale problem, ze nie moge znaleźć PLANU WYNIKOWEGO do drugiej klasy gimnazjum
jesli ktos ma informacje gdzie moge taki dostac, znalezc , byłabym wdzieczne :)
czy jest ten plan w przewodniku dla nauczyciela?

maja75
Posty: 29
Rejestracja: 2008-08-25, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciele Języka Niemieckiego łaczcie się!!!

Postautor: maja75 » 2008-09-01, 15:15

lieblingin znalazłam Ci plan wynikowy do "der die das" do drugiej klasy gimnazjum

http://www.wszpwn.pl/pub/niemiecki/dddg ... k_ddd2.rtf

A ja dalej szukam planów wynikowych do podręcznika AHA 1A,1B , 2A,2B , 3A,3B koniecznie z podziałem na jednostki lekcyjne dla klas I, II i III gimnazjum.
Jeśli ktoś ma dajcie namiarki. Pracuje ktoś z Was z tymi podręcznikami???

A ja mam do odstępienia ;) plany wynikowe do podręcznika ALLES KLAR 1A,1B , 2A z podziałem na tematy.

pozdrówka


Wróć do „Języki obce”