Pomysły na zajęcia dodatkowe

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

JS31
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-17, 21:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Pomysły na zajęcia dodatkowe

Postautor: JS31 » 2011-07-30, 23:07

Witam,
Wiem, że trwają jeszcze wakacje.... ale może ktoś tu zajrzy i podzieli się swoimi pomysłami. Co według Was można zaplanować na zajęcia dodatkowe - tzw. kółka z języka angielskiego? Mile widziane pomysły zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomysły na zajęcia dodatkowe

Postautor: arsandra » 2011-07-30, 23:28

Hmm, jeśli ktoś ma jakieś kreatywne pomysły, to ja również bardzo chętnie.;)
Bo u mnie to generalnie - zajęcia wyrównawcze, koło dla zainteresowanych, przygotowanie do egzaminu (choć póki co nie miałam nic takiego, koleżanki od angielskiego - owszem)

Natomiast - co do samego koła zainteresowań - u mnie w szkole funkcjonuje koło teatralne (prowadzi nauczycielka j. angielskiego właśnie). Uczniowie przygotowują liczne przedstawienia z różnych okazji - często typowo angielskie - Halloween, dzień św. Patryka, dzień westernu, itd. Czasem są to programy szkolne na różne akademie, np. mieliśmy jasełka w j. angielskim czy Walentynki. Wiem, że uczniowie się w to bardzo chętnie angażowali, nawet ci słabsi albo będący trochę na marginesie danej klasy. Brali udział w lokalnych konkursach, jeździli z przedstawieniami do przedszkoli i szkół podstawowych.

Osobiście też chciałabym zaplanować jakiś ciekawy program koła, żeby coś interesującego porobić z uczniami, zająć ich czymś, tak, aby to nie była tylko sama teoria czy nauka. Drugie koło teatralne - trochę bez sensu, zresztą mnie chyba do końca to nie pociąga, nie na tyle, abym to mogła dobrze koordynować, bo żadna ze mnie aktorka czy scenarzystka.;)
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

deutsch
Posty: 25
Rejestracja: 2010-07-30, 10:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomysły na zajęcia dodatkowe

Postautor: deutsch » 2011-07-31, 00:20

Witam,
ja też właśnie zastanawiam się nad ciekawymi pomysłami na zajęcia pozalekcyjne w gimnazjum. Na razie prowadziłem zajęcia wyrównawcze, a od września zamierzam prowadzić także kółko. Myślałem właśnie o przygotowaniu jakiegoś krótkiego przedstawienia. Szczerze powiedziawszy uczę od niedawna i nie mam zbyt dużo doświadczenia w tej kwestii. Może ktoś z Was przygotowywał jakieś przedstawienia z gimnazjalistami? Są to uczniowie, którzy naukę niemieckiego rozpoczęli w gimnazjum.
Macie jakieś pomysły na przygotowanie Dnia Języków? Organizował ktoś z Was coś specjalnego na ten dzień?

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomysły na zajęcia dodatkowe

Postautor: arsandra » 2011-07-31, 11:12

No właśnie - dzień języków obcych - to już we wrześniu trzeba przygotować. W ubiegłym roku było u nas skromnie - przygotowane tylko przez jedną anglistkę - mieliśmy wystawę dot. dlaczego warto uczyć się języków + trochę prac plastycznych.
W tym roku może ja bym coś zrobiła, tylko nie mam pomysłu...ale od czego jest internet - dziś poszukam jakichś inspiracji;)
Sama pamiętam, gdy ja chodziłam do gimnazjum, dzień języków obcych był następujący: każda klasa miała jakieś państwo europejskie i 1) trzeba było przygotować stoisko danego państwa (czyli ładna dekoracja) + typowe danie z kuchni danego kraju. 2) przygotować strój typowy lub kojarzący się z danym krajem i był pokaz mody 3) coś w rodzaju mini playback show - piosenka z danego kraju, w danym języku i ktoś udawał piosenkarza;)
Tylko całość to dość duże przedsięwzięcie, wymaga też zaangażowania wychowawców.
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

mgosiak
Posty: 22
Rejestracja: 2011-06-15, 16:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pomysły na zajęcia dodatkowe

Postautor: mgosiak » 2011-08-03, 12:26

No właśnie z tymi zajęciami dodatkowymi zawsze jest problem. Niby mamy sami możliwość wyboru, ale u nas i tak zawsze są to albo zajęcia wyrównawcze albo przygotowujące do egzaminów.
Wiem, że moje koleżanki prowadzą jeszcze w ramach art. 42 zajęcia z uczniami którzy biorą udział w projektach typu eTwinning itp.


Wróć do „Języki obce”