kółko języka angielskiego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Angielskojęzyczne filmy do obejrzenia (gimnazjum)

Postautor: mr_pl » 2010-05-27, 19:25

Witam,

Pragnę na swoich zajęciach dodatkowych (kółko z j. angielskiego) zaprezentować uczniom kilka filmów (z napisami lub bez).

Mam jednak problem z doborem odpowiednich treści. Większość "hitów" bowiem jest przepełniona przemocą i seksem, a kreskówek oglądać raczej moi uczniowie nie lubią.

Jeśli znacie jakieś filmy, które można bez przeszkód zaprezentować uczniom gimnazjum, prosiłbym o podzielenie się ze mną tytułami ; )

Obecnie jesteśmy w trakcie oglądania Alicji w Krainie Czarów. Jakie jeszcze filmy byście polecili?

Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: Jolly Roger » 2010-05-27, 20:04

A co planujesz poza puszczeniem filmu i niech sobie ogladają??

Czy masz pomysły na ćwiczenia oparte o film??

Można na jednym filmie zbudować program na kilkanaście lekcji i sam film jest sprawą drugorzędną, bo trudno będzie wszystkich usatysfakcjonować.

Monty Python and the Holy Grail

historia, legendy, słownictwo, absurd zawsze na topie w tym wieku
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: mr_pl » 2010-05-27, 20:42

Nie. Z tymi uczniami nawet przerobienie czasu Present Simple to męczarnia (3 klasa gimnazjum). Nie zamierzam żadnych filozofii dorabiać - chcę tylko by oglądnęli film w oryginalnym języku + ewentualnie napisy dla teoretycznie przynajmniej ułatwienia.

Na kółko uczęszczają osoby z poziomu ocen 1/2. Próby nauczenia ich czegokolwiek kończą się na powiedzeniu "ja tego nie umiem, to jest głupie", więc chcę ich uczyć "podświadomie". Świadomie bowiem odrzucają wszystko co nie jest przekleństwem lub świńskim wyrazem.
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

beti18
Posty: 11
Rejestracja: 2010-03-31, 21:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: beti18 » 2010-05-27, 21:12

Polecam płyty do podręcznika Switch into english. Filmy są krótkie i są do nich cwiczenia, aby je zdobyć trzeba skontaktować sie z przedstawicielem Macmillana. Nowa era wypuściła podręcznik do którego też są filmy specjalne dla gimnazjalistów plus ćwiczenia do tego. Widziałam i polecam. Co prawda nie są to filmy fabularne ale ciekawe, no i dopasowane do poziomu A1 lub A2. Nowa era też wypuściła serie readersów, gdzie do każdej książki jest płyta do słuchania i/lub oglądania. Polecam.

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: mr_pl » 2010-05-27, 22:00

Mnie zależy na prawdziwym języku i prawdziwych filmach. Mam olbrzymi wstręt do "filmów edukacyjnych". Mimo wszystko dziękuję, DVD do Switcha również się zainteresuję (korzystam z podręcznika, ale DVD mi nie przysłano).

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: vuem » 2010-05-27, 22:19

Wstręt? I to olbrzymi? :wink:

Jak wyobrażasz sobie pracę na bazie filmu z "tym prawdziwym językiem" w grupie elementary?

Jak wyobrażasz sobie wykorzystanie pełnometrażowego filmu do ćwiczenia określonego materiału leksykalnego, czy poznawanie szeroko rozumianej kultury krajów anglojęzycznych w czasie jednej jednostki lekcyjnej?
Jak wyobrażasz sobie rozwijanie zasobu choćby słownictwa w zakresie różnej tematyki bez edukacyjnych właśnie produkcji BBC i im podobnych?
Jak sobie wyobrażasz użycie filmów jako stałego elementu uzupełniającego inne materiały, jeśli będa to jedynie materiały "autentyczne"?

Nie zauważasz przydatności dołączonych ćwiczeń na bazie określonego materiału video?

Wg Ciebie film taki wykorzystać można jedynie w bierny sposób? Obejrzeć i tyle?

Nagrań do podręcznika tez nie używasz, bo to "nieprawdziwy język" :wink:


Bądź bardziej otwarty na różnorodność w tej pracy...szczególnie na jej początku :wink:

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: mr_pl » 2010-05-27, 22:23

A czy Ty w ogóle przeczytałeś co ja napisałem?

Nie potrzebuję filmów na lekcje, tylko na KÓŁKA - dodatkowe zajęcia!
Nie interesuje mnie "określony materiał leksykalny" ani święta inkwizycja. Chcę im po prostu zorganizować czas w sposób ciut bardziej pożyteczny niż gra w ping-ponga.

Nie wiem jak jaśniej Wam to wytłumaczyć. Ech.
NIE CHCĘ ŻADNYCH ĆWICZEŃ ROBIĆ DO FILMU. Chcę oglądnąć film. Koniec. Kropka. Full stop. Coś na zasadzie "klubu miłośników kina", tylko po angielsku.

Ćwiczenia do filmu to mam na lekcji. Kółka mam od czego innego. Na nich nie realizuję podstawy programowej, bo są to dodatkowe, społecznie prowadzone zajęcia.

P.S. Poza tym napisałem, że 3. klasa gimnazjum. To nie jest elementary...

Błagam, ludzie. Nie próbujcie z wszystkich dookoła robić idiotów na wstępie.

Poprosiłem tylko o tytuły filmów - nie o litanię na temat metod nauczania. Jeśli to dla Was za wiele i musicie od razu prawić kazania to przepraszam, pomyliłem forum najwyraźniej.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: vuem » 2010-05-27, 22:41

Ale się ciskasz chłopie.

Ale sam jesteś sobie winien. Trzeba było napisać w swym poście, że chcesz stworzyć dyskusyjny klub filmowy, a nie kółko języka angielskiego.

Ba nawet nie klub dyskusyjny, bo przecież chcesz jedynie oglądać film, nic poza tym, czyli ... chcesz salę projekcyjną w szkole stworzyć.

Dodatkowe zajęcia maja służyć rozwijaniu zdolności, poprawianiu umiejętności, czy choćby nadrabianiu zaległości.
Jakie cele chcesz osiągnąć poprzez takie bierne oglądanie filmów? Spokój przez godzinę?

Mój przykład z poziomem elementary dotyczył Twojego "wstrętu" do filmów edukacyjnych, a nie niechęci do wykorzystania ich na zajęciach w tej określonej grupie.

Piszesz coś na ogólnodostępnym forum internetowym, to się nie dziw, że spotykasz się polemiką.

A może właśnie pomyliłeś forum z googlarką :twisted:

Idź może na spacer, to Ci przejdzie i przestaniesz się miotać :wink:


Dobranoc :D

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: mr_pl » 2010-05-27, 22:53

"Miotam się", bo już człowieka krew zalewa, jak gdzie na forum nie pójdzie i nie spyta się o coś, to dostaje sto odpowiedzi, w tym 30 nie na temat, 20 ironicznych, 30 odsyłających na google, 10 besztających za to, że w ogóle ktoś śmiał zadać pytanie, a ostatnie 10 to wtrącenia zmieniające temat.

Chociażbym zakładał kółko gospodyń wiejskich, to moja prośba wciąż pozostaje niezmienna: "kilka tytułów filmów nie przesiąkniętych przemocą i seksem, nadających się do pokazania nieletnim w wieku gimnazjalnym".

Co ja z nimi zamierzam zrobić to już sprawa moja i osób, które mnie zatrudniają.

Będę chciał posłuchać rad co do tego jak prowadzić zajęcia to zrobię to w innym temacie. Ten nie bez powodu ma taki tytuł, a nie inny.

P.S.
Dodatkowe zajęcia maja służyć rozwijaniu zdolności, poprawianiu umiejętności, czy choćby nadrabianiu zaległości.

Dodatkowe zajęcia mają służyć temu, co zostanie zapisane i zaakceptowane przez dyrekcję w podpunkcie "cele".

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: Andulencja » 2010-05-28, 01:23

Ja miałam grupę zapalonych poteromaniaków, więc oglądaliśmy Harrego Pottera w oryginale. Niektórzy potem nawet skusili się do poczytania w oryginale :) .
Plusem było to, że oni znali te filmy i mogliśmy je oglądać bez napisów.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: vuem » 2010-05-28, 06:33

Tak z pamięci, to tylko kilka:

1. Night at the Museum 1, 2
2. National Treasure 1, 2
3. Mr Bean's Holiday
4. 2012
5. Impact
6. The Day the Earth Stood Still
7. Betime Stories
8. Garfield
9. High School Musical
10. Indiana Jones - wszystkie prequele & sequele
11. Journey to the Centre of the Earth
12. Fool's Gold
13. Jumanji


i inne .... np. filmy przygodowe:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... przygodowe

science-fiction:

http://film.interia.pl/filmy/science-fiction

itp itd....


mr_pl pisze:Dodatkowe zajęcia mają służyć temu, co zostanie zapisane i zaakceptowane przez dyrekcję w podpunkcie "cele".


To jak ten podpunkt będzie brzmiał? :wink:

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: mr_pl » 2010-05-28, 08:44

"Desperacka próba powstrzymania uczniów gimnazjum przed grą w słoneczko i zjadaniem taboretów podczas zajęć pozalekcyjnych"

Ewentualnie "Powstrzymanie regresu rozwojowego uczniów". Ale to się raczej nie uda.

Oczywiście, że celem będzie próba usprawnienia rozumienia tekstu słuchanego i czytanego, reagowania językowego (poprzez naśladownictwo scen z "prawdziwego" życia) oraz zachęcenia uczniów do samodzielnej nauki słówek i wyrażeń poprzez analizę dialogów filmów i tekstów piosenek.
Chciałem tylko zaznaczyć, że cele są zależne od potrzeb i nie ma sensu ich wrzucać do jednego worka. Celem samym w sobie jest to, żeby uczeń przyszedł i chociaż na minutę spojrzał na ekran. To już w wielu przypadkach jest sukces i jeśli uczysz w gimnazjum to nie wierzę, że nigdy tak nie miałeś.

Planuję znacznie więcej niż tylko filmy, ale nie o tym jest temat, dlatego nie chcę czytać porad o tym jak prowadzić zajęcia. Stąd te moje nerwy.

Interesują mnie tylko filmy - tytuły których podaliście, za co jestem bardzo wdzięczny.
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: vuem » 2010-05-28, 11:16

mr_pl pisze:Stąd te moje nerwy.


A niepotrzebne zupełnie.

Twoja reakcja na sugestię skorzystania z materiałów video dołączonych d jakiegoś tam kursu była taka a nie inna, więc musiała budzić mój sprzeciw.

Teraz rozumiem. :D ... i "miewałem tak" :wink:

Czy tylko filmy fabularne Cię (ich) interesują?

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: mr_pl » 2010-05-28, 15:19

Wszystko jest jeszcze w fazie planowania, więc ciężko sprecyzować.

Osobiście jestem fanem mindfucków, kreskówek dla dorosłych (The Simpsons, Futurama, American Dad, Family Guy czy Southpark), dramatów (nieamerykańskich) i filmów psychologicznych, dlatego muszę prosić innych o podanie tytułów filmów odpowiednich dla młodzieży.

Myślałem również nad filmikami z YouTube, ale to się będzie wszystko decydować w wakacje.

Na chwilę obecną wystarczą mi Wasze dotychczasowe podpowiedzi.

Dziękuję bardzo za pomoc.
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: kółko języka angielskiego

Postautor: Jolly Roger » 2010-05-28, 21:27

mr_pl,

pytanie starych dziadków co spodoba się gimnazjalistom to trochę kiepski adres. Nie prościej spytać ich samych? To co chwyta w X w Y może lekko trącić. Andulencja podrzuciła Pottera, a ja wiem, ze u mnie gdybym zaproponował tego typka to bym dostał pomidorem. Zresztą trudno wszystkim dogodzić. Dziewczyny oglądałyby "Zmierzch", ale chłopaki by leżeli ze smiechu.

Podprogowe nauczanie filmem z napisami? Jaki zblazowany gimosiołek będzie chciał czytać napisy. U mnie pierwsze pytanie przed szkolnym wyjazdem do kina jest czy film z napisami. jeśli tak to nie jadą. Dlatego może lepiej krótkie formy. Na jakiejś głupawce muzycznej jest program gdzie teledyski lecą z tekstem. Jakbyś miał możliwość ponagrywać
to może ci by ruszyli idole z Eski.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free


Wróć do „Języki obce”

cron