Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Paweł22 » 2012-02-01, 20:32

Hej, czy znacie jakieś osoby, które pracują w szkole jako nauczyciel po studiach zaocznych? Czy jest to możliwe? Mam na myśli filologię polską:)

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Yoka » 2012-02-01, 20:56

jak masz uprawnienia pedagogiczne, to co to ma do rzeczy czy po dziennych czy zaocznych?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: dushka » 2012-02-02, 11:15

Ja, jak i pierdyliard innych znanych mi nauczycieli. Żadna różnica.

Awatar użytkownika
tomasz37
Posty: 28
Rejestracja: 2011-03-20, 14:55
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: tomasz37 » 2012-02-04, 01:02

Ciekawi mnie jak to wygląda od strony formalnej? :) Czy osoba kończąca zaocznie inny kierunek niż pedagogikę (np wspomnianą filologię, czy historię) aby podjąć pracę jako nauczyciel musi przejść jeszcze jakieś dodatkowe kursy? czy ukończyć jakieś dodatkowe studia podyplomowe, itp, itd? Czym są właściwie te "uprawnienia pedagogiczne" i jak je zdobywa osoba spoza pedagogiki? (studia) :)

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: ann » 2012-02-04, 09:11

tomasz37 pisze:Czy osoba kończąca zaocznie inny kierunek niż pedagogikę (np wspomnianą filologię, czy historię) aby podjąć pracę jako nauczyciel musi przejść jeszcze jakieś dodatkowe kursy? czy ukończyć jakieś dodatkowe studia podyplomowe, itp, itd? Czym są właściwie te "uprawnienia pedagogiczne" i jak je zdobywa osoba spoza pedagogiki? (studia)

W ramach studiów można zrobić tzw. blok pedagogiczny (pedagogika, psychologia, metodologia, dydaktyka, praktyki etc.), który daje uprawnienia pedagogiczne, a co za tym idzie prawo do uczenia danego przedmiotu (np. historii). Można tez takie przygotowanie zdobyć w ramach studiów podyplomowych z samego przygotowania pedagogicznego (bo już np. studia podyplomowe dla nauczycieli informatyki uprawnień nie dają)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Paweł22 » 2012-02-05, 17:33

Chciałbym wiedzieć, czy po studiach z filologii polskiej niestacjonarnych nauczycielskich, mógłbym zrobić sobie studia podyplomowe z informatyki, lub z historii żebym mógł uczyć jeszcze tych przedmiotów w szkole?
I jeszcze jedno mnie ciekawi. Czy jeśli jestem po technikum informatycznym i mam technika informatyka, to czy po studiach polonistycznych mógłbym uczyć informatyki w szkole? Niby miałbym uprawnienia pedagogiczne, które wyniósłbym ze studiów na filologii polskiej.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Yoka » 2012-02-05, 19:47

nie mógłbyś. Bo nie masz uprawnień do nauczania informatyki, tylko polskiego. A technikum to za mało, aby uczyć informatyki:)

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Paweł22 » 2012-02-06, 13:25

Tak myślę o studiowaniu filologii polskiej, tylko jedno mnie troszkę zniechęca do wybrania tego kierunku. Załóżmy, że jakimś cudem znajdę pracę w szkole, co naprawdę będzie cudem w dzisiejszych czasach(wiadomo: redukcja etatów, nadmiar absolwentów studiów humanistycznych a na pewno polonistycznych). Przypuśćmy, że uczę, wszystko fajnie, jest praca, umowa o pracę, nie narobisz się przyznajmy szczerze fizycznie, masz też czasu dla siebie, dla rodziny itp, ale...
No właśnie. Zarobki. Kończąc studia za 5 lat i mając magistra na początek zarobię ok 1800-1900 zł. Przypuszczam, że takie zarobki będą dla stażysty. Potem 2000. Wniosek? Pensja 2000 zł. Ta kwota nie jest wystarczająca w dzisiejszych czasach, żeby utrzymać rodzinę i żyć godnie, a co dopiero za 5 lat będzie? Wszystko drożeje, idzie w górę, tylko zarobki stoją w miejscu niestety. Na dodatek jestem mężczyzną. :D Nie wiem, czy jest sens się pakować. Tu jest dylemat. Więcej wolnego czasu dla siebie i innych w porównaniu do innych zawodów czy większe zarobki? Do tego ten kierunek przyznajmy szczerze nie jest dość praktyczny i atrakcyjny na teraźniejszym rynku pracy. Co jak nie znajdę pracy w zawodzie, lub zostanę zwolniony ze szkoły z powodu redukcji? Angliści przynajmniej mają ten atut, że znają język angielski. Mogą znaleźć pracę wszędzie, gdzie jest wymagana znajomość j.angielskiego. lub udzielać korków.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Yoka » 2012-02-06, 13:30

sam sobie odpowiedziałeś, że nie warto.

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Paweł22 » 2012-02-06, 13:41

Z drugiej zaś strony pracownicy innych zawodów, też nie zarobią dużo więcej. Ok 2000 zł, a pracuje się dłużej bo zazwyczaj od rana do godz 17.00 - 18.00. Jeśli bym chciał więcej zarabiać, to chyba musiałbym być dobrym programistą lub pracować jako lekarz. Niestety nie mam umysłu ścisłego. No ale interesuję się językiem polskim, lubię czytać, no i chciałbym uczyć. Tylko na takich warunkach zastanawiam się czy warto.
Yoka, widzę, że Ty jesteś nauczycielką angielskiego. Miałaś jakieś problemy ze znalezieniem pracy, byłaś zwalniana z powodu redukcji jeśli można wiedzieć? I co myślisz na ten temat z Twojej perspektywy? Jesteś nauczycielką więc możesz się więcej wypowiedzieć na ten temat, bo rozumiesz to i najlepiej wiesz ocb :)

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Yoka » 2012-02-06, 13:52

nie pomogę Ci chyba, bo ja z innego pokolenia:)

Zaczynałam pracę jako nauczyciel ang jak był ogromny boom na anglistów, i szkoły same do mnie dzwoniły z ofertami. W międzyczasie boom się skończył i tak, mimo umowy na czas nieokreślony doświadczyłam zwolnienia z pracy, potem miałam już tylko pracę na zasadzie umowy na rok "bo ze względów organizacyjnych nie ma pewności godzin" i/lub na zastępstwo za kogoś.

Wielu moich znajomych uciekło ze szkoły po krótszym lub dłuższym okresie pracy.

Praca ta nie jest taka, jak wygląda to z perspektywy ucznia lub osoby postronnej, która myśli, że praca nauczyciela to tylko stanie przy tablicy i mówienie "z pamięci" tego samego przez 30 lat:) Powtarzam słowa osób niezorientowanych w temacie.

Ale wybór jest Twój.
Jak pociąga Cię polonistyka, to idź na te studia, możesz wybrać inną specjalizację niż nauczycielska. Ponadto, ludzi po różnych kierunkach pracująw różnym charakterze, wcale nie musisz być nauczycielem polskiego.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: koma » 2012-02-06, 13:57

Paweł22 pisze:Tu jest dylemat. Więcej wolnego czasu dla siebie i innych w porównaniu do innych zawodów czy większe zarobki?

To "więcej wolnego czasu dla rodziny i siebie" jest okropnie mylące.
Szczególnie w przypadku polonisty.
Nasłuchałeś się o tym, że nauczyciele pracują 18 h i jeszcze im źle...
To nie tak.
18 godzin to będziesz pracował "przy tablicy". Dołóż do tego jeszcze 2 h tak zwane karciane.
Jako młody nauczyciel - polonista, aby solidnie pracować i wykonywac wszystko, co musisz, całe popołudnia spędzisz przy biurku, na szkoleniach..i wielu innych zajęciach.

Moja rada: daj sobie spokój z tą polonistyką, jeżeli chcesz po ukończeniu studiów zarabiać.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: haLayla » 2012-02-06, 18:39

Paweł22 pisze:No właśnie. Zarobki. Kończąc studia za 5 lat i mając magistra na początek zarobię ok 1800-1900 zł. Przypuszczam, że takie zarobki będą dla stażysty. Potem 2000. Wniosek? Pensja 2000 zł. Ta kwota nie jest wystarczająca w dzisiejszych czasach, żeby utrzymać rodzinę i żyć godnie, a co dopiero za 5 lat będzie? Wszystko drożeje, idzie w górę, tylko zarobki stoją w miejscu niestety. Na dodatek jestem mężczyzną. :D Nie wiem, czy jest sens się pakować.


Musisz podjąć decyzję - mieć czy być. Do tego się twój dylemat sprowadza.

Paweł22 pisze:Z drugiej zaś strony pracownicy innych zawodów, też nie zarobią dużo więcej. Ok 2000 zł, a pracuje się dłużej bo zazwyczaj od rana do godz 17.00 - 18.00.


Mam dziwne wrażenie, że chcesz zostać nauczycielem tylko dlatego, że nie chce ci się wyrabiać pełnego etatu.
<3

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Paweł22 » 2012-02-06, 19:03

haLayla, rzeczywiście masz dziwne wyobrażenie i złe. Nie zrozumiałeś mnie. Chodzi o to, że ten zawód jest krytykowany pod względem zarobków, a przecież jest mnóstwo zawodów, gdzie zarabia się mniej lub podobnie. Czyli nie jesteśmy sami. A jak dobierzemy kierunek pod względem zainteresowania w jakimś stopniu chociaż, to jesteśmy na lepszej pozycji, bo robimy to, co nas chociaż trochę interesuje, a nie na siłe.

haLayla, najlepiej być i mieć. Chociaż od tego "mieć" nie wymagam bardzo dużo. Tyle, żeby wystarczyło na życie i jeszcze żeby można było odłożyć chociaż. ;D No ale każdy by tak chciał, żyjemy w Polsce. Z pensją nauczycielską raczej ciężko.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Praca jako nauczyciel po studiach niestacjonarnych

Postautor: Yoka » 2012-02-06, 19:43

Paweł22 pisze:najlepiej być i mieć. Chociaż od tego "mieć" nie wymagam bardzo dużo. Tyle, żeby wystarczyło na życie i jeszcze żeby można było odłożyć chociaż. ;D No ale każdy by tak chciał, żyjemy w Polsce. Z pensją nauczycielską raczej ciężko.


no i sam sobie odpowiadasz - nie wybierać kariery nauczyciela.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”