repetytorium maturalne

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Bookworm
Posty: 9
Rejestracja: 2010-03-14, 15:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: Bookworm » 2010-03-14, 15:43

Trochę informatorów mamy tu:

http://podreczna.pl/wyszukiwarka_zaawan ... rch=Szukaj

Niektóre są aktualne, inne z poprzednich lat...

Zauważyłem teraz, iż być mozę chodzi o info z matury z j. niemieckiego. Sądzę, iż "drukowane" informacje powinny być w każym repetytorium..

http://podreczna.pl/index.html?search=o ... +niemiecki

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: vuem » 2010-03-14, 16:32

Do języków ostatni "aktualny" to z 2008 zdaje się, na rok 2010 wydano aneks.

Tak z ciekawości zapytam, czemu zależy Ci na "książkowej" wersji Maagdoo?

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: maagdaa » 2010-03-14, 17:16

Nie lubię korzystać z e-booków, a drukowane to też nie to samo ;)
A co do biuletynów? Wiecie, gdzie można je nabyć?
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: vuem » 2010-03-14, 17:33

No biorąc pod uwagę jak często z nich się korzysta, to ma .... niewielkie raczej znaczenie;)

Przecież, to co jest przydatne w codziennej pracy, np. dla nauczyciela nie będącego egzaminatorem - sposób oceniania, mieści się na kilkunastu stronach.

Połowa książki, to przykładowe arkusze, reszta to zakres słownictwa i materiału gramatycznego, jakie obowiązują i trochę informacji ogólnych.

No ale Twój wybór oczywiście.

Popytaj najpierw znajomych, może w ich szkole mają jakiś "wolny"

albo w sieci:

http://www.google.pl/webhp?hl=pl#hl=pl& ... 22d22841cc

np.
http://www.ws-omega.com.pl/informator-m ... p-145.html

cashmere_me
Posty: 14
Rejestracja: 2010-07-26, 18:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

repetytorium maturalne

Postautor: cashmere_me » 2010-09-10, 17:16

Jak w temacie- które repetytorium maturalne polecacie? Mam Macmillana i jestem zadowolona, ale to matura podstawowa, a mi zależy na wyższym poziomie. Longman?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: vuem » 2010-09-10, 19:39

Po pierwsze żadne repetytorium nie "pracuje samo", więc ten sam efekt można osiągnąć z każdym, zależy to od tego jak nauczyciel użyje tego repetytorium.
Zależy to też od grupy - jej dyscypliny, poziomu itd.

Osobiście polecam Oxford. W wersji "rozszerzonej" o Extendera w tym wypadku.

epilot
Posty: 119
Rejestracja: 2010-08-18, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: repetytorium maturalne

Postautor: epilot » 2010-09-12, 22:29

Niemiecki:

Polecam

"Repetytorium leksykalne - przygotowanie do egzaminów językowych", wyd. LektorKlett, Poznań 2006.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: mateoo » 2010-12-04, 10:25

Słuchajcie, jakie pozycje możecie polecić do kompleksowego przygotowania do matury podstawowej i rozszerzonej z angielskiego ? Ja pracuję na Matura Companionie i Revise For Matura z Macmillana.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: vuem » 2010-12-04, 18:52

Jest kilka pozycji, zależy od gustu nauczyciela i sposobu prowadzenia powtórki.

Ja korzystam z Oxfordu i sobie chwalę. Nie bez znaczenia jest fakt, że skompletowałem sobie sporo materiałów dodatkowych, ściągawek i innych wszelkiej maści dodatków pod te podręczniki

Dobrze jest mieć powtórkę słownictwa i równolegle ćwiczenia poszczególnych zadań egzaminacyjnych. Dzięki temu realizuje się daną tematykę kompleksowo.

Companiona nie polecam (czasem sięgam po poziom rozszerzony, ale raczej jako źródło pracy domowej lub pojedynczych ćwiczeń dla urozmaicenia), bo powtórkę słownictwa realizuje tylko praktycznie na bazie readingów, a jedynie w części ustnej jest to materiał pogrupowany wg tematów. Egzamin pisemny to mieszanina tematów wg poszczególnych rodzajów zadań.

Dobrze jest, gdy skoro już uczeń słownictwo w danym temacie przyswoił/powtórzył, powinien móc sprawdzić się w dyskusji, argumentacji, prezentowaniu tematów w formie ustnej i pisemnej.

Moim zdaniem lepiej się sprawdza kompleksowe ćwiczenie, tak jak robi to np. Oxford...choć mam pod ręką też parę innych.

TeachinAdddict
Posty: 2
Rejestracja: 2010-12-06, 14:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: TeachinAdddict » 2010-12-06, 14:32

Hej kochani!
mam problem poniewaz chce nauczyc jezyka starsza osobe od podstaw, macie moze jakas wskazowke co do podrecznika ktory by byl o tematyce interesujacej taka osobe jak i na niskim poziomie jezykowym
pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: Andulencja » 2010-12-06, 19:12


TeachinAdddict
Posty: 2
Rejestracja: 2010-12-06, 14:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: TeachinAdddict » 2010-12-09, 08:24

dzieki to ułatwia sprawe:)
moze jakis link na download ??

cashmere_me
Posty: 14
Rejestracja: 2010-07-26, 18:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

O maturze jeszcze raz

Postautor: cashmere_me » 2011-01-15, 11:37

Mam na korkach chłopaka (2 klasa liceum), który w szkole przerabia obecnie Matura Solutions upper-intermediate. Nie bede powielac tegoż podręcznika na moich zajęciach, więc rozglądam się za czymś innym. Niestety, Matura Masters Macmillana kończy się na poziomie intermediate, a przecież nie będziemy się cofac. Myślałam nawet o jakimś podręczniku do FCE albo ACE, ale jednak taki typowo maturalny podręcznik jest tworzony pod kątem matury właśnie, więc pewnie jest bezpieczniejszy. Możecie polecic coś na poziomie upper-intermediate i jednoczenśnie stworzonego typowo jako pomoc do matury?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: repetytorium maturalne

Postautor: vuem » 2011-01-15, 13:21

Materiały FCE i CAE możesz z powodzeniem wykorzystać. Jedynie "maturalne" spojrzenie na writing, no i głównie speaking jest wskazane. Pewne korekty wskazówek i wytycznych oraz sposobu oceny i po ptokach.

Typową pomocą to jest repetytorium. Jeśli potrzebujesz tradycyjnego podręcznika, to dobierasz sobie dowolny, a jedynie sposób realizacji materiału i wpajane delikwentowi praktyczne umiejętności egzaminacyjne kształtujesz wg wymagań CKE.

Kiedy zdaje maturę?

Guzik86
Posty: 8
Rejestracja: 2012-09-02, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

repetytorium matralne Longman

Postautor: Guzik86 » 2012-10-02, 22:01

Witam,

Mam kilka drobnych pytań do anglistów uczących z repetytorium maturalnego Longmana (p. podstawowy). Właśnie skończyłam z uczniami pierwszy rozdział, zrobiłam test, oceniłam i jestem przerażona. Z jednej strony uczniowie olali test - jedno z ćwiczeń polegało na dopasowaniu ubrania do części ciała (słówka na poziomie gimnazjum lub podstawówki!). Bardzo proste, a jednak większość uczniów nosi buty na głowie i otula szyję spodniami.....
Z drugiej strony zastanawiam się co mogę zmienić w swojej pracy z maturzystami i nie mam za bardzo rewolucyjnego pomysłu na to repetytorium.

Bardzo proszę, podzielcie się ze mną przykładami realizacji materiału z jakiegoś rozdziału.
Np. Czytanki robicie na lekcji czy zadajecie do domu? Robicie dwa słuchania (kolumna listening 1 i 2 ) na jednej lekcji czy każda kolumna to oddzielny temat? Słówka wprowadzacie na lekcji czy zadajecie na zadanie domowe. Przynosicie dodatkowe materiały czy robicie tylko repetytorium? Test po każdym rozdziale czy po dwóch? (aby zdążyć z 14 tematami do kwietnia musiałabym robić jeden dział w 3 tygodnie. Duży test co 3 tyg [7 w semestrze] to jednak przesada. Z drugiej strony jeden test na dwa rozdziały to sporo materiału).

Proszę opowiedzcie jak pracujecie z tym repetytorium.

Moi uczniowie to nie młodzież z najlepszej szkoły w mieście. Piszą słabo (często tłumaczenie słowo w słowo), nie mówią w ogóle (kiedy daje czas na przygotowanie np opisu obrazka, plotkują o studniówce, gdy zwracam uwagę lub zbliżam się do ich ławki udają, że pracują-spontanicznie nie powiedzą żadnego zdania). Chęć do nauki wykazują nieliczni. Pozostali uważają, ze jakoś to będzie lub zdają z niemieckiego więc uważają, że angielskiego się uczyć nie muszą - osoby zdające z niemieckiego traktuję nieco bardziej ulgowo niz resztę, ale jednak pewnych rzeczy nauczyć się muszą.

Moje pierwsze i drugie klasy uczą się w większości chętnie, a maturzyści..... eh....


Wróć do „Języki obce”