Matura ustna z języka obcego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

AniaReK
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-03, 09:51
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: AniaReK » 2011-06-03, 11:35

Witam,
bardzo kibicuję Waszej dyskusji. Vuem - świetne "rozprawienie się" z "zywym materiałem" - bardzo przemawiające do wyobraźni.

Nie pracuję jako nauczyciel, ale z uwagi na wykształcenie lingwistyczno-metodyczne od czasu do czasu pomagam zbłakanym duszom w nauce niemieckiego. Aktualnie pomagam kuzynce, która w przyszłym roku będzie "króliczkiem eksperymentalnym" na nowej maturze ustnej na poziomie podstawowym. Z tego względu z przyjemnością czytam Waszą dyskusję, szukając wskazówek, jak najlepiej pokierować swoją podopieczną.

Mimo argumentów Vuema muszę powiedzieć, że zmiana formy egzaminu ustnego nie ucieszyła mnie. (Wcześniej przygotowywałam kilka osób do starej matury ustnej). Nowa matura ustna - mimo licznych analogii do starej matury - w swojej formie bardziej upodabnia się do typowych egzaminów językowych (mam porównanie bo zdawalam wszystkie poziomy egzaminów Cambridge z ang.) i kładzie większy nacisk na spontaniczną komunikację w języku ("użyjmy języka obcego tak jakbyśmy mieli rozmawiać z cudzoziemcem"). Idea słuszna, ALE.... Zwłaszcza w przypadku jezyka niemieckiego, który (poza szkołami dwujęzycznymi i dobrymi klasami z rozszerzonym niemieckim oraz uczniami chodzącymi na korepetycje) jest językiem drugim i w mniejszej ilości godzin, nie widzę możliwości, żeby przeciętnego ucznia przygotować do sensownego KOMUNIKOWANIA sie w tym języku. Stara matura ustna polegała może na sprawdzeniu wiedzy i odtworzeniu schematów, ale .... nie obrażając nikogo... przeciętna szkoła oferuje naukę języka właśnie w takiej formie - pamięciowego przyswajania schematów (nie mówimy o wyjątkowo dobrych klasach, wyjątkowo zaangazowanych nauczycielach itd.). Takie moje doświadczenie z uczniami z państwowych szkół na średnich poziomach. W nowej maturze ustnej brak czasu na przygotowanie i bardziej otwarte sformułowanie zadania 1 + zadanie nr 3 polegające na wyborze i argumentacji sprawiają, że matura dla zazwyczaj zestresowanego średniaka jest trudniejsza (np. w starej maturze polecenia w zad nr 1 sformułowane dużo konkretniej, uczeń nie musi się zastnanawiać, jakie zagadnienie kryjące się pod konkretnym haslem musi poruszyć).
Moim zdaniem uczeń bez dodatkowego wsparcia będzie miał dużo większe trudności w zdaniu nowej matury ustnej (jest to w ogóle możliwe przy niemieckim jako drugim języku na poziomie podstawowym?). A wiadomo, że nie każdy może na korepetycje sobie opzwolić, nie każda szkoła ma fakuleltety dla zdających język itd. itp. A uczeń czasami po prostu musi tę maturę z niemieckiego zdawać (z róznych powodów). Od razu zaznaczam, że z angielskim generalnie może być inaczej, moje uwagi odnoszą się do niemieckiego.

Zgadzam się ponadto, ze nowa matura ustna w większym stopniu niż stara sprawdzać będzie inteligencję i sprawność myślenia ucznia. I to jest nie do końca fair w przypadku poziomu podstawowego, który dedykowany jest dla każdego ucznia - od miernego do celującego. Przy nowej formule matury ustnej wyobraźnia, ogólna wiedza o swiecie i ogłada nabierają znaczenia, mimo ze nie są to czynniki związane bezpośrednio z samą nauką przedmiotu. Wiadomo, na egzaminie zawsze lepiej wypadnie osoba z większymi umiejętnościami analitycznymi i wiedzą, ale tutaj mam wrażenie, ucierpią najbardziej średniaki, które mimo 19 lat mogą mieć problemy z SZYBKIM sformułowaniem logicznej i poprawnej gramatycznie i leksykalnie wypowiedzi NA TEMAT.
Niestety z moich obserwacji wynika, że młodzież na wiele tematów przewidzianych programem maturalnym (znowu mówimy o średniakach) pogląd wyrabia sobie w ramach przygotowania do matury :lol: (ilu uczniów w przecietnej szkole średniej dyskutuje w czasie wolnym o sztuce ulicznej ???). I naprawdę wielu uczniów w ramach przygotowań do nowej matury ustnej trzeba będzie uczyć logicznego myślenia. Okaże się to może z korzyścią dla ucznia na przyszłość, ale jest to dodatkowe wyzwanie dla nauczyciela. :roll:

Wierzę natomiast, że podobnie jak ze wszystkimi zmianami, jakoś je wszyscy, i nauczyciele i uczniowie przetrwają. Trzymam kciuki i czekam na relację z poligonów doświadczalnych w Waszych klasach/szkołach.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: vuem » 2011-06-03, 14:23

Aniu,

gdy ktoś mi mówi, że nie jest w stanie z takich a takich przyczyn przygotować do egzaminu, to oczywiście żadnymi argumentami nie przekonam...bo i nie chcę przekonywać.
Wiem, co oznacza praca ze słabym uczniem, czy praca w "śladowym" wymiarze godzin.
Jednak stoję na stanowisku, że zakładając "normalność" - a do niej należy dążyć - ten egzamin nie jest absolutnie zbyt wielkim wyzwaniem, ba dostosowanym do podstawy programowej.
To, że nadal są szkoły, w których wymiar godzin pracy jest zbyt mały, czy to, że trafiają do nich uczniowie z brakami jest oczywiście prawdą, rzeczywistością, która należy zmienić.
taka wyższa poprzeczka może raczej pomóc niż zaszkodzić.

Od pierwszej "nowej matury" minęło już kilka lat. Bano się jej. W niektórych szkołach popatrzono na przedmioty maturalne trochę inaczej. Ja dostałem pamiętam dodatkową godzinę.

Może i tym razem w szkołach, gdzie niechętnie zwiększa się wymiar godzin dydaktycznych coś drgnie?

No i ta statystyka, w większości szkół sytuacja jest na tyle dobra, że zakładając rzetelność nauczyciela i uczniów sukces jest murowany.


AniaReK pisze:Niestety z moich obserwacji wynika, że młodzież na wiele tematów przewidzianych programem maturalnym (znowu mówimy o średniakach) pogląd wyrabia sobie w ramach przygotowania do matury :lol: (ilu uczniów w przecietnej szkole średniej dyskutuje w czasie wolnym o sztuce ulicznej ???). I naprawdę wielu uczniów w ramach przygotowań do nowej matury ustnej trzeba będzie uczyć logicznego myślenia. Okaże się to może z korzyścią dla ucznia na przyszłość, ale jest to dodatkowe wyzwanie dla nauczyciela. :roll:


Nad logicznym myśleniem, to się pracuje od małego :wink:

Co do problemów "tematów trudnych", to myślę, że każdy ma ten problem. Legendarne już "proszę pana, ja po polsku nie wiem co powiedzieć" słyszał pewnie niemal każdy z nas.

No cóż, ja staram się nadrabiać te zaległości z nimi i w miarę możliwości wyjaśniam im pewne problemy, oczywiście w zakresie bardzo podstawowym, bo i na tej maturze merytorycznie do dyskusji na tematy społeczne, środowiskowe, czy dotyczące sztuki, to w sumie nie trzeba być aż tak dobrze przygotowanym, żeby nie powiedzieć, że w sumie nawet można "zarobić max" popełniając pewne gafy, wszak błędy merytoryczne nie mają żadnego lub mają znikome znaczenie dla oceny.
Niekiedy ograniczam się do określonych opinii, argumentów, które przyjmują jako kanon. :wink:


Może pokusisz się o propozycję oceny dla Kazika, takiego słabego dość ucznia... :wink: ?

AniaReK
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-03, 09:51
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: AniaReK » 2011-06-03, 22:25

Hej, Kazik może nie jest orłem ale wcale nie jest taki słaby :) Tylko jeśli dobrze widzę nie udało mu się odpowiedzieć na 4 pytanie w 3 zadaniu... Pewnie egzaminator przerwał mu ze względu na czas :) Ale generalnie merytorycznie Kazik u mnie by maturę zaliczył, choć ja nie jestem nauczycielem ani egzaminatorem tym bardziej, więc szerokiej dyskusji merytorycznej się nie podejmuję, bo poległabym w przedbiegach :lol: Konkretną propozycję oceny trudno jest też generalnie podać nie mając możliwości oceny poprawności gramatyczno-leksykalnym ale jeśli Kaziu po niemiecku zrobiłby tylko takie błędy jakie "zasymulowałeś", to nie byłoby źle. Vuem a co właściwie ty byś mu postawił?

disnemar
Posty: 22
Rejestracja: 2007-12-17, 18:58

Matura ustna z języka obcego - kto pyta?

Postautor: disnemar » 2013-05-22, 14:56

Czy ma ktoś link do procedur z matury ustnej z języka obcego, które mówią o podziale ról w komisji. Tzn , która osoba przepytuje a która obserwuje czy tez sporządza dokumentacje...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: vuem » 2013-05-22, 21:21

Wystarczy w google wklepać:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/00 ... 13_fin.pdf

Obie osoby - to decyzja przewodniczącego komisji - mogą egzamin prowadzić, jak i wypełniać dokumentację.

Jaki masz problem?

disnemar
Posty: 22
Rejestracja: 2007-12-17, 18:58

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: disnemar » 2013-05-23, 19:18

Czy osoba nie posiadająca egzaminatora może być w komisji, a jeśli tak to czy tylko w roli ozdobnika? :wink:

małpamarta
Posty: 46
Rejestracja: 2009-05-31, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: małpamarta » 2013-05-23, 19:29

Osoba, która nie jest egzaminatorem może zasiadać w komisji nigdy nie będzie jej przewodniczącym i nie będzie odpowiadać za papiery. Od kiedy ja zasiadam w komisjach rolą 'pytającego' się zamieniamy z drugim członkiem;) (najczęściej na zmianę po jednym). Ostateczna decyzja co do punktacji zawsze zależy jednak od przewodniczącego. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ja np.16 osób pytam bez przerwy. Jeśli ktoś tak pracuje to współczuję.
Nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem...

disnemar
Posty: 22
Rejestracja: 2007-12-17, 18:58

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: disnemar » 2013-05-24, 06:36

Da się przeżyć. :wink:

ah1011
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-22, 19:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: ah1011 » 2013-05-26, 16:40

U nas na egzaminie ustnym z j. obcego członek komisji, który nie jest egzaminatorem, nie może pytać. To jakaś bzdura!!!

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: vuem » 2013-05-26, 21:24

ah1011 pisze:U nas na egzaminie ustnym z j. obcego członek komisji, który nie jest egzaminatorem, nie może pytać. To jakaś bzdura!!!


Co to znaczy nie może?
Przewodniczący komisji upierają się by samodzielnie pytać?

ah1011
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-22, 19:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: ah1011 » 2013-05-26, 21:40

Angliści przynieśli taką wiadomość z doszkolenia i twierdzą, że nie egzaminator nie ma prawa pytać!!!!! Dla mnie to bzdura, bo wychodzi na to, że ten nie egzaminator jest tylko do "ozdoby". Poza tym skoro może być powołany do komisji, to dla mnie logiczne, że może pytać, o ile oczywiście przewodniczący wyznaczy go.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: vuem » 2013-05-26, 21:41

ah1011 pisze:Angliści przynieśli taką wiadomość z doszkolenia i twierdzą, że nie egzaminator nie ma prawa pytać!!!!!


Które wydawnictwo organizowało to szkolenie? ;)

ah1011
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-22, 19:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: ah1011 » 2013-05-27, 06:18

To było takie doszkolenie z OKE organizowane w zeszłym roku w związku w wprowadzeniem nowej matury ustnej.
Ja byłam w tym czasie na doszkoleniu dla germanistów i nam niczego takiego nie mówiono.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura ustna z języka obcego

Postautor: vuem » 2013-05-27, 20:43

Wydaje mi się, że uczestnicy relacjonujący szkolenie coś pokręcili, może im się przyśniło albo mieli problem ze zrozumieniem przekazu ;), ewentualnie jaja sobie robią, bo nie wierzę, by pracownik OKE takie bzdury opowiadał.

W procedurach stoi jak wół:

2. Przewodniczący decyduje o tym, czy sam egzaminuje zdającego, czy egzamin przeprowadza członek zespołu,


Wróć do „Języki obce”