Podręczniki do języka polskiego-kl IV

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katarzynkazuza
Posty: 22
Rejestracja: 2010-09-02, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: katarzynkazuza » 2012-03-09, 18:28

Witam! Bardzo lubię zagalądać na to forum, dużo tu ciekawych informacji i porad. Dziś chciałabym zapytać wszystkich o opinię na temat podręczników do języka polskiego w kl .IV do nowej podstawy programowej. Teraz pracuję na podręczniku,, Słowa na start', chciałabym zmienić na GWO. Niestety trudno jest mi podjąć decyzję zostać na NE czy zmienić na GWO? Proszę, podzielcie się opiniami.

Poprawiłam temat. Był błąd. [/b]
Ostatnio zmieniony 2012-06-01, 13:26 przez katarzynkazuza, łącznie zmieniany 1 raz.

nauczpol
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-01, 16:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: nauczpol » 2012-03-11, 09:55

Też pracuje teraz z podręcznikiem "Słowa na strat"- prosty, przyjemny, dużo pomocy dla nauczyciela, ale ortografia trochę uboga. Kiedyś uczyłam z GWO. Sprawdzał się tylko w bardzo dobrych klasach. Podręcznik dla klasy VI był okropny- trudne ćwiczenia gramatyczne, teksty na poziomie gimnazjum- w słabej klasie to była orka. W przyszłym roku nie mam IV klasy, ale koleżanka zmienia na "Słowa na start" (uczyła z WSiPu). To jest trudny wybór. Napisz potem, co zdecydowałaś i czy jesteś zadowolona.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: koma » 2012-03-11, 16:30

Kolejne zmiany w podstawie programowej j. polskiego w szkole podstawowej są zwykłym, niepotrzebnym mieszaniem, potrzebnym chyba tylko ich autorom.

Poprzednia pp skrótowo i jasno określała treści i osiągnięcia - w nowej zamieszali, pokręcili...aby tylko wyglądało na "po nowemu".

Nie podoba mi sie nowa PP i już.

Jedyne, co przyjęłam sympatycznie, to cele - takie, jakie rzeczywiście realizują poloniści w podstawówkach:
- rozumieć słowo ojczyste
- tworzyć teksty w języku polskim
- odbierać teksty kultury.

Poprzednie cele zostały zastąpione takimi mniej wiecej. Potem już dla mnie masakra.

A podręczniki??
Spokojnie damy sobie radę pracować na poprzednich podręcznikach!!
Bo tak naprawdę nic sie nie zmieniło...
Podstawa programowa i tak w sposób bardzo ogólny precyzuje to, co się robi - realizujemy przecież wybrane programy nauczania. Teksty podręcznikowe są do wyboru...lektury są do wybory...
Nie pozwólmy sie oszukiwać, ze "weszło coś nowego" albo "dostosowano podręcznik do nowej podstawy".

To przede wszystkim okazja zarobku dla wydawnictw!!!!
Stare podręczniki na przemiał! Na makulaturę!
Nowe teraz będą, nowe trzeba kupić!

Zostałabym przy poprzednim podręczniku, tym bardziej, że tez wszedł niedawno...przy poprzedniej, udawanej zmianie podstawy...
Ale chyba nie mam wyboru, bo wydawnictwo tego dalej drukować nie będzie.

Dla mnie to skandal. Szkoda, że MEN ...

eh...szkoda gadać...

katarzynkazuza
Posty: 22
Rejestracja: 2010-09-02, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: katarzynkazuza » 2012-03-11, 17:09

Dziękuję za opinię. Poczekam jeszcze i posłucham innych, jak się zdecyduję to napiszę na co.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: linczerka » 2012-03-12, 18:02

Bo tak naprawdę nic sie nie zmieniło...

To samo mówią moje koleżanki ze starszych klas. Istotna różnica polega na tym, że do tej pory "szlifowaliście" niektóre treści z klas początkowych, teraz musicie je od nowa wprowadzać. Wkrótce mamy spotkanie wszystkich nauczycieli podstawówki, gdzie będziemy szerzej omawiać podstawę programową - treści po trzeciej klasie i treści z klas wyższych. Da to pewien obraz sytuacji. Na razie wstrzymują się z podejmowaniem decyzji w sprawie programów.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: koma » 2012-03-12, 19:45

linczerka pisze:Wkrótce mamy spotkanie wszystkich nauczycieli podstawówki, gdzie będziemy szerzej omawiać podstawę programową - treści po trzeciej klasie i treści z klas wyższych.

Oczywiscie analiza zmian, jakie weszły do kszt. zintegrowanego jest konieczna.

A co do podręczników i ich wyboru:
Dotąd pracowałam na "Jutro pójdę..." WSiPu. Skłaniam sie ku temu, aby pozostac przy 'wsipie'. Znam koncepcję podręcznika, część tekstów pozostała niezmienna...okres prób i błędów na zupełnie nowym podręczniku będzie można skrócic. Owszem, uważam, że jest to podręcznik prosty i raczej dla klas mniej wymagających...

Na pewno nie wybiorę "Miedzy nami", choc podręcznik dla nauczyciela wydaje sie dużą pomocą. Nie podobała mi sie stara wersja, więc nie zaryzykuję.

Barbarka
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-22, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: Barbarka » 2012-03-22, 18:18

Podnoszę ciut temat...

Do jakich podręczników się przymierzacie? Bardzo proszę o opinie, zwłaszcza dla "Jutro pójdę w świat"...

Ja pracuję teraz na "Czarowaniu słowem". Sama nie wiem, czy zostawić. Z obecnego jestem dość zadowolona (irytuje mnie wprawdzie ogrom ćwiczeń, no ale zakładam, że można je selekcjonować), ale wprowadzono spore zmiany...Chętnie wysłucham jakichś opinii...

aya
Posty: 6
Rejestracja: 2009-08-23, 16:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: aya » 2012-03-28, 20:10

Witam. Też pracujemy z koleżankami na "Słowach na start!" i też mamy ogromny dylemat. Nie chcemy zmieniać podręczników, zastanawiamy się natomiast, czy ta seria przejdzie swego rodzaju "nowelizację". Póki co wydawnictwa zasypują nas propozycjami wydawniczymi, aktualnie mam chyba z siedem kompletów podręczników do języka polskiego dla klasy IV, a to na pewno nie ułatwia wyboru... . Pozdrawiam niezdecydowanych! :)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: koma » 2012-03-29, 00:07

aya pisze:zastanawiamy się natomiast, czy ta seria przejdzie swego rodzaju "nowelizację".

Przecież jest nowelizacja tego podręcznika.

abael
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-23, 15:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: abael » 2012-05-23, 15:36

Wybrałyśmy w naszej szkole Słowa z uśmiechem WSiP-u. Świetna obudowa, kreatywny podręcznik, podoba się nam bardzo :D

mhanutka
Posty: 3
Rejestracja: 2012-05-24, 14:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: mhanutka » 2012-05-24, 14:35

Co sądzicie o nowym Między nami GWO? Waham się pomiędzy nim, a Słowami z uśmiechem WSiP. Im dłużej myślę, tym większy mętlik w głowie.

fileborn
Posty: 5
Rejestracja: 2010-03-08, 16:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Słowa z uśmiechem czy Słowa na start

Postautor: fileborn » 2012-06-01, 12:42

Hej, zastanawiamy się czy zostać przy Słowach na start( dużo pomocy dla nauczyciela, uporządkowane informacje, ale mało ortografii i podręcznik prawie się nie zmienił). czy zmienić na Słowa z uśmiechem. Jakie są wasze opinie?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: koma » 2012-06-01, 16:06

Ja zdecydowałam się (wraz z koleżankami) pozostać przy "Jutro pójdę w świat" WSiPu.

Przejrzałam wszystkie inne propozycje, byłam na spotkaniach z autorami - każdy chwali swój oczywiście.

Podręcznik nie powinien byc "udziwniony", musi być prosty w obsłudze, przejrzysty...
Jest pomocą, a nie celem samym w sobie.

Wszystkie wydawnictwa mają bogata obudowę metodyczną.

Pracowałam na wsipowskim kilka lat, mam dostosowane testy, fajnie opracowane lekcje...projekty...szkoda mi było z tego zrezygnować.

JoannaEwa74
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-08, 21:35
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: JoannaEwa74 » 2012-06-01, 18:13

Też z koleżanką bierzemy WSiP "Jutro pójdę w świat". Od razu wiedziałyśmy,że to będzie coś z tego wydawnictwa (obecnie pracujemy na "starej" Nagajowej). Jednak nasza 3. polonistka jest niezadowolona, liczyła na GWO... Jak dla mnie, jest to cykl zbyt obszerny, za dużo ćwiczeń, których później się nie zrobi (rodzice :evil: ). Tzw. bogata obudowa dydaktyczna nie jest, wg mnie, czynnikiem decydującym- wolę mniej a konkretne, przydatne pomoce (zastanówcie się, kiedy to wszystko wykorzystacie); lepiej postawić na dobry system diagnozujący (b. ważne, duży nacisk w standardach ewaluacyjnych- jesteśmy po wizytacji :roll:).
Rozważałyśmy jeszcze "Słowo za słowem" , mnie bardzo się podobał już wcześniej; jestem nieco zaskoczona oceną ćwiczenia do ort., o którym ktoś wypowiadał się wcześniej (porównaj z GWO albo Nagajową!).
Ostatecznie padło na "Jutro pójdę...", wybrałyśmy tradycyjny podręcznik. A swoją drogą, jak ktoś ma się nauczyć, to nauczy się z każdego.

katarzynkazuza
Posty: 22
Rejestracja: 2010-09-02, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki do języka polskiego-kl IV

Postautor: katarzynkazuza » 2012-06-01, 21:46

Ja zostałam przy Nowej Erze. GWO odpadło z powodu ćwiczeń do nauki o języku. :D


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”